2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

neslusanka
autor
22. říj 2013

@marcicek84 tak my moc nešetříme, protože není z čeho. Ale máme pokladničky a vždy když mám v peněžence 10,20 nebo 50Kč, tak to tam hodím. A vesměs právě na ty letní výlety to vyberu 🙂
Jinak přefinancování hypotéky máme zrovna vyřešeno, teď nám končí fixace. Sice nám to splátky nesníží, protože jsme si půjčili zase více, ale už aspoň budeme mít chodníky a fasádu a nebudeme řešit, kde na to vezmeme

blahova_andrea
22. říj 2013

@neslusanka u nás se teď taky nic neušetří, i když se na všem šetří. a vždy mě rozčílí, když mi někdo vnucuje nějaké pojištění nebo spoření a nechce si nechat vysvětlit, že jako fakt není z čeho, že to teď pro nás není aktuální ani prioritní.

marcicek84
22. říj 2013

@neslusanka - tak ať se vám to všechno povede...a hlavně je třeba myslet pozitivně... 😉

zuny
22. říj 2013

@neslusanka Už jsem dřív přispívala do této diskuze. Jsme na tom asi podobně. My máme vysokou hypotéku, abysme co nejdřív všechno splatili, jsem na mateřské už 4,5 roku, víc jak 5 let už splácíme a čekáme třetí dítko, který bylo plánovaný, manžel je už rok na 80%,když každý měsíc splatíme povinné výdaje, zbývá nám hodně malá částka na jídlo,drogerii,benzin, navíc pořád držím zuby nehty tisícovku na stavebko,600 Kč důchodové pro nás oba a 500 Kč si dávám na spořící na "mimořádné" výdaje jako pojištění domu, povinné ručení. Kdo zná naši situaci si asi řekne, jste blázni, že budete mít tři děti v této situaci.......
Na druhou stranu máme baráček 5+kk, našetřeno jsme měli asi 300tis, zbytek jsme si půjčili. Dům je nedokončený - brána+branka, zámková dlažba kolem, fasáda.....Mnohokrát jsem si říkala, jestli jsme neměli stavět menší domek, že jsme s dětma měli ještě chvilku počkat (první jsem měla v 27), občas mi takové myšlenky napadnou....ale vím, že bych to udělala stejně. Ale setkala jsem se s jedním názorem - nestěžujte si, když jste se do této situace sami dobrovolně dostali. Dobrovolně jste měli děti, dobrovolně jste začali stavět, proč jste šli do baráku, když byt je levnější, nestěžujte si, neměli jste mít třetí dítě atd.
Na jednu stranu mají pravdu: manžel by teda do bytu nešel, mohli jsme mít jen jedno dítě, mohli jsme jezdit každý rok na dovolenou (nebyli jsme 6 let), mohli jsme jezdit po výletech (nemáme na to peníze), domek je příslibem večného spravování, když se něco pokazí, musí se koupit (nový kotel....).
Všechno má svá pro a proti- prostě máme dům, máme kde bydlet,taky nevím, kam bysme šli, kdybysme dům prodali....

@blahova_andrea jak jsem psala, odkládám tisícovku na stavebko (auto 13let, za tři roky budem určitě měnit),600 důchodové a 500 na spořící na okamžité výdaje + jsme všichni pojištění Flexi.Víc prostě nemůžu i kdybych chtěla, nejde to.

xveronikaxx
22. říj 2013

@jarunkaxyz1 tašky s pivem nekupuji, hypotéku máme pouze na investiční byt, který pronajímáme, takže na tom ještě vyděláváme a právě uvažujeme o koupi dalšího. Ano kouřím, ale já problém s penězi neřeším (ťuk ťuk ) - a až třeba začnu, tak samozřejmě budu muset sáhnout na výdaje za zbytečnosti, či se snažit nabrat další zakázky... to za a)
za b) četla jsi můj příspěvek, kde jsem věcně psala tazatelce co dělat? že se má obrátit na brooker consulting, aby jí pomohly s hypotékou? oni totiž když nejsou peníze jsou potřeba dvě věci - zvýšit příjmy, snížit výdaje. jiné východisko neexistuje. většina výdajů je v dnešní době zajištění střechy nad hlavou a pravidelných poplatků (plyn, elektřina, voda, benzín, pojištění). Plyn elektřina voda - dá se snížit díky změnou dodavatele, či vyhrožovat stávajícímu, že odejdu... s benzínem nic neuděláš, max. můžeš nahradit veřejnou dopravou (ale to je často nemyslitelné). Jídlo - tady se zamyslet nad zbytečnostmi, proškrtat co jde, plánovat dopředu jídelníček a s tím jít nakupovat, než vymýšlet jídlo v obchodě podle toho, jaký obal výrobku nás zláká. No a pak to nejzásadnější - proškrtat výdaje na malichernosti, zbytečnosti... ty mě osočuješ, že se navážím do záliby. Mě je přeci uplně jedno, kolik neslusanka utrácí za kočárky, z mého to nejde. Ale pokud by se mě zeptala kamarádka - odpověděla bych jí stejně - vážně potřebuješ tak drahé kočárky? Na to by ona třeba reagovala "je z druhé ruky, prodávám je za stejnou cenu" a diskuze by pokračovala dál se snahou najít zbytečnou položku a tu vyřadit, tak jak se to normálně v komunikaci děje.... a ještě ke všem ostatním, co mě tu osočují - víte, když si pořizuji hypotéku na 20, 30 let, s dvěma celkem obstojnými příjmy, tak přece MUSÍM počítat se situací, že nebude totožná po celých 20, 30 let . Zvláště, když plánuji rodinu. Proto v mém komentáři byl údiv nad tím, že si často lidé berou hypotéky, na které nemají (ano NEMAJÍ, že máte 4 roky vysoký příjem je sice prima, ale co takhle dopředu kalkulovat s tím, jestli stejnou hypotéku a poplatky budete zvládat po celou dobu včetně nepředpokládaných výdajů a až vám 1 příjem vypadne? ). Proboha, vždyť to čtete všude, jak je vysoké procento exekucí a zadluženosti... proto jsem se nad tím ve svém příspěvku pozastavovala.

@elvira zametat si vlastní práh nemusím, já tu problém - jak ufinancovat svůj život neřeším...tím nechci říct, že se mě to v budoucnu nebude týkat, jistě, jakmile nám vypadne můj příjem, bude to dost citelně znát, ale já bych jen nerada zůstávala na mateřské déle jak 1 rok. Pro někoho je nepředstavitelné opustit tak malé dítě a pracovat, pro mě je nepředstavitelné být 6 let doma. Každá na to máme jiný náhled a to přeci není špatně. A každé rozhodnutí sebou přeci nese důsledky. Já si ponesu důsledky, že nebudu se svým dítětem nonstom (i když asi ano, naštěstí můj typ práce to dovoluje), nebudu se mu moct tolik věnovat, rozhodnutí setrvat 6 let doma zase sebou nese negativní cashflow v domácí pokladničce... nikdo nemůže říct, že je správně ta nebo ta varianta, ale může upozornit na ta negativa, případně, jak ta negativa řešit. Tady je podle mě velký problém (ale samozřejmě neznám detailní rozpis financí), že je poměrně velká hypotéka a nízké příjmy. Tím pádem chyba je hned od začátku - že nejspíš byla vzatá příliš velká hypotéka (nebo s vyděračskými úroky) a zároveň že na příliš dlouho vypadly příjmy manželky... nic jiného můj komentář neříkal, tak se prosím nenavážej do mé osoby

elvira
23. říj 2013

@xveronikaxx - já se do tvé osoby nenavážím. Jen mě udivuje, že před pár dny vydáš článek, kde uplákáš nad diskutujícími, které nediskutují podle tvého gusta a chovají se tak nebo jinak a pak zbytečně šťouráš do někoho dalšího.
Že budeš doma rok s dítětem - to je čistě tvoje věc, tvoje rozhodnutí. Jen říkám:"člověk míní, pán bůh mění..."
Já jsem měla tu příležitost, že jsem při mateřské šila - dala jsem malýho spát a mohla jsem pracovat, takže proti přispívání do rozpočtu i při mateřské nic nemám. 🙂

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx na jednu stranu s tebou souhlasím, ale na druhou stranu, mít dvě děti je prostě "normální", rodina někde bydlet musí a myslíš, že by třeba pronájem 2+kk (když se budeme držet hodně při zemi) nebo něčeho většího vyšel výrazně levněji než teď platí hypotéku a energie v domku? Já si myslím, že lidi s lehce podprůměrnými příjmy by měli problém vždy, ať by bydleli kdekoliv, ve vlastním nebo v podnájmu. Ale bydlet někde musí a přežít taky.

xveronikaxx
23. říj 2013

@lenka5731 no a to je právě problém...navykli jsme si na určitý životní standard, chceme ho stále, i když na to nemáme. Já ti rozumím, jak to myslíš. A na tvou otázku - ne nemyslím si, že hypotéka vyjde jinak než podnájem. U hypotéky si splácím do vlastního, u podnájmu vyhazuji peníze oknem... A ted čistě hypoteticky: rodina s lehce podprůměrnými příjmy - řekněme 35 tis čístého měsíčně za celou domácnost.. si vezme hypotéku 9 tis bez poplatků... pohoda ne? jenže pak přijdou dvě děti, manželka je na mateřské (budem feministky a řekněme že půlka příjmů je pryč ), do toho mateřská 4500 Kč.. to jsme na 22 tisíc čistého měsíčně.. těch 9 tis bez poplatků už nevypadá jako dobrý nápad, že? Takže, jak to řešit, a kde vzniká chyba? Jak se tomu vyvarovat?
Na to se snažím poukázat...
A ano, každý z nás musí někde bydlet, jenže musíme dopředu zvážit na co máme, abychom situacím, kdy sotva poplatíme jídlo zvládli... Díky mediální masáži a marketingu realitek i developerů máme pocit, že pokud nebudeme bydlet min. ve 3+1, tak jsme neschopné. Vždyť půjčky za to budou jen X tisíc měsíčně, že?... a stejnak do toho spoustu lidí jde bez uvědomění si, co vše může a nemůže nastat, přijdou děti, další výdaje, sníží se přijmy a pak je jeden článek za druhým o exekucích, osobních bankrotech, takže to, že jsme chtěli hezký domeček pro děti se mění na to, že dětem sotva dopřejeme jogurt.....to jen k tomu mému povzdechu nad nerozumnými hypotékami..

@elvira - pokud mi chceš něco konkrétně sdělit, můžeme si psát přes IP, protože tvoje příspěvky jsou dle mého názoru zcela mimo tému..

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx myslím, že si rozumíme 😉
nemyslímsi tedy, že příjmy páru 35 tis jsou podprůměrné, ale to nechme stranou.
když bude ten pár dopředu kalkulovat s tím, že budou mít rodinné příjmy 22 tisíc (2 dospělí + 2 děti), tak jak vysokou hypotéku bys jim doporučila vzít? A jsi schopná posoudit jakou nemovitost a kde by si za tuhle výši splátky koupili? Navíc pokud by to byl byt, tak tam jsou veliká neznámá měsíční poplatky, uvedu příklad, když jsme se stěhovali do bytu, platili jsme měsíční inkaso 4800 Kč. Po 5-6 letech to zdražováním a zvýšenou spotřebou kvůli dětem vystoupalo na 8600 Kč měsíčně + hypotéka. Záver: pokud má rodina příjmy v takové výši, jak tu o ní píšeme, a potřebuje řešit vlastní bydlení, tak žije z ruky do pusy, ať bydlí v domku na hypo, v bytě na hypo nebo v podnájmu.

xveronikaxx
23. říj 2013

@lenka5731 vycházela jsem ze statistiky CSÚ, kdy v 1. čtvrtletí 2013 dosáhla průměrná hrubá mzda 24.061 Kč, vynásobila dvěma a by oko odečetla SZP a nějaké drobné, aby jsme byli kousek pod...

jak vysokou bych doporučovala? no to nevím, nejsem finanční poradce.. Ale kdybychom s partnerem měli tento příjem, já osobně nešla bych do víc než 6 tisíc měsíčně, já bych pak už měla těžké spaní, jak to zvládnem.. Hlavně moje jednání by bylo uplně jiné.. pořídila bych si malinkatý byt před rekonstrukcí, zrekonstruovala, vydržela 3 roky kvůli daňovým úlevám a refinancování hypo, pak prodala, koupila větší se stejnou výší splátek.

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx teď jsem si tu výši průměrného platu dala do kalkulačky a ukazuje mi to 18600 Kč, předtím jsem odhadovala 17 tis Kč, tak s tímhle máš pravdu. (když pominu, že většina lidí ten průměrný plat stejně nemá).

Nemám už čas reagovat, ale jen mě zaujalo to, že bys ten malý byt prodala a koupila větší se stejnou výší splátek ... To ale přece předpokládá stoupající ceny nemovitostí! Co kdybys tu svou garzonku prodala ještě za míň než bys ji koupila? Měla jsi štěstí, pokud se ti to takhle povedlo. Ve svém okolí mám moc lidí, kteří na nemovitostech prodělali, pokud se s tím pokoušeli jakkoliv spekulovat s jejich stoupající cenou a nebo se rozhodli pro jiné bydlení a byt prodávali.

ratatooy
23. říj 2013

@xveronikaxx nedavno sem nekde rozvedla úvahu čím to je že si lidi musí brát v dnešní době milionové hypo?no to me málem ukamenovaly,čím to je třeba podle tebe?
vysvetleno mi bylo že je to tím že nemely čas jako mladí šetřit nebo mely brzo děti,ale u nás proste nejel vlak přes to když jsme začaly chodit dopráce aby jsme si nespořily stavebka od tech 18let neco malo nam našetřily babička s dědem ale výsledek je te že ted nemusím přemyšlet nad takovýma částkama aby jsme dostavely dům,navíc manžel se bojí pujčky jakykoliv byt jen na 50tisic

xveronikaxx
23. říj 2013

@lenka5731
posílám obrázek cenového indexu starších bytů od roku 1998...
http://img.aktualne.centrum.cz/563/3/5630382-ce...

No abych prodala byt se ziskem, znamená to několik věcí- zhodnocení stávajícího bytu vlivem rekonstrukce, maximálně stejná úroková sazba hypotéky pro další byt, minimálně stagnace cenového indexu starších bytů.

V případě, že by došlo k tomu, že by se ceny bytů nevyvíjeli příznivě, tzn. padaly by dolů ceny bytů, nevadí, nebyla by dobrá doba na prodej, ale byla by dobrá doba na nákup.. tzn. pořídila bych si větší byt za nízkou cenu, původní bych pronajímala a tím pádem by se mi kryly náklady hypo s výnosy z podnájmu..

lenka5731
23. říj 2013

@ratatooy a kolik sis měsíčně šetřila a kolik jsi našetřila? já jsem si našetřila (sama) fakt dost, ale při pořízení vlastního bydlení mě to teda nijak nevytrhlo, když jen garsonky stály k milionu ... Nebo ty sis našetřila milion nebo několik milionů?

laurital
23. říj 2013

@ratatooy Tak já jsem si od osmnácti nenašetřila NIC, protože jsem studovala VŠ a peníze z brigád, kterých bylo bezpočet, jsem použila k financování živobytí.Ale nelituji, díky vzdělání mám práci, která mi umožnila a umožňuje, celkem bez stresů, už deset let splácet hypo.
Brát peníze na byt od babiček?Děkuji, nechci.Jsem dospělá a měla bych se o sebe umět postarat sama.

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx jo - ale zapomněla jsi na jednu věc, takhle si nemůže dovolit kalkulovat někdo, kdo počítá s příjmem 22 tisíc 🙂 Nemůže si nabrat x- hypoték. Tohle co píšeš ty, jsou takové obecné pravdy,co se dočtu na internetu, ale v okolí vidím, že to prostě funguje jinak, lidi co pronajímali byt na tom často prodělávali, aby ti výnos z bytu zaplatil hypotéku - no to bys musela mít byt v žádané lokalitě v Praze (což ty jsi, já a ostatní ne). My jsme náš byt raději se ztrátou prodali, jak chceš pronajmout se ziskem byt, kde je inkaso 8600 Kč? A jak jsme to mohli před "spoustou" let tušit, že poplatky spojené s bytem narostou skoro na DVOJNÁSOBEK ? 🙂 A jsem moc ráda, že jsem si nakonec "tenkrát" nekoupila tu garzonku (uvažovala jsem nad stejnou strategií jako ty), protože bych na jejím prodeji prodělala ještě víc než na bytě, který jsme nakonec koupili ....

pavlinaoo
23. říj 2013

@ratatooy to jsi s manželem našetřila na celý dům? a kde jsi bydlela? To jsi našetřila na dům a ještě platila nájem? To je teda super mega práce pro tebe i manžela. 😎 Myslím to dobře, ale jste asi tam jediní z tisíce...

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx a zhodnocení bytu vlivem rekonstrukce? Opět v praxi dnešní doby nesmysl. To platilo možná tak před deseti lety. Odkoupit byt od obce/státu za 100 tis, udělat rekonstrukci a se ziskem prodat. Jsem štastná, že jsme žádnou rekonstukci nedělali, při prodeji by nám ji nikdo nezaplatil. Znám osobně několik lidí, kteří při prodeji nedostali cenu rekonstrukce zaplacenou. A vidím to i na cenách bytů v inzerátech. Člověk, který v době boomu kupoval byt, rekonstruoval ho a teď ho prodává, tak "provařil" klidně milion. Taky znám takové.

kajalka
23. říj 2013

@ratatooy Prosím tě, ve kterým státu žiješ? 😀 S mužem jsme oba spořili, nejezdili jsme na drahý dovolený a za pár let a v nájmu jsme byli schopni dát dohromady blbejch 300 tisíc. Za to fakt dům nepostavíme ani omylem. Hlavně mi nepiš, ať teda jdem do bytu. Radši budu mít dům, než za stejnou cenu mnohem menší byt. Pozemek jsme měli. Krom pozemku, kterej měl reálnou hodnotu kolem 8 000 Kč, nám nikdo nic nedal. Natož babičky!

xveronikaxx
23. říj 2013

@ratatooy protože při odkládání 10.000 Kč měsíčně na spořící účet dosáhneš milionu korun cca za 8 let. Za 1 mil. Kč si nekoupíš v Praze ani garsonku.

Při studiu na vysoké se dost těžko měsíčně odkládá 10.000 Kč, takže se spořením by člověk mohl začít někdy od cca 24 let.. To už ale člověk chce bydlet sám a zas mu nezbývá 10.000 Kč, aby mohl šetřit a teprv v tomto věku zvažuje koupi bytu - na hypotéku. Praxe ovšem bývá taková, že navazuje teprv pevné svazky s partnerem a chce testovat, zda jsou schopni spolu vydržet, takže jdou třeba na rok dva do podnájmu a pak teprv pořizují hypotéku. Nebo alespoň to se děje kolem mě...

zuny
23. říj 2013

@lenka5731
@ratatooy
@xveronikaxx
Holky, jen mi řekněte jednu věc: Kde uspořit peníze než začnete uvažovat o hypotéce? Já jsem studovala do 22 let, za půl roku jsem si našla práci, pracovala jsem 4 roky než jsem šla na mateřskou (první dítě v 27). Manžel pracoval 8let než jsme začali stavět. Když jsem si brali hypo, oba dva dohromady jsme měli příjem 21tis. Našetřeno bylo asi dohromady 300tis (ale dobíhalo ještě stavebko,svatební dar atd.). Kdybysme si brali "jen" milion, splátka by byla asi 6tis na 20 let. Novomanželská 300tis (2% úroku) 1518 Kč na 20 let. Bohužel se nám nepodařilo za 1,5 mil dům postavit (před 6 lety odpovídaly ceny bytů stejně jako postavit si dům), a tak jsme si postupně brali další dvě hypotéky celkem na 900tis. Ve finále jsme si půjčili 2,2 mil 😝
Inkaso nám stojí 4tis, a protože chceme splatit tuto hrůznou půjčku co nejdřív, hypotéku máme ještě na 12 let. Můžeme si ji za dva roky sice prodloužit, ale samozřejmě bychom zaplatili daleko víc. Za 5 let jsme splatili 450tis jistinu.
Jak jsem psala, všechno má svá pro a proti. Rozhodneme se, že chceme bydlet a do budoucna už bydlení neměnit, a proto teď dřeme kůži, nebo si koupíme 1+1, časem směníme a zase směníme, ale nevíme, jak se situace na trhu bude vyvíjet. Před 6 lety byly ceny bytů vysoké, teď jsou nízké, jak to bude za pár let vůbec netuším.....Nebo jít do podnájmu a ještě si rychle šetřit na své bydlení? To už lepší platit hypo do svého+inkaso do svého.
Za druhé: nemáme bohužel bohaté rodiče, aby nás nějak finančně podporovali nebo nám dokonce část peněz darovali. Ještě si spočítejte, kolik vyjde hypotéka na 30 let, sice měsíčně bysme možná platili 7 tis, ale máme to na celý život, a kolik přeplatíme, na to ani pomyslet. Protože samozřejmě až budou děti starší, bude více výdajů, teď se platí za všechno.

lenka5731
23. říj 2013

@zuny myslím, že jste udělali dobře a že to děláte dobře. Když to vyjde, budete relativně brzo bez dluhů v době, kdy nároky dětí stoupnou a budete mít dům. Když zjistíte, že to nepůjde, dobu splácení hypotéky si prodloužíte. Podle mě to stojí za to, vydržet teď to omezení. 🙂 Tím, že byste dům prodali a šli bydlet jinam, stejně nic neušetříte. Vaše měsíční výdaje se moc nezmění.

Já to chápu, že někdo žije opravdu skromně, a zbývá mu okolo 10 let splácení hypotéky. Pokud by ale musel počítat každou korunu a hypotéku měl až do důchodu, tak to už je na pováženou .. .

xveronikaxx
23. říj 2013

@lenka5731 no oni jsou produkty bank speciálně pro investiční byty, kde se tolik nezohledňují tvoje příjmy, ale příjmy z investice, zajištění nájemníků atd...
No já zas vím, jak to funguje u mne a mého okolí, prodat byt se ztrátou si dovedu představit snad jen kdyby se kupoval v 2008 a prodával v 2010.... Proč máte tak velké inkaso? Zateplovali barák?
Na tu větu s garzonkou ti nemůžu reagovat - to je takové "coby kdyby" a žádný relevantní údaj, který by tvou teorii podpořil..

@pavlinaoo tak třeba já znám případy, kdy si stavěli svépomocí barák 10 let, momentálně má dům hodnotu okolo 6 mil a zvládli to cca za 3 miliony a bez hypotéky. nepřijde mi to sci-fi..

@lenka5731 víš ona je rekonstrukce a rekonstrukce. Musíš dělat rekonstrukci s ohledem na cílovou skupinu, která ti byt bude kupovat. Jinak stačí se přeci kouknout na jakékoliv stránky realitky a sama uvidíš, že byty před rekonstrukcí se prodávají za nižší cenu než ty s rekonstrukcí...
A provařit milion? No jestli si v garsonce v přízemí nechám dát zlaté kohoutky, lze očekávat, že bude problém sehnat kupujícího, který takovou rekonstrukci ocení a především zaplatí...

@kajalka ono to opravdu lze, nemusíš přeci se vysmívat ratatooy... já třeba opravdu kolem sebe mám lidi, kteří žili v nájmu (nebo u rodičů), stavěli postupně svépomocí dle fin. prostředků.... Me třeba zas ted zaskočila cena pozemku - daleko za hranicí prahy se prodává 3000Kč/m2, těch 8000 kč je v zátopové oblasti nebo to bylo pole nebo...?

lenka5731
23. říj 2013

@xveronikaxx chápu, že máš svou pravdu, pro svoje tvrzení mám taky důkazy, ale už jsem se moc nechala strhnout diskusí a nemůžu dál diskutovat. Přece ani tu "investiční" hypo si nebudeš brát, když kalkuluješ s budoucím příjmem 22 tisíc, ne? Co když ti odejdou nájemníci, zničí ti byt a nic z nich nedostaneš? Nic jsem si nevymyslela a "zlaté kohoutky" jsem opravdu na mysli neměla. Počítám s cenami bytů od r. 2007 doteď. Do té ztráty jsem počítala i úroky bance za tu dobu. A šlo o jeden konkrétní případ kamarádky, která taky chodí na MK. Mimo Prahu to funguje fakt jinak než píšeš. Bohužel 🙂

andelka
23. říj 2013

@xveronikaxx no,my jsme kupovali byt 2009,1+1 bez rekonstrukce a co se dívám teď,tak bysme ho i když je zrekonstruovaný prodali dost hluboko pod cenou..oproti pův.ceně minimálně o 200tis. Za tu cenu co jsme ho kupovali by dneska byl minimálně o pokoj větší a rekonstruovaný.

kajalka
23. říj 2013

@xveronikaxx Neříkám, že to nejde. Ale musíš mít možnost přijatelnýho bydlení. My jsme tu možnost neměli a myslím, že většina lidí taky nemá. Pokud bysme si mohli žít v klídku u rodičů za nula nula nic, taky bysme stavěli klidně 10 let. Když ale člověk dá kus platu za nájem, radši ty peníze dá do hypotéky.
Ten pozemek je mrňavej a byl využíván jako zahrada. V katastru byl veden jako vodní plocha.

xveronikaxx
23. říj 2013

@zuny myslím, že našetřeno jste měli docela dost za tu krátkou dobu... zkusila bych bankovního poradce, o kolik by se vám snížili měsíční splátky při prodloužení doby splácení a o kolik by se navýšilo přeplacení.. taky třeba udělat nový odhad na barák? jestliže jste si brali půjčky v průběhu, tak třeba jste měli horší rating než při dostavěném baráku, takže by byli schopní jít níž s úroky?

xveronikaxx
23. říj 2013

@andelka co na to chceš slyšet za reakci... ano v roce 2009 byly ceny bytů hodně nahoře a pak prudce klesly, napsala jsem činitele, kteří ovlivňují prodej bytu se ziskem (zdaleka nejsou jediné). Bohužel, koupili jste byt ve špatné době za příliš vysokou cenu. Pokud se budeme bavit čistě o tom, že se byt kupuje (a prodává) jako investice, pak nemáš potřebu koupit první byt, který potkáš, ale čekáš (klidně i rok), na vhodný. A to především takový, který se prodává pod tržní cenou...

Jinak mě třeba pobavili řešení kamarádů - to není útok na tebe, jen jsem si vzpomněla - pozvou si odhadce na byt/dům na vyřízení hypotéky a odhadce se jich zeptá, jak potřebují, aby jim to vyšlo.. zcela běžná praxe... No proboha! přeci, když mi to nevyjde, tak odhadci ještě můžu děkovat, že mě uchránil od toho, abych si koupila předražený byt .. do toho ještě přeci sleduji cenové mapy (volně dostupné na netu - hodně odhadci využíváno při stanovování odhadní ceny), abych viděla, jak se ceny pohybují a já neprohloupila...

ratatooy
23. říj 2013

@lenka5731 ja sme si našetřila dve stavebka+počítám ještě manželovo co měl a to že sem si pořídila garsonku za svobodna bylo pro nas taky velký+ protože když jsme ji prodaly tak jsme mely další částku k dobru,ja nevim ale tady stoji garsonky momentálne 700tis a puvodne stala 500

ratatooy
23. říj 2013

@laurital ja sem to nemyslela jako že brát penize od babiček ale u nás je to tak zavedený že babička spořila s dědem nám vnoučatům(podotýkám že oni na tom rozhodne špatne nejsou)a tak to delají i naši když se nám narodí díte dostanou darem stavebko do budoucna