2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

elu
19. únor 2013

@lenka5731 nehledě na to, ze ty babylove jsou jedny z nejlepších plinek 🙂

lenka5731
19. únor 2013

@elu my sice látkujeme, ale když už jednorázovku, tak Babylove. 😉 🙂

elulin
19. únor 2013

@neslusanka Podnikat bez počátečních investic moc nejde a taky se to nedá dělet když tě to chytne.To je prostě dřina a někdy nervy a pořad dokola,někdy už jsem myslela,že to ani nevydržím,malé dítě,babička bez zájmu,stěhování,spala jsem málo,tahání zboží atd.Ale nato musí trošku povaha jak mi lidi říkají,že jsem trošku rapl,asi jsem,ale když chci vydělat na normální život,jinak to nejde.Navíc ta investice není jen počáteční,ale po pár letech zase investuješ at nezaspíš a držíš si zakazníky ikdyž je jich o dost méně.

blahova_andrea
19. únor 2013

@mamkamarketa já na nic nenadávám, ale taky vím, že pro každého není přivýdělek nebo zvýšení kvalifikace tak jednoduché, tak si někteří malují. jsou maminky, které mají děti nespavé, různě nemocné, takže na pozornost náročné, jsou bez hlídání atd....

blahova_andrea
19. únor 2013

@jaya nevím co máte všichni s tím, že plenky v dm jsou levnější, já si to počítala několikrát a i v akci vyšly stejně jako když v akci koupím jiné

tarien
19. únor 2013

@lenka5731 Díky moc, bylo to vyčerpávající 🙂 takže na ty plíny je nejlepší asi kombinace slevy 25% na jeden výrobek a 10% na celý nákup...🙂

jaya
19. únor 2013

@blahova_andrea Nemuzu se ubranit pocitu, ze nektere maminky maji hlavne hodne vymluv. 😒

ratatooy
19. únor 2013

ahoj,no to jsou dobre otázky jak vyjít v dnešní době,ale to co uvádíš v hlavním příspěvku @neslusanka tak to je pro mě vyloženě sci-fi nam nestačí 8tis mesične ani na jidlo a to amme jedno ditě a pomale žadnou hypoteku a bydleni zadarmo

elulin
19. únor 2013

@elu Souhlasím s tebou 😀

jaya
19. únor 2013

@blahova_andrea Ty Babylove jinde nez DM nekoupis. A o tech jsem psala.

bedrisiivet
19. únor 2013

@elu Myslím, že hodně rodin to tak vnímá, protože rodiče nezvládnou přechod na jiný životní styl - před dětmi dovolené, lyže, zábava, teď na to nemají peníze. My osobně také nemáme pocit, že nás prcek něco stojí, ale je to tím, že jsme svůj životní styl hodně změnili. Na pár let jsme prostě "docestovali" ve formě našich dřívějších dovolených. Vymysleli jsme jinou formu dovolené - jedno léto přijede kamarádka z druhého konce republiky k nám, další léto my k nim - ideální - rodiče si pokecají, děti si vyhrají, ubytování neplatíme, jídlo jako když jste doma, jediné, co zaplatíme, je cesta a pár dárečků. Navíc se nám příčí vláčet prcka letadlem někam, kde bychom trnuli kvůli úžehu, kvalitě jídla a vody a tak dál. S námi rodiče k moři nejeli nikdy a taky jsme to přežili 🙂 Restaurace s kamarádkama jsem téměř vypustila také, radši se navštívíme, nebo chodíme do mateřského centra. Jelikož jsme své dřívější radosti vyměnili za rodičovské radosti, tak nám také nepřijde, že by nás dítě nějak moc stálo. - Vazba na šetření v domácnosti: v létě jsme seděli před domem (tam, kde jednou bude terasa 😀 ) a oba vypeckovávali třešně a višně jak b.... celá odpoledne, prcek se cákal v bazénku a plácal kolem písečku. Výsledek - prcek šťastný, my v klídku, trávili jsme čas spolu, z třešní a višní skvělé kompoty a marmelády do jogurtů a pudinků. Když už jdeme na ples (vloni na jeden, letos - pozor - na dva), tak si půjčím ohoz od ségry 😎, no až zas bude na rodičáku ona, budu pracovat já, tak jí to nejspíš oplatím 😵 Ono to, holky, jde, neříkám, že to půjde ideálně, ale aspoň o kousek určitě jo. Ale je to o konstruktivním přístupu a pozitivní náladě. Když naladíte takhle i partnera, tak pak zjistíte, že sice nemůžete tajtrdlíkovat na pěti plesech, na dovolené, na party a nevím, kde jinde, ale že ve výsledku jste víc spolu, spokojenější a šťastnější, než jiné páry, které si toho můžou dovolit mnohem víc. Peníze jsou hodně důležité, neříkám, že ne, ale jsou řešitelné. Ať máme jakékoli starosti, říkame si, hlavně, ať jsme zdraví a spolu. To ostatní už se nějak zvládne!

elulin
19. únor 2013

@blahova_andrea Presně tak,já měla stěstí,že malá byla super,jinak bych si to šla hodit.V noci spinkala,neznám se nevyspat,max dvě krmení jako mimi,jinak byla super.

jaya
19. únor 2013

@ratatooy Tak tech 8000 bylo mysleno na ten provoz - po odectu bydleni. V cele diskuzi je mnoho tipu jak usetrit. Preju prijemne cteni 😉

ratatooy
19. únor 2013

ale musim říct teda že nevím kde berou maminky cifry třeba 3tis mesične za pliny,mi jsme mesične spotřebovali z bídou dva baliky,což ikdybych kupovala nejdražší vyšlo měsične na 900.-jako podle me dite nic moc zatím pokud neni ve škole nestojí a dalši ditě navic moc taky ne zase ma veci po starších detech

bedrisiivet
19. únor 2013

Jo a ty jogurty, jak tu někdo psal z Kauflandu, či co - za pár minut vyrobíte vlastní a mnohem kvalitnější.Náklady jsou: litr kvalitního mléka (nejlépe někde ze statku) a 1 choceńský jogurt. Mléko se převaří a když je vlahé, namíchá se do něj ten jogurt a zabalí se to do peřin, aby se drželo teplo a kultury bujely - zkuste to, je to mňamka!

blahova_andrea
19. únor 2013

@jaya u některých to výmluvy jsou, ale věřím tomu, že jsou i maminky, u kterých je to bohužel pravda. ale to ví vždycky jen ta dotyčná maminka, pokud si to tedy umí přiznat.

ratatooy
19. únor 2013

@jaya no jasny to sem ymslela na provoz řikam že nam by to nestačilo 8tis

jaya
19. únor 2013

@blahova_andrea Jestli si ta dotycna maminka ovsem taky prizna, kolik casu stravila napr. u televize nebo na pocitaci, kdyz se mohla dovzdelavat, hackovat, cvicit nebo pect dorty...

ratatooy
19. únor 2013

pro me je teda asi nejtratnější nakupování jidla pač toho třetinu stejně vyhodíme

elulin
19. únor 2013

@jaya Nejem maminky,u nás se celkově lidi vymlouvají co vše nejde 😠

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin tak to jsi měla fakt super, já dva roky pořádně nespala a vypadá to, že se ještě dlouho jen tak nevyspím. a to jsem bývala pořádný jezevec. ve dne tomu spaní taky moc nedá. někdy nespí vůbec a o to je s ním pak samozřejmě hůř.

kaata22
19. únor 2013

Zajímavá diskuze, musím také reagovat. S manželem jsme si postavili před 3 lety dům, který nemáme ani hotový, ale bydlíme. Máme vysokou hypotéku, tak jsem musela hned na roce věku prvního dítěte na směny do práce. Teď čekáme druhé a všichni budeme spát v jedné ložnici. I přesto, že jsme šetřili kde se dalo, celý dům postavili sami, přesto jsou splátky neúnosné. Nemáme na dodělání patra a co je horší každý měsíc zaplatit všechny splátky začíná být obtížnější ☹ Proto jsme se rozhodli náš krásný dům prodat a jít na čas do bytu. Chceme si postavit přízemní domek, který nám bude stačit. Naši nám hodně pomáhali a teď to nemohou pochopit. Prý nám pomůžou i se splátkami, ale já jim nechci být celý život zavázaná. Je hrozně těžká doba 🙄

ratatooy
19. únor 2013

@kaata22 to je mazec mi ted budem stavet a nedovedu si představit pak dum muset prodat,meli jste třeba na dum neco našetřeno?manžel nesnáší hypoteky a kdejaky pujčky takže to chce zvládnou nejlíp bez max s najakou malou pujčkou

blahova_andrea
19. únor 2013

@ratatooy třetinu? proboha! a proč?! tak nakupujte menší množství nebo vař méně porcí. já vařím stále stejné množství teda a je fakt, že někdy se po tom jen zapráší a jindy to máme třeba i druhý den a ještě zamrazím. občas u nás taky něco jde do háje, ale neřekla bych ani desetina, natož třetina ☹

tarien
19. únor 2013

@ratatooy mám kamáradku, co přebalovala před kojením, po kojení a ještě jednou v tom 3-hod intervalu...spotřebovali za den i 15-20 plín, mě na tu spotřebu upozorňovala, jak jsem byla těhu...nevěřím, že tam malá měla ,,nálože"...my spotřebujem 5-7 plín denně (malá bude mít 2 měsíce), což mi přijde v pohodě...pokaděnou ji taky nenechávám, opruzení jsme ještě ani jednou nebyli...chce to vysledovat, kdy kadí...🙂

jaya
19. únor 2013

@kaata22 Otazka je, jestli se vam to podari prodat tak, abyste na tom vydelali. Jestli nebude lepsi nechat si od rodicu pomahat se splatkama a az se plne vratis do prace, zacit jim to splacet.

ratatooy
19. únor 2013

@blahova_andrea ja moc často nevařim,mi nejvic vyhodíme jidla z lednice co nestihnem sníst a zkazí se,nebo malej vždycky neco chce a nesní to tak to pak vyhodim(dojidat to po nem rozhodne nebudu)a tak no nebo neco schovávám chlapovi a on to zas schovává mě

mamkamarketa
19. únor 2013

@blahova_andrea ono kdyz se chce,tak vsechno jde. 😉 ja nemam rada, kdyz clovek sedi na zadku a ceka a nadava. Coz presne tady vidim.
Ja castecne pracuju od narozeni syna, chodi se mnou vsude mozne. Vi, ze kdyz telefonuju, musi byt potichu.
Muzu pokracovat... Z velke casti to je o snaze a nebyt liny 😉 🙂

ratatooy
19. únor 2013

@tarien tak to teda přeháněla s tím přebalováním,to mohla mit rovnou latkovy pleny když furt přebalovala to by ji vyšlo levneji😀

elu
19. únor 2013

Tak u nás to bylo opačné, my jsem koupili starý dum, nasi říkali, proč si ne postavíme novy...ale byl rozdíl půjčit si 800 tis. Od státu nebo 3 mil. Hypotéka..pak jsme rekonstruovali podle svých možnosti, stejně jsme ho ve výsledků vlastně zbourali a postavili znovu, ale celou dobu jsme v něm bydleli...i bez střechy 🙂 nakonec stal jako ten novy, ale s tím rozdílem, ze jsme ty náklady rozložili na dlouhou dobu...ted máme hezky dum a male splátky na spoření a státní půjčku....ale stalo nás to samozřejmě praci