2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa taky tu e-cigaretu doporučuju. Sice teda nevím na kolik vyjdou ty náplně,ale je pravda, že to zas nesmrdí a rozhodně je to zdravější, takže i kdyby ty náplně vycházely dráž než klasická cigareta, tak za to zdraví to stojí

eeefffaaa
20. únor 2013

@lenicka07 to muj muz sni vsecho,i nakyp,i ovocny knedliky,zemlovku proste vsechno,je mu to jedno co dostane,ode me to rpy vzdykcy bude vyborny a je mu to jedno co to je 😀 do hospody taky nechodi,to radsi jednou tydne v sobotu zajede pro toceny a dame si doma spolu...konicky nema zadny,jeho nejvetsi konicek jsou deti,kdyz ma chvili cas a kdyz je o vikendech doma je porad s nima (dobrovolne) a nebo ted dela upravy na byte kdyz jsme v novem,kdyz jsou penize jezdime na vylety...on jediny opravdu v cem je minusovej je to koureni 😀 rano vstava v pet a prijizdi v sest vecer i kdyz je mistr skoro porad s tema zednikama pracuje,pry se aspon neco nauci a preci tam nebude cely dny sedet a pit kafe

bedrisiivet
20. únor 2013

@eeefffaaa Nekouří tři čtvrtě roku a přestal tak, že se prostě rozhodl. On je dost silná osobnost, když se k něčemu rozhodne, tak to tak prostě je. Tchán přestal přes tu elektrickou v srpnu a zatím dobrý.

lenicka07
20. únor 2013

@lenka5731 No to by mě taky zajímalo. ...U těch co ještě chodí do školky bych se toho tak nebála, ale co pak ve škole... co když z dítěte pak bude outsider, protože něco nemá, co má většina dětí? Nebo třeba většina třídy pojede na lyžařský kurz a my na to nebudeme mít apod.

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa tak vidíš, sice řešíte prachy, ale jinak jste šťastná a spokojená rodina, a manžel vypadá že je téměř ideální 😀 no a to je všechno lepší než mít kdovíkolik peněz a hádat se jak psi.... u nás v práci ti bohatší záviděli těm chudším právě lepší vztahy v rodině ... já si taky na manžela nemůžu stěžovat a dítko je zatím taky zlaté... a vůbec bych to nevyměnila za život s nějakým protivným pracháčem 😀

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa můj manžel taky ty sladký jídla sní, nemá proti nim nic, ale v noci pak chodí do ledničky pro salám a to se pak krutě nevyplatí, protože si ho vždycky zakrojí trochu moc... Takže radši udělám jídlo masité, sama si vezmu bez masa nebo jen míň ( já se bez toho docela obejdu) a je to. A když náhodou dělám sladké, tak se zas přejím já 😀

eeefffaaa
20. únor 2013

@lenicka07 no resime je hlavne proto,abysme mohli neco doprat detem a ne porad tvrdnout doma,to me prave nejvic trapi,presne jak jsi to ted napsala treba s tim lyzakem,ale i ted nechci byt cely vikendy doma,chci s detma nekam obcas jet a neco jim ukazat...ale jinak mas pravdu,jsme spolu s muzem dohromady 10 let a snad jsme se nikdy nejak vic nepohadali a kdyz kolikrat vidim to manzeli kolem sebe od kamaradek a znamych tak to je des...ani to kolikrat nemuzu pochopit proc snima vlastne jsou...casto mu rikam,jak jsme stastna ze ho mam,ze je prave takovy jaky je a ze nevim cim jsem si ho zaslouzila,tak mi moje mamka rekne,ze to proste chlapovi nemam rikat,ze jim s eto nerika,coz teda nechapu proc,ten chlap je urcite rad kdyz tohle slysi a vi ze to co dela a jak se chova ma smysl

eeefffaaa
20. únor 2013

treba ted o vikendu me nebylo vubec dobre,nechal me cely den spat a sel ven s detmi a pak jim udelal veceri vykoupal a dal je spat,no a pak mu mam zakazovat kourit 😀

elulin
20. únor 2013

@eeefffaaa To víš ano.Já jsem taky dostala možnost když někoho najdu nového budu mít provizi,jen já mám práce dost,takže nehrozí,ale nabídnu to sestřenici,vím že plynem šetří.

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa JJ přesně jak jsem si myslela, zlatý chlap, takových je na světě málo !! Važ si ho a klidně mu to říkej (občas), tohle je typ, který nezpychne 🙂 ani toho nebude zneužívat. Škoda že nemá jiný zlozvyk, spíše by si zasloužil, aby občas si mohl trochu něčeho dopřát (jako ten můj toho salámu 🙂 Fakt klobouk dolů....když to vidím např. u našich sousedů - do kapsy hodně hluboko, ona na MD, on bez práce (jen nějaké melouchy) a co propije, prokouří a na jídle se taky nežinýruje...a furt se samozřejmě hádají kvůli penězům

eeefffaaa
20. únor 2013

@lenicka07 no muj ma rad zase sladky veci,takze mu skoro kazdy den pecu a strasne rada,on mi to vzdycky i pochvali,takze to je pak radost..myslim,ze i v tom salamu jde obcas upustit uzda 😀 no to je hrozny teda s tema sousedama,to si ani nedovedu predstavit,ja si prave vzdycky rikam,jestli by takovy zensky nebylo lip bez manzela,kdyz takhle mrha a jeste s echova hrozne!!nechapu to...neco podobnyho ma moje segra,driv ji i obcas proplacnul,pak se jendou tak opil az ji zbyl nejakou ocelovou tyci a ona s nim porad je!!!jako od ty doby pry nepije,ale povahou je to hulvat jak k ni tak k detem,hrozny!!a ona porad nemuze zkousnout ze ja mam s muzem tak krasny vztah a ona tohle,ale on ten jeji byl takovy jetse nez se vzali vedela to,tehotna nebyla tak to nechapu,i nasi ji rikali dva dny pred svatbou at si to rozmysli a nedala si rict a ted je nestastna

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa u mojí ségry je to přesně naopak... její manžel je zlatý, zato ona by potřebovala občas proplesknout za to , jak se chová 🙂 jsou i ženský který si hodných chlapů neváží... málokdy se to sejde tak, aby oba byli hodní. pak se nediv, že vám závidí 🙂 gratuluju a přeju vám to !

zlilly
20. únor 2013

@ayenkas musíš začít léčit dražší zvířátka 😀 nebo jim napichuj do oušek diamanty, to prý frčí 😀

eeefffaaa
20. únor 2013

@lenicka07 no ja si hlavne myslim,ze moje sestra si to cely zpackala sama,on ten jeji byl vzdycky takovy,ja ho ani nezdravim,nikdo z nasi rodiny ho nema rad a nechce se s nim vidat...on je to hulvat vsech hulvatu a to jak se chova k detem to je nekdy mi prijde az na socialku,takze dle myho nema co zavidet,spis si to mela udelat jinak a byla by stejne stastna jako ja...a koukala jsem ze budete mit chlapecka,ja porad muzi rikam,ze za deset let zkusime tu holku 😀 to je muj sen,mit holcicku a nechce to moc slyset,on je i dost srandista takze ma obcas i super reci na to,ale myslim ze to jeste prijde,ze i jemu se bude po miminku styskat...take vam preji aby vam to porad klapalo a hlavne tobe pekny porod, druhy jsou vetsinou rychlejsi,min bolestivy a tim padem o to krasnejsi (teda u me to tak bylo) takze si to uzivej!!me se po tom strasne styska!!

lenka5731
20. únor 2013

@lenicka07 dcera to hodně řeší už ve školce ... taky chce jet k moři jako Anička (a řeší, proč my nepojedeme), když má Anička takovou a makovou tašku, tak ji chce mít taky (a holčička ještě komunikuje stylem "koukni, já mám tašku, a ty nemáš 😕, v obchodě chce jogurt z reklamy, každou věc s oblíbenou postavičkou, ať je to sebevětší blbost atd. Přijde mi hodně ovlivnitelná, chce mít to co ostatní, ale přitom často nevidí, že ona má taky některé věci fakt hezké, které se myslím líbí zase ostatním dětem. Snažím se s ní o tom hodně bavit, ale bez efektu. Nevím, jestli jsou takové všechny děti a jestli po ní chci vzhledem k věku moc...

Spíš jsem myslela věci, které chtějí děti "z rozmaru", ne lyžařský kurs.

zuny
20. únor 2013

@lenka5731 já když jdu s kluky nakupovat, tak jim dám rohlík a jsou spokojený 😀 Vůbec je ani nenapadne,že by vyhledávali cukrovinky. Nedávno jsem byla v obchodě, kde normálně chodím jednou za půl roku a prodavačky z toho byly hotový,že děcka jsou tak hodný, že některý si vyloženě vyžadujou.
Moje máti občas hlídá staršího syna a jdou spolu nakoupit,tak mu nějakou sladkost koupí,kterou si on sám vybere, ale musí mu říct, aby si teda vybral.
Myslím, že ve škole to bude horší,zrovna dneska jsem zaslechla školáky 1.stupně jak se baví, že rodiče musí koupit něco a na to jeho bude později.Ty děti si to bohužel moc uvědomují a ti "bohatší" to taky dávají náležitě najevo.

lenicka07
20. únor 2013

@eeefffaaa Děkuju za přání, budu mít asi docela fofry, přece jen budou děti brzy po sobě 🙂 snad to dobře dopadne, já mám ze zdravotních důvodů naplánovaného císaře, mám 11 dioptrií a teď v druhém těh. se mi to, jak tak pozoruju, ještě zhoršilo. Holčičku jsem si moc přála, to se podařilo a doufám že kluk bude aspoň z poloviny tak hodný 🙂 snad bude po manželovi... 😀

lenka5731
20. únor 2013

@zuny rohlík by si dcera dala a šmejdila a loudila by dál 😀 (bude jí 5, tříleté dítě je přece jen asi rozdíl) Když jí něco na její loudění koupím, tak si s tím stejně nehraje a za pár dní ani neví, že to má. Některé oblečení, které si takhle vydyndala, tak teda nosí. Já nejsem typ, co se nechá strhnout davem, ačkoliv bych si mohla koupit nové věci, mám starý mobil, TV a podobně a nevidím v tom problém. Nechci kupovat zbytečnosti jen proto, aby ostatní viděli "že na to máme". Ale zároveň nechci, aby tím holka trpěla. Přemýšlím nad tím, jak to vybalancovat. Ona neustále řeší, kolik co stojí, jestli na to máme peníze, má hlášky typu "proč máme tolik jogurtů v lednici, byly zlevněný?" 😀 Opít rohlíkem se už fakt nenechá 🙂)

eeefffaaa
20. únor 2013
eeefffaaa
20. únor 2013

@lenka5731 promin to melo byt @lenicka07 IP jsem si nejak lenky popletla
😀

lenicka07
20. únor 2013

@lenka5731 těch věcí co chtějí z chvilkového rozmaru, toho se tak nebojím, malá je zvyklá s náma jezdit na nákupy a zatímco jinde se jí všechno líbí (třeba na návštěvě), věci v regálech naprosto ignoruje, nevím kdy se to změní.. zatím je na to ještě asi mrňavá 🙂
vůbec právě nevím jak to prožívají rodiče těch školáků, za nás rozdíly moc nebyly - ale i ty menší rozdíly nedělaly dobře (např. že někdo je ze vsi a někdo z města, někdo podědil od příbuzných ze zahraničí lepší oblečení atd. ... děti dokáží pohrdat kvůli blbinám

lenka5731
20. únor 2013

@lenicka07 vaše malá má rok? a nebo máte ještě jinou? 🙂

Dcera dokáže být neskutečně otravná, dokáže klidně tři dny mluvit o tom, jestli půjdem do ochodu (normálně totiž nechodíme) a koupím jí čokoládu. 😀 Hodně mluví taky o tom moři, ale právě hodně ve spojení, že "tamti jedou a my ne ... "

Já si třeba ze školy pamatuju, že některé spolužačky měly tuzexové oblečení a věci a já "nikdy nic" a jak jsem tím trpěla.

lenka5731
20. únor 2013

@lenicka07 asi to nevyznělo jasně, ale k tomu, aby něco loudila nemusí být v obchodě, ve svým věku má dokonalou představu o všem, co se dá koupit.

zuny
20. únor 2013

@lenka5731 tak uvidíme jak to bude dál.
Já mám mobil půjčený od sestry (ten starý se mi před rokem vys...), nejsem schopná si nový koupit, ale max do 2tis, víc za to nedám. TV máme starou 8 let "starý typ", vybavení v baráku máme x let staré, gauč,stůl,židle,manž.postele,skříně, nádobí je to všechno po manželové nebo mé babičce, Ještěže jsme ty babičky měli a mohli jsme si ty věci vzít 🙂 Bodlo nám to jako sviňa 😵
Co máme nové (skoro 2roky) jsou spotřebiče a synova postel.

lenicka07
20. únor 2013

@lenka5731 malá bude mít brzo 14 měsíců 🙂 ... zrovna teď se dožaduje mé pozornosti, ještě jsem se věnovala něčemu jinému.. musím jít ... až bude čas večer, tak zase písnu
a jinak já právě bývala jedním z těch outsiderů v kolektivu, manžel s tím má taky nic moc zkušenosti (je adoptovaný) tak bych nechtěla aby moje dítě na tom bylo taky tak. . tak jí pořád chválím 🙂 a nevím co ještě zabírá, aby si od mala posilovala sebevědomí.. protože mobilem, oblečením atd. asi taky kamarády ohromovat nebude.. 🙂 Dospělý člověk se s tím vyrovná, to je jasné, já to taky neřeším, ale jí mi bude líto... ráda bych jí poskytla aspoň určitý standard, oblečení se dá sehnat pěkné i lacino, ale děti řeší i ty značky, to holt nebude...

lenka5731
20. únor 2013

@lenicka07 chválím denně, ale moc to nezabírá 🙂

ayenkas
20. únor 2013

@zlilly No vidis,ani neznam nejnovejsi trendy😀 Nevim,jak bych na te dedine,kde ted pracuju prosazovala psi nausnicky🙂 Ale stejne jsem jen zamestnanec,tak az si nekdy rozjedu svou kliniku,tak budu delat psum i tetovani a piercing😀

elu
20. únor 2013

já jsem celkem skromná, ale taky jsem ovlivnitelná...já mám strašně ráda bydlení a u každého to pečlivě prozkoumávám jak to tam mají, jak vedou domácnost atd...jsem strasně zvědavá..a když přijedu ke kámošce, která má na záchodě drogerie víc než v DM..tak pak cestou jedu koupit aspoň šampon 🙂...jak my to nedá, že my máme vždycky jen jeden šampon a až dochazi kopupím další 😀

lenicka07
21. únor 2013

@elu já jsem spíš vytvářela zásoby a teď když se příjmy omezily jsem ráda, že z nich žiju 🙂 byla jsem v tom vychovávaná, jak rodiči tak prarodiči. Já vždycky říkám že naši by se svými zásobami přežili třetí i čtvrtou světovou válku 😀 A babička už nežije 14 let, přesto je to jen několik let zpátky, co máma objevila zásobu kostkového cukru v těch klasických modrých krabicích za 8 Kč (teda jestli si je ještě pamatujete 🙂 co babička kdysi nashromáždila.... Já to teda zdaleka tak nehrotím, ale raději nakoupím dopředu v akci věci o nichž vím že je určitě spotřebuju a že se nezkazí. V poslední době nekupuju ale moc v akci potraviny s kratší dobou spotřeby , protože mám problém to uhlídat, aby se mi to nezkazilo a nějak mi nejde podle toho přizpůsobovat jídelníček. A takhle koupíme z potravin jen to co skutečně potřebujeme a vůbec nic nevyhazuju, ani od jídla nemám žádné zbytky a máma si stěžuje že jí nedávám nic pro slepice 🙂
já jsem taky zvědavá jak kdo bydlí 🙂 , a na procházky chodíme s manželem nejradši kolem nových baráků a zkoumáme aspoň zahrádky pro inspiraci a dohadujeme se, jak asi mají uspořádaný vnitřek atd. Hlavně když se stavělo tak mě hrozně bavily časopisy o bydlení, tím jsem trávila dlouhé zimní večery nebo stránky typu living.cz kde se dají najít fotky, jak kdo si zařídil např kuchyň, koupelnu atd.

ratatooy
21. únor 2013

@elulin tak veget ot je a to ja rada radši budu mit 10dětí než jit do práce ale třeba švagrová to ma naopak to je karieristka,a zavisla na chlapovi jak se to vezme,manža vydělává pro nás a navic nja mam svou mateřskou přece.do práce bych jit mohla ale nemusim z duvodu finanční stránky,a jelikož delám třídirně sekáče tak sem stejne skoro celou vejplatu nechala tam za oblečení