2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

elulin
16. únor 2013

@blahova_andrea To za mnou valili hned do porodnice,hned naušničky s briliantíčkama-bylo mi to zdůrazněno,ale pomoc po porodu s malou nebo jestli něco nepotřebuji nakoupit,mrknout na malou ,tehdy to měli kousek,tak to ne.My tam museli jet ukazat malou.Po odstěhování je to uplě hotovka,30 km je pro ně asi daleko,ale jinak jsou velice aktivni důchodci a udržovaní-hlavně babi.Když přijeli po půl roce popřat manželovi k narozkám,tak si vyfotili malou a jelikož se makalo na baráku-podotýkám vše s malou,tak se za dvě hodky pobalili a odjeli,prý nevěděli,že manžel se zedníkem betonují,ale třebaříct-my přijedeme a budeme s malou at se tady nemotá to už neřeknou.Měla tehdy 2roky.Já byla v práci,ještěže,asi bych se neudržela 😠

elulin
16. únor 2013

A k tématu:kdyby sem tam babičky pomohli,lépe by slabé rodiny vycházeli,snaživé maminy by mohli jet i na celý den z domu a bylo by lépe.Jsou prarodiče co zastanou u mladých vše a ti můžou makat at dětem můžou dát co chtějí a dopřát jim výlety,dovču .....To je myslím nejlepší pomoc.Doufám,že já jednou pomůžu malé. 😀

knobloska
16. únor 2013

@blahova_andrea no to je sice pravda, ale pokud je vidina práce v nedohlednu, a finanční situace je žalostná, tak je to řešení. Není to jen tak, to netvrdím.

zuny
16. únor 2013

@jaya
@elu já vás holky nechápu, komunisti to sice vedli už ke krachu ale v roce 90 než se všechno rozkradlo a rozkrádá bylo několik miliard (nevím přesně) jako úschovna pro důchody, než to Klaus "dovolil" rokrást. Chudáci maminky na MD nemají na svoje dítko klid a MUSÍ si přivydělávat. Tak kde to jsme? Akorát se nervujeme z toho abysme měli práci a mohli splácet, co z nás zbyde za 30 let (já budu dělat do 68 let - za komoušů maminky pracovali do 56). Stát nám bohužel nepomůže, musíme si pomoct sami a ještě po nás chcou, abysme si šetřili ve 30ti na důchod, když jdeme skoro za 40 let! Platíme daně, pojištění, ale stejně budeme platit i u doktora! Myslím, že naši rodiče alespoň neměli takový stresy jako v dnešní době máme my - existenční.Stejně se toho důchodu nedožijeme! Až teda slavnostně splatíme dluhy, tak budem mohutně šetřit na důchod! To je teda život!
Můj manžel má třetí rok práci na dobu určitou, musel dát výpověď předchozímu zaměstnavateli protože mu dlužil peníze za mzdu - jsou to přes 2 roky, co se soudíme, dluží mu ještě 30tisíc, ale bohužel firma je v KONKURZU, peníze nejspíš už nikdy neuvidíme. V té době jsme měli půjčeno na stavbu, tak jsme doslova žili z těchto peněz, které jsme tam ale zase museli vrátit.Kde je nějaká spravedlnost?

gwen84
16. únor 2013

@michaelka83 Určitě se to vyplatí. Teď máš rodičák do 3 let dítěte 7.600 měsíčně. Celkem můžeš vyčerpat max. 220.000, když budeš počítat, že synovi jsou teď v únoru 2 roky, tak jsi vyčerpala 7.600 x 19 měsíců = 144.400 (prvních 5 měsíců po porodu jsi pobírala mateřskou). A když budeš počítat, že na další mateřskou nastoupíš za cca 6 měsíců a tím si vydělíš zbývající částku 75.600 / 6 = 12.600, dostaneš se dokonce na víc, než maximální možná výše rodičáku (11.500 měsíčně). Takže bych si ho na těch posledních 6 měsíců zvýšila na 11.500 Kč, to je docela příjemný přilepšení 🙂

elu
16. únor 2013

@zuny já teda ase nechápu nostolagické vzpomínání na temnou minulost. Nepřipadá vám trochu nezodpovědné brát si půjčku na stavbu, když máte smlouvu na dobu určitou ????

jaya
16. únor 2013

@zuny On to nebyl jenom Klaus, to byl i Zeman a zazracnezbohatly Gross, Kavan, Kraus....
Ale i ty duchody je treba vnimat v kontextu. Kolik se lidi dozivali driv a kolik dnes? Takze kdyz v praci stravis 30 let v a duchodu 30 let, je jasne, ze kdyz to tak ma tretina obyvatelstva, stat na to nebude mit. A taky jaka je zdravotnicka pece ted a jaka byla predtim? Vsechno neco stoji. Fakt by ses chtela mit jak nasi rodice?
@elu
Problem je ve smysleni. Lidi zvykli, ze jim nekdo ma rikat, co maji delat a ze se o ne nekdo bude starat. Jak se rikalo, ze bude muset jedna generace odrust, vypada to, ze bude potreba tech generaci vic.

michaelka83
17. únor 2013

@gwen84 Díky moc. Už to vím a udělám to tak. Já myslela, že je to ještě tak, za jakých podmínek jsem nastupovala tenkrát já 😉 Tak jsem v tom měla zmatky. Díky holky!

zuny
17. únor 2013

@elu hypo jsme si brali před 5ti lety, stavba trvala 3 roky, před 3 roky nám předchozí zaměstnavatel neplatil a posouval výplaty (to už jsme měli půjčeno), tak jakmile měl manžel jistý přechod do druhého zaměstnání, tak okamžitě pr.poměr zrušil, na pracáku byl 3 týdny a přešel do nového(tam dostal práci na dobu určitou).Kdyby neměl jistou další práci, tak tam bude muset setrvat - na pracáku mu řekli, že když má nárok na odstupné, nedostane z úp nic, i když odstupné + mzdu fyzicky nedostal, 3 měsíce bysme byli bez peněz.Naštěstí měl tu další práci jistou i když na dobu určitou.
Měli jsme původně spravovat barák po prarodičích, kteří mu od mládí vtloukali do hlavy, že to jednou bude jeho - ale když na to došlo, že bysme chtěli, tak řekli ne 😠 Tak jsme požádali obec o pozemek a začali stavět svoje. Teď teda toho nelituju, máme podle svých představ, ale stálo to velké nervy a stresy, kdo staví barák tak to pochopí.
Tady skoro žádné byty k mání nejsou, a bydlí zde i manželovi rodiče a prarodiče, další dva baráky a velká zahrada, takže je potřeba jim pomáhat - rodiče mají 60 a bábi s dědou kolem 80.

kajalka
17. únor 2013

V práci jsem se setkala s mnoha staršíma lidma, i bych řekla, že většina mých pacientů byla 60+ a všichni se shodli na tom, že by v týhle době být mladí nechtěli a že naší generaci vůbec nezáviděj, jak to máme těžký. Asi na tom něco bude, viděj to létama zkušeností. Jsem ale ráda, že zatím není válka, i když někde v koutku duše se bojím, že jiný východisko z týhle bryndy nebude.

jaya
17. únor 2013

@kajalka Chapu, ze starsi lidi muzou mit strach z teto doby, ze je uspechana, porad se mluvi o necem, o cem oni nemaji ani paru (internet, socialni site, mobily). Pritom za jejich mladi se staresina poslouchala a tedka je holt v popredi mladi. Taky v tv je jenom cerna kronika - kdo koho zavrazdil, oloupil, tyral, poskodil... O tom se driv neinformovalo a predstiralo se, ze to neni.

Kazdopadne ja teda slycham od vsech starsich okolo, jake mame moznosti - studovat, cestovat, pracovat, bavit se... Moje babicka 85 let, ktera si jeste pamatuje, jak jim 50. letech vsechno sebrali, zavreli ji stryce, ze byl statkar, a po poslednich volbach byla uplne hotova, jestli lidi zesileli.
Myslim, ze nejake nostalgicke fnukani po minulosti je akorat plivnuti do tvare lidem, co za komunistu trpeli a zili v ustrku.

elulin
17. únor 2013

Ahoj holky.Mně by stačilo kdyby se rozdávaly byty jako za komoušů,když se ti nechtělo makat,tak tě tam dovlekli násilím a kdyby jsi nahodou bydlela na ulici tak ti udělejí TYTYTY a dají ti byt.Co tady ta naše vláda provedla s bytovou politikou je šílené.Mega lidí se napakovali během pár let,dnes pronajímají nebo prodávají za ranec s neuvěřitelnou marží.To já vidím jako nej problém pro novou generaci co chtějí žít jako lidi a mít děti.Nevadí mi,že jsem makala do porodu a skoro hned po porodu,moje mamka taky pracovala,ale nebyla ve stresu když jsem onemocněla,že ji vyhodí z bytu kvůli hypotéce.

alisek
17. únor 2013

@zuny kde žiješ???? je vidět že vůbec nevíš jak to za komančů chodilo, matky rozhodně nebyly doma s dětma, aspon né jako dnes plně hrazená rodičovská do 3let. V roce nebo ve dvou je šouply do jeslí a šly makat a aby je do těch jeslí fakt vzali, tak si to museli odpracovat, osobně si pamatuju jak jsem se s mamkou motala na stavbě střediska pro služby, kde vozila kachle a dělala jiné pomocné práce a já se za ní s bráchou,ten ještě v kočáru, batolila, tak tu nepiš, že za komunistů bylo dobře! Dost lidí má fakt krátkou paměj a pamatuj si rádoby výhody co za komunistů byly. A když vezmu jen 50. léta kdy matky šly do práce když měli doma kojence, ty dávali do jeslí na celý dny, kde seo ně staraly zdrav.sestry.

zuny
17. únor 2013

já neříkám že za komoušů bylo všechno v pořádku, ale byla jistota, že práce bude vždycky. Dneska sice můžeš jít dřív do práce, ale kdo pohlídá dítě? My teda žijeme na vesnici a nejbližší jesle jsou 30 km daleko a to ještě nikdo nemá jistotu, že mi dítě vezmou ve 3letech do školky. Dnes je sice x možností, ale když nemáš prachy, tak ti to je na nic. Taky babičky hodně hlídali, protože byli v důchodu nebo aspoň nemysleli jen na sebe.

jaya
17. únor 2013

@elulin Ale zase si predstav by v situaci toho, kdo dostal za komousu byt, pak v nem zil treba 20 let do revoluce, tak ze by mu ho mesto pak neprodalo. Mesta se musela svych bytu zbavovat. Podle me to bylo fer vuci lidem, co tam bydleli, ze jim to pak za levno odprodali (bohuzel nase rodina mezi takove stastlivce nepatrila). Mimochodem v mnoha mestech jsou "socialni" byty, ktere mesto postavilo pro mlade. Jsou levne a po dvaceti letech prejdou na druzstvo a pak se lide v nich zijici stanou majiteli. V nasem meste dokonce o ne nebyl zajem, tak je zacali kupovat ostatni, kteri uz svoje bydleni maji a tedka takto levne nabyty byt pronajimaji, coz samozrejme neni dobre. Kazdopadne ty ceny bytu byly tak nizke, ze by na ne dosahl kazdy...
No a jinak za nepracovani nebylo tytyty, ale kriminal 🙂 zavreli te normalne za prizivu.

blahova_andrea
17. únor 2013

@elu nezodpovědné? možná, ale dneska je bohužel smlouva na dobu neurčitou téměř zázrak a nebo až po mnoha letech u firmy ☹

blahova_andrea
17. únor 2013

@jaya o takových podmínkách v sociálních bytech teda nevím. když si já zjišťovala kam složit hlavu s rodinou, tak tyto byty sice byly, ale max. na pár let a mezitím ses musela postavit na vlastní nohy a postarat sama o sebe. nic dlouhodobého ani nedejbože časem vlastního. že by to mělo každé město tak jinak?

elulin
17. únor 2013

@jaya Prostě s těma bytama je to na prdlačku,někdo krutě vydělal,jiní zůstali na ulici,kšeftovalo se s tím jak jen se dalo.Jak to bylo na maloměstech netuším,ale v Brně kdo nezískal byt nějakým způsobem nebo to nezařídili rodiče,tak dnes nakupují byty za balík a budou splácet do smrti.Vždyt ceny šly nahoru kosmickou rychlostí,z důchodců se stali přes noc milionáři-majitelé obrovských bytů a městské byty jsou poničené a nájem se tam neplatí,protože naši tmavší spoluobčané pravděpodobně nemusí.A taky je nikdo nevyhodí.Ale je mi jasný,že je to v každém regionu jinak.

elulin
17. únor 2013

Je sice pravda,že někomu byt neodprodali,ale je to malé procento.Na naši bývalé ulici to byl jen náš dům,tan se stal zázrakem nájemním,takže starousedlíci byli naštvaní,ale říkám,jeden dům z dvaceti.Všechny baráky město vykšeftovat nemohlo,to by bylo nápadné 😖

zuny
17. únor 2013

@jaya u nás teda ty "sociální " byty stojí asi 8-9tis měsíčně, nájem+inkaso, ale myslím, že ten nájem je do kapsy města a ne na splátku bytu.To je teda lepší družstevní, ale ty nevím, jestli se ještě staví.

@alisek já jsem začala chodit do jeslí, ani mi nebyly 2 roky. Svoje děti bych ale před druhým rokem tam ani nedávala. Ale jde o to, že není možnost v dnešní době dát dítě do jeslí nebo do školky dřív než ve 3letech (sice to uzákonili, ale většina MŠ ti dítě do školky před třetím rokem nedá).V okolí je hodně maminek, co hlásily děti, aby nastoupily v lednu, březnu tohoto roku(v den narozenin), ale nevzali je, vezmou až od září.

blahova_andrea
17. únor 2013

@elulin a to mě teď dorazilo, že u novýho soudu u reneský třídy je blok nových sociálních bytů pro tmavší občany, krásných, no každá mladá rodina by ho brala. a oni je dostanou i když mají dluhy na původních bytech, i když je zas celý vybydlí a zničí jen tak. prostě z cejlu a okolí chtějí udělat lukrativní střed města a tak se o ně takhle hezky postaráme. o nás se ale nepostará nikdo ☹

duckie
17. únor 2013

@elulin "Mně by stačilo kdyby se rozdávaly byty jako za komoušů...."
Já fakt zírám. Takhle krátkozrakej a ubohej názor jsem neměla možnost na vlastní oči "vidět" několik let.
Asi bys radši "dostala" byt a v zimě stála frontu na mandarinky. Dívala by ses, jak lepší kousky masa se dávají pod pultem soudruhům.
Do spoďárů si cpala vatu, protože v obchodě nejsou vložky.
Pláštěnky po nocích dětem šila z ubrusů a modlila ses, aby jednou někdo někde něco neřekl a tobě pak nepřišli říct, že tu vaší "malou" dáš na dojičku, protože i když má hlavu na gymnázium, na něj prostě nedostane posudek.

elulin
17. únor 2013

@duckie To mělo být bráno s nadsázkou,no neva 🙂 Mělo to být pochopeno tak,že kdyby někteří nedávali polovinu a více z měsíčního příjmu na bydlení mohli by si mandarinky koupit.Ale těm co se poštěstilo a byteček mají grátis z minulého režimu za babku,se mají fajn.

duckie
17. únor 2013

@elulin Myslím, že s někým jako jsi ty, si opravdu nemám, co říct.

elulin
17. únor 2013

@blahova_andrea Z toho jsem fakt úplně hotová,nato snad není co říct jaký je to tady bordel.Já makám jak blbá a jednou jsem nedala peníze na účet na hypošku,nějak mi uteklo datum skrz praci a už mi volali,psali ....

blahova_andrea
17. únor 2013

@babulinkab a co my ostatní, co chodíme do práce a posíláme děti do školy? u nás je to prostě samozřejmost a u nich zázrak zasluhující si odměnu?!

blahova_andrea
17. únor 2013

@elulin taky mě štvou ty rozdíly, že jeden nemusí nic a má vše a jinej se otáčí jak debil a stejně nic nemá. ale co s tím naděláme? holt se budeme dál točit 😀

elulin
17. únor 2013

@blahova_andrea My sice máme domek,ale na vše jsme si vidělali,splácíme sami,žádní rodiče nám nepomůžou,máme to vydřené a ještě dřít dlouho budeme,ale je to naše,malá je zdravá a to je nejdůležitější 😀

alisek
17. únor 2013

@zuny pust si to cca od 11minuty a možná se na mateřství za komačů budeš dívat trošičku jinak, naše mámy to měli rozhodně těžší nebo složitější než my....
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-...