2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

kajalka
18. únor 2013

@lenicka07 Já takhle občas dělávám slaný dorty. Ale ne jako přivýdělek, když jsou náklady kolem 400 Kč. Aby se mi ty 3h nad tím vyplatily, musela bych si říct aspoň o 700 a to mi nikdo nedá. Tak je to spíš kratochvíle pro známý. 😒

jaya
18. únor 2013

@lenicka07 To a podotykam, ze to neni zadny slozity vyjev. Testo vybiram piskotove s nejakou jahodovo-jogurtovou penou a navch par kyticek. Tripatrovy dort. 500 naklady, 500 marze. Mozna si myslis, ze by ti to "nikdo nedal", ale kdyby nabidka byla, tak by se i klienti nasli.

neslusanka
autor
18. únor 2013

Holky, tak já teda nevím. Psaly jste tu, že je super, že můžeme být s dětma tak dlouho doma a že nám ještě stát za to platí. Nikde jinde takové výhody nemají a musí matky třeba hned po 6-ti nedělí do práce. Ale, nezdá se mi až tak velký rozdíl v tom, jestli strčím malinké mimi do jeslí, nebo nějaké cizí osobě a jdu do práce na plný úvazek a nebo jsem s ním doma, ale vesměs celý čas pletu, háčkuji, peču, starám se o staré lidi, uklízím kanceláře…..a na ty svoje děti stejně čas nemám, zavazí mi při mé práci, přehazujeme si je s manželem, babičkami nebo úplně cizími lidmi, jen abychom my matky si mohli přivydělat, protože pokud Váš manžel nemá alespoň průměrný plat, tak vám to na život nestačí.

lenicka07
18. únor 2013

@jaya za 1000 kč bych ho taky mileráda udělala 😀 toto se mi poštěstilo jen jednou v životě. A vím že dorty chutnaly a líbily se. Když se ale zeptají na cenu a řeknu 500, vezmou všichni zpátečku. Ale vím že jsou lokality, kde by se to za 1000 prodat dalo, bohužel jsou od nás vzdáleny více než je někdo ochoten si pro dort přijet.

jaya
18. únor 2013

@lenicka07 Tak to zkus 🙂 Udelej si nejake stranky a mej stalou nabidku (podle me by pro zacatek stacil profil na mimibazaru nebo na facebooku). Kdyz nekdo prijde, dobre mas praci, kdyz neprijde, tak pro tebe se nic nemeni. 😎 Je jasny, ze jsou lidi, kteri by furt vsechno chteli dostavat uplne zadarmo, ale jsou i ti, co si za kvalitu a dobre odvedenou praci radi priplati. 😉

lenicka07
18. únor 2013

@kajalka přesně tak ☹ slané dorty jsem taky zkoušela a mám na to stejný názor... jsou ještě dražší než ty marcipánové a tudíž smolík .... tady za to ty peníze nechtějí dát ani lidi, kteří se mají víc než dobře. Takže taky dělám vlastně jen pro známé a z dobré vůle, s tím že mi třeba taky někdo pomůže zas v tom co umí on 🙂

elu
18. únor 2013

@lenicka07 kde bydlíš??? u nás se cukroví prodává kilo tak za 350 kč...a to jsme chudá vysočina 😵

alisek
18. únor 2013

@neslusanka pokud nenosíte min. prům. plat + mateřská/rod. tak hold to jiné nebude a pokud chcete víc peněz, tak možná zkus zvážit podnikání, nevím co děláš za zaměstnání ale jsou možné rekvalifikace..dále ještě dotace, myslím že dnes je dost možností. Hold né všechny můžeme být doma s dětma a neřešit finance.

jaya
18. únor 2013

@neslusanka Tak ja fakt nevim, co chces... Statni podpora pro zeny na MD asi moc nepocita s tim, ze bude dotovat splaceni hypoteky... Kdyz jste meli hypoteku a tys sla na materskou, urcite jsi vedela, ze to nebude lehke. Ty davky maji byt prispevkem a ne plnohodnotnym platem jakobys chodila do prace. Kdo chce vic, tak at si privydelava. Treba ty dorty jdou pect po vecerech, tak je muzes delat, az deti usnou a nemusis si je s nikym prehazovat.

kajalka
18. únor 2013

@lenicka07 Ale aspoň s nima není taková patlačka jako s marcipánovýma. Taky to tak beru, spíš jako výměnnej obchod. A kor na vesnici, vztahy je třeba utužovat.

kajalka
18. únor 2013

@jaya A druhej den, aby si dala mezi víčka párátka, ne?

jaya
18. únor 2013

@kajalka Ne, ja tak pracuju. Po nocich. Nikdo mi dite nepohlida, privydelek se hodi 😉

elu
18. únor 2013

@neslusanka ja teda doma jsem..muj manžel sice podniká..ale pro sebe si většinou veme měsíčně ten průměrnej plat...ja jsem na rodičáku 7600..prvni rok jsem učila v jaykovce...ale dost mě to štvalo...takže ted jsem fakt doma, oželím kadeřnici...vymetám s dcerou různá centra, koupaliště....prostě si ted , když je velka tu mateřskou uživám...jako přivýdělek jsem si nechala jen opravování státních maturit...ale to taky delám spíš jen pro radost, protože za jednu práci je jen 100 kč...ale ja jsem asi nenaročný optimista...protože mam pocit, že se mám dobře...kojilA jsem do svou let a kromě kočárku jsem ani nepoznala, že by to dítě něco stálo 🙂))

lenicka07
18. únor 2013

@elu no já jsem taky z vysočiny, ale vím co jsem sama dávala za svatební cukroví (kovářova kobyla chodí bosa 😀 , bohužel je zde na okrese několik cukrářek, které za tuto cenu pečou. Vánoční cukroví většinou stojí o něco víc, kolem těch tří stovek, na vánoce jsem i něco prodala, ale to je jednou v roce... jinak těžko stíhám na vánoce uspokojit rodinu, takže toho na prodej tolik není. Ono snad by se něco i za lepší peníze prodat dalo, přece jen poptávka je a cukrářky nestíhají, ale mám problém s tím dodat celou zakázku - tady jsou většinou požadavky na 30, 40 krabic najednou a to bych stihla tak jedině, když bych neměla na práci nic jiného. S dítětem (a za chvíli se dvěma - krátce po sobě) bych to prostě nestihla.

lenicka07
18. únor 2013

@jaya no tak já si s každým dortem vyhraju a stejně je to nic platné, na mimibazar občas koukám jsou tam krásné nápady a mnohem hezčí provedení, já dělala např tyto 😀 jestli bude ten odkaz fungovat http://www.mimibazar.cz/recepty.php?user=271562

jaya
18. únor 2013

@lenicka07 No, jsi fakt dobra! Uplne me dostal ten kosik s bramborama. Je videt, ze si s tim das velkou praci. Jeste bych si na nejakych svatebnich webech precetla, jake tedka frci svatebni dorty a zaradila je tam taky. Hlavne si myslim (ale nevim, jsem laik), ze kdyz tam bude hlavne ten korpus potazeny, navrch par kytek, tak s tim ani nebude tolik prace a min nakladu.

bedrisiivet
18. únor 2013

@neslusanka
@jaya Nojo, to pečení, tady jedna paní peče medovníky a celkem jí to frčí. Zatím jsem si u ní žádný nekoupila, ale manželova teta je kupuje snad na každou rodinnou oslavu. A před Vánoci peče cukroví, zrovna tohle se jí rozjelo až moc, takže prý naposledy musela zapojit půl rodiny, aby stíhali 😀

zuny
18. únor 2013

Holky, upřímně? Manžel je teď na 80%, ale i když měl 100%, měl ho podprůměrný, dojíždí 40 km busem do Brna, má skoro přímé spojení.Tím chci říct, že někdo nemá takové spojení busem nebo vlakem (třeba z té Vysočiny) a nemůže si dovolit jezdit autem tolik km.Před 14ti dny jsme kupovali roční jízdenku, protože se mu v celém roku vyplatí nejvíc. Teď se z toho nemůžem vyhrabat.
Jak říkáte o těch platech, až půjdu do práce, budu na tom skoro stejně (mám rodičák + chodím učit AJ), asi hůř (děti rostou) což mě hrozně deprimuje.

blahova_andrea
18. únor 2013

Tu Ukrajinu jsem hodila do placu jen proto, že to bylo čerstvé a informace přímo od tamních obyvatel. Rozhodně si nemyslím, že by se tam měli všichni lépe než tady, ani jsem to tím nechtěla říct. Jen jsem se chtěla podělit o info, které jsem dostala a nikomu ho rozhodně nevnucuju. Tak se do mě nemusíte pouštět, jako bych provedla kdo ví co. V každé zemi je to tak, že se má dobře jen ten, kdo si to umí zařídit. Bohužel většinou ne vždy morálně a legálně a to už tu taky bylo psáno. Se spoustou věcí, které tu píšete souhlasím, ale je fakt, že než s vámi "hádat", tak si spoustu svých (možná blbých nebo mylných myšlenek) nechávám pro sebe.

bedrisiivet
18. únor 2013

@neslusanka Ještě mě napadlo, vím, že je to běh na dlouhou trať, ale jednou se to určitě vyplatí - co si zvyšovat kvalifikaci? To jde i na netu a zadarmo, třeba na stránkách www.helpforenglish.cz a www.studypro.eu se můžete zdarma učit angličtinu, ty první stránky jsou moc dobré, včetně poslechů, srozumitelně vysvětlené.
Také jste psala, že Vás baví bazárky a že se Vás hodně lidí ptá - co zkusit zorganizovat nějaký u vás poblíž? Děláme Bazárek s holkama z místního mateřského centra už několikátým rokem a je to teda rachot.

neslusanka
autor
18. únor 2013

@bedrisiivet jémine, super, děkuji, to jsem vůbec netušila, že jsou takové možnosti. Bazárky mě opravdu zajímají a baví, co mám děti, tak sleduji jen hadříky, hračky, kočárky, už jsem zkoušela se vším možným "kšeftovat", ale jen po internetu. I jsem uvažovala, že bych to rozjela ve větším, ale nevím jak na to. Můžete mi když tak něco bližšího napsat, nebo poradit? Do IP. Děkuji 😀

zlilly
18. únor 2013

nereaguju na nikoho konkrétně, už si moc nepamatuju kdo co psal. ale nedá mi to nenapsat.

opravdu šetříte kde můžete? fakt to nejde víc? co kupujete třeba z drogerie? místo pracího prášku se dá prát v mýdlovém slizu, je to za pusu. tekuté mýdlo se dá vyrobit doma - 4,50kč za litr - tak lacino nikde nekoupíte http://zena007.cz/vyrobte-si-tekute-mydlo-za-4kcl/ většinu věcí v domácnosti uklidíte octem a sodou, prostředky z obchodu nejsou nutné.
kromě toho je potřeba vařit doma, promyslet jídelníček, naplánovat a vařit. sem tam upíct buchtu ať je něco sladkého. někdo tu psal, že strašlivě šetří, ale že si manžel kupuje do práce sušenky a k večeři mají každy co si kdo vezme. no tak takhle to pak nepujde. chleba s něčím se sní děsně moc, vyjde to draho a ve finále nikdo nemá pocit, že jedl. ale zapečený brambory nebo čočka nebo kotel polívky jsou za pusu a je to jídlo.
jogurty jde vyrobit. a další a dalši. web je plnej inspirace. o látkových plenkách a domácím dětským jídle ani nepíšu.
co to pěstování na zahrádce? jsou lidé, kteří pěstují v nádobách na balkoně, nebo třeba jen v pytlích se substrátem na maličkém prostoru a mají obrovské výnosy.
a ješte jedna věc, to jsem tu nečetla - protihodnotou za cokoliv nemusí být jenom peníze. třeba vám někdo vymění domácí vajíčka za vaši zeleninu. nebo za upletený svetr upeče. nebo co já vím. klasický vyměnný obchod. a když neumíte, tak je to přece dobrá příležitost se naučit!
ještě jeden odkaz na moje oblíbené stránky http://down---to---earth.blogspot.cz/
jo a hlavně - je to v hlavě. prostě se na to člověk nesmí dívat tak, že na tohle nemá, na tohle taky ne. ale postavit se k tomu stylem - co nemám, to nepotřebuju, šetřit je dobrodružství a veselá mysl je pořád ještě zadarmo.

janule11
18. únor 2013

@neslusanka člověk se musí naučit uskromnit. Časem se na to dá i zvyknout 😉 😀 . My máme na měsíc kolikrát i míň než píšete, že máte vy, ale když člověk musí, tak se naučí vycházet 😉 .
Taky mě to děsně štve, ale říkám si, že jednou bude určitě líp 🙂

pet.s
18. únor 2013

@neslusanka přesně jak píšeš...moje máma byla se mnou sama, táta nás opustil ještě v mámině těhotenství...máma se taky musela snažit a chodit do práce, ale nemusela se klepat, že nezaplatí nájem a zůstnne se mnou pod mostem...já se hrozím, kdybych zůstala sama bez chlapa..z mateřské bych ani byt neuplatila.
Mě dnešní doba ničí tím, že je tu elita pár bohatých a ti nás dřou z kůže a jsme jim naprosto fuk...Nesnáším řeči o tom kolik živím nezaměstnaných a romů...mě štve kolik živím panáků, tam nahoře..

ad tvoje otázka..to víš, že zvládají, musí..co znamená nezvládat? jak to můžeš nezvládat? přestaneš platit hypotéku, nebo kupovat dětem jídlo? prostě se to musí nějak upytlíkovat..věř, že jednou bude lépe, a budeš na tuhle dobu ráda vzpomínat.
Ty pečeš marcipánové dorty za 500? tady v okolí i za 1000 kč......

pet.s
18. únor 2013

@zlilly tak tohle je můj cíl takhle umět žít.-))ale asi to nikdy nezvládnu.-((

jaya
18. únor 2013

@pet.s Ani dneska nemusis zustat pod mostem, kdyz nechces. Existuji azylove domy a dalsi mnozstvi charitnich organizaci, ktere zenam s detmi pomahaji.
A dorty pece Lenicka07

benjik
18. únor 2013

Ahojky, my sice hypo nemáme,ale dost jiného placení ano.Člověk skutečně vyjde s málem,ale že to jde někteří zjistí až po hodně kruté facce od života. To jak kdo dokáže vycházet s penězi záleží i na výchově.Jinak s 10 tisíci zachází člověk pocházející z rodiny,kde se každá koruna třikrát obracela,jinak člověk,kde se peníze rozfofrovaly a pak nebylo ani na chleba.
Všechny co jsme na md,rd musíme doufat,že bude líp.Valná většina z nás půjde do práce a hned bude líp.Do té doby nezbývá než vydržet a přežít

benjik
18. únor 2013

@kajalka @lenicka07 @jaya marcipánové dorty jsem dřív také pekla,ale začíná být taková konkurence,jen v mém okolí peklo dalších 5 lidí.

pet.s
18. únor 2013

@jaya azylový dům je krajní řešení..a navíc jsou přeplněné a jsou jen na dobu omezenou...hele moje dcera má známou holčinu z dětsáku, teď má tříměsíční miminko je na něj sama, otec se nehlásí,zmizel bůhví, kde... Musí bydlet u rodičů alkoholiků, nefunguje to tam.tak když mi seženeš pro ni azylák, tak ti dám korunu...jo ještě dodávám, že holka nemá nárok na mateřskou, protože nestihla odpracovat 270 dní...jediná rada sociálky zněla, at bydlí u rodičů a snaží se to tam vydržet...jinak ji ještě nabídli, že ji malou umístí v kojeňáku.

benjik
18. únor 2013

@jaya
@pet.s my přišli o bydlení ze dne na den kvůli rod.hádce.Ještě ten den jsme žádali o azylák,máme 2 ve městě,další 2 v okolí,trvalo 2 měsíce než se ozvali,že pro nás mají místo.Naštěstí jsme to mezitím vyřešili sami. Bohužel azyláky praskají ve švech.