2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea nezlob se, ale tvé věčné odkazování na to.. každý nemůže žít v Praze mě už trošku štve. Ano v Praze je víc pracovních příležitostí. Ale: je tu větší koncentrace lidí, takže na ty pozice je taky dost uchazečů. Pokud nemáš štěstí a nebydlíš v bytě po rodičích, musíš bydlet v podnájmu (spousta 2+1 je cca okolo 12 tisic s poplatkama). Pokud si chceš dopřát ten "luxus" a jít do takzvaně "vlastního" Musíš si připravit tak 2,5 milionu na byt někde uprostřed sídliště a v původním stavu. Do kterého asi ještě dost peněz vrazíš. Ono vše má dvě strany mince... Moje sestra třeba v Praze pracuje za cca 13 tísíc (a spousta dalších taky).

lenka5731
12. dub 2013

@chris_n myslím cca 9-10 tis. Dohromady i s zálohami na energie a všechno myslím cca 14-15 tis.

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n já se na nic věčně neodkazuju. zmínila jsem realitu. já netvrdím, že tam je život snadný. žila jsem tam. všude je chleba o dvou kůrkách. mě zase vadí, když pražandy srovnávají možnosti a vlastní realitu s realitou maminek v jiných městech nebo dokonce vesnicích. myslím si, že najít v praze tržní byt 2+1 za 12tis se vším je dokonce docela fajn. já platila s přítelem za garsonku 11tis. taky moc dobře vím, že tam každý nevydělává v desítkách tisíc. o tom taky má poznámka nebyla. byla o tom, že shánět si přivýdělek, hlídat děti apod. je prostě ve větších městech šance, ale na vesnici beznaděj.

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea ja nevim, ale 2 pokoje za 12 tisíc (podnájem) do 50 metrů. To pro rodinu moc není. Ale tak, to je jedno. Člověk, když má dvě děti a nechce bydlet ve "svém" tak tu dá za podnájem i třeba 17 tisíc (viděla jsem i panelákové byty 3+1 bez poplatků za tenhle nájem).
A proto, že je tu draze, se spousta lidí stěhuje ven.

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n já se s nikým o cenách nemovitostí nehádám. jsou ale místa, kde je to stejné. to ale pražáci neví, protože obvykle pro ně za hranicemi prahy už nic neexistuje. tím se nechci nikoho dotknout, ale občas mám takový pocit. já teď bydlím na maloměstě a platím za 2+1 taky desítku a jsem ráda, protože v brně bych se s dětmi neubytovala pod 15tis.

to, co tu ale většina maminek řešila bylo to, jak si na mateřské přivydělat. rodičák máme totiž všechny stejný a je jedno, kde bydlíme. má poznámka prahy se týkala právě toho. v praze jsou trošku jiné možnosti - poptávka než ve zbytku republiky. ale zase nejsem blázen. většina pražaček si nemůže navařit vlastní příkrmy ze zahrádky za domem. všude je něco a všude žijí lidé a bojují s tím, co mají.

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea ono je to těžké ty strany se mezi sebou budou věčně dohadovat ☹ Ale v mém okolí málo lidí bydlí přímo v Praze, pouze zde pracují. Bydlí v okolí, v dojezdových 30 km. Ale tak nebudeme to tu rozvádět a dělat tu dusno. 🙂 končím 🙂

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n já se nedivím, že dojíždí. já teda v praze potkala tak max. 5 rodilých pražáků, jinak všechno jsme byli náplavky 😀

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea já jsem pražák a už moc dlouho nebudu 😀

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n já nevím...seš si jistá? znám jednoho, co není místem pobytu pražákem už 20 let a stejně je to pořád cajzl 😀 já se stěhovala mockrát a nakonec ze mě byla taková všudezdejší všudybylka 😀

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea no, upřímně, nemám asi cht moc na to odpovídat, nesnáším tyhle přezdívky.

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n to nebylo ve zlém. já nesoudím lidi podle místa bydliště, ale podle toho, jak se chovají a i na to má každý jiná měřítka. jen jsem použila slovo, které se používá v brně. já takto nikdy nikomu nenadávala a ani jsem přízvuky lidí nesledovala. sama jsem se v praze některýma slovama a prodlužováním kdysi nakazila 😀

chris_n
12. dub 2013

@blahova_andrea ja taky neposuzuju a hlavně opravdu nemůžu vystát tyhle přezdívky typu pepík a spol.

blahova_andrea
12. dub 2013

@chris_n pepíka moc neznám, ale to je fuk. prostě se omlouvám, nechtěla jsem se tě dotknout. nebylo to fakt myšlený ve zlým. jen jsem chtěla tím jedním slovem říct, že z toho známého stále ta praha nějak sálá, tím jak se vyjadřuje, intonuje...já to obvykle vůbec nesleduju, ale u něj konkrétně to nejde přeslechnout. fakt promiň.

tatikm
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pinkpet
14. kvě 2013

Taky by mne zajímalo,co mysli zakladatelka vysokou hypotékou...????

lenka5731
14. kvě 2013

@pinkpet tuším, že byla řeč o cca 9 tis. Ale ani tak nejde o konkrétní částku jako o procento příjmů rodiny.

letadlo13
13. čer 2013

@lenka5731 Přesně. Takhle je to téma docela vytržené z kontextu. Peníze se nedají dělit na dvě části, tj. hypotéka a všechno ostatní. Navíc i s hypotékou se dá mnohdy hnout. A teď při sazbách kolem 3% je to aspoň trošku veselejší. Teď jsem dělala finanční analýzu a člověk se občas diví, co mu výjde 😀

ratatooy
13. čer 2013

@blahova_andrea s tím celkem souhlasím pražáka poznáš na sto honů,když potkám brnáka napřiklad je to o něčem jiném,ty z prahy sou čímsi poznamenaní,nevim jak bych to vyjádřila,a nedej bože je potkat na silnici ale asi je to odvozeno všechno z toho že mají rychlej život

ratatooy
13. čer 2013

no ale k tématu-by me taky zajimalo co je vysoká hyotéka?ja si pod tím představuju třeba to že maji pujčenou celu částku na dům+na pozemek kterej se pohybuje nekde v šílených částkách,což tento tip hypotéky je podle mě sebevražda

ratatooy
13. čer 2013

@neslusanka me teda napadá si jedině nechat nekde přefinancovat hypoteku ale nevim jestly se to vyplatí aby jste ji nesplácely déle a tudiž i víc peněz ve finále,ale nekde jde když neni fixní uroková sazba a zmeni se % uroku na nižší že se to dá přpočítat

anushka111
14. čer 2013

Nezlobte se, ale tohle je fakt moc, není to o pražácích,ale o tuposti a omezenosti některých lidí a ti jsou všude. Procestovala jsem hodně míst a všude se mi s lidma povídalo a bavilo,skvěle, ale u některých jen do té chvíle, než jsem řekla, že jsem z Prahy a to mi přišlo už fakt ubohé ...

golla
12. črc 2013

@neslusanka ahojky, procházím tady všechny příspěvky, protože na mimču pracujeme a taky řešíme, že se finance výrazně zkrátí. Nejvíce mne zaujalo, že máš mateřskou 6000.-, můžu se zeptat, jakto? jsem měla za to, že mateřská je daná podle toho, na jak dlouho na ni maminka jde - 2/3/4 roky? děkuji za informaci

kralovnadominika
12. črc 2013

Zkuste výdělek po internetu🙂 revolucni-prijem.cz Jste doma a stačí jen PC a Váš čas🙂

neslusanka
autor
12. črc 2013

@golla ahoj. ano, výše rodičovského příspěvku je dána tím, na kolik si určíte, že budete doma s dítětem. Každý má balíček peněz a ty postupně čerpá. Pokud chcete být doma s dítětem do jeho 3 let, tak je to zhruba 7500Kč/měs. Ale jen pokud teď pracujete. To budete totiž 6m pobírat mateřskou, která se počítá z platu a potom přejdete na rodičovský příspěvek. Já mám ale druhé dítě a v době kdy jsem byla doma s prvním mi skončila pracovní smlouva, takže já 6m nebrala mateřskou, ale rovnou rodičovský příspěvek na celé 3 roky. Takže měsíčně dostanu samozřejmě méně, než kdybych ho brala jen 2,5 roku

golla
13. črc 2013

@neslusanka ahaa, no já jsem teď OSVČ. Takže ta moje mateřská bude úplně ubohá a pak chci jít na 3 roky na standardní rodičovský příspěvek. Teď se snažím našetřit

xveronikaxx
21. zář 2013

@neslusanka no po přečtení příspěvků bych asi začla šetřit na blbostech (viz Váš profil, kde jsem vyčetla, že už jste pořizovala asi stý kočárek za 4 roky) , zavolala bych finančnímu poradci ohledně hypotéky (fin. poradci jsou zdarma, já mam třeba výborné zkušenosti s brooker consulting), ty vám mohou poradit i s pojištěním atd, mrknout na lepší nabídky. Dále bych uvažovala o návratu do práce (alespon na částečný úvazek) - bydlíte nedaleko vsetína, určitě se nějaká práce (i horší najde).. třeba dělat na pumpě nebo u mekáče...
jinak mě stále teda nepřestává udivovat, jak lidé si naberou hypotéky na dům, na který nemají, pořídí si dvě děti, mají v plánu být 6 let na mateřské a na práci nesáhnout a pak se diví, kde jsou peníze...

radka8888
21. zář 2013

@ratatooy ja zase poznam vesnicana na sto honu 🙂))) nezlobte se, ale většina prazaku není z prahy a spousta prazaku je mimo Phu.lide jsou všude stejný....k tématu s prefinancovanim souhlasim to často par tisíc ušetří..

neslusanka
autor
22. zář 2013

@xveronikaxx děkuji za rady, finančního poradce máme, hypotéku měníme teď, končí nám fixace. Do práce bych moc ráda šla, jen opravdu netuším, kde mám dát dítě. A na brigády jsem se u nás v hypermarketech ptala, hledala jsem aktivně 2 roky práci. Teď už to poslední měsíce neřeším a aspoň hodně nakupuji a prodávám věci na děti na bazarech. Je to takový výměnný obchod. Co se týče kočárků, celkově jsem za ně utratila spoustu peněz, ale kočárky jsem opět prodala, takže ztrátová jsem jen pár tisíc. ...

jarunkaxyz1
21. říj 2013

Mně teda přijde zase trochu mimo tady soudit neslusanka - taky máme 2 děti, musím být 6 let doma, protože si školkou u druhého dříve neškrtnu a hypotéka je taky vysoká.....proč jí lezete a pitváte profil, proč soudíte? Slušně se ptala na radu, postřehy, jak to ostatní zvládáme.....a zatím jen rozepře Praha versus zbytek Čech....To jsme holt celí my, no.....
@neslusanka - rozumím Ti, taky neušetříme vůbec nic, když pominu šetření na svátky, Vánoce atd.....žijeme z mateřské, manželova výplata jde na bydlení.....

mitote
21. říj 2013

@jarunkaxyz1 ja teda neslusanku potkavam i jinde mimo konika a prijdeme zvlastni, ze si kupuje ty nejdrazsi kocarky a prislusenstvi - Bugaboo, atd... pokud jsem na tom financne spatne, tak si takove veci asi nekoupim, ne?