2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

ratatooy
21. únor 2013

a ješte me zajima teda když se mluvilo o potravinách?kupujete potraviny v akci a polský sračky nebo se pořádně díváte co kupujete a radši si připlatíte????ja už totálne nesnášim kaufland protože to by sme mohli jist rovnou v chemičce za to jak sem nemela rada lidl tak sem si ho oblibila pro nejkvalitnější potraviny

miranda77
21. únor 2013

😒 tak mi jsme se nechtěli moc omezovat ... takže hypotéku máme, ale náš limit byl do 1,5mil ... při rozložení na 30let je splátka tak nějak únosná ... Máme starší baráček, opravujeme jen podle toho, jak vyjdou peníze ... občas přispěje rodina ... oblečení více méně nasyslené (nic jsem po dětech -ani po mých těhu nevyhodila 😀 půda plná hadrů). V jídle se nějak zvlášť neomezujeme, je-li akce neváháme 😅. Jak píše @lenicka07 rodiče, sic nežijíc ve válce dělali ohromné zásoby, tak mi to trošku zůstalo ... tak měsíc bez nákupu vyžijeme 😀 ...

elu
21. únor 2013

tak to my zásoby nemáme....ani nevím, kde bych to skladovala 🙂 už ted se tady nemůžeme pomalu hnout 🙂 ..ale tchýně taky vždycky volá at valíme pro mlíko do kaufu....jenže my ho nepijem, jen do kafe, tak je mi jedno kolik mliko stojí, když kupuju jedno mesičně....já si naopak myslím, že ty akce, spíš lidi o peníze připravují, ja vubec na žádné akce do letaků nekoukam....prostě jdu obchodu a koupim, co potřebuji...když je něco v akci, tak to taky vezmu, to neříkám, ale dopředu to nevyhledávám

kajalka
21. únor 2013

@elu Dělám to taky tak. Nesyslím, nemáme spotřebu ničeho takovou, abych kupovala třebas balík mlík nebo mouk. Jen teda toaleťák, ale to musí být cena za roli kolem 4 Kč. Navíc potraviny dost střídám, takže mi i dlouho trvá, než sdělám i jednu krabici mlíka. Jediný, na čem ujíždim v akci, je zelenina v kaufu po 18h večer. Ale to se nám poštěstí tak 1x za 2 měsíce. To pak 3 dny jíme hlavně saláty 😀
Jinak spíš mám pocit, že za akční zboží lidi utratí mnohem víc, koupí i to, co vlastně nepotřebujou.

pinkpet
21. únor 2013

@kajalka Souhlasím s Tebou, že lidi kupují cokoliv, akce jsou lákavé! Když se kouknu do košíku spousty lidí, nestačím se divit....jezdíme na velký nákup každý pátek, a jen to co lidi berou u salámů, když tam náhodou jdu kolem......Já v týdnu nakupuju jen pečivo, nesnáším jíst staré a třetí den už se v něm tvoří aflatoxiny, takže se každý den zastavím pro malou Šumavu, večeříme studenou a ráno chleba dojíme nebo usušíme srnkám.

Nerada šetřím na jídle a kosmetice, mám ráda kvalitní věci. I za toaleták či papírové ubrousky si ráda připlatím. Drogerku kupuju v DM, líbí se mi jak to mají marketingově promyšlené a jejich slevy používám hojně.

Já mám zcela jiný problém. My bydlíme za Prahou v RD, máme hypotéku i auta, pojištění apod...stojí to dost....přes 30 tisíc měsíčně. Taky si jednou za rok neodpustíme dovolenou u moře, já v dětství nikdy u moře nebyla, tak to chci jednou za rok dopřát celé rodině. Manžel podniká, celé to táhne sám. Já jsem zkusila též podnikat , ale nezadařilo se. Víc jsem investovala než vydělala. Chtěla bych pracovat, ale jak? Malého musím ve školce, za kterou mimochodem platíme 3000tis měsíčně, vyzvednout do 16 hodin. Věčně je nemocný, jak to první rok ve školce bývá. Zásadně ho nedávám do školky ani s rýmou. Ikdyž to zatím finančně zvládáme, musíme často sáhnout do rezervy (né do naší, do bankovní.....takže zčásti žijeme na dluh....vždy to splatíme a pak třeba zas musíme sáhnout). Ráda bych šla tedy pracovat....ale prostě nikde k matce s jedním školkovým dítětem nejsou moc vstřícní. Jak říkám, na rovinu mi bylo řečeno, že jsem podezřelá, že zas odejdu na mateřskou. Co je komu do toho? No, takže jsem doma...nedostávám ani korunu.....a třeba teď mám v peněžence poslední stovku.

Vždy si ale vzpomenu na období, kdy jsme na tom byli fakt bídně. Dům nebyl pořádně hotový, pořád si volal o další investice k dokončení, manžel začal podnikat a byl v mínusu, já na MD. V roce malého jsem šla pracovat.....dělala jsem asistentku a ještě jsem k tomu přibrala úklid toho kanclu dvakrát týdně, bylo to celkem dobře placené a žádná dřina. Po roce se naše situace zlepšila, manželovi obchod začal šlapat, tak jsem zůstala s malým doma. Začala jsem si vážit věcí, které jsem předtím přehlížela.

Co nepochopím,to je kouření a vaše omlouvání manželů, že pracují těžce, že kouří v práci všichni. Pro mě je to nepochopitelné....asi právě proto, že jsem vyrostla v kuřácké rodině....

Hezký den všem a držím palce, ať se daří!

elu
21. únor 2013

@pinkpet já jsem to teda ne říkala, ale můj manžel taky kouří...ale tak nějak příležitostně, me to vadí ze zdravotního hlediska, peníze za cigarety mi nechybí, ale nemůžu ho furt prudit at toho nechá, je dospěléj...on mi taky ne vyčítá čokoládu a tu bych ze zdravotních důvodu mela omezit....

bedrisiivet
21. únor 2013

@pinkpet A pracovat bys chtěla kvůli penězům, nebo kvůli vlastnímu pocitu? Příležitostně pracuju v neziskovce, jako dobrovolník - mateřské centrum, dělám konzultace a na akcích pro veřejnost, prcka s sebou. Něco takového by se nenašlo? Abych nevypadla z formy ve svém oboru, mám jazykové kurzy po večerech, jedu sama na sebe na ŽL, žádná jazykovka, takže si diář plánuju s ohledem na rodinu. Kamarádka kadeřnice to dělá podobně - pracuje večer, když je manžel doma z práce, takže výpadky ze školky jistí ona. Taky jsem tu psala o kamarádce, která si rozjela masáže - něco takového by šlo?

bedrisiivet
21. únor 2013

@elu Čokoláda a kafe (v rozumné míře) působí prý preventivně vůči Alzheimrově chorobě 😉

pinkpet
21. únor 2013

@bedrisiivet Já bych určitě pracovala kvůli oběma....pro pocit, ale nikoliv zadarmo. Já teď zkouším rozjet internetový obchod s oblečením, to je moje vášeň. Sem tam doučuju angličtinu. Ale ráda bych někam chodila pravidelně a dostávala za to výplatu 😉

pinkpet
21. únor 2013

@elu čokoládu miluju, také se snažím s mírou 🙂 ale prostě čokoládu, kávu a cigarety srovnávat...to se nedá. Vím, o čem píšu.....v mé rodině kouřili všichni. Mám k tomu odpor a můj zdravý rozum to nepojme. Chápu, že chlapi rádi chodí na pivo...sem tam, jdou mezi lidi, je to dobré, částečně i zdraví prospěšné...já si ho dám v létě taky ráda. Chápu, že si dá někdo panáka a nebo že se někdo jednou za měsíc zpije pod obraz. Chápu, že někdo miluje bůček a jiný zas tofu. Ale kouření...něco co smrdí, je jedním z největších kancerogenů, obtěžuje a škodí okolí včetně dětí a ještě to stojí spoustu peněz, to prostě pochopit nedokážu!

zuny
21. únor 2013

tak o tom syslení neco vím - tchýně má dva mrazáky plný masa, chodí denně nakupovat, tchán ještě pracuje a přitom neušetří ani halíř 😠 barák starej 35 let,potřeboval by zateplit,vyměnit okna, kromě koupelny tam za ty leta nic neudělali a pořád říkají , že na to nemají peníze, to už přes deset let jsou bez závazků a když jsme tam bydleli, tak jsme jim přispívali taky. Nepochopím! 😠 !
My teda spotřebujeme mlíka hodně - dělám krup.kaši,rýžový nákyp,palačinky,lívance, na tom se taky hodně ušetří.
Když mě zbydou náhodou rohlíky, tak je strčím do mrazáku a později udělám žemlovku nebo nakrájím a osmažím do polívky, starý chleba použiju jako obalený ve vajíčku a máme dobrou večeři.Nemáme skoro žádné zbytky.

lenicka07
21. únor 2013

@pinkpet S tím si dovolím nesouhlasit.Můj manžel kvůli mě kouření radikálně omezil, ale úplně si to prostě neodpustí. Před časem přešel na e-cigaretu, takže to by měl být mnohem menší nápor na zdraví, a navíc to vůbec nesmrdí. Před tím kouřil tak 4 - 5 denně, nikdy nekouřil doma, ani na veřejnosti, zalezl si někam do ústraní. Zastávám názor že je svobodný člověk, říkám mu na to kouření svůj názor, ale od huby mu cigaretu teda trhat nebudu. Taky mi nic nezakazuje, je to o toleranci a kompromisu. Nemám ráda lidi, kteří arogantně hulí přede všema, to odsuzuju, ale né každý kouří tak, aby to muselo někomu vadit.

pinkpet
21. únor 2013

No jasně..mě by na tom vadily ty manželovy plíce...jinak ať si každý fakt dělá co chce 🙂

garfie
21. únor 2013

@pinkpet Vy platíte 3000 za školku měsíčně a to ho musíš vyzvednout do čtyř???? To je teda síla....co to je za školku?

lenicka07
21. únor 2013

@zuny JJ přesně jako u našich, akorát že teda letos vyměnili okna. Dva mrazáky a sklep narvaný atd. Taky si stěžujou jak se mají špatně, přitom mají větší příjmy než my a dost si našetřili. My budeme za chvíli na menší příjem čtyři lidi a to bysme si měli šetřit ještě na stáří a chtěli bysme ušetřit něco i dětem. Já neskuhrám, ale štve mě když denně mámu poslouchám. Táta je přitom v důchodu, ale důchod má pěkný, ještě si přivydělává v družstvu. Takže má jistotu určitého příjmu, což o manželovi říct nemůžu. Zrovna se chystá změnit zaměstnání a momentálně bojujeme s tím, jak doručit současnému zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru (dnes jsme se od pošťačky dozvěděli že jí odmítl přijmout), včera jí odmítl přijmout osobně od mého manžela. Manžel potřebuje změnit práci ze zdravotních důvodů. Takže nás pravděpodobně ještě čekají starosti typu nezaplacená mzda, nevydání potvrzení pro účely daně z příjmů atd. Takže až mi bude někdo vykládat, jací jsou podnikatelé lidumilové, tak mu povím svoje .....podotýkám že i pracovní podmínky jsou u současného zaměstnavatele děsné

lenicka07
21. únor 2013

@zuny jo a s tím mlíkem, já taky nechápu, že ho někdo téměř nekupuje, my máme spotřebu hroznou - malá ho teď pije, o umělé už moc nestojí, a vypije ho teda dost. Já ho hodně spotřebuju na vaření, na nějakou buchtu, rádi si dáme kakao, kaši apod. A vcelku se tím i ušetří. Navíc máme někdy domácí.

jaya
21. únor 2013

@bedrisiivet Konecne jsem zkoukla ten dokument a je to des. Uplne se mi z toho udelalo zle. Ty reklamy mirene na deti... Asi nebudem mit vubec tv, protoze nevidim nejak jine vychodisko, aby deti nebyly posedle konzumem (jak rikali, ze na vychove nezalezelo). Na zpravy staci net, na filmy projektor...

Jinak o znackovem obleceni a drahych vecech, ktere clovek nemuze detem koupit mluvi i Katerina Janouchova v Zivotu ditete.

pinkpet
21. únor 2013

@garfie Ano..nemáme na výběr...bydlíme v satelitu u Prahy....do školky jsme se letos nedostali, ale obec ve spolupráci s jednou organizací zřídila jakousi náhradní školku....provozovatelce platíme necelé 3000, něco doplácí obec. Jsem za to ráda, malému teď byly 4 a děti potřebuje. Takže asi tak....ale ikdyby byla školka do pěti....tak je mi to k prdu, když většina pracovní doby na full time je právě do 17 hod. A manžel nás fakt slušně živí, nemůžu po něm chtít, aby odcházel dřív z práce a vyzvedával prcka on...

elu
21. únor 2013

@pinkpet jenže já mám vysoký cholesterol,takže pro me je ta čokoláda stejně smrtící jako pro něj cigarety

kajalka
21. únor 2013

@lenicka07 Heh, to mi připomíná tchánovce, když my jsme s mužem museli vyjít s nějakejma 12 tisícema na měsíc + platit nájem, spotřeby a dojíždění, tak nám neustále mleli, jak jsou na tom špatně (asi aby nás nenapadlo prosit o peníze - nenapadlo nás to nikdy, to by mi pusa upadla), a to dohromady brali kolem 50 tisíc. Ještě teď mi to zvedá tlak 😀 A nejsou schopný ušetřit. protože nakupujou (hlavně on) v akcích..klidně koupí 50 tatranek, jen proto, že jsou o kačku levnější. Nebo 4 balíky cocacol, ale pozor - light! A k tomu samozřejmě x balíků chipsů. No samý hnusy. Já jsem teda docela ujetá na zdravější stravu, nezdá se to, ale je to levnější. I když třebas koupím celozrnnou mouku za 38 Kč, zas pečivo z ní vydrží dýl, ne teda, že by se nedalo jíst, ale že je z něj člověk mnohem dřív sytej, než z klasickýho bílýho. Hlavně mě dostal argument tchána, že je zelenina drahá a lednici měl napráskanou párkama a margarínama...brrr!

bedrisiivet
21. únor 2013

@pinkpet Tak zkus místo doučování rozjet kurz angličtiny - je to stabilní příjem a když se ti sejde dobrá parta, tak je to super práce 🙂

bedrisiivet
21. únor 2013

@jaya Je to děsný, ale člověk hned vidí hodně věcí jasněji.

lenicka07
21. únor 2013

@kajalka jo to přesně znám .. táta je taky schopný letět do města kvůli tomu že je něco o kačku lacinější.. jednou si vzpomínám že taky dokázal koupit 50 tatranek 🙂 Já už se do letáků nekoukám (no oni mě rodiče stejně upozorní, kde co mají v akci 🙂 ). Ale když tam jedou tak jim taky řeknu ať mi něco z toho vezmou, ale fakt beru jen to co opravdu potřebuju a co se nekazí - takové věci jako mlíko,cukr, mouka, kafe, olej, apod. to u nás nazmar nikdy nepřijde a vím že bych to stejně kupovala. Stejně tak když vidím že mají v akci nějaké maso, máslo atd tak koupím a dám do mrazáku (ale neberu toho moc a v mrazáku se ten kousek místa vždycky najde. Sušenky už nekupujeme vůbec, radši něco upeču. Taky nemám ty hnusy plný éček a náhražek ráda, radši kupuju jen základní suroviny, v tom nic takovýho není (aspoň doufám). Manžel teda nemá vůbec tendence ke zdravé stravě, tak vařím nějak normálně - českou klasiku a uklidňuju se tím, že je to aspon bez těch éček a náhražek a část je z domácích zdrojů tak si myslím že trochu o to zdraví dbám 🙂 V sezóně miluju zeleninu ze zahrádky, té se vždycky nadopuju na celý zbytek roku. V obchodě jí téměř nekupuju podle mě se to nedá jíst, to je polystyren , né zelenina... 🙂

pinkpet
22. únor 2013

@bedrisiivet dobrý nápad..ale bohužel nereálný....nejsem kvalifikovaný angličtinář a sama poslední dobou v anglině pokulhávám....já v podstatě učím formou konverzace. No, prcek je po 3 dnech ve školce zas dnes marod, tak koukám, že to by mě z jakékoliv práce stejně hnali 😀

@elu A propo, čoko srovnávat s kouřením? To snad ne 😀

pinkpet
22. únor 2013

@ratatooy V Kauflandu jsem byla asi dvakrát a naposledy...to je hrozný shop. Já nejradši Hyperalbert a Interspar...jezdíme tam nakupovat na velký nákup jednou týdně a já už v podstatě kupuju své vyzkoušené a ověřené výrobky, za kvalitu si připlácíme rádi.Skoro vůbec nekupujeme třeba chipsy a podobný jedy, ale když už, tak ty v LIDLu, jsou bez chemie a vyhráli v nějakém testu, jen na mě moc slané. Pravidelně studuju složení potravin stejně jako kosmetiky. Když nemusím, vyhnu se jedům, ikdyž úplně to nejde. V týdnu v podstatě už výhradně nakupuju u Žabky, nedávno ji tu otevřeli a vozí tam třikrát denně čerstvé pečivo. Nesnáším zásobování potravinama, natřískanou lednici a mrazák. Upřednostňuju čerstvost.

elu
22. únor 2013

@pinkpet ja srovnávám zakazování něčeho přes odpor druhého..jinak at si každý žere a kouří co chce 😀 ...chápu, že když si vyrůstala v rodině kde se hulilo doma, tak k tomu máš averzi...mě to taky nevoní...ale manžel nekouří doma, ani u domu...dcera ho ještě nikdy neviděla kouřit...kouří si, když je někde s kámarádem jen tak rekreačně..takže to mu opravdu zakazovat nebudu, od toho ma matku

pinkpet
22. únor 2013

No já k tomu mám odpor z jiného důvodu, a to, že na kouření se umírá nehledě na to, kolik cigaret a kde člověk vykouří. Ale máš pravdu, stejně to kuřákovi nezakážeš. Že nechápu proč si člověk do těla pouští dobrovolně škodliviny a ještě za to platí. Nemluvím o Tvém manželovi....spíš to byla okrajová reakce k této diskuzi, když už se to kouření zmínilo.

ratatooy
22. únor 2013

uuff ...tak o kouření bych mohla psát romány,.jde o tchána....ten je na tom tak blbě že i v noci musi vstávat na cigaretu...no hlava mi to nebere ikdyž sem sama kouřila kdysi tefd už jen občas svatečně na nejaky zabavce nebo tak ale jelikož planujem druhy ditě tak ted už ani to ne

ratatooy
22. únor 2013

@garfie tak tady je to se školkama taky strašny dite nevezmou už vubec ne 3lety takže když chceš školku musiš si zaplatit soukromou což je od 5tis až do 10měsičně a to bez jidla

garfie
22. únor 2013

@ratatooy Já vím, že se školkama je to bída, to je asi všude....jen mě fascinuje, že platíš navíc-a ještě si ho musíš vyzvednout tak brzy.....:-/