2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka Tak to je jasný, to asi pomůže.Aspoň si zvykne na kolektiv. U nás dítě do školky nedostaneš, ve 3l ani náhodou. Takže já, kdybych se musela vracet do práce (ted čekáme druhé mimčo), tak bych musela maého dát do soukromé MŠ (cca 8tis. Kč měsíčně!). Fakt děs. A do jeslí ho taky nevezmou, máme cca 30míst na celý Teplice 😅

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka Mně třeba taky hodně pomohlo, napsat si jídelníček na celý týden a podle toho nakupovat. jinak jsem utratila spoustu peněz za věci, který jsem ani nepotřebovala. Pak jsem hodně začala vařit luštěniny (manžel z toho teda nadšenej není, je masožravec 😀 😀 ). Nechodím do dětských koutků atd, kde akorát nechám peníze za kafe atd a malej tam stejně vždycky něco chytne, radši s ním jdu do parku, do lesa atd. Na sebe si něco taky kupuju málokdy, k holiči chodím tak jednou za 4měsíce, na kosmetiku, nehty nechodím (dřív jsem chodila). Je toho hodně, museli jsme se taky hoodně uskromnit, ale ty děti nám to vynahradí! 😉

verciiik
15. únor 2013

a nemohl by si manžel nosit domácí jídlo do práce? na tom se taky ušetří

zuny
15. únor 2013

@neslusanka úplně mi mluvíš z duše. Jsi stejný případ jako já.Máme vysokou hypotéku, dvě malé děti (starší chodí do školky), já RD, manžel podprůměrný plat. Když zaplatíme všechny hypo,pojištění, tak zbyde asi 6tis.Vysokou hypotéku máme na novostavbu, za 15let pokud vydržíme, tak to budem mít splaceno (jen vydržet 😖 ).Řešili jsme to tak, že první bylo výhodný paušál pro oba od manželovýho zaměstnavatele, zrušení jednoho účtu (měli jsme každý svůj),teď přecházíme k jiné bance, kde je vedení a vše zdarma (byli jsme u ČS),od nového roku jsem začala brát obědy z JZD (50Kč/oběd) 2x týdně -přes týden jím já a mladší syn doma, manžel má buď v práci nebo si bere oběd z domu,JZD-prakticky přes týden jen jednou v týdnu(těstoviny,zap.brambory,špagety) to máme na pátek-sobota, v neděli uvařím něco s masem.Jednou ročně berem půl prasete od řezníka. Za leden jsem ušetřila s jídlem tisícovku.Taky nám budou vracet na dani slušnou sumičku, ale to půjde na dluh +auto technická (rok2000).Nevím jak to půjde dál, snad vydržíme.Samozřejmě na nic víc peníze nejsou, ale snažím se odkládat 1000 na spoření a 500 bokem na "mimořádné výdaje" jako je pojistka atd.

blahova_andrea
15. únor 2013

@michaelka83 to je super, tak to kdybych já takhle dala malýho do soukromé školky, tak mi výplata stačí jen na tu školku a dojíždění do práce = tzn. zůstala bych s dítětem doma další rok, protože práce by se mi nevyplatila 😀

michaelka83
15. únor 2013

@blahova_andrea No, je to šílený! Proto jsem si pořídili druhého prcka (snad to tedy vyjde) a budu s nimi doma. Staršího zkusím protlačit do školky ve 4letech a mladší mi pak vezmou, když tam bude starší. Chtějí, abychom pracovaly, ale podmínky veškerý žádný. ☹

alisek
15. únor 2013

co se týče ušetření na jídle (třeba to už děláš), tak když bydlíš na vesnici bych si určitě mnohé pěstovala sama (zelenina), ovoce je na dýl a taky klído slepice na vejce, popř. maso (kuřata) vím že je to dnes celkem vyjímka mezi "mladejma" ale myslím, že v rámci šetření a nakonec i lepší kvalitě surovin si polepšíš

@zuny co se týče stravy z JZD, vozí nám je do firmy a je to děs a hrůza, občas to dám malýmu když zhodnotím, že to není takovej humus ale z 90% jezedáci vařej hnusně a denně bych s tím nechtěla cpát sebe natož děti..

neslusanka
autor
15. únor 2013

@michaelka83 to je teda fakt šílené a je to všude. Hlavně že minulý rok upravily rodičák - snížily - protože už existují jesle a děti berou od dvou let. Ale nevím, kde od dvou let berou. U nás ne, od tří také bída. Jsem z vesnice, tak mi ho od tří vzali, ale kdybych bydlela ve městě, tak jedině na 4hodiny denně. A soukromá školka je opravdu jen pro ty, co mají nadprůměrné příjmy

aideen
15. únor 2013

Máme to dosti podobně. Jenom my teda nemáme hypotéku, ale zbývá nám tak nějak stejně peněz po odečtení všech spoření, pojištění, elektřiny a ostatních takovýchto pravidelných měsíčních výdajů. Auto teda nemáme.
A jak to děláme? Vše se zaplatí, jak přijde manželovi výplata. To, co zbyde si vydělíme čtyřma a výslednou sumu máme na hospodaření na týden. To se snažíme dodržovat a většinou v pohodě vyjdeme. Mě chodí rodičák 6100kč. Z toho se mi pravidelně odečítají 3500kč a zbytek mám pro děti. Pořizuju z toho oblečení, boty, kosmetiku, dárky na narozeniny, svátky, vánoce a podobně. Přijde mi to dostatečné, protože přece jenom tady ty věci pořizuju jen párkrát do roka. Takže, když mi zbyde, koupím třeba mě a manželovi nové tepláky, prostě to, co je opravdu potřeba.
Nevím, jestli ti můj příspěvek pomohl, ale aspoň ať máš představu, jak to funguje jinde 🙂

alisek
15. únor 2013

taky bych se poptala v okolí co jsou firmy, zda nehledají výpomoc do kanceláře, úklid cokoliv co je na pár hodin, kolikrát vím (z osobní zkušenosti) že když nás něco pálí tak to stejně nějak hasíme sami a nikoho po vesnici nesháníme ...

kammka
15. únor 2013

@neslusanka u nás je to podobné... pleny používám čtvercovky se svrchňákama, který mám z druhý ruky. topíme dřevem, který nadělá můj muž v lese. snažím se prát na noční proud. vařím ze základních surovin. můj teda vydělá na dnešní poměry a na to že je ve školství, naštěstí ve vedoucí funkci, poměrně dost, moc se snaží. na dovolené jsme nebyli nikdy, na baráku práce spousta, máme jen přízemí, což je necelých 70 metrů, jen 2+kk, ale lidi bydlí i v menších bytech 🙂

blahova_andrea
15. únor 2013

@michaelka83 já se druhému taky nebráním, ale problém s prací mi to stejně nevyřeší ☹

kammka
15. únor 2013

samozřejmě máme slepice, králíky, kachny, prasata..ale taky dva koně, takže co ušetříme na mase, to narvem do nich 😀asi na tom nejsme tak špatně...zeleninu nepěstuju, ale chci, to by mi ale musel můj muž oplotit kus zahrady, protože jinak to ty kachny se slepicema zničej...

neslusanka
autor
15. únor 2013

@alisek ne ne, nic nepěstuji a nechovám. Není kde. Na vesnici sice bydlím, ale minulý rok jsme se stěhovali a venkovní úpravy žádné a také máme malinký pozemek, takže opravdu nevím kde bych ty slepice dala

@verciiik tak obědy mají v práci levné plus přispívá zaměstnavatel, to by asi vyšlo stejně i to domácí, možná ještě dráž. Ale snídá doma a svačinky si také bere z domu

@michaelka83 na kosmetiku také nechodím, naštěstí nepotřebuji a jelikož jsem vesměs doma, tak ani za šminky neutratím. K holiči chodím také tak 3x do roka. Na cvičení bych chodila, ale není na to, a děti mě rozpohybují dost 😀 Já už neušetřím asi nikde, ale manžela bych to měla naučit. Vždy donese hromadu pečiva a jiných "kravin" nikdo to nejí, pečivo suším, jídlo občas musím vyhodit, ač nerada. Pořád mu za to nadávám, ale je nepoučitelný. A benzín taky hodně stojí. Všude manžel jezdí autem, a nějak nechápe, proč já se vláčím s kočárem busem 😠 Hlavně že on 2km musí jet autem, sám....

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka JJ, manžel taky neudělá krok pěšky🙂 A já naopak chodím pěšky všude. Nesnáším busy, hlavně teď, v chřipkovým období. 😒
Holky a jaký jsou teď výše rodičovských příspěvků? Já mám s malým na 3r částka 7600 Kč.

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka Jak píšeš, že si manžel bere svačinky z domu, tak můj taky a do toho mu ještě vařím na každý den oběd! Jenže u mě je svača jedno jabko, nebo jogurt a u manžela jogurt, sušenka (ty zásadně nekupuju), nebo něco sladkýho . On strašně jí☹ Kdybych ho nemírnila, dáme jednou tolik za jídlo!

gwen84
15. únor 2013

@neslusanka Ty jsi na RD a máš necelých 6000 Kč? To máš asi na dýl než do 3 let dítěte, jinak by to vycházelo na 7100 podle nových pravidel, ne? Jinak to je fakt problém, kombinace vysoké hypo a dlouhé RD (myslím ve srovnání s tím, jak je dlouhá ve světě). Jenže to je u nás dané, jesle téměř nejsou a bydlet se musí ☹ Taky máme relativně vysokou hypo a za pár týdnů čekáme první miminko, tak jsem zvědavá, jak to budeme zvládat. A to jdu na RD na 2 roky, takže za 11500.

andelka
15. únor 2013

@gwen84
@michaelka83 já mám na 3roky 6 111Kč..ale je to tím že jsem neměla mateřskou, šla jsem hned po porodu na rodičák. Takže u nás je i poznat, že +1dítě ale -1500 (se starším jsem měla těch 7 600)..ještě že jsou "přídavky" k platu za děti. A teďka odečty daní za manželku.

andelka
15. únor 2013

@neslusanka já myslím jak to píšeš (mám to stejně) tak neušetříš nic, jste na hranici-jedině manžel aby šel do sebe. Ty už sebe a děti nemůžeš zkrouhnout nikde. Můj muž jezdí do práce a všude MHD, auto nemáme. A i kdybychom měli, nejezdil by.
Jesle jsou u nás dvoje, jedny státní, takže plné, druhé soukromé a na to málokdo má. do školky od 3let a kdoví jestli, jak je málo místa, tak nazdar.

gwen84
15. únor 2013

@michaelka83 Jestli můžu poradit, změň si výši rodičovského příspěvku - na vyšší. Za pár měsíců budeš nastupovat na další PPM a co na rodičáku nevyčerpáš, to propadá.

zuny
15. únor 2013

@alisek tady to bere hodně lidí,vaří prý 800 jídel a není to špatný, výběr ze dvou jídel. Malýmu vyberu libový, omáčka+brambory nebo knedlík a má oběd, zbytek dojí manžel nebo já. Nemůžu si zatím stěžovat.A taky lepší než pořád vymýšlet co vařit,co na to koupit a taky čas. Samo, že vařím 2xtýdne+ peču.
Manžel si teď kupoval roční na bus, dojíždí 40km každý den,stráví 2,5h denně v buse,autem bysme se nedoplatili.
S těmi přivýdělky je to děs, tady skoro nic není nebo když je, tak ale kdo mě pohlídá děti??

alisek
15. únor 2013

@zuny unás vařej hnusně, výběr je jedno jídlo a hlavně 4x, 5x týdně vepřový,,prostě hrůza

jo ženský asi se to hold musí vydržet a po rodičovský se to zas zvedne...my ted budem taky brát hypo ale držíme se u země max 11.tis/měs, protože jsou energie, pojistky, životky atd. a to vám dá dalších min. 5-6tis. měsíčně, odcházíme z města protože nákup bytu se rovná domu za městem (nepočítám panelák)

blahova_andrea
15. únor 2013

s tím hlídáním je u těch přivýdělků věčný téma. třeba přítel je naštvanej, protože rodiče a sestra s přítelem bydlí pod námi a hlídání stejně nemám, protože naši se střídají v tom, kdo dojede z práce brzo, aby šel se psem na pořádnou procházku a sestra je zas už v 17h v posteli, že je jí zima a že stejně nikam už nepůjde, tak proč nebýt v pyžamu 😀 ne, že by se mi to líbilo a nepřišlo mi to divný, že jsem na tom stejně jako maminky, který mají rodinu na druhém konci republiky, ale zase zlobit se na ně nemůžu. je to moje rodina, moje dítě, moje starost a zodpovědnost. nemůžu být přece naštvaná, že se malého nemůžu zbavit a hodit ho na krk jim. to mi víc vadí, že nemá přítel pravidelnou pracovní dobu, protože jeho je to dítě taky. oni dole sice občas pronesou něco ve smyslu, když budeš potřebovat pohlídat, tak řekni, ale holky...přinutila jsem sama sebe (což byl zázrak), že začnu cvičit doma, abych neutrácela zbytečně peníze venku, ale s Miškem za zadkem to fakt nešlo. tak jsem byla párkrát poprosit jestli ho můžu dát k nim dolů nebo by nešli oni někdo hlídat k nám do vedlejšího pokoje a...? barák plnej lidí a nikomu se to zrovna nehodilo, že? po třetím pokusu, kdy jsem si přišla, že fakt jen obtěžuju a není o nás zájem jsem s tím přestala a s cvičením samozřejmě taky ☹ a teď my vy "chytré supermatky" řekněte, ať jdu na brigádu a nestěžuju si, že nemám peníze, když nejsem schopná si zařídit hlídání ani občasně na hodinu, natož pravidelně a na dýl 😀

vendullka
15. únor 2013
neslusanka
autor
15. únor 2013

@michaelka83
@gwen84 s tím rodičákem je to tak, jak píše
@andelka také jsem doma s druhým dítětem, takže bez půl roční mateřské. Takže to vychází na tři roky něco přes 6000Kč, jenže já čerpala 9m 7600Kč, takže teď mi to po zbytek vychází už jen na 5800Kč cca. Pokud dostáváte půl roku mateřskou a pak přejdete na rodičovský příspěvek, tak do dvou let dítětě to dělá zhruba 11500Kč, do tří let dítěte 7600Kč

neslusanka
autor
15. únor 2013

@blahova_andrea jé, tak to máš s tou rodinou stejně jako já. Tchýně, švagrová... bydlí vedle v baráku. Ale že by někdy přišly, řekly, že si berou děti, ať si odpočinu, nebo si něco udělám, to ne. Jako řeknou, když budeš chtít, pohlídáme, ale mě se nechce za něma furt chodit a ´doprošovat se. Kdybych měla práci, tak to bych asi řekla a nebylo mi to blbé a vím, že by pohlídali bez problémů, ale ta práce tu stejně není, takže mám smůlu. Jinak s tou pomocí s dětma to mám stejně, jako matky, které nikoho nemají

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Ja bych taky svoje dite nikomu nestrkala, ze si chci zacvicit. Cvicim i se synem za zadkem. Zezacatku to bylo tezky, ted uz si zvykl, ze mama cvici a kouka se na me nebo si hraje. S hlidanim kvuli brigade je to jine. Myslim, ze kdyz si s rodici sednes a poprosis je o vypomoc, tak te podpori. Uz jenom tim vas podporuji, ze muzete bydlet u nich (nebo oni bydli u vas?). Spis mi pripada, ze hledas vymluvy, proc neco nejde. Jo, a nepocitam se mezi supermatky. A ani mi nikdo nikdy nehlida...

jaya
15. únor 2013

@neslusanka Teda to je divny. Mne bylo receno, ze s druhym ditetem nastoupim zase materskou a po pul roce prejdu na rodicak...

elu
15. únor 2013

holky ja vás obdivuji, když píšete, že manžel má podprůměrný plat a vzali jste si hypoteku na nový rodinný dům, sice není na dovolenou, ale nějak to zvládáte..věřte nebo ne, ale v jiné zemi (německo, anglie) by to možné nebylo...takže pro mě je dobré zjištění vědět, že v Čr může mít nový barák i ten, kdo má podprůměrný plat a matka je s dětmi na mateřské...myslím, že si tedy žijeme dost dobře a řeči typu v dnešní době se to nedá, mě vždycky trochu rozesmějí 🙂

andelka
15. únor 2013

@neslusanka
@blahova_andrea mně hodně pomáhá moje mamka, ale jinak nikdo. Když byla 6 týdnů nemocná, tak jsem taky neměla ani chvilku. Cvičila jsem i s dětma, dokud mladší nelezl a nestavěl se. Když mladší spí, tak se věnuju staršímu nebo vařím, cvičení je až na konci seznamu.