2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

jaya
18. únor 2013

@pet.s Jo, jsou na rok. A ano, je to krajni reseni, ale tys psala, ze se bojis, ze skoncis pod mostem. Mam v jednom azylovem dome znamou, tak se ji muzu preptat. Jinak na materskou narok nema, ale ma normalne narok na rodicak + ji socialka musi doplacet do zivotniho minima + otec ditete musi platit alimenty.
Jo a jak te drou ti panaci z kuze? To me docela sokovalo. Ja pracuju jenom sama pro sebe a svou rodinu a samozrejme platim dane. Tedka dostavam ze systemu to, co jsem tam dala a taky pocitam, ze budu delat do konce zivota, tak do systemu jeste narvu. Ale nenapadlo by me, ze delam na nejake panaky nahore. Mame solidarni system, takze dane docela vysoke a jak uz jsem rikala, z dani se plati statni sprava, zeny na MD, nezamestani, postizeni...

pet.s
18. únor 2013

@jaya ti nahoře? a z čeho myslíš, že jsou prachy na korupci? z čeho vznikli miliardáři? ano my taky děláme samy na sebe..taky na tom nejsme nejhůř...máme tři byty a dvě auta..ale já můžu za sebe zcela odpovědně říct, že já a otec Terezky jsme si na to vydělali, nikdo nám nic nedal, nečekám od státu milodary..dokonce ani nemám žádné sociální dávky...mimo rodičáku, pracovala jsem do porodu a hned zas od porodu...pořád pryč..Ale člověče at dělám , co dělám žádnmé miliardy mi pod polštářem nepřistály..nebo mi chceš tvrdit, že si je všichni vydělali poctivou prací? Tobě nevadí, že jeden den zkrouhnou důchody, zvýší daně, křičí jak musíme šetřit a vzápětí sami sobě zvýší platy?a z čeho myslíš, že ty platy jdou? tak já za sebe říkám, že klidně budu živit z daní dvě rómské rodiny než jednoho politika...

kajalka
18. únor 2013

@pet.s Souhlasím, zrušili porodný (no dobře, nezrušili, ale kdo poctivě pracuje, nemá nárok, že?), zkrouhli dávky postiženým a lidem pečujícím o postižené, zvýšili daně, propustili tisíce policajtů a hasičů, snížili jim platy, důchdce ožebračujou, atd atd... a je to snad někde vidět? Kdyby bylo, neřeknu ani popel, ale kde to jsme, že se neustále zadlužujeme obrovským tempem, platíme jak mourovatý a výsledek je ten, že si poslanci zvednou platy?

jaya
18. únor 2013

@pet.s Ja teda znam miliardare, kteri si vydelali poctivou praci. A davaji praci tisicum dalsich lidi. Jak bych po nich tak neplivala.
Mate tri byty a dve auta a ty mas strach, ze skoncis na ulici 😨
Jinak ano, korupce je hrozna. Prachy na ni se tedka zpravidla berou velkym nadhodnocenim zakazky. Nekdy to zaplatime my, jindy EU.
Kazdopadne korupce skonci, az prestanou uplacet vsichni, na vsech urovnich. Vsak si vem, jak smysleji lide - ze kdyz nekoho nepodmaznou nebo se s nekym neznaji, niceho nedosahnou. Ja jsem vseho dosahla bez korupce a bez znamosti - at vystudovani skoly nebo dobreho mista. A krade se na komunalni urovni, tak proc by to melo byt jinak na parlamentni urovni?
No a ti politici si zvysili platy bohuzel proto, ze predtim snizili platy vsech ustavnich cinitelu, tedy i soudcu a soudci na Ustavnim soude rozhodli, ze to bylo neopravnene, tim padem se jim platy vratily na puvodni uroven. A politici to je statni sprava (to jde taky z dani - to jsem psala vys).

jaya
18. únor 2013

@kajalka No, vsak pockej, jak se zacnem zadluzovat po pristich volbach. My jsme na tom na rozdil od ostatnich s dluhem jeste dobre. Navic z pohledu cele Evropy jsme na 7. miste jako nejmene ohrozeni chudobou.
Tedka skoro prosel poradny protikorupcni zakon a hadejte co, Socialni demokrati v Senatu to smetli ze stolu (asi proto, ze maji v komunalu tolik zastoupeni a kradou tam jak straky).

pet.s
18. únor 2013

@kajalka..mluvíš mi z duše,,když utahovat opasky, tak klidně, ale všichni...
@jaya ano bojím,..existují dědicové, a ty by určitě ohledy na mladou ženskou a malé dítě svého otce nehleděli..ale to už odbočuji..
končím tuhle debatu...
zakladatelce diskuze radím jen vydržet...

jaya
18. únor 2013

@pet.s Tak o to se bude muset postarat i tvuj chlap. Treba jeden z bytu prepsat na tebe, aby nebyl soucasti dedictvi nebo neco podobneho. Za to nemuze system.

elu
18. únor 2013

@pet.s holky ted možná někoho naštvu, ale nedá mi to...stát v žádném případě nemůže řešit problémy za nezodpovědné otce dětí, kteří neplatí alimenty a o děti nemají zájem, nemůže řešit to, že rodiče jsou alkači a nepomůžou svojí dceři atd, atd....spoustu lidí se rozvadí a ma to finanční dopady, delení majetku, založení nové rodiny...placení alimentů té staré atd. atd.
stát má pomoci jen v opravdu v nouzi...jenže když má každá třetí děcko s chlapem, kterýho ani nezná, každá druhej manželskej par se rozvadí a stala se z toho pomalu norma...tak to ten stát prostě neutáhne!!!! Další věc...každej se rozmýšlí, kolik bude mít dětí...kolikrát slýchám jedno stačí....ale až se to jedno dostane do problémů (např. holku bude mlátit manžel a vykopne jí s dětmi na ulici) rodiče už nebudou žít, kdo mů pomůže...nikdo...já jsem ráda, že mám dva sourozence a v případě, že by se mi nedej bože stalo, že bych se musela rozvést..nebo manžel zemřel a dostala bych se do finančních problémů, mám jistotu, že na ulici neskončím...proto své dceři dopořeji taky tu jistotu a dám jí ten luxus...sourozence 🙂,,,at to stojí, co to stojí...to je ta opravdová investice, né baráky, který už v dnešní době ztrácí na hodnotě jako auta...takže abych to shrnula....lidé musí žít spořádané životy, rodiny musí fungovat, pomáhat si...a jen v případě nejhorší nouze má zasahovat nějak stát!!! je to o morálce lidí a ne o nějacích panácích nahoře

elu
18. únor 2013

@pet.s jak píšeš, že dřeš a žádné miliardy nepřichází...asi to není ve tvých silách...ale já mám bohužel zkušenost, že ten kdo takhle mluví, by nebyl spokojenej ani s miliardou...kdyby soused měl miliardy dvě!!!!! 😀

jaya
18. únor 2013

@elu 😀 😀 😀

kajalka
18. únor 2013

@elu To ale není pravda, stát by měl především podporovat manželství, mladé lidi, rodiny, studující, postižené, nezaměstnané (kteří ale chtěj pracovat) a důchodce. Vždyť děti vzdělaných či manuálně zručných lidí jsou pro stát budoucnost a přínos. Kdybych aspoň věděla, že nebudu v důchodu živořit. Ano, spoříme s manželem oba, ale nikdo nám nedá jistotu, že ty peníze budou mít nějakou hodnotu. A jistotu důchodu, ze kterýho aspoň jakžtakž vyžijem, nemáme už vůbec!

elu
18. únor 2013

@kajalka a on je nepodporuje???? studující podporuje tím, že se neplatí školné..což je mimochodem české unikum!!o rodinách jsme již mluvili..ty podle mě podporuje na výsost dobře,..no a ty důchody..to je bolestné téma...ale ase říkám...když budeš mít hodně dětí a dobře je vychováš, tak na ulici neskončíš ani v tom důchodě

milada2
18. únor 2013

@pet.s Kolik tý holcine je let? Do 26 by mohla do domu na puli cesty... I kdyz s prckem by mohl byt problem. Jsou i domy pro matky s dětmi... Jaká lokalita? Jinak ja mela klientku taky bez naroku a povedlo se mi ji vyjednat aspon existencni minimum 2000 Kc (svedlo se to na ochranu zdravi - jinak by nemela v tehu co jist)... asi je to i o ochote uredniku...

jaya
18. únor 2013

@kajalka Jestli se obavas, ze tvoje penize ztrati hodnotu, nakup zlato, to snad za poslednich 200 let na hodnote jeste nekleslo ;)
A co se te statni podpory tyce, to by me zajimalo, co by mel vsechno stat delat. Jsou slevy na danich na manzelku na MD, na dite, na uroky z hypoteky nebo uveru ze stavebka... Prece u te podpory matky na MD se pocita, ze je tam chlap, ktery je taky rodic a tim padem musi zenu podporovat (zena mimochodem ma za tu dobu vlastne usly zisk, takze i tohle si chlap musi uvedomit) a kdyz tam chlap neni, tak pomuze stat.

kajalka
18. únor 2013

@elu A kde mám asi vzít na hodně dětí?

@jaya Nemám zbytečnej milion, abych nakoupila ve velkým zlato, po dvou tisících měsíčně mi ho asi nikdo prodávat nebude..

jaya
18. únor 2013

@kajalka Ja s nakupem zlata zkusenost nemam, ale za takovych 50 000 uz urcite muzes nekde zlato koupit.
A taky by me zajimalo, proc si myslis, ze na deti je potreba tolik penez. Ja jsem si to teda driv taky myslela (protoze jsem porad poslouchala, jak jsou drahe), ale tedka mam vlastni zkusenost a vidim to uplne jinak.

elu
18. únor 2013

@kajalka
@kajalka prosím te, děti nic nestojí....zatím je škola zadara...ják už jsem řekla, kromě kočárku, jsem ještě náklady na dítě nijak nepocitila

elu
18. únor 2013

@elu podle me ten, kdo tvrdí, ze nemá na děti je alibista, kterej ve skutečnosti děti ani nechce a omlouvá se před svým svědomím, ze na ne nema

bedrisiivet
18. únor 2013

@pet.s Každý kousek je dobrý 😉

bedrisiivet
18. únor 2013

@zlilly Naprosto souhlasím!

bedrisiivet
18. únor 2013

@kajalka My sice žádné nemáme 😀 (protože plánujeme investovat do dětí 😉 ), ale kamarádčiny děti dostaly od prarodičů zlaté pamětní mince, prý se pravidelně razí omezené sady.

elulin
18. únor 2013

@lenicka07 U nás marcipánový dort klasocká velikost s dětskou tematokou stojí 500-800.Za 300 si neumím představit co je to za lidi,že se jim to zdá moc 😠

jaya
18. únor 2013

@bedrisiivet No, ja jsem myslela spis nakup zlatych cihel 🙂 Kdyz postupne pokupuje po 50000, tak ma na stari vystarano 😎

elulin
18. únor 2013

@jaya Určo to chce reklamu,letáky do větších měst okolo,pošta ti to roznese za poplatek.

blahova_andrea
18. únor 2013

@milada2 bohužel úředníci obvykle moc ochotní nejsou. hlavně tě rychle odbýt s tím, že nespadáš do tabulek a dát si v klidu kafčo. zapojit hlavu a zkusit najít kličku, to se jim moc nechce. proč se namáhat pro cizí, že?

bedrisiivet
18. únor 2013

@neslusanka My organizujeme celkem složitě (oblečení si každý musí speciálně označit, my to pak rozrovnáváme, zapisujeme, třídíme.......) je to celkem složité, ale kvůli velikosti to jinak nejde. Maminky to tam jen dovezou a pak si jen za pár dní vyzvednou peníze a zbylé věci. Funguje to tak už dlouho, zisk jde na občanské sdružení, pracují na tom hlavně 2 zaměstnankyně sdružení a pak dobrovolníci - hodně. Myslím, že pro start je to zbytečně náročné. Ale v Rychnově pár maminek založilo na fb skupinu na bazárkování, hrozně moc se to rozjelo, takže na podzim dělaly první bazárek live, bylo to ve společenském centru, platily pronájem, každá maminka si tam ten den rezervoval stůl, zaplatila nějaký poplatek a organizátorky organizovaly 🙂 Bylo to úspěšné, takže bude další, na fb holky mají tento text:
"Dne 18.března 2013 pořádáme již druhý Bazárek v centru🙂 Opět mohou maminky rezervovat stolečky i místečka s vlastními stolečky, piště, myslím, že místečka budou brzy obsazená🙂 Nezapomeňte tuto událost šířit, ať každý ví, že tento den, může přijít do centra nakoupit přímo od rychnovských maminek🙂" Částku, kterou každá maminka platila, si nepamatuju, ale myslím, že to bylo do 100. Pokud jste na fb, zkuste se přidat do skupiny Bazárek - RK. prý má skupina už přes 1000 členů, takže myslím, že Vás přijmou. Pak tam zkuste vyhledat organizátorky a vyptat se jich. Držím palce!

blahova_andrea
18. únor 2013

@elu nesouhlasím. taky si půjčujeme nebo dědíme co se dá a nakupujeme ve výprodejích a bazarech, ale rozhodně si nemyslím, že by dítě nic nestálo. ano...není to tak hrozné, aby se na to někdo vymlouval, že si ani to jedno nepořídí, ale rozhodně dítě něco stojí. ono je i o tom, že dneska chce mít každej zparchantělýho jedináčka, kterej se bude mít všechno a bude pořádná svině, aby nebyl v životě škodnej, protože s poctivostí nikam nedojdeš. to nejsou má slova, ale slova manžela kamarádky, která chtěla druhé dítě ☹

blahova_andrea
18. únor 2013

@jaya postupně pokupuje? víš kolik lidí tolik peněz za život pohromadě nikdy nevidí? natož vícekrát na více cihel?

bedrisiivet
18. únor 2013

@jaya http://www.ceskamincovna.cz/pametni-mince-cnb-3...
Tak myslím, že něco by se našlo 😉

jaya
18. únor 2013

@blahova_andrea Tak jestli kajalka spori 2000Kc mesicne a jeji muz taky (jak jsem pochopila podle toho, co tu napsala), tak si kazdy rok muze koupit cihel za 50000. O to tady slo. A ne o to, ze jim na to stat neda 😀