2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

jaya
17. únor 2013

@blahova_andrea Jo a proc teda zijou tady, kdyz se maji tak dobre? Nedavno byl o matkach Ukrajinkach docela smutny dokument, jak svoje dite nechaji male doma a zijou tady treba tri roky, posilaji domu penize a dite vidi zase po trech letech, protoze doma by sve rodiny neuzivily. A ted mi rekni, v cem se maji nesrovnatelne lip.

jaya
17. únor 2013

@blahova_andrea Uz jenom z logiky veci plyne: pracujici lide plati dane - ti s vysokymi prijmy hodne, ti z nizkymi skoro zadne. Ti s vysokymi prijmy teda "zivi" nezamestnane, zeny na materske, duchodce, statni spravu, postizene a potrebne lidi. Takhle je to u nas. Takze kdyz mas 20% lidi, kteri nejake prijmy vykazuji, tezko pak zaplati takove bohate porodne a tri roky matkam Ukrajinkam doma(trikrat na tri deti). A predpokladam, ze i tam se materska vypocitava z vysky prijmu (akorat porad nemuzu uverit, ze by tam nejaka materska byla). Navic, tam korupce kvete na kazdem kroku. Hodne pochybuju, ze by nejake penize zbyly i na obycejne lidi - matky na MD.

lenicka07
17. únor 2013

@elulin U úvěru ze stavebka to funguje tak, že výše úrokové sazby je po celou dobu stejná (takže asi o nějaké fixaci nemůže být řeč), já měla úvěr cca na 7 let, takže pomalu bude splacený a úroková sazba mi i na tehdejší dobu přišla příznivá. Třeba by to šlo nějak refinancovat, vzít si jinou výhodnější půjčku (nebo protáhnout dobu splácení) a tuto předčasně splatit ?? Za zeptání se finančního poradce, jak tu holky doporučovaly, nic nedáš. Zeptej se ho určitě hned.

elu
17. únor 2013

@blahova_andrea jak psala jaya...kdyby to byla pravda, proc by jezdili doktoři kopat jamy...a ty rodiny s nimi sem nejezdí, protože to není možné, nedostane celá rodina povoleni k pobytu...ale jestli je to tam podle tebe lepší tak tam zkus zajet 😝 a chvilku tam někde v té strani, kde ti dají ten pozemek žij a budeš ráda za chvili za českej panelak 🙂

elu
17. únor 2013

doporučuji pořad U nas v Evropě a porovnat jak si žijí úřednici, učitelé jinde a tady..ano platy mají tisíckrát větší, ale náklady rovněž...školné, dravotní pojištění, auto, nemovitost...malokteré rodině zbyde na luxusní dovolenou

lenicka07
17. únor 2013

@jaya kompetentním úřadům to právě vůbec nevadí, kontroly nenacházejí žádné problémy, i když mě, když jsem to viděla, v jakých podmínkách se pracuje, málem kleplo. Takže jsem si jen říkala, že když se EU zabývá podobnými problémy jako jsou křivé okurky, bezdotykové baterie, prsteny a podpatky u kadeřnic, trojvrstvý toaletní papír, tak snad by mohly být stanoveny a hlavně dodržovány určité standardy pokud jde o pracovní podmínky. Bohužel stále existuje hodně podniků kde je to děs běs. A bohužel situace je taková, že pokud jsi stěžuješ a někde to napráskáš, tak jsi bez práce a nikde tě jako udavače nevezmou. A nedělej si iluze že se to na menším městě nerozkřikne. Neproplácení přesčasů, příplatků za noční práci atd. je "normální" praxe a když se ti to nelíbí, venku stojí zástup dalších, kteří tu práci vezmou místo tebe. Nehledě na to, že pracující důchodci hodně "stahují" cenu práce dolů, protože jsou ochotni dělat skoro za jakoukoliv mzdu, a berou mladším práci. Pokud mzda připadá českému občanovi nízká, podniky snadno doplní stavy zaměstnanci z východu a ti mají podmínky ještě horší a navíc je okrádají agentury zprostředkující práci. Bohužel kapitalismus má mnoho a mnoho stinných stránek takže ho obhajovat nemůžu. Neobhajuju ani dřívější režim - vím co se dělo, jednak jsem dělala v oblasti restitucí, takže mnoho lidských příběhů znám a jednak se to naší rodiny (prarodičů) osobně dotýkalo, jelikož měli hospodářství a museli vstoupit do družstva, praděda byl i ve vězení za neplnění dodávek atd. Ale můžu říct že ani porevoluční doba nebyla pro ně nějakou satisfakcí - např. moje babička celý život usilovně pracovala a šetřila, bohužel devalvací měny po listopadu se ty úspory (za které by se dříve dal např. postavit téměř celý dům) změnily v částku, za kterou by se možná tak rekonstruovala koupelna.

jaya
17. únor 2013

@lenicka07 Holt schovavani penez v polstari neni rozumny ☹ Mela si koupit nejakou nemovitost a melo by to tedka ctyrnasobnou hodnotu... Mne babicka rikala, ze kdyz byla mena v 53. roce, ze prisli o vsechno. 😒 Jenomze tehdy se ani nedalo do niceho investovat.
S tou praci je to des. Priznam se, ze si to neumim predstavit. V jakem regionu tohle je?

lenicka07
17. únor 2013

@jaya téměř ve všech, já jsem z Vysočiny a jinde jsou na tom ještě hůř. Nezaměstnanost tady podle čísel není nikterak hrozná, to však nic nemění na faktu, že o kloudnou práci nezavadíš. Naše vesnice s cca 300 obyvateli kdysi vyhrala jakýsi průzkum o největší vesnici s nulovou nezaměstnaností. V té době tu nebyl žádný nezaměstnaný. Takže o lenosti to není. A stěhovat se jinam je utopická představa. Mě se na venkově líbí třeba to, že sice tu nejsou prachy, ale zase si lidi navzájem pomůžou, jeden umí to a druhý zas tamto, snadno seženeš řemeslníka a tolik to nestojí. Taky děti si tu přijdou na své, kdybysme žili v paneláku, tak to bysme doma asi nevydrželi a prachy za různé vstupy, kroužky a jiné vyžití by se jen točily. Školka tady taky není drahá a místo je v ní vždy, prostě zas na druhou stranu je tu hodně věcí výhodnějších.
No jo, kdyby to lidi dopředu tušili, že se blíží devalvace, tak by asi ty nemovitosti nakoupili (i když každý nemohl tušit kam se vyšplhají ceny). Teď to vím taky 🙂 Proto jsme se do stavby pustili - moje představa, že kdyby se nepodařilo zajistit si prachy na stáří tak to prodám a jdu do pečovateláku. U nás je to vcelku dobrá lokalita, staví se tady nové baráky a většinou jsou to lidi z města. Takže promyšlené to mám 🙂 všichni nemůžou bydlet v Praze, Brně atd. Rozhodně si na nic nestěžuju, jen se snažím vidět realitu 😉 A ta je někdy né moc pěkná a rozhodně né spravedlivá. Když je někdo šikovný, má dobré nápady a umí si vydělat, a přitom neokrádat druhé a stát, tam mu to přeju. Bohužel je velké množství těch kteří k velkému majetku majetku přijdou nelegálně nebo nemorálně a s tím prostě souhlasit nemůžu. Je to pak na úkor někoho jiného a nezdá se mi být spravedlivé, aby někdo přemýšlel zda si koupí hodinky za padesát či sto tisíc a druhý přemýšlel jestli si může jednou za týden dovolit maso. Je tristní že dva průměrné platy v regionech pomalu nestačí na normální obživu 4 členné rodiny 😢 Za normální obživu považuju zdravou a vyváženou stravu, možnost poskytnout dětem vzdělání, kulturní vyžití a sportování, ušetřit dětem něco pro začátek, sobě na stáří, aspoň průměrnou kvalitu bydlení (dostatek prostoru) atd. Bohužel si člověk dnes musí spoustu z toho odpustit. A v tomhle státě se dál vesele krade a pro viníky bez následků. Odnesou to pak ti, kteří za to vůbec nemůžou, je jednodušší znovu zvýšit daně, než potrestat a zabavit nelegálně nabytý majetek. Nechápu že tomuhle stavu může někdo říkat demokracie.

mirkson
18. únor 2013

Ahoj, i ja bych se s vami rada podelila. Bydlim v Kalifornii a taky to nemam nejlehci. Ale myslim si, ze by mohlo byt hur.
Nez se narodila starsi dcera, mela jsem dve prace. Pracovala jsem v kancelari, jako ucetni pro neziskovku a pri tom jsem jeste hlidala dite, u nich doma. Pracovala jsem az do porodu, vlastne jsem pracovat jeste neprestala. Zadna materska. Skoncila jsem hlidani a zacala jsem pracovat z domu. Stale delam to stejne ucetnictvi a administrativu a do kanclu jezdim asi jednou tydne. Vse resim pres telefon a hlavne emaily.
Kdyz starsi dceri byl asi rok, opet jsem si nasla hlidani. V te dobe to bylo u me doma, podle mych pravidel. Mela jsem vzdy jedno dite, asi ve veku Kristinky na 1-2 dny v tydnu. Spolu si hraly, ve stejnou dobu spaly. Koupila jsem si kocar pro dve deti a jezdili jsme do parku, na prochazky....
Ted mam dceru druhou. Zatim cizi dite nehlidam, ale stale uctuju pro stejnou firmu. Muj sef je v tom zlaty. Muzu si klidne delat o pulnoci, hlavne at je vse hotove.
Manzel ma dobrou praci, pracuje pro velkou firmu, pres kterou mame zdravotni pojisteni. Ale i tak zijeme z vyplaty do vyplaty. Bydlime v radovce, kterou jsme si koupili. Mit vlastni je levnejsi nez najem. Ale kazdou chvili predelavame uver, aby mel nizsi uroky a zaciname splacet znova.
Holky moc nerozmazluju, ale i tak maji vse. Tady se dobre nakupuje ve slevach. Nejen obleceni, ale i jidlo. Daji se sehnat vselijake kupony na krouzky.
Me tesi, kdyz nemusim za nic platit plnou cenu. Manzel rika, ze pracovat nemusim, ale ja to delam rada a jsem rada, ze mame par penez na vic.
Asi to lehke neni nikde. Premyslela jsem o navratu do Cech, ale zatim mam z toho strach.
Vidim, jak je tam vse drahe.
Ale zase je tam rodina a ta mi tady moc chybi.
Tady si htaju na super mamu, ktera vsechno zvlada. Nejen deti, ale i praci. A tvarim se, ze vse je jednoduche a OK.
Ale jsem uplne vyplivnuta a kdy jsem si koupila neco noveho na sebe, ani nepamatuju

mamkamarketa
18. únor 2013

Celkem jsem prelouskala celou debatu a nemuzu nereagovat na
@blahova_andrea a jeji prispevek s ukrajinou. Kdyz se tam maji tak dobre, tak proc jezdi pracovat k nam? Ja jsem v praci poznala ukrajinek hodne, napr. Mamu od rodiny (puvodnim povolanim zubni laborantka. Doma 2 deti.) delala vse v restauraci (pomocna sila v kuchyni, uklizecka...) delala denne od 7rano do 22h pondeli-nedele. Za 50kc/hodinu. To posilala domu, svym detem, rodicum. Vsechny zivila. Doma nebyla 2 roky.
Myslis,ze se maji dobre????

pet.s
18. únor 2013

@neslusanka úžasná rada, aby manžel si našel lépe financovanou práci a ty dala malého do jeslí a šla do práce. 😠 Jesle stojí dnes 8000 tedy u nás. To se mi nemůže vyplatit a hlavně si myslím, že takhle malé děti mají být s mámou.
Nemohla bys třeba něco dělat doma? nebo něco co bys mohla dělat s malým? Nevím jak na tom jsi, ale já jsem dělala tedy stále dělám účetnictví, překlady, hlídala děti, teď mám dětský klub s hlídáním dětí, prostě něco, kde můžu být s Terkou ještě nějakou korunu přinesu domů. Na Vánoce peču na zakázku a během roku na svatby, Dorty nezvládám, ale drobné cukroví a koláčky v pohodě. Taky ženský šijou a pletou, ale to já nedám. Nebo třeba nějakou výpomoc v rodině. Sehnat dnes dobrou pomocnici v domácnosti je těžké. Když jsme měli paní na výpomoc, tak mi nevadilo, že si bere sebou malého. To je její věc. Výborný job je hlídat malé vietnámky.

jaya
18. únor 2013

@lenicka07 No, ale ani ta devalvace neprobehla ze dne na den (na rozdil od meny v 53.) - to smerovani bylo jasne. Ale stari lidi stejne nikoho neposlouchaji a dal si doma sysli penize v matracich... Kazdopadne se nemuzu ubranit myslence, ze z Vysociny to mate tak hodinu do Prahy nebo do Brna, takze moznost vyssiho vydelku urcite mate. Spousta lidi dojizdi denne i vic za dobrou praci. Protoze nelze nijak prikazat zamestanavtelum, aby do regionu prisli. Jinak nez statnimi pobidkami to nebude... Meli byste tu vyhodu, ze sice budete pracovat v regionu, kde jsou vysoke vydelky, ale zit si na Vysocine, kde jsou nizke ceny.
A taky ta predstava: mit dum, penize na chod domacnosti, detem na krouzky, kutlurni vyziti, sporit jim a sobe, to myslim, jsou docela narocne pozadavky i v jinych statech Evropy. O tom si moji rodice mohli za minuleho rezimu nechat jen zdat. Zili jsme z ruky do huby, na budoucnost radsi ani nemysleli a jenom doufali, ze to nejak dopadne. Ta predstava, ze se nekdo o nekoho vzdycky postaral, je dost mylna.
Je opravdu smutne, ze se tu krade, ale nekrade se jenom mezi nejakymi potentaty, krade se uplne vsude - v malych vesnicich. Lidi maji presne takove predstavitele, jaci jsou oni sami. Pokud se celkove nezmeni smysleni, kdo nekrade, okrada vlastni rodinu, nic se nezmeni.

mamkamarketa
18. únor 2013

@eluli ".Mně by stačilo kdyby se rozdávaly byty jako za komoušů"
Slova nenalezam 🤐 🙄

jaya
18. únor 2013

@pet.s Hele, je to taky rada. Jesle stoji neco kolem 2k. Kdyz nekdo potrebuje vydelat, pomoc tu je. Libi se mi tvuj podnikavy duch. To je presne ten druh privydelani, ktery matky na MD potrebuji.
Je totiz dost zvlastni predstava, ze stat ma zene platit tolik, aby si tri roky mohla zit i s detmi "na urovni". Casto se zeny, ktere predtim ani nepracovaly, rozciluji, ze od statu dostavaji malo, ale bylo by copak spravedlive, aby zena, co rocne do statni kasy odvadela treba 600k mela to stejne jako ta, ktera jeste nikdy nicim do spolecneho neprispela?

neslusanka
autor
18. únor 2013

Nechtěla jsem zasahovat do tématu, které se tu rozvinulo, neboť diskuze nebyla vytvořena pro to, abychom na dnešní dobu nadávali a mysleli si, že nikde není tak špatně jako u nás a za komunistů bylo lépe.
Nemohu posoudit, jak se žilo v době komunismu, až tak jsem ji nezažila a myslím, že tu není nikdo, kdo ji zažil v plné „kráse“. O tom mohou psát lidé, kteří s touto dobou opravdu měli tu čest. A to jsou naši rodiče a prarodiče. Chci jen říct, že si nemyslím, že by komunistická doba byla růžová a nedej bože lepší, než je teď. Nechtěla bych v té době žít.
Ale dnešní doba mi také nepřijde zrovna nejlepší. Opět se má dobře jen určitá vrstva a většina lidí žije z ruky do huby. Je sice úžasné, že můžeme cokoliv, máme plno možností (a neměnila bych), zboží je dostatek, všechno se dá sehnat, nemusíme nikde stát fronty….. ale bohužel stejně si za chvíli ty mandarinky, banány, maso….nebudu moct koupit. Také můžu studovat, cestovat, ale opět zase nemůžu, protože nemám za co. Nemůžu děti vzít ani do ZOO, o horách nebo móři si můžeme nechat zdát.
Daně rostou, platy klesají, všechno draží, zaměstnanci nemají už absolutně žádné výhody, porodné nedostanete ani na první dítě, mateřská klesá, a všichni jsme tak bohati, že nedostaneme ani 300Kč/m příspěvek na dítě. Věk odchodu do penze se prodlužuje a i ti co mají na něj nárok, tak raději pracuji (když zdraví dovolí), protože důchody jsou směšné. A pomoc s bydlením mladým? Ještě před pár lety stát jakž takž přispíval, teď už myslím i ten státní příspěvek ze SFRB zrušili, nebo má plno podmínek a není pro každého (nezjišťovala jsem, mě se to už netýká).
Zase tuto politiku chápu, je neskutečně vysoký schodek, takže stát nemá peníze na víc, ale pokud to tak půjde dál, tak za chvíli už také nebudeme mít žádnou mateřskou a půjdeme od 6m, ne-li dřív, makat. Ale asi nebude kam.
Předchozí generace se narodila a žila ve špatné době, ale po převratu se snad měla většina o hoooodně lépe. U nás je to naopak. My jsme se narodili do poměrně dobré doby, takže jsme byli zvyklí na určitý standard a teď je to čím dál horší, musíme se uskromňovat, nemůžeme si nic dovolit a na to se zvyká hůř. Jít z lepšího do horšího je vždy těžší, než naopak.
Asi to vypadá, že si na tuto dobu stěžuji 🙂 Nestěžuji, vím, že může být ještě hůře a každý si to zařídil podle svého, takže si za to můžeme sami. Jen už mě nebaví počítat každou korunu, dětem pořizovat dárky ve formě potřebných věcí a nemoct si zajít ke kadeřníkovi, i když už to fakt nutně potřebuji.
Samozřejmě se tu najdou takový, kdo mi teď napíšou, že jsem si tedy neměla stavět barák a pořizovat děti a bylo by mi lépe. Vím, že nebylo, opět by mi něco chybělo. A asi to takto má a měla většina lidí. Nemůžeme mít vše, že? Hlavně, že jsme zdraví!!!

neslusanka
autor
18. únor 2013

mimochodem, také mě pobavila ta Ukrajina 🙂

neslusanka
autor
18. únor 2013

@pet.s ano, nejlepší je zvýšit příjem rodiny, když už stejně není kde pořádně co ušetřit. Bohužel o to se snažím dva roky. Zkoušela jsem hledat a dělat všechno možné, bohužel pořádně nic z toho nebylo. Úklid, výpomoc v domácnosti a hlídání dětí absolutně u nás bez šance. Jazyky neumím, účetnictví by mě asi bavilo, i možná šlo, ale nemám praxi, nikdy jsem to nedělala, tak nevím, jak se k tomu dostat. Pečení také ne, je tu několik zaběhnutých žen ve vesnici, co to dělají, jedině až nebudou moct. Zatím jsou ještě dost čilé 🙂 Zkoušela jsem i pléct a háčkovat, ale nejsem moc manuálně zručná, takže na nějaký přivýdělek by to nebylo, max.pro rodinu, takže zdarma. A tak je to se vším. Prostě jsem ještě neměla to štěstí, nebo se málo snažím

veronikaka
18. únor 2013

@elulin Prioritou zda stavebko nebo hypotéka je vždy výše půjčky ...

bedrisiivet
18. únor 2013

@neslusanka Po pár dnech jsem to tu rychle projela a mám pocit, že se tu diskuze posunula úplně někam jinam, než jste chtěla ☹ Nezlobte se, ale nebylo by efektivnější využít čas jinak, než porovnáváním, kde a kdy je co lepší? Jak píše autorka diskuse, stejně nic nejde úplně porovnat, pokud to nezažijete na vlastní kůži. Navíc má každá rodina a každá z Vás jiné zázemí a jiný osud, porovnávání s ostatními je podle mě k ničemu, stejně se každý se svou situací musí poprat sám spolu se svými nejbližšími. Ani já si nemyslím, že momentální situace ČR je nějak super, ale jestli je to tu pro vás opravdu tak hrozné, proč nezkusit žít někde jinde?

neslusanka
autor
18. únor 2013

@bedrisiivet děkuji, přesně tak, diskutuje se tu úplně o něčem jiném. Jen jsem chtěla vědět, zda rodiny, které jsou na tom podobně jako my, jak to zvládají či nezvládají? Zda si můžou dovolit vesměs vše potřebné, samozřejmě v rámci možností, nebo se musí opravdu šíleně uskromňovat, počítat každou korunu a třeba ani někdy s penězma nevyjdou. A nebo jim to na to hlavní stačí a můžou si dovolit třeba i občas nějakou tu radost, výlet..... prostě jak s pár tisícovkama měsíčně umí naložit a zda někdo dokáže i nějakou korunu dát stranou na opravdu nečekané výdaje nebo na "horší časy"

gwen84
18. únor 2013

@michaelka83 Díky 😉 zatím mám naprosto pohodové těhu, tak snad to tak půjde i dál 🙂 Doufám, že to na sociálce proběhne hladce! 😉

jaya
18. únor 2013

@bedrisiivet Celkove jde cas vyuzit lepe nez v diskuzi na internetu, proto se zapojuju malokdy. Tohle tema me zaujalo. Navic dovetek "v dnesni dobe" implikuje, ze nekdy jindy bylo lip, takze sama zakladatelka mohla tusit, ze i timto smerem se diskuze stoci. I na jinych diskuzich se tema casto stoci jinam, predevsim kdyz se tema vycerpa. A ja myslim, ze uz zakladatelka dostala mnoho cennych rad.
@neslusanka Sice uz u Vas nekdo na zakazku pece, ale treba je tam prazdne misto na trhu. Treba takove ty marcipanove dorty s ruznymi vyjevy nebo nejake modernejsi peceni (psalas, ze to tam delaji nejake babky). Zaposlouchej se, o cem se lidi bavi, ze jim tam chybi. Treba nejaci starsi lidi by si za uplatu nechavali nakupovat ve meste a ty bys jim to vozila. Nebo vareni pro stare lidi, kteri uz si sami neuvari... To bys sis ale musela dobre propocitat, abys na tom vydelala (na druhou stranu, kdyz uz varis pro rodinu, tak bys treba jenom varila pro vic stravniku). Jo a taky jsem cetla takovou zajimavou tezi (od Pacesa - toho vedce), ze totiz clovek je dobry v tom, na co se ho lidi ptaji nejcasteji. Tak se zamysli, na co se tebe ptaji nejcasteji. 😉

blahova_andrea
18. únor 2013

@jaya oni tu nežijí, ale pracují. já nepsala o tom, že je tam menší nezaměstnanost ani větší zalidněnost atd...psala jsem o podpoře rodin, aby měly děti. jasně jsem napsala, že tam rodiny neuživí a proto jedou muži sem a posílají peníze domů. tam třeba mají postavený nádherný sídlo, který kdyby prodali, tak tady nekoupí ani garsonku. proto se sem nestěhují celé rodiny.

blahova_andrea
18. únor 2013

@jaya
@elu dámy, ono je taky i rozdíl v tom jak kdo vidí ukrajince, u nás, co? ti naši nejsou žádný mafiány odíraní chudáci, co nemají na život tady, natož co poslat domů, protože jim všechno seberou. mají tu s.r.o. a jsou velmi šikovní, takže chápu, že oni i jejich rodiny si možná žijou jinak než větší část ukrajinců, o které mluvíte vy. všude je chleba o dvou kůrkách a to víme asi všechny 😉

neslusanka
autor
18. únor 2013

@jaya no, já v této vesnici žiji chvíli a ještě tu nikoho neznám, takže se tu musím trochu "zabydlet".
A téma znělo trochu jinak, oni mi to změnili. Já ani tak nechtěla nějaké cenné rady, nebo to, co bych mohla dělat a jak zvýšila rodinný rozpočet. O to, jak jsem již několikrát napsala, se snažím, přivýdělek hledám a kdybych aspoň pár korun měsíčně sama si nezajistila mou aktivitou, tak nemáme ani na ty boty. Spíše jsem chtěla vědět, zda je na tom někdo stejně jako my a jak to zvládají, zda se to vůbec zvládnout dá, nebo musí také pořád někde hledat a různě si přivydělávat? I můj muž se snaží, jak se dá. Je myslivec, má vystudovanou zbrojní průmyslovku, umí opravovat zbraně, takže občas nějaký kšeftík padne, plus když v práci mají dost práce, dělá přesčasy.

jaya
18. únor 2013

@neslusanka Tak promin, ja jsem myslela, ze veta: "Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte?" Byl dotaz na to, jak resit nedostatek financi v domacnosti...

alisek
18. únor 2013

@blahova_andrea nedá mi neodpovědět na tvůj příspěvek s Ukrajinou..říkáš jejich peněz kolik to je na CZK??? asi nic moc..a když to tam je tak super, proč se tam neodstěhujete??? Já se těm ukrajincům divím, že se harcujou až sem a tady makaj na podřadných místech než mají kvalifikaci ikdyž tam si diplom není problém obstarat ze dne na den, a proč tam proboha protestujou když maj tak skvělou politiku?

lenicka07
18. únor 2013

@jaya tak třeba marcipánové dorty dělám taky, ale náklady jsou poměrně vysoké, jeden dort mě vyjde na zhruba 3OO,- (ale záleží na velikosti a tématu), ty jednodušší dělám 4 hodiny, ty složitější i déle. Pětset korun mě tady za to nikdo nedá, někomu se to zdá drahé i za třista. Hodně lidí se mě na to ptá, zájemců by bylo i víc než bych vůbec stihla, ale za 500,- nikdo nechce, za těch třista bych jich prodala kolik bych chtěla, ale měla bych s tím akorát práci a výdělek vůbec žádný. S cukrovím je to podobné, mám propočítané náklady cca něco přes za stovku za kilo (a to nepočítám energie - trouba, chlazení navíc - nevejde se do ledničky), ale aby to k něčemu vypadalo, dá to hrozně práce a množství které jsem schopná udělat je taky dost omezené (na svatbu to většinou nestačí), to co je v mých možnostech je na mateřské tak deset, patnáct kilo). Cukrářky ti to prodají cca za 2OO kč kilo. Takže z kila bych měla sotva stovku, tisícovku až 15OO,- kč bych tím celkově vydělala a znamenalo by to pro mě týden celonoční práce. Super džob viď? Za víc to tu neprodám a navíc všichni dají přednost tomu aby veškeré cukroví na svatbu měli z jednoho zdroje, nikoho nebaví lítat při těch zařizovačkách po všech čertech a vozit to z několika míst. Mám s tímhle poměrně bohaté zkušenosti, v důchodu by se tím snad přivydělat trošičku dalo ale s děckem je to mnohem složitější (nelze se tomu věnovat celý den). Takže asi tak. Mě by to i velice bavilo, všichni mi cukroví chválí, jsem schopná udělat i 30 a více druhů ale v domácích podmínkách si tím vydělat nelze. Bavila jsem se o tom i s jednou cukrářkou, ta má na to dílnu ale je to velice náročné, a to má na to různé profesionální vybavení, ale i tak je to tvrdá řehole. Nemůžu tomu doma v kuchyni konkurovat ani náhodou.

jaya
18. únor 2013

@blahova_andrea Kdyz tu teda nezijou, tak oni dojizdeji? Nebo jaks to myslela?
No a je proste nesmysl, aby zbedovany stat, daval zenam 100k za porod tretiho ditete a pak jim dotoval materskou. To by totiz kazda porodila tri deti, sbalila prachy a s prachama se pokusila o lepsi zivobyti nekde jinde. Kde myslis, ze stat bere penize? Z dane z prijmu. A kdyz tam 80% lidi v produktivnim veku o praci nezavadi, tak ten stat nema, kde brat. To jsou jednoduchy pocty.

jaya
18. únor 2013

@lenicka07 U nas teda dela pani marcipanove dorty. Sjizdi se za ni zdaleka (ja sama si k ni jezdim 35km - bydli na vesnici). Za dort si uctuje 1000 a nezda se mi, ze by nekdo delal cavyky, ze ji to neda. Ma to vypocitane tak, aby ji to vynaselo, klientelu obrovskou.