2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

jarunkaxyz1
21. říj 2013

@mitote - ale jo, to je jasný, že pak člověk zvažuje důležité a nedůležité...ale proč se od toho neodprostit, no....ono možná v každé rodině se najde nějaká "skrytá vada" ....stačí se zamyslet nad tím, kolik chlapů utratí za pivo 😉

xveronikaxx
21. říj 2013

@jarunkaxyz1 ne, doma být 6 let nemusíš, ale chceš - a v tom je rozdíl.. a jediný důvod proč soudím je ten, že nemám ráda, když někdo fňuká a nic pro to nedělá, nebo dělá, ale opačným směrem... rady jsem dala konkrétní, na profil jsem se koukla, protože čím více víš informací, tím lépe dokážeš poradit. Jestli neví, jak řešit finance, možná první krok je uvědomit si zbytečné výdaje a poukázat na ně. Jistě, že je to její volba, já rozhodně jí nebudu plácat přes ručičku a říkat tytyty, víš že na to nemáš. Takže rady i postřehy jsem napsala..

jarunkaxyz1
21. říj 2013

@xveronikaxx - jenže je pravda, že dnešní situace prostě plno věcem nepřeje.....přeplněné školky, nedostatek pracovních míst, hypotéky atd.....to všechno prostě je a bude....ano, je potřeba si zbytečné výdaje uvědomit, ale taky se zamyslet nad tím, že někdo opravdu třeba nechce být doma tak dlouho a v částečném úvazku či brigádě si ani já neškrtnu....tomu věřím, že tomu tak je, kor na Moravě

neslusanka
autor
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 děkuji za podporu

@xveronikaxx holky, neřešte mě a nerozebírejte. Já opravdu nechtěla slyšet, jak si mám kde přivydělat, nebo jak ušetřit. To moc dobře vím. A opravdu někdy není možné jít do práce dříve (jesle nemáme, do školky berou od tří někdy až od 4 let, babičky v důchodě nejsou, na soukromé hlídání peníze nejsou....). Přivydělat se nedá, takže peníze navíc získat nemohu. A zbytečné výdaje nemáme absolutně žádné. Co se týče mých kočárků, je to můj koníček, ale absolutně za to neutrácím, právě naopak, tak to fakt neřešte, když nevíte, o co jde

jarunkaxyz1
22. říj 2013

@neslusanka - já to brala jako koníček, každý ať si sáhne do svého svědomí, jestli za něco neutratí někdy víc nebo se mu nějaká koupě prostě jen nevyplatí....podle mě se to stane čas od času každému.
Člověk může šetřit jak chce (spíš teda na MD moc nenašetří), někdy se prostě stane, že přijdou mimořádné výdaje (viz opravy atd) a ty ten rozpočet prostě rozhodí chca nechca.
Taky si myslím, že věta typu "musím - chci být s dítětem do 3 let doma" je nemístná....ono kdyby byla vhodná pracovní příležitost, která by umožňovala alespoň částečně péči o dítě, tak by se to CHCI - NECHCI zvažovalo daleko jednodušeji. Když prostě ta možnost není, nebudu dělat s VŠ na benzínce za cenu toho, že dítěti nic nedám do života a nebudu se mu věnovat. Jenže to poznají až ti, co ty děti opravdu mají......Otázce proto úplně rozumím - jak prostě co nejlépe vyjít, když se maminka i přesto chce věnovat rodině. Nikdo se asi neprosil o soudy, ale šlo o rady, tipy.

elvira
22. říj 2013

Che! Tak jsem se pobavila při přečtení, že neslusanka bydlí nedaleko Vsetína, tak se tam jistě nějaká práce najde. 😠
Sama bydlím nedaleko zmíněného města můžu upřímně říct, že práce není - ani brigády, ani na HPP. Moje švagrová hledá práci už přes půl roku, ač práci má v jedné z továren, která ve VS působí. Ona továrna má totiž někdy v březnu propustit několik desítek lidí, takže nezaměstnanost se ještě zvýší.
A další věc - chtěla bych vědět,kam s ani ne dvouletým dítětem? My jsme na syna úplně sami, a jak znám situaci školek v okolí Vs, tak nevezmou ani tříleťáka, ne tak ještě mladší dítě. A soukromé hlídání vyjde tak, že by musela vydělávat aspoň 15 tisíc čistého, což je na Valašsku téměř sci-fi.
Moc možností, jak přispět do rozpočtu není - zkusila bych se poptat na roznos letáků - u nás to dělala sousedka na důchodu a měla dva tisíce za měsíc k dobru, jinak některé holky pečou dorty, šijí různé dekorace atd... takže max. dělat něco na živnost. Případně se dát na opatrování nějakého staršího člověka - ovšem skloubit to s péčí o děti to bude složité...

elvira
22. říj 2013

Jo - a mekáč, pokud je mi známo, na VS není. 😀

mitote
22. říj 2013

@neslusanka no tak kdyz si kupujes zimni bundu za 2500Kc a prodas s tim, ze jsi ji mela pouze parkrat a ze ji neunosis, nebo musis mit nutne Bugaboo Cameleona nebo Bee.... to moc nesvedci o tom, ze jste na tom blbe financne. A kdyz jsem videla tvuj barak a bilou edici spotrebicu Gorenje... Bud jste nemeli stavet barak jak krava a jeste draze zarizovat a nebo pak neskuhrej, ze nic neusetrite, spatne vychazite a ze si potrebujes privydelat ale prace neni. Prace vzdycky je, jen clovek musi chtit. Neber to ode me jako kritiku, ale spise si sahni do svedomi, jestli nahodou sem tam nevyhazujes prachy z okna.
@jarunkaxyz1 ja mam dojem, ze na zacatku diskuse tech rad zaznelo spoustu, jak co nejlepe vyjit, i jak si privydelat, ale bylo to jako hazeni hrachu na zed, protoze se vzdy na vse dostala odpoved, ze to nejde 🙂

jarunkaxyz1
22. říj 2013

mě jen udivují ty bleskurychlé detektivní přehledy některých z vás 😒

baris
22. říj 2013

zakladatelka - @neslusanka založila diskuzi, aby se dozvěděla tipy, praktické zkušenosti, jak v dnešní době vyjít. @milote To, že má zařízený byt bílou edici spotřebičů Gorenje je špatné???? to má prát na valše, lednici mít jen v zimě venku??? 🙄

My jsme s manželem koupili byt a zařídili si ho. Něco našetřili a máme dvě dcery. Ano, žijem od výplaty k výplatě s notnou pomocí mých rodičů. Nějak jsme nepočítali s tím, že se nám zvedne fond oprav z 800kč za 4000kč, elektřina, záloha na vodné i stočné jsou taky dvojnásobné, manželovi sebrali v rámci šetření z platu 5tisíc ... Takže naše úspory jsou na nule a šetříme kde se dá. Je učitel, na všech středních školách se propouští, tak je rád, že má práci. Do "fabriky" ho nevezmou, protože je učitel a nemá praxi ve výrobních společnostech. A to dojíždí každý den 35km tam a 35km zpátky.

Vše je ale o možnostech - nemohu uvařit na 3 dny - dcery mají histaminovou intoleranci a nesmí ohřívané jídlo ani co zbyde z oběda, nesmí 90% ovoce a zeleniny, takže nám zbylo jen maso 😝

Brigáda - ve Frýdku-Místku - tak trošku sci-fi. Navíc nevím, kde bych dala dcery (ano, teď už mi chodí do školky, ale předtím??? - moji rodiče chodí do práce, manžel taky, jeho rodiče jsou 100km od nás daleko a rovnou řekli, že hlídat nebudou).

Něčím si přivydělat - bohužel patřím mezi tu skupinu lidí, co neumí šít, kreslit ... Nemám výtvarné cítění. Takže tím padá i dělat nehty. Pečení dortů???? - to bych zvládla, ale už je tady spousta lidí, co pečou dorty (obrovské a poctivé) za 350kč. Holky mají sníženou imunitu, od října do dubna jsou v kuse nemocné (inverze jak prase), od května do října tak 2x (pyly ...). 😝

Ptala jsem se na brigády i v obchoďácích - ale řekli mi, že vše řeší interními zaměstnanci (dávají jim snížený úvazek a zbytek doplňují přesčasy).

Já jsem diskuzi četla - taky mě to zajímalo, bohužel zmíněné a jistě dobře myšlené rady nešly uplatnit v praxi.

neslusanka
autor
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 to by mě zajímalo, jak jste přišla na mé soukromé věci? Pokud vím, tak fotky baráčku mám pouze na FB a jsou viditelné pro přátelé. A že mám trobu, varnou desku a digestoř? Mám to jako teď prodat? Jinak právě barák zařízený nemáme. Nemám žádné skříně, nábytek, nemají si děti kam uložit hračky... nějaké koberce, lustry, záclony, to už vůbec neřeším. Ale to Vám snad může být jedno. Baráček velký nemáme a jako že žijeme od výplaty k výplatě, nic neušetříme, barák nedodělaný... to jako ho mám teď prodat? Co bych tím vyřešila. Právě kvůli tomu baráku nemáme ani korunu nazbyt,ale bydlet přeci někde musíme

kajalka
22. říj 2013

Holky, ale stejně je na pytel, že většinou babičky ještě nejsou v důchodu a nemůžou pohlídat, když je třeba.. A potom, když zas děti budou v pubertě nebo na třebas VŠ a ty peníze opravdu potečou, budou důchodci tak odrovnaný, že se budem muset starat i o ně. Člověk by měl odcházet do důchodu relativně mladej, aby si ještě mohl trochu užít života. Vždyť co je za perspektivu jít do důchodu v 70, když celej život makám za pár kaček, popř. má někdo i druhou práci, takže z života si užije kulový? Padla na mě nějaká nostalgie nebo co.. 😵

kajalka
22. říj 2013

@neslusanka Hele, to my řešíme taky. Spotřebiče mít musíš. A my radši připlatíme za značku a kvalitu, než je za pár let kupovat znova a odmontovávat kvůli tomu kus kuchyně. Skříně neřešíme, prostě zatím nebudou. Stejně tak televize.

laurital
22. říj 2013

@neslusanka A neužily by ty děti raději hezký pokojíček než luxusní kočárky?Děti nemají ani kam si dát hračky, ale kočárek je prioritní?
K ostatnímu se nevyjadřuji, to je vaše věc, ale tohle mě zaráží.

neslusanka
autor
22. říj 2013

@laurital jémine, furt rozebíráte moje kočárky. Mám jeden kočárek za pár tisíc. Ještě syn kočár potřebuje, tak nějaký potřebuji, ne? Já nechápu, co je na tom divné, že rok a půl staré dítě potřebuje kočár. Až ho nebude potřebovat, prodám ho a koupím mu postel

laurital
22. říj 2013

@neslusanka On nemá postýlku?

marcicek84
22. říj 2013

nějak jsem nepochopila o co tady v této diskuzi jde. Myslím, že se v životě každému z nás může stát, že si před rokem mohl dovoli mít značkové věci a za rok je na tom úplně opačně, stačí k tomu mateřská, růst výdajů, propuštění někoho z práce, do toho hypotéka, je to podle mě normální věc. Osobně si myslím, že pokud si člověk zařídí byt, tak se v podstatě vycinká z peněz a mnohdy skončí s hypotékou na krku...Dítě určitě kočárek potřebuje víc, než nábytek. Osobně si myslím, že nábytek se dá pořídit i levný a prozatimní viz skládací skříně jysk, kdy v akci koupíte skříň za 375 Kč a vejde se tam jak oblečení tak hračky, takže v tom by asi problém nebyl. Na durhou stranu chápu lidi, co to jako prozatimní řešení kupovat nechtějí (my to máme, páč jsme se museli přestěhovat a uvolnit po nás byt) a nábytek řešíme postupně a víme že ty skříně využijeme do sklepa nebo na chodbu na pracovní věci.

jarunkaxyz1
22. říj 2013

@neslusanka - to jsem nepsala já - já na nic nepřicházela, právě jsem se divila, jak se někdo takhle nechutně může pídit po soukromí....

laurital
22. říj 2013

@neslusanka Zkus se podívat do albíček blahova_andrea.Má tam bezvadné nápady jak přetvořit starý nábytek v krásný dětský pokojíček.Něco tak pěkného a za pár korun jsem už dlouho neviděla.

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka není divné, že potřebuje kočárek, spíš se holky zaráží nad tím, proč ve vaší situaci nepořídíte nějaký levnější. je fakt, že ty co máš v albech jsou top na trhu a na cenách je to znát ☹ ale zase nikdo neví jestli je nemáš z druhé ruky výhodně. kdybych měla možnost koupit nový levný a nebo ojetý luxus, tak bych si asi taky vybrala ten luxus 😀

blahova_andrea
22. říj 2013

@laurital ježiši, já se až červenám 😅 moc díky. ale ano...s penězma jsme na tom taky bídně, ale jsou věci, které jdou, když se chce 😉 ale zas každý nemusí být šikovný na ruce, no.

elvira
22. říj 2013

@laurital já jsem pochopila, že by koupila velkou postel... postýlku snad má.
Jinak se mi zdá, že se diskuse ubírá k tolik oblíbenému napadání a vytahování bůhvíčeho... ach jo. ☹

jarunkaxyz1
22. říj 2013

....já si spíš myslím, že tyhle reakce jsou jen o vnitřní zlobě a závisti.....šlo snad jen o postřehy a rady....proč rýpat.....

laurital
22. říj 2013

@blahova_andrea Přesně tak jsem to myslela, myslím si, že děti víc využijí dětský pokoj než drahý kočárek.

elvira
22. říj 2013

@marcicek84 přesně tak - situace se může změnit ze dne na den. Hypotéka je vždycky riziko.
A co by měla třeba neslusanka dělat? Prodat barák a jít do nájmu vyššího než hypo? Nebo na ubytovnu?

neslusanka
autor
22. říj 2013

@marcicek84 hezky jste to řekla. A přesně tak jsme se do situace dostali my. Dříve peníze jakš takš byly, byly nějaké zásoby, ale teď už chvíli je situace trošku jiná, zásoby také došly, tak je to prostě složitější situace.
Děti hračky mají v bednách a krabicích, oblečení v takových komodách, co nám dala teta, starý nábytek. Tak to prozatím stačí.

@laurital postýlku má, ale myslela jsem potom později velkou postel 🙂

neslusanka
autor
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 aha, tak to se omlouvám, to jsem si Vás spletla

blahova_andrea
22. říj 2013

@laurital tak já musím přiznat, že máme taky drahý kočárek. žádný levný neodpovídal požadavkům a v té době zrovna nějaká koruna byla. je fakt, že se mohlo koupit něco jiného, ale z těch drahých kočárků jsme pořídili ten z levnějších 😀 ojetý se bohužel jako novinka pořídit nedal. a ono na pokojíček děti do určitého věku taky moc náročné nejsou. stačí jakýkoli prostor, kde můžou dělat bordel 😀 u nás to byla nejvíc obytná ložnice ☹ teď máme šikovné ručičky na čas doma, tak budujeme a už se těšíme až věci dostanou své místo a řád. už se nemůžu dočkat!!!

jarunkaxyz1
22. říj 2013

@neslusanka - to pátrala mitote 😉

laurital
22. říj 2013

@neslusanka Tak to jo 😀 , promiň.
Jinak souhlasím, že třeba kuchyň jsem také vybavila na úkor obýváku, prostě jsem nechtěla za chvíli kde co měnit a považuji ji za srdce domova 😉.