2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

ratatooy
22. únor 2013

@garfie tak u nás sou všechny školky max do 15-16hod dýl ne a to i ty státní

garfie
22. únor 2013

Fakt? Já jsem z Olomouce a tady jsou školky běžně do 16:30, často i dýl.....u nás byla na začátku školního roku anketa, jestli chtějí rodiče školku prodloužit do šesti.....Do tří to je přece mazec!!! To u nás tak akorát stihnou děti posvačit 😀

blahova_andrea
22. únor 2013

@ratatooy lídl se prý od svého počátku u nás totálně vyvinul jsem slyšela. my ho tu nemáme, tak nevím

ratatooy
22. únor 2013

@garfie no tak tady se dava svačinka hned jak se vyspí což je asi cca 14-14:30 no ale žensky co delaji dyl to maji teda těžky mi naštěstí mame pracovni dobu do 15hod myslím teda nebo 14:30:-D

ratatooy
22. únor 2013

@blahova_andrea jj za zečatku sem envedela co bych tam koupila přišli mi ty potraviny divný ale jelikož tam ted začli vše dovážet z německa tak je kvalita nekde jinde,a třeba je to poznat i na tom jejich oblečení Lupilu ja když koupim neco malymu tak je to furt nádherný jak nový ikdyž to furt peru a nosime to hodně a stoji to par korun

blahova_andrea
22. únor 2013

@ratatooy tak to koukám, že budu po mateřské stejně nuceně nezaměstnaná, protože i kdybych se rozkrájela, tak v 16h vyzvednutí ze školky nehrozí ani u mě ani u přítele ☹

blahova_andrea
22. únor 2013

@ratatooy slyším to teď ze všech stran, takže ti to ráda věřím. no tak by nám ho tu taky mohli postavit 😀

ratatooy
22. únor 2013

@blahova_andrea no tady sou maminy nuceně nezamestany protože jim dite nevezmou ani pač 3lety ditě se zamestanou matkou je až na 4miste v pořadniku jaky dite vzit přednost maji starší deti před školou pak ti co tam maji sourozence a tak dále

blahova_andrea
22. únor 2013

@ratatooy to je teda doba ☹ u nás zatím se školkama o problémech v braní dětí nevím, ale původní práci mám v brně a dřív jak v 16h mě z ní nepustí, dřív jak v 17 bych ve školce nebyla ☹ takže i kdyby mi ho ve 3letech vzali, tak ... ☹

ratatooy
22. únor 2013

je to na prd no

ratatooy
22. únor 2013

@blahova_andrea mi jdem do druhyho lepši jistota aspon mateřsky než byt bez práce a bez školky kdyžtak si malyho nechám doma,mi jsme se teda odstehovali na vesnici takže tady ve školce misto je ikdybych byla s druhym doma 🙂

blahova_andrea
22. únor 2013

@ratatooy takhle teď uvažuje spousta maminek 😉 no...u nás by druhé byla spíše milá nehoda, ale nijak extrémně se jí asi bránit nebudu 😀

bedrisiivet
24. únor 2013

Holky, ještě mě napadlo, ja přemýšlíte nad přivýdělky: přijde mi, že se docela rozmáhají služby jako modeláž nehtů, kadeřnice, kosmetika, pedikůra, manikůra až do domu. K manželovým rodičům domů jezdí pravidelně pedikérka, kamarádka si zve kadeřnici i nehtařku domů - je to pro ni časově výhodné a ráda si připlatí za tu výhodu, že nemusí nikam cestovat a plýtvat časem, který potřebuje věnovat svému podnikání. Podobné názory jsem slyšela už od víc lidí, třeba by se klientela časem vytvořila.

lusyy
25. únor 2013

@bedrisiivet no,priznam se,ze tyto sluzby jako modelaz nehtu je hodne rozmohla a je velka konkurence. Ono to neni tak jednoduche,ja jsem pedikerka a nejenze to je hodne o vzdelani,casu ale taky obrovske investici (material,sterillizator,atesty apod.) Ja jsem s tim zacinala, jako na VPP kdyz jsem delala zdrav.sestru. prvni 2 roky makas jen na to cos do toho vlozila ,pak zacnes trosku vydelavat. A hlavne musis mit klientelu a tu si nabalis,jen pokud jsi dobra,levna a casove flexibilni. Takze,tento zpusob neni tak jodnoduchy,jak se na prvni pohled zda.🙂

bedrisiivet
25. únor 2013

@lusyy Je mi jasné, že to není jednoduché. Pokud by taky byla nějaká jednoduchá cesta, jak si přivydělat, tak z toho tolik holek nemá těžkou hlavu. Konkurence je v těhle oborech obrovská, to je myslím všude. Takže investovat do vlastních prostor je podle mě taky dost risk, právě proto jsem psala o té formě, že se jezdí k zákaznicím domů. Myslím, že se najdou lidé, kteří ocení servis do domu. Určitě to nebude podnikání za desetitisíce, ale pár tisíc měsíčně by to třeba dalo a co jsem tady četla, jsou rodiny, které by to vytáhlo z nejhoršího.

lusyy
25. únor 2013

@bedrisiivet jojo,bohuzel i sluzba do domu ma sva pro a proti,investice tam musi byt,tak jako tak-tedka mluvim o svym oboru,sterilizator stejne musis mit a to je par tisic,ale to je uz na jine tema,rozhodne to nebude ani na tech par tisic za mesic,alespon prvni rok neeee. Ja bych treba doporucovala rucni prace,mrknete se na fler,tam je spoustu sikovnych lidi,kteri si takto privydelaji a investice je nizsi,hlavne chce to napad a byt zrucny,nebo umet kreslit a kdyz je to od srdicka tak sikovny je kazdy.

blahova_andrea
25. únor 2013

@bedrisiivet tak pokud si sebou může vzít prcka nebo ho má zatím kdo hlídat, když jezdí po klientkách, tak super. já bohužel nic z toho neumím, takže ☹

jaya
25. únor 2013

@blahova_andrea Tak bys treba mohla roznaset letaky. Malyho das do kocarku, letaky do kose a spojis to s prochazkou. Naberes, co zvladnes...

blahova_andrea
25. únor 2013

@jaya jj, kéž by moje dítě chtělo pobývat v kočáře 😀

bedrisiivet
25. únor 2013

@lusyy
@blahova_andrea
Pokud není hlídání, je to problém. Taky si diář plánuju podle manželovy práce. Vážně nevím, jak velké jsou počáteční investice, ale třeba u pedikůry a kosmetiky mi to nepřijde tak hrozivé, pokud se nemusí zařizovat provozovna. Do valné většiny podnikání se prostě na začátku investovat musí ☹ S tím Flerem, no nevím, pokud by byl nějaký super originální nápad, který by se chytil, asi by to šlo, ale když se podívám na počet inzerátů.... Když jsme s holkama končily uni - výtvarný obor, tak jsme taky měly takové představy, před těmi pěti, šesti lety to vážně frčelo, ale teď mi na to nepřijde dobrá doba - holky, které zkoušely vánoční jarmarky, mají zkušenost, že lidé hodně chválí, líbí se jim to, ale moc nekupují - co vím od svých známých i podle sebe, tak ani hedvábí, ani šperky, ani pletené a háčkované, nic se nechytá nějak extra ☹ I když teď se jedné z holek doooost chytly háčkované čepičky, ona je s tím háčkováním vážně třída. Sama mívám pár takových "zakázek" pro známé a kamarády ročně, ale žádná výhra to teda není......Ale třeba se to prostě jen nelíbí 😀 (pro ilustraci pár foto:

blahova_andrea
26. únor 2013

@bedrisiivet já si podle přítelova diáře nic plánovat nemůžu. on sám neví, kde bude za 5minut ☹
teda...jsi šikovná. připomínáš mi kamarádku. ta na mateřské taky zvládat malovat hedvábí, obrazy, šít atd. fakt to obdivuji. s mým klukem se nedá v klidu ani umýt nádobí, takže se raději do ničeho pořádného ani nepouštím ☹

lusyy
26. únor 2013

@bedrisiivet a zkousis to prodavat ? Ja myslim,ze dobry,hlavne ty hodiny......ja bych zase mela napad ale nikdy jsem nic moc netvorila,tak se toho trosku bojim 🙂 v podstate nevim jak a kde mam zacit. 🙂
A k ty investici,hovorim pouze za svuj obor,nevim jak to maji kosmeticky,kdyz se budem hooooodne drzet pro zemi tak pocatecni investice je kolem 30.tis. +15 tis.kurz a to samozrejme nemyslim vybava provozovny atp. Proste 50 tis.jen to hvizdne a to je zacatek. Ono se to fakt zda,ze pedikura nema naklady,ale je to obrovsky omyl,ma je mnohem mnohem vetsi nez masaze,nehty.
.... a to nemluvim o kvalifikaci,v podstate to uz patri tak trochu do zdravotnictvi,a kdekdo na to nema zaludek 🙂

bedrisiivet
26. únor 2013

@lusyy Každopádně musí každý dělat to, co ho baví, jinak nebude mít nikdy spokojené klienty. Ta počáteční investice je všude stejná, když počítám svoji kvalifikaci mimo uni, tak kromě času a dopravy na kurzy, mě jen kurzy, materiály a certifikace rozhodně stály víc, než 50 000. Myslím, že u podnikání ve službách je to bohužel základní investice ☹
Svoje výtvory nenabízím, když se někdo ozve a mám čas, tak si něco vytvořím, ale výtvarku dělám spíš z lásky, mám sem tam kurz v místním MC a když mám čas, tvořím si pro sebe a rodinu dárečky 🙂 Spíš si po dobu mateřské potřebuju udržet úroveň ve svém hlavním oboru, takže mám pár jazykových kurzů.
Jinak třeba ty hodiny jsou materiální investicí celkem nízké - materiál na ně i na čajové domečky mám od prodejce "úžasné ubrousky" z Fleru, má materiál bezkonkurenčně nejlevnější, co jsem kde lovila a dodává rychle. Investice není velká, hodiny jsou akrylovkami, takže to jen namalovat a sestavit, celkové náklady okolo 170,-, takže to celkem jde. Čajové domky vychází na stejno. Tak to zkus 🙂

lusyy
28. únor 2013

@bedrisiivet to určitě ano,ale právě ty investice jsou tak vysoký a je to teprve začátek a klientela nejistá,tak si myslím,že pro mamči hledající něco na přivýdělek,to rozhodně není.

w.i.w.a
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sonca007
11. dub 2013

ahoj - vím, že jste to tu asi už řešili, ale potřebuji poradit. Máme hypo úvěr ze stavebního spoření s pevnou sazbou splátek na celou dobu splácení - 28 let, zaplatili jsme už 6 let a z cílové částky 620tis nám ještě zbývá 540tis. Platíme 3600,-- a teď nám nabídli refinancování na hypotéku s fixací na 5 let. Splátka se tím dost sníží a doba může zůstat stejná nebo se ještě zkrátí, jen se bojím té 5 leté fixace. Nevím, zda bude možnost za 5 let dalšího refinancování a jestli se to pak nehne o moc nahoru. Máte prosím nějaké zkušenosti? Ani nevím, jaký je pak strop u zvedání úroků po konci fixace. Poradíte mi prosím? 🙂 děkuji 😀

xpila
11. dub 2013

@sonca007 Já teď refinancovala překlenovací úvěr klasickou hypotékou a vyplatí se mi to hodně. Nikdo samozřejmě netuší, co bude za 5 let, ale tak jako tak se to vyplatí. Předpokládám, že úrok teď máte vysoký (já měla 5,2 % a teď mám 2,99 %).

sonca007
11. dub 2013

@xpila jo, my máme 4,85% a teď čekáme, co nám nabídnou. Jen se bojím té fixace, abych to za 5 let neměla třeba na 6%

xpila
12. dub 2013

@sonca007 Samozřejmě to je risk, ale stačí se podívat na dlouhodobá maxima. Já se ani nerozmýšlela a kdyby jo, tak mě k tomu stejně finanční poradce užene 😉

chris_n
12. dub 2013

Nevím, jestli to tu někde nezaznělo a ja to přehlédla. Můžu se zeptat zakladatelky, co znamená vysoká hypotéka? Pod vysokou hypotékou si každý z nás představí asi něco jiného.