2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

amallie
15. únor 2013

@neslusanka my maso jime porad, ale moc drahy to neni, asi jde o to, kolik toho snite, neb ja jdu kazdej tyden nakoupit za 800 a najime se

neslusanka
autor
15. únor 2013

@amallie aha, tak děkuji, zkusím se poptat, zda by to šlo a kolik by nám to mohlo ušetřit. A co se týče konsolidace, tak jde to i u hypotéky? Úvěry žádné nemáme, jen tu hypošku

amallie
15. únor 2013

@neslusanka jo, u hypo jsme to udelali, ale je to trochu slozita operace, to ti asi nepomuze, nicmene vim, ze na 40 let hypo jde

neslusanka
autor
15. únor 2013

@amallie no moc toho právě nesníme. Děti jsou malé, jeden skoro nejí, já toho také moc nepojím a manžel také není žádný žrout. A jdeme 1x týdně na velký nákup a necháme tam vždy min.1000Kč plus přes týden manžel udělá tři malé nákupy (pečivo, šunka, jogurty, ovoce a co dojde)

jaya
15. únor 2013

@neslusanka Ten poradce by ti mohl pomoct i s tim. Prece jenom toho o vas bude vedet dost, aby si udelal obrazek. Ja jsem navrhovala jenom takove nekvalifikovane prace...

buldok
15. únor 2013

@jaya My víme, svět je skvělej, růžovej, vše je bombastické a když náhodou ne, tak je chyba vždycky jen v nás samotných. 😀 😀 😀

amallie
15. únor 2013

@neslusanka tak leda delat hodne domaciho, chleba a tak se vyplati
Jogurty se vyplati koupit ty 500g a rozdelit to, my jime bile a mame to vsichni 4 na svacu, tatinek se doma moc nestravuje, jen snidane a vecere a to sni rano buchtu a vecer chleba s tvarohem

jaya
15. únor 2013

@buldok jj, dulezite je najit vinika 😉 😉 😉

buldok
15. únor 2013

@jaya To by jí tu práci po večerech musel někdo dát 😝

bedrisiivet
15. únor 2013

Ahoj holky, musím říct, že v hodně bodech souhlasím s elu. A taky si myslím, že každá mince má dvě strany a na věci, které někdy člověka vážně štvou, se vyplatí dobře podívat, jestli se na nich třeba nedá najít něco pozitivního, třeba i úplná maličkost, ale psychicky to hodně pomáhá. Pak se hned na svět kouká líp a líp se i hledá řešení nepříjemné situace. Kdo ví, třeba je řešení úplně jednoduché, jen ho člověk pro samé černé myšlenky nevidí.Tenhle postoj jsem si vypěstovala na vysoké, kdy opravdu nebylo penízků nazbyt a bylo nutné si s tím poradit, takže už je prověřený desetiletou zkušeností a funguje 😉 Písnu jen pár bodů ze své každodenní reality a pak už to třeba zkusíte i vy 🙂
Zeleninu pěstujeme - je zdravá "bez konzervantů a barviv", když už máme ten dům s hypotékou, tak proč se ochudit o luxus vyběhnout na zahradu pro skvělou mrkev, kedlubnu, bylinky atd.
Ovoce máme zatím ze sadu od rodičů, ale sami plánujeme udělat jednu část plotu formou vyplétaných jabloní.
Maso, vajíčka, sýry atd. - z maximální míře kupuju přímo od zemědělců v okolí - například králík za 200 ze statku zajistí několik obědů. Kromě toho, že máme zdravé maso z jistých zdrojů, podporujeme lidi v našem okolí, což děláme moc rádi. Sýry a uzeniny jsou sice dražší, ale to radši 5 dní chleba s domácí marmeládou, nebo medem a o víkendu voňavé uzené sýry z nedalekého statku, než každý den deset deka junioru - bleeee.
Luštěniny - pokud se to umí, jsou super, receptů na netu hromada, baštíme je minimálně jednou týdně.
Polévky - jednou týdně uvařím 5 litrů vývaru, rozdělím a zamrazím, polévky dělám hodně husté, takže manžel má se dvěma rohlíky super vydatnou večeři.
Oblečení - bazary a second handy to jistí - nejen že mám krásné oblečení za pár korun, ale hlavně recykluji 😉 Právě tohle jsem se naučila na vysoké a za ty roky jsem se dostala do fáze, že džíny za litra by mě ani netěšily, když můžu mít krásné espritky za páďo. Mimochodem, moje kamarádka se sestrami a dalšími kamarádkami mají takový systém, že když se uklízí skříně, pošlou se věci dál. Zrovna zítra jim vezu tašku oblečení po mé sestře, kromě toho, že se oblečení, které se jí už do práce nehodí, využije dál, je i fajn pocit z toho, že udělám radost známé se stejnou velikostí, která už půl roku marně hledá práci.
Práci má manžel naštěstí blízko - právě 2km 😉 Jezdí zásadně na kole. Kromě toho, že neutratí, je velkou výhodou flexibilnost, ekologičnost a také to, že nemá pivase 😉
Drogerie - obchodníkem roku je DM drogerie, v časopise DTest vychází hodně dobře výrobky DM, takže nevím, proč to nevyužít 😉
Lustry - vyhlídejte si třeba v OBI, kdy budou mít v akci lustry z rýžového papíru, mají barevné, stylové, je to maličkost za pár korun, která potěší - máme je v půlce domu...
Přivýdělky - kamarádka si našla docela dobrý - uklízí a žehlí lépe situované rodině.
Uf, teď už mě další tip nenapadá.... snad jen ty Partners - máme také velmi dobrou zkušenost. starají se nám o finance a můžeme jen chválit. A hlavně ten luxus, až vás bude někdo otravovat po telefonu, že přijde nabízet pojištění: "Ne, děkuji, už mám svého finančního poradce."
A ještě úplně poslední věc, i když se asi budete zlobit: zvažte, jestli to stojí za to. Pokud by se kvůli penězům začaly hroutit vztahy, nebo jste byli víc v práci, než s dětmi...... no nevím, každý si musí seřadit své priority. Mám náš dům moc ráda a nechali jsme, hlavně můj manžel, hodně práce, je to něco úžasného bydlet tak, jak si člověk sám vymyslí, ale pořád je to jen dům, který je možné prodat a koupit třeba ten byt a trávit čas víc s rodinou, nebo cestovat. To je na každém, jak si to porovná v hlavě! Držím palce a přeju hodně sil!

buldok
15. únor 2013

@jaya Právě. A tento důležitý krok jsi již učinila za nás. Ó, jak ti děkujeme 😀

jaya
15. únor 2013

@buldok A tys zase projevila svuj veliky intelekt. 😝

neslusanka
autor
15. únor 2013

@amallie tak to máš zlatého manžela, že nevyžaduje večerní hostinu. Můj sice už také ne, zjistil, že u mě s tím nepochodí a když tak si uklohní něco sám. My doma nebyli zvyklí na každodenní vyvařování, teplé obědy jsme měli, tak na co i večeře. Ale u manžela, to je jenom o jídle. I teď mě štve, jak se tchýně furt ptá, co budu dělat na večeři. Už je mi fakt blé ji pořád říkat, že každý si vezme, na co má chuť a co je v lednici. Ne že bych nikdy nic na večeři nechystala, ale rozhodně ne každý den. Občas udělám něco z brambor, placky, pohanku se slaninou, kaši, pomazánku, párek a polívku tam máme také téměř denně. Tak na co pořád něco chystat, když je chlebník plný pečiva a zbytky z oběda. Vyhazovat jídlo se mi fakt nechce

buldok
15. únor 2013

@jaya Ó, děkuji. To mi říká hodně lidí. Naštěstí to mám tedy kromě papírem potvrzeno i z mnoha dalších zdrojů. Díky této inteligenci se nemusím nechat zdrbnout kde kým na diskusi na koníkovi a jen se bavím....a to dost. 😀

jaya
15. únor 2013

@buldok :D Jo, je videt, ze mas papir na hlavu...

buldok
15. únor 2013

@jaya JJ, však proto jsem taky studovala. A co ty? Na co máš papír ty? 😀

kamino
15. únor 2013

@blahova_andrea nam toho poradce poradil kamarad,ma u nej take penize a je max spokojen,tak jsme sli rovnou se smlouvami. Zadne kontakty po nas nechtel,ma prace dost. Vyuzivame i jejich Partners konto,je dobre urocene,uroky nam zaplati poplatky a tak je vlasne i vedeni uctu zadarmo...nechci agitovat,vim,ze to vypada jak reklama,ale my jsme s nimi opravdu spokojeni.

elu
15. únor 2013

@bedrisiivet ..dobře si to napsala a tolik nápadů, je to přesně jak píšeš o myšlení 😀 , taky bych ráda pěstovala vlastní zeleninu, ale bohužel na to nemáme s manželem čas ☹..jsme oba hodně zaměstnaní, tak nam nezbude nic jiného než jí kupovat...přes sezonu bereme bedýnky z farem, hadry se sekáče, kabelku z výprodeje a stejně kolikrát slyším, že se mám, že takový luxus má malokdo 🙂...jedině boty si kupuju drahé a kvalitní...ale jen dvoje ročně 🙂, doma to máme moc pěkně zařízené s bazaru, z kontejneru 🙂, starožitnictví a z ikei 🙂...kdo nám příjde zírá 🙂 a mě baví říkat...to stálo 3 eura, tohle 50 centů, tohle 100 kč 🙂

amallie
15. únor 2013

@neslusanka tak kazdy chlap je jiny, ten muj jeste ani neprisel z prace, tak tezko bych mu tady schovala nejaky jidlo pod poklickou, az prijde, da si chleba a je to 😉 Na vikend varim a to si da rad, ale pres tyden vecere nedelam, ani o to neni zajem, ja se najim s detma, kousek chleba a je to
Jidlo nevyhazuju, dovolim si rict, ze nikdy a nic, i chleba dojime celej, bytostne nesnasim plytvani

bedrisiivet
15. únor 2013

@elu Vidím, že máme podobný životní postoj 😀 Mimochodem, na tu zahrádku taky zrovna moc času nemáme, někdy jsem ty kedlubny ve změti nežádoucích rostlinek musela hledat, ale i tak vyrostly pěkně 😉 Nedá se nic dělat, až prcek povyroste, začnu ho učit plet 😀

elu
15. únor 2013

@bedrisiivet jasně zapřáhnout děti od mala at vidí zač je toho loket 🙂 🙂...naši malou 2,5 letou dceru babička už taky učí plet zahradu, uklízet kanceláře, vařit a jiné věci 🙂...ja bych jí ještě tak do tří let nechala dětství jenom na hraní...ale babička je drsná kapitalistka 🙂

jaya
15. únor 2013

@bedrisiivet
@elu
Vy jste teda drsnacky. Ja si pamatuju, jak jsem v detstvi kolchoznicila, a svemu diteti bych to neprala. Smrad hliny v lete mi dela zle jeste ted 😀 No, ale je fakt, ze neni nad vlastni biosklizen.

kamino
15. únor 2013

@bedrisiivet
@elu mame to podobne,mame malou zahradku,ale na sklenik se misto naslo,takze papriy,rajcata,okurky,salaty a dalsi mame z vlastnich zdroju. Pred prckem jsme byli oba hodne zamestnani,ale zalit vecer sklenik zadna prace neni...mame jablon a svestku,tak kolace to jisti 😉😉 na obleceni jak jsem psala narocni nejsme a nastesti je pritel hodne manualne zrucny,tak jsme nabytek de facto zrenovovali,nalakovali,do kuchyne plnovysuvy a.t.d.A nikdo neveri,ze neni delana od firmy a naklady na 8 metrovou kuchyn vcetne desky a dvirek necelych 20 tisic...

neslusanka
autor
15. únor 2013

@bedrisiivet super, díky za tipy. Většinu také tak řeším, nové oblečení z obchodů neznám, všechno jen bazárky a sekáče a jaké mám pořád hezké značkové věci za pár korun 🙂 S tím pěstováním je to horší, sice máme baráček, ale není kde. Ale aspoň máme jablíčka a švestky a brambory v září nakoupíme za pár korun dva pytle, uskladníme u tchánů ve sklepě a máme na celý podzim a zimu. Luštěniny se tedy budeme muset naučit jíst, hlavně já, ale občas dělám třeba sóju a normálně to mě i manželovi chutná. Velice jednoduché, rychlé, levné a celkem chutné. Drogerie - jedině DM 🙂 Pleny nakoupím raz za čas ve větším množství v super akci a také to malý dostává darem. Takže letos jsem ještě plíny nekupovala, máme zásobu od Ježíška 😀 Lustry nám stále chybí, tak díky za tip, mrknu na to. Manžel bude mít narozky, že by dostal lustr? I tak se to u nás řeší

neslusanka
autor
15. únor 2013

@amallie také nesnáším plýtvání, i kdybych na to měla. Takže se snažím také nic nevyhodit, jsem na to i naučena od mamky. Ale manžílek ne... a to ten tvůj dělá tak dlouho? Tak to je jasné, na to bych se taky vyprdla. Já se s jídlem také uskromním a hlavně vždy nachystám dětem, většinu nesní, takže dojíst po nich je vlastně moje večeře 😀

elu
15. únor 2013

@neslusanka a kde bydlíš? u nas v malém městečku mám kamošku na mateřské a ta hlídá děti několika doktorům a vydělá si třikrát víc než její manžel, nebo to žehlení...ja si třeba ač nejsem nějak movitá nechávám žehlit prádlo také u maminky na mateřské a nebo roznášení letáků...ja právě nevím, kde bydlíš...samozřejmě na vesnici je to težší něco najít, ale u nas právě docela berou maminky brigadně v supermarketech nebo v letě v malých obchodech za ženský, co jsou na dovolené...já vím je to težké radit takhle na dálku, zvlášt, když nejsou babičky hlídačky...já jsem na sebe taky zvědavá až pujdu po mateřské do práce..ale asi začnu zase žehlit sama a pujdu jen na poloviční uvazek,protože se mě nechce dávat dítě na celej den do školky, holt se na dovolenou zase dlouho nepodíváme 🙂

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu no bydlím na vesnici, 12km od Vsetína. V super a hypermarketech jsem se byla ptát a nic, zkusím to ještě asi raz, třeba už budou někoho chtít. Roznášení letáků jsem dělala, je to šílené, za pár korun, v každém počasí, a těch letáků jsou tuny. Nikdy jsem to nezvládla vzít naráz, na kolo. Buď to dělat na části, nebo naložit do auta. A právě ten úklid, výpomoc.... to u nás nefrčí, nikde jsem nic takového nenašla a ani na moji poptávku se nikdo neozval

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu počkej, to jako teď jsi na mateřské a můžeš si dovolit paní na žehlení a dovolenou a až půjdeš do práce, tak ne? Nemělo by to být naopak? 😀 Nebo jsem to nějak špatně pochopila....

elu
15. únor 2013

jo a ještě mě napadl jeden tip na přivýdělek...mam hodně namých maminek, co si přivydělávají prodejem dětských hadříků...seconhandovým...ale je pravda, to musí člověka bavit, je to o tom travit hodně času na netu a na poště 🙂

amallie
15. únor 2013

@neslusanka jo, muz pracuje moc, tudiz na jidlo doma nebyva no a ani nic nevyhazuje a neplytva, to se u nas nenosi
My jime podle chuti a chutna nam chleba a tvaroh, neni to kvuli financim, ale kdyz se zamyslim, tak je to levne