2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

j.cien
19. únor 2013

@neslusanka
http://www.bankovnipoplatky.com/zajimave-jak-po...
http://www.jdeto.de/

Kdo máte hypotéku, tak zkuste požádat Vaši banku o vrácení poplatků za vedení účtu za poslední 4 roky z důvodu, že jejich účtování je v rozporu s ochranou spotřebitele... 😉

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin a za jakou prací třeba jeli? já znám jen jednoho (to ale ještě nebyl otec) a ten jel stavět stánky a budky a tak...tesařinu

elulin
19. únor 2013

@j.cien U překlenovacího úvěru to asi nejde?a u běžneho ano nebo jen u hypošky?

elulin
19. únor 2013

@blahova_andrea Můj manžel odjížděl pořád do ciziny,ale to jsem ho ještě neznala,semnou takto jezdil rok,přestal když jsme chtěli dítě a pomohl mi tady,Jinak bych musela prodat kšeft.Vím že jezdi zedničit do Rakouska a na ryby do Skandinavie.Ale je toho dost.V tomto případě jde hlavně o toho chlapa,moc se jim nechce,baby prudí,že tady nebudou sami,ale až pak není kde bydlet je pozdě.Je to individuální rozhodnutí a taky má každý jiný názor.

llluckaaa
19. únor 2013

Holky, já znám zase pár rodin, kde chlap dojíždí za prací 300 km do Prahy, aby měl lepší plat než tady u nás. Tam spí v kanceláři na gauči 😒

elulin
19. únor 2013

@llluckaaa JoJo,taky podobně to znám,ale fakt je to na povaze.Kamoš mi říkal,že rodinu mít nebude s 15tisícama měsíčně,u toho pil pivo,cígo v hubě a volné víkendy 😀 😠

blahova_andrea
19. únor 2013

@elulin tak to já bych neprudila. mě by nevadilo, kdyby chlap nebyl klidně půl roku doma, ale donesl pak pořádný peníze. takhle doma taky skoro není, chodí sem jen spát a peníze nenosí skoro žádný. ano, je to o prioritách.

blahova_andrea
19. únor 2013

@llluckaaa já v praze žila a když jsem díky krizi přišla o hodně dobrou práci a hledala novou, tak mi nabízeli ještě horší podmínky než doma v brně ☹ to jsem je samozřejmě poslala někam, že to mi nepomůže, že kvůli tomu jsem do prahy nejela. ale je fakt, že to jsem byla mladá, svobodná a bez závazků a mohla si vybírat. ani v praze holt není všude blaze 😀

kaata22
19. únor 2013

@tarien Moc děkuju 😉

zuny
19. únor 2013

vy platíte v bytech tolik za inkaso? To jsem ani nevěděla......zlatej barák, ještěže jsme si ho postavili 😀 Platíme inkaso 3.900 Kč (a to ještě nemame zateplený) a pak mi tvrďte, že jsme radši měli jít do bytu 😅

lenka5731
19. únor 2013

@zuny jsou to na tom světě zajímavé paradoxy. 😝 😕 Ale pak je k zamyšlení, že nevycházíte ani s takovými náklady... (nebo si tě pletu?) Pro hodně lidí tady je to ztělesněný sen, se zakladatelkou tématu bych to klidně zfleku vyměnila. 😀

@jasekd u nás začali plynovou kotelnu stavět DNES! 🙂 Jsme holt město pro "bohaté", no. Škoda jen, že těm cenám neodpovídají i pracovní příležitosti. 😝 Ale věřím, že je tenhle byt taky jen přestupní stanice, bereme to tak, proto jsme tu ani nedělali rekonstrukci.

lenicka07
19. únor 2013

@zuny taky mi to přijde šílené ... a to máš v baráku víc prostoru, zahradu navíc, popř. garáž, víc skladovacích prostorů, neřešíš sousedy a ještě tě to vyjde levněji, my máme vedle elektriky náklady jen plyn (1400 měs), voda (200 měs.) daň (400 ročně) pojištění (300 měsíčně) a doufám že dlouho nebudeme muset nic na baráku opravovat.

elulin
19. únor 2013

Taky teda koukám nato inkaso v bytě 😖 ,divný,ale asi to tak někde je.

eeefffaaa
19. únor 2013

Jen prispeju s tim kolik platime my za byt...koupili jsme si byt na vesnici 3+1 (90m2) plus zahrada,sklep,kumbal a terasa..stal nas 840tis z tyhle castky jsme si brali 10% uveru od lisky..takze hypo platime 3100+900uver,vodu neplatime,je tu studna,kde je kojenecka voda,ale kdyz spocitam fond oprav,energie,telefony,penzijka,sporeni,internet,muzova pojistka,tak jsme mesicne na 12500kc,ted jsme se sem nastehovali a jelikoz je tu vareni,voda a topeni na plyn dali jsme si vyssi zalohy,pak to snizime,ale jen na energie platime 4500kc..jako hypoteka splatka krasna,byt je to super,bydlime na vesnici kde jsme bydleli predtim,predtim jsme bydleli v patre u rodicu,ten barak je teda prepsany na me,ale rodice to budou zatim vse platit,jelikoz bysme byt a barak samozrejme neutahli,naklady v baraku jsme predtim platili na pul,ale barak je celkove dost narocny,vim,ze se nam tam porad neco rozbijelo,porad bylo do ceho davat penize,nerikam,ze v byte ne,ale je tu ten fond oprav na ktery tu davaji dalsi dve rodiny,jeden byt je zatim prazdny(je to bytovka o 4 bytech) a kdyz se neco rozbije plati se to z toho nebo se skladaji penize,takze je to lepsi...my barak nechceme pak prodavat,chceme pak asi pronajimat,a pak ho chceme nechat klukum,navic je u toho obri zahrada,kde pestujeme cesky cesnek ktery pak prodavame a spoustu dalis zeleniny na nasi potrebu...take souhlasim,ze baracek je dost financne narocny a je to v dnesni dobe zbytecny luxus a my mame sice byt na vesnici,ale je ohromny,ma toho dost navic nez jine byty,moje kamaradky z mesta mi ho strasne zavidi,ale kdyz jim reknu ze nahore je na prodej jeste vetsi za 800tis tak to uz ho nechteji,jelikoz by museli pak dojizdet busem a uz by to nemeli vsecho blizko,to ej pak tezky,navic deti nemaji...ale i tak hypo mame nizkou,uver snad do tech 5 let splatime,ale poplatky okolo a to nepocitam ty navic jako popelnice,povinny ruceni,atdatd...jsou taky jako palka

elulin
19. únor 2013

Taky přecházíme k jinému dodavateli za plyn.RWE nebrat,jsou drazí.

pinkpet
19. únor 2013

Ahoj holky, koukám, že všude je něco. Taky to nemáme jednoduché....máme RD, vysokou hypo, malého nevzali do školky, takže připlácíme soukromou a já nemůžu najít práci, protože prostě na plný úvazek pracovat nemohu, je mi 35 a mám jedno dítě, takže jsem podezřelá, že brzy budu mít druhé.....:-/

eeefffaaa
19. únor 2013

my ted presli k Armexu,rocne usetrime kolem 7 tisic...udelal nam to energeticky poradce,manzelka naseho financniho poradce 😀

eeefffaaa
19. únor 2013

a jeste jsem chtela naspat,sice nemuzeme chodit do detskych center,coz by muj mladsi syn potreboval,ale asi bysme na to ve meste stejne nemeli,ale o vikendech co to jde jezdime aspon po kamaradech s detmi,deti si vyhrajou my aspon popovidame...treba ted uz pul roku chceme jet do hraciho centra k Hradci Kralove a do Dinoparku,zatim na to bohuzel neni,ale jelikoz jsme ted spoustu penez dali do zarizovani a poplatku na hypo a uver,tak doufame,ze se do jara zmatorime a vyjedeme...u nas na vesnici neni ani hriste,tak jsme si ho udelali za barakem...a jak to na vesnici byva casto prijdou i zname s detmi a vyhrajou si spolu...starsi ted zacal chodit do skolky,takze taky nema nouzi o deti a aktivity,i kdyz on by byl radsi doma se mnou a s brachou 😀 bracha je zase opak...a ted sem se rozhodla zacit hackovat,jen cekam jak ted vyjdem a chci si nakoupit nacini a veci na hackovani...

elulin
19. únor 2013

@eeefffaaa Přesně tak,nevím ted z hlavy jak senaše nové jmenuje,je to od kámoše,šéfem je jeho tchán a taky se tolik ušetří.Tak se holky zeptejte v okolí na ceny a popřemýšlejte.

eeefffaaa
19. únor 2013

@pinkpet podezrela!!to je hrozny...ja pred detma nepracovala jen brigadnicila,jelikoz jsem chodila na vysokou,takze jsme taky zvedava kde me vezmou,ale ja budu brat vsechno...pujdu klidne i k nam na vesnici do pekarny na nocni kdyz me vezmou,budu to mit v miste a za docela pekny penize,je to sice drina,jsem vystudovana socka 🙂 ale budu brat vsechno

eeefffaaa
19. únor 2013

@elulin no ja prave dostala nabidku jestli to nechci delat taky toho energetickyho poradce, a asi to zkusim,za zkousku nic nedam a kdyz mi to nepujde proste toho necham

eeefffaaa
19. únor 2013

procetla jsem skoro celou diskuzi a jak se tu psalo o vydelanych milionech,kdyz se poctive podnika,to je taky casto mylka...muj bracha se svagrovou opustili dost dobry misto na ukor podnikani...svagrova zacala se zdravou vyzivou bratr ma prasecak...drou jak mezci,nemaji ani volny vikend v mesici,jsou zadluzeny uplne neskutecne a stat jim jen hazi klacky pod nohy...zacali s malym obchudkem ted uz maji dva vyhlasene obchody ve dvou velkych mestech,veprove sice ted tak nejde diky EU a jeho pominkam a dovazeni toho hnusu z evropy,ale dokud se to bude kupovat budou to sem dovazet...takze obchody jim fakt jdou,prasecak tak na pul a stejne miliony nemaji,vlastne ano maji,ale dluhu,jsou z toho akorat dost vynervovani,ani na dovolenou nemuzou jelikoz na to proste nemaji...maji dve deti,jedno pubertalni druhy ve skolce a musim rict ze poctivejsi podnikatele neznam,vsehcno delaji s laskou a maji to dost vydreny tak kde je teda ta chyba 😉

eeefffaaa
19. únor 2013

tim jsem chtela naspat ze vetsinou ty milionari to maji asi opravud vsechno nakradene na slusnych lidech

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Nevim, jestli jsem uplne pochopila, co delaji. Chyba je v tom, ze si vybrali obor, ktery tolik nevynasi. Kdyz zacinas podnikat a zavisi na tom tvoje existence, musis prozkoumat trh, vsechny regulace, podminky... Problem je, ze lidi v dnesni dobe, chteji hlavne levne potraviny a ne drahe bio. Mozna casem se to zlepsi.
Ja znam podnikatele, kteri jsou milionari, nic nenakradli a spoustu slusnych lidi zivi.

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa No ale třeba se jednou budou mít dobře 🙂 kousek od nás cca před rokem prodali dva spolumajitelé prasečák (měli to už od revoluce), koupil to Babiš a údajně za to měli dostat stovky miliónů korun ...

jaya
19. únor 2013

@eeefffaaa Proste, kdyz zacnu neco prodavat + to vyrabet, musim si hodne dobre spocitat, kolik me budou stat obchody, ve kterych budu platit najem, kolik stoji neco produkovat, kolik clovekohodin, kolik jsou naklady, spocitat, jaka by byla cena a zjistit, jestli s nasazenou marzi to bude nekdo kupovat. Clovek se muze drit jako mezek a stejne mu je to prd platne, kdyz si nezajisti dobry odbyt a marze, ze kterych pak vyzije. U podnikani je proste nejen dulezity napad, ale musi to mit ekonomicky vsechno propocitane.

lenicka07
19. únor 2013

no a kdyby jste náhodou nevěděli jak se to dělá s prasaty, tak prý to funguje tak, že se na porážku vozí do obrovského závodu v Belgii a pak se to zas vozí zpátky - vyplatí se to, prý ta doprava zvedne cenu masa jen o koruny na kilo a ten závod je tak efektivní že se to vyplatí.. Pak si stěžujeme,jak vypadají ty silnice ... a co chudáci zvířata si vytrpí cestou ... byznys je prostě byznys..

jaya
19. únor 2013

@lenicka07 A bude to vyuzivat jako prasecak? Jestli jo, tak by to mohla byt dobra strategie, kdyz uz Babis chce podnikat v prasatech ;)

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya no bracha nejdriv zacinal s krutami,zacinal a mel jich 20na prodej,pak jich mel 200 plus zacal s prasatama nakonec skoncil u 600kusu prasat,jelikoz byla poptavka vetsi a vetsi,no a pak prisla EU a zacala to vsechno nabouravat..takze se jen tak nerozmyslel a nezacal v tom jen tak 😉 a svagrova jak jsem psala zacala s malym kramkem a ma ted dva velke obchody ve dvou velkych mestech...nikdy necekala ze se to tak rozjede,prave ze naopak lidi zdrave nakupuji cim dal vic a nezname ze co je pod pojmem bio a zdrava vyziva je drahe,to je spis mylna predstava lidi... a je to o tom,ze kdyz chce nekdo normlane jist a zdrave se stravovat tak nakoupi prave kvalitni potraviny,za skoro to same co v hypermarketu a vydrzi mu to dele a nemusi kupovat nesmysly..ja tam taky hodne veci kupuju,treba kvalitni koreni,bujony,pamlsky klukum,praci prasky,a vydrzi mi to treba i dva mesice,krome teda tech pamlsku 🙂 maji tam kvalitni syry,pastiky,jogurty ...tam jde taky o to,ze jeste jedna zdrava vyziva ktera se te dboji o existenci jelikoz lidi zacali chodit ke svagrove,ma sve znamosti na urcitych mistech a neustale jim to stezuje,no a prasata to je kapitola sama pro sebe,zemedelstvi je tenky led a tam nikdy clovek nevi,stetsi je to ze bracha v tom opravdu umi chodit a nema aspon zadne uhyny apod.ale to uz brousime uplne jinam...

lenicka07
19. únor 2013

a kdo si teda mastí kapsu na tom vepřovém ?,teď to neskutečně zdražilo - v neděli jsem viděla v akci vepř. pečení za169 kč za kilo a vepřové na guláš 40 dg za 59 Kč.....zemědělci přitom prodávají za směšné částky