2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

neslusanka
autor
22. říj 2013

@blahova_andrea některé kočárky jsou drahší, některé levnější, ale samozřejmě byly z druhé ruky a zase za tu cenu co jsem koupila, jsem je prodala. Takže si nemyslím, že vyhazuji peníze ven oknem. Momentálně mám jeden kočárek, z druhé ruky, za pár tisíc.

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka Dneska je blbá doba. Rozhodně ale fakt nemá smysl prodávat, co člověk postupně pracně nastřádal. Pokud to tedy už nepotřebuje. My třeba teď prodali malou sedačku, co jsme měli ještě kdysi v garsonce, aby měly děti kde o víkendu přespat a za to jsme koupili nějaké ty věcičky na vylepšení pokojíčku.

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka tak to je ideální stav. prodat stejně jako koupit, to je skoro sen 🙂

jarunkaxyz1
22. říj 2013

@neslusanka - já bych se za zálibu pořád neomlouvala, proč.....
Zajímalo by mě, kolik z těchto rýpalek tady pravidelně kupuje tašky piv týdně nebo třeba kouří...... 😉

elvira
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 - to víš, na druhém je všechno víc vidět. Chce se mi napsat něco o zametání si vlastního prahu, ale ono by se to stejně minulo účinkem...

jarunkaxyz1
22. říj 2013

@elvira - už jsem to v tom smyslu psala 😉

elvira
22. říj 2013

A ještě mě fascinuje, že nedávno napsala xveronikaxx článek o agresivních diskutujících, kde spílá rejpalkám, ale sama není obstojnější...
No, nejtěžší, ale nejúčinnější je začít u sebe... 🙂

blahova_andrea
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 to je fakt. naprostá většina lidí, ať už jsou na tom s penězi jakkoli, tak prostě na něčem ujíždí, má nějaký zlozvyk nebo koníček, který leze do peněz a kterého se nevzdá nebo jen omezeně. pro mě je to tedy bohužel jídlo 😀

laurital
22. říj 2013

@jarunkaxyz1
@elvira Já osobně jsem nikde nepátrala, jen jsem se, po přečtení diskuze, zeptala.Neslusanka odpověděla a já to beru-i když názor mám jiný.
Mě zase fascinuje, že každý diskutující s jiným názorem je hned označen za závistivce atd.

neslusanka
autor
22. říj 2013

@blahova_andrea no právě, ty moje děti stejně v pokojích jen spí, jinak mají vše nastěhované dole v obýváku a tam jsou celý den a hrají si tam 🙂
Nám právě první kočáek koupila moje mamka, nový, bazarový mě v té době nenapadl a vůbec jsem se v tom nevyznala. Tak koupila polský za 10tis, ale vůbec mi nevyhovoval. Tak jsem začala později více zkoumat kočárky a nakonec se mi to tak zalíbilo, že je hodně střídám. Ale celkově jsem za ně já s manželem neutratila ani korunu. První od mamky, ten jsem pak prodala, za to koupila jiný bazarový.... 😀

jarunkaxyz1
22. říj 2013

Každý něco má, proč si neudělat v životě trochu radosti, i když je třeba hypotéka..... 😉 , ale jde o to, jak to nejlíp skloubit s výdajema, no

elvira
22. říj 2013

@laurital - já s tvým vyjadřováním ani názorem nemám nejmenší problém, však jsi autorce taky vysvětlila, co jsi jak myslela. 😉

neslusanka
autor
22. říj 2013

@laurital nic se nestalo 🙂 Také si myslím, že když už se něco nové staví nebo zařizuje, tak je nejdůležitejší kuchyň. Ale je to samozřejmě o prioritách. Pro mě je důležitější mít kuchyň (bez té se tedy neobejdu), než třeba nějaký botník, věšák, skříňku...

marcicek84
22. říj 2013

No tak já bych tady asi byla ukamenována jedna dvě, raději pojedu na dovolenou, než abych si koupila nábytek do obýváku. 😀 A víte proč, protože chci, chci odsud vypadnout a přijít na jiné myšlenky a ten obývák ve 4+1 zase tak nehoří...prostě se nekoupí na na jaře, ale třeba až na podzim...vždycky je vše o prioritách, o tom v jaké situaci se nacházíme, o tom co preferujeme (někdo věci materiální, jiný zažitky) a nikdo by neměl svůj názor nutit druhým, prostě je to jeho věc a možné za rok budu na diskuzi, že nejsou peníze, prostě třeba fakt nebudou, ale budu mít v albu vysněnou dovolenou a hned si každý udělá nesprávný názor...

neslusanka
autor
22. říj 2013

@marcicek84 tak ani nevím, zda to tu psát, ale letos jsem byla na 3 dny v Tatrách 😀 Ale byl to dárek od sestřenky a manžela, jinak bych se samozřejmě nikam nedostala. Jinak bych také ráda jezdila na dovču, snad každý to potřebuje. Někam vypadnout. Já také, už mi ten každodenní stereotyp leze na mozek. Takže mě tento dárek velice mile překvapil, až jsem radostí plakala

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka já teda po kočárcích děsně koukám, ale střídat jsem si netroufla 😀

laurital
22. říj 2013

@neslusanka To s tebou souhlasím, my jsme jako první rekonstruovali kuchyň a koupelnu plus wc.Také to považuji za základ, ostatní už se dá zařídit postupně a bez bourání.
Jinak dovolené bych ordinovala v rámci základního možného udržení zdravého rozumu na RD.

laurital
22. říj 2013

@blahova_andrea Tak kočárky, Neslušanko sorry 😀 , mě nikdy nebraly, ale zase nesmím do Ikea.

blahova_andrea
22. říj 2013

@laurital tak to mě berou, některý jsou nádherný, ale mě se teda nechce furt nějaký shánět, pak nastavovat, zvykat si na ně. dítě nemám zrovna kočárkového nadšence a přítel by mě asi zabil 😀 to mě zas moc nebere ikea. ale ne, že by se mi tam věci vyloženě nelíbily, ale fakt nemusím to, co mají úplně všichni. přijde mi to jak za komančů, když celé město mělo dva druhy nábytku 😀 ale občas je tam něco, co pořídíme, to jo.

marcicek84
22. říj 2013

@neslusanka - osobně si myslím, že odpočinek a zážitky jsou třeba, nejen pro rodiče, ale i pro celé rodiny s dětmi. Prostě někdy jen ta blbá dovča pročistí vzduch, člověk se neutápí v sebelítosti a hold bojuje sám, mnohdy přijde na jiné myšlenky do té míra, že třeba vymyslí řešení své situace. Navíc je třeba si uvědomit, že většina lidí si plánovaně pořizuje děti, když na to mají a cítí to tak, ale když už si to dítě pořídíte, nemůže si nikdy myslet, že se bude mít stejně jako za dob, kdy děti neměl a musí se počítat s tím, že hold se bude muset více šetřit a pokud to půjde hodně špatně a něco se přihodí, že prostě na tom může být finančně i hodně špatně. Tyhle diskuze tady by však neměly sloužit k tomu, aby byl člověk ještě více sražen k zemi, spíš pro povzbuzení, že v tom ten člověk není sám a že se to zvládne. Takže neboj, ať jste na tom, jak jste, taky to zvládnete, prostě hold se bude více šetřit a věci se nakoupí později a po přeúvěrování hypotéky by se vám mohlo ulevit, takže vydrž.... 😉

neslusanka
autor
22. říj 2013

@laurital šak každý má jinou úchylku 🙂 Mě také nebraly až do doby, kdy ten první byl téměř nepoužitelný a musela jsem vybírat jiný. A už jsem nechtěla udělat chybu. Jenže ani na podruhé to nevyšlo a tak to začalo. A chci si to prostě užít, protože je to jen na chvíli. Za rok už kočárky řešit nebudu vůbec. A teď už možná také ne, protože teď mám úžasný kočárek a možná ho nechám až do konce kočárkování. Takže hobby končí, musím si najít něco nové 😀

neslusanka
autor
22. říj 2013

@marcicek84 děkuji moc, mluvíte mi z duše. Přesně tak, potřebovala jsem povzbudit a ne rozebírat mé soukromí. Nebo rady typu: tak si najdi práci a vydělej si, nebo neutrácej za zbytečnosti.... to přeci vše vím, myslím, že nejsme blbá 🙂 Spíše jsem opravdu chtěla vědět, zda se ta situace dá zvládnout. Diskuzi jsem založila v době, kdy se nám situace hooodně změnila. Teď už tak žijeme nějaký ten pátek, jde to těžce, ale přežijeme. Snad za rok a půl půjdu do práce a třeba bude hned trochu líp. Ještě jednou moc moc díky

laurital
22. říj 2013

@neslusanka Tak ono s radou najdi si práci lze nějak naložit ve velkém městě, u vás to asi půjde těžko a náklady na hlídání a dopravu by možná i překryly výdělek.To bych asi raději oželela pár korun a byla raději s dětmi doma.Vyrostou strašně rychle a ten čas s nimi už ti nikdo nevrátí.
Ber to jako přechodné období, na zařizování pak máte celý život.

jarunkaxyz1
22. říj 2013

díky bohu, že se to tu uzavírá rozumnou diskusí....zatím 😉

neslusanka
autor
22. říj 2013

@laurital jj, máte pravdu. Už jsem se s tím nějak smířila. Ono když jsem diskuzi zakládala, tak jsem byla v takovém špatném stavu. Právě došly zásoby peněz a já nevěděla, jak dál vyjdeme. Nebyla jsem zvyklá nemít ani korunu navíc, kdyby něco, tak jsem se toho bála. Vždy jsem něco šetřila, byla jsem tak vychována, nikdy u nás moc peněz nebylo, tak jsem si myslela, že hospodařit a šetřit umím. Ale už to snad nějak doklepeme a říkám si, že tak nebude pořád, někdy bude snad i líp. Jen aby nebylo ještě hůř 🙂

marcicek84
22. říj 2013

@neslusanka - nemáš zač, já bych ti spíš dala jinou radu, ano šetřit musíte, ale někdy je dobré trochu povolit a někam vyrazit, např. do zoo nebo na nějaký ne moc drahý výlet, ano, jsou to peníze navíc, ale je to třeba. Manžel např. když mu zbude 50 Kč v peněžence dá to do hrku a nesahá na to a za rok se mu tam hřeje tisícovka a z toho pak kupuje věci do PC, je to jeho záliba. Tak to taky tak zkus, šetření po malých částkách nebude tak bolet ani vidět a něco se ušetří. Pak přeúvěrování hypotéky, taktéž ušetří nějaké peníze no a až bude práce, tak zase bude líp...myslím, že příští rok může být o dost lepší než letošní... 🙂

laurital
22. říj 2013

@neslusanka Ono to teď bude znít jako z čítanky, ale máte jeden druhého a to také každý nemá.Pokud všechno poplatíte jen holt není na vyskakování, tak to ber i tak, že tu zkoušku vztahu, kterou bezesporu zlá finanční situace je, vaše manželství ustálo.To také, bohužel, není zcela obvyklé.
A časem bude lépe.

laurital
22. říj 2013

@marcicek84 Já mám, i jako stará baba 😉 , prasátko.Dávám si tam dvacky, pořád mě to baví..jsem holt hračička.

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka my už v podstatě nekočárkujeme teď, takže já toto hobby vyloženě propásla 😀

neslusanka
autor
22. říj 2013

@laurital však ano, také když mám takové chmury, tak si řeknu, hlavně že jsme zdraví a máme se rádi. Máme kde bydlet, jsme v suchu, v teple, máme co jíst, tak co si vlastně více přát