2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

elulin
17. únor 2013

@babulinkab No prosím.Ti se mají 😀

lenicka07
17. únor 2013

Ahojky, se zájmem čtu celou tu diskusi.. jsem v trochu podobné situaci jako zakladatelka, akorát že jsme si nevzali hypo (ale jen úvěr ze stavebka), bohužel jsem se pak s přítelem rozešla a nyní ho vyplácím, vdala jsem se a mám rodinu. Nejhorší je v dnešní době nejistota, která znemožňuje cokoliv naplánovat - v době kdy jsme stavěli, cca před 9 lety byly poměry ještě jiné, přesto jsem byla opatrná a do hypo nešla, vše jsme dělali svépomocí a s min. náklady. Byty se v té době v naší lokalitě pohybovaly kolem 1, 3 mega za byt v paneláku 3 + 1 s nutností rekonstrukce. Barák tedy byl volba né o moc dražší. Nájmy jsou tu hrozné - za tu částku kterou nyní platím expříteli (5 tis. měsíčně) bysme nepořídili ani pronájem garsonky. Naštěstí nebudu splácet tak dlouho a za chvíli mi končí stavebko, což nám na zbytek mé mateřské "zaplatí" ty splátky. Mzdy jsou tu směšné, např. co vím, tak většina důchodců, které znám (a měli normální práci) má jen o málo nižší důchod než vydělá průměrný zaměstnanec v našem regionu, a to si důchodci strašně stěžují, jak se mají špatně (a to neživí děti !) Najít práci je úkol téměř nadlidský. Manžel už řadu let těžce fyzicky pracuje a podepsalo se to na jeho zdraví, nyní snad našel jinou práci - problém je ovšem ten že i když práci náhodou najdete, tak žádný zaměstnavatel vás zde nepustí dřív než po uplynutí výpovědní doby. Zaměstnavateli mého manžela je naprosto šumafak že ze zdravotních důvodů potřebuje práci změnit. Minulý rok byl na operaci, po návratu do práce mu byla radikálně a bez důvodu snížena mzda (úkolová), takže předtím chodil na dvanáctky, já mu ještě na mateřské tak tři hodiny denně pomáhala, aby se příjmy zlepšily. Po návratu po nemocenské mu mzda klesla cca o deset tis. hrubého. Nyní potřebuje jít ještě na operaci s druhou rukou, znamená to tak dva měsíce nemocenské a chce to stihnout než nastoupí do nové práce. Já měla před mateřskou poměrně jistou práci, ale bohužel se situace během půl roku tak změnila, že možná ani nebudu mít kam se vrátit. Pracovala jsem ve státním sektoru a měla jsem možnost se hodně seznámit s tím jak to funguje - za co stát utrácí, jaká je celková organizace - a je to teda děs. Přirovnala bych to k tomu, jako když rodina, která nemůže vyjít z penězma kupuje kožichy a jezdí na drahé dovolené. Takže tohle mě štve, jak se plýtvá za peníze těžce vydělané daňovými poplatníky - a nedělejte si iluze, např. většina daně z příjmu je v rozpočtu díky zaměstnancům. Nestěžuju si, že se máme špatně, i když šetřím kde se dá, ale štve mě že stát to tak nedělá. Prostě je tu takový zvláštní systém - není na léčbu těžce nemocných (pak se organizují nějaké sbírky), lidi kteří se dostanou do opravdu kritické situace, zůstanou bez pomoci (např. teď z nedávné doby vdovec s pěti dětmi těžce onemocněl - holt se bude muset asi spolehnout na peníze ze sbírky, protože stát mu na všem dávkách dá jen 15 tis korun), zato znám mnohé rodiny, kde nepracuje roky vůbec nikdo a z dávek si žijí jak..... lukrativní místa se přidělují jen přes známé, místa ve státní správě pouze členům politických stran, o právním státě si tu můžeme nechat jen zdát, zaměstnanci jsou odrbáváni kde to jde, zato zaměstnavatelé si mohou dovolit co chtějí - např. manžel nemá v práci tekoucí vodu na umytí rukou (stačí umyvadlo takzvaně na okrasu - žádný přívod vody) a záchod je vzdálen 200 metrů - dle hygieny prý dostačující - evropské unii to nevadí ???? o přesčasech ani nemluvím, prostě se to vykazuje jako 8 hodinové směny, a ve skutečnosti trvají 12 hodin atd. Klidně bych si o mateřské přivydělávala, alespoň večer, když přes den nemám hlídání (máma chodí do práce a ještě se stará o otce). Ale kdo by mě zaměstnal, když je problém sehnat práci pro chlapa na celý úvazek, a kdo si ode mě objedná jakoukoliv službu, když lidi prostě peníze nemají - mohla bych toho dělat hodně, ale leda tak zadarmo 😀 už jsem přemýšlela o více věcech, bohužel se mi to nemůže vyplatit- mohla třeba zedničit (ohazovat , obkládat,štukovat), péct cukroví na svatby a dorty, připravovat rauty, pěstovat česnek a jahody, psát smlouvy a úřední dopisy, uklízet, bohužel tu není nikdo kdo by mi za to zaplatil, takže maximálně se občas podaří nějaký výměnný obchod 🙂 z regionu se určitě stěhovat nechci, taky nevím jak bych se pak postarala o rodiče, až budou staří, zůstane tu po nich jednou i nějaký nemovitý majetek atd. Manžel to má taky tak. Takže taky mi zbývá jediná alternativa, šetřit kde se dá. Hlavně na jídle, alespoň nějaké suroviny máme domácí - vejce, zeleninu, ovoce, brambory, někdy maso, zavařujeme, dáváme do mrazáku, peču housky, koláče, buchty, nekupuju žádné polotovary, vařím denně a z toho co je prostě zrovna k dispozici.Manžel dostává stravenky, část nákupů hradíme z toho. Omezujeme zbytečné cestování autem (v podstatě jen manžel do práce, nelze využít MHD), když to šlo domlouvali jsme se s lidma ze vsi a střídali se v ježdění autem, aby bylo auto obsazené. Topíme dřevem (máme les), plyn pouštíme jen na noc, vodu tu máme levnou, přesto jsme ještě nechali udělat studnu (hlavně kvůli zalévání), věci na malou (oblečení, kočár, postýlku atd.) jsme pořídili tak, že jsme se poptali po příbuzných a kamarádech, kdo co nepotřebuje, téměř jsem nic nekupovala. Jídlo pro malou chystám všechno doma. Používám látkové plíny. K holiči chodím tak jednou za 4 měsíce, zbytek rodiny stříhám já 🙂 zásoby kosmetiky a drogerie mám z dřívějška, takže zatím neřeším. Oblečení nakupujeme zatím minimálně (já teď nepotřebuju, manžel je v tomto skromný a malá zatím podědí po jiných dětech). Těch věcí je víc, na všechno si teď ani nevzpomenu 🙂

elulin
17. únor 2013

@zuny Pozemek od obce je taky super.U nas stojí metr tisicovku a víc.Ale někde to tak je.

elulin
17. únor 2013

@lenicka07 Nic jiného nám nezbývá,jen dělat a naučit se v této době žít.

zuny
17. únor 2013

@elulin tak samozřejmě jsme si ho museli zaplatit, nic jsme zadarmo nedostali 🙂, byl zasíťovaný. Obec odkoupí pozemky od majitelů, zasíťuje je, rozparceluje a prodává.Dnes se tady ale nestaví, obec nemá kde, jedině každej na vlastním. Ty ceny se pohybují 500-800 Kč, ale jsme pořád na dědině, kde plat není nijak vysoký.Jak už jsem říkala, manžel dojíždí 40km busem.
Nám při stavbě pomáhali rodiče - fyzicky. Tchánovi bude letos 60, dělá ve slévárně víc jak 15 let, poslední 1,5 roku na směny (ráno,odpo,noc), hrůza děs, ještě musí vydržet 3 roky, úplně ho lituju, má toho chudák plný zuby.Manžel je od září na 80% svýho platu, ještě musímevydržet do dubna, snad se tozlepší. Jeden den v týdnu je doma, v létě chodil alespoń po stavbách si přivydělat, ale teď nemůže nic sehnat.
Stát je špatnej hospodář, příkladně - kdo vymyslel takovou blbost jako Skarty? Jen do kapsy ČS a stálo to už tolik peněz?

jaya
17. únor 2013

@zuny U nas to bylo tak, ze 3+1 jsi "dostala" za polovicku standardni kupni ceny, splacis 20 let asi 3500 a samozrejme plus inkaso (ale to snad je jasne, ze si kazdy platit musi). Byt byl pridelen za urcitych podminek: prace v regionu, trvaly pobyt v regionu, resp. mela jsi vyhodu oproti ostatnim, kdyz jsi nejake body splnovala... Myslim, ze to bylo tak ve vice mestech. U nas tech bytu postavili tolik, ze o ne ani zajem nebyl, tzn. k bytu se opravdu dostal kazdy, kdo chtel. Zalezi na tom, jak chce mesto podporovat mlade rodiny.

elulin
17. únor 2013

@zuny Zlatej tchán,závidím.My museli vydělávat na zedníky když já jsem byla v práci,tak manžel makal s nima a to tam měl malou o kterou se musel starat až do večera.My šli z města taky na vesnici,u nás byt 3 mega 😀

zuny
17. únor 2013

@jaya no tak to u nás není, to je samozřejmě super, takhle to měli moji rodiče od družstva před 20ti lety, koupili byt 4+1 za 50tis a teď splácí do osobního 😀

elulin
17. únor 2013

@jaya Tak to je super,ale ještě jsem to neslyšela,ale ani jsem se nikde neptala 🙂

zuny
17. únor 2013

@elulin myslíš že bysme celou stavbu zvládli jen s tchánem 😀 ?Samozřejmě jsme měli zedníky +manžel+tchán, všechno jsme dělali jen o víkendech, v týdnu vůbec, , tři roky, fuj, když si vzpomenu, že jsme zakrývali střechu 20.12.v mrazu, tak ještě teď mi je zle, jak jsem pořád na podzim sledovala počasí, jestli nám nebude o víkendu pršet (a i v tom jsme dělali), v pátek jsem uvařila, když to šlo, tak jsem taky sem tam něco podala.
V té době byly byty na stejné úrovni jak si postavit barák na vesnici (před 5 lety), až v poslední době myslím cena bytů klesla , ale už to moc nesleduju.

@lenicka07 my jsme ze začátku měli taky úvěr ze stavebka, nechtěla jsem hypo za žádnou cenu (nemáš jistotu, že budeš mít stejný úrok po celou dobu splácení, u úvěru můžeš dát kdykoliv peníze navíc), ale máme dobrou finanční poradkyni, která nám spočítala hypo, snížila o 1400 Kč splátky a ještě zkrátila dobu splácení. To je v dnešní době základ - mít dobrou fin.poradkyni. Třeba pojistku na auto jsme měnili třikrát za pět let, při stejných podmínkách vyjde levněji.

jaya
17. únor 2013

@lenicka07 S tou EU... Kde neni zalobce, tam neni soudce. Urcite by to vadilo i prislusnym uradum (nemusis s tim hned do EU). Zrovna tak jako ty neproplacene prescasy. Kdyz si to lidi nechaji libit a drzi hubu, tak se nic nezmeni. Na druhou stranu chapu, ze kazdy je rad, ze ma aspon nejakou praci.
Ja si vzpominam, ze jsme takhle setrili v minulem rezimu - koupali jsme se v jedne vode cela rodina, nemeli jsme auto, nejednou jsem stala frontu, aby mi zbozi vykoupili pred nosem, maso jenom v nedeli, obleceni jsme nemeli, zadne bazarky jako dnes nebyly, vsude ty stejne hadry, poradniky na lednicku, telefon, automatickou pracku, televizi... Dalo by se toho najit...

elulin
17. únor 2013

@zuny Taky super stavba,já to znám.

elulin
17. únor 2013

@lenicka07 Máme taky úvěr ze stavebka,tak se chci zeptat pokud si chci nechet přepočítat splátky musím počkat až po uplynuti 5let fixace nebo už dřív?

blahova_andrea
17. únor 2013

@jaya jak píšeš, každý je rád, že má aspoň nějakou práci. dneska je to tak, že kdo si moc vyskakuje, tak letí. za dveřma čeká x jinýc, co budou rádi držet hubu a krok a to je to, co zaměstnavatelům dovoluje naprosto vše ☹

llluckaaa
17. únor 2013

@elulin Úvěr ze stavebního spoření má ale fixaci na celou dobu splácení, ne? Pokud vím, tak by to mělo být jiné než hypotéka, kde se volí fixace 1 rok, 3 roky, 5 let, 10 let atd. Ale asi by to šlo předělat, aby se to splácelo delší dobu, přičemž úroková sazba by zůstala stejná.

elulin
17. únor 2013

@llluckaaa Právě tady maminka psala na toto téma,takže nevím a ptala jsem se,jestli neví.Už jsem o tom slyšela,že to jde přepočítat.Přesně to nevím,ale myslím,že tam je fixace.Třeba se někdo ozve a dozvím se víc,než budu volat poradkyni co nám to vyřizovala.

veronikaka
17. únor 2013

@elulin Najdi si šikovnýho finančního poradce - nejlépe na doporučení známých a on ti určitě poradí. Pozor na nepoctivý poradce - s jedním jsem se v pátek setkala - myslel si snad , že jsem úplně blbá. Týkalo se to teda hypotéky, ale spočítal mi, že mi ušetří v horizontu 20 let cca. 350 000 Kč - ale, že záruku na úrok mi může dát jen na dobu fixace už záměrně nesdělil - je mi až líto lidí, co tomu nerozumí - ve výsledku bych na tom prodělala za 3 roky - 80 tis. Mezi poradci je ale i hodně šikovných, kteří ti vyjedou všechny banky v ČR a porovnají - sama by si to dohromady nedala. Navíc ti může zkontrolovat pojištění, spoření, atd. Určitě se to vyplatí ....

nika
17. únor 2013

hodně záleží jaký uvěr od stavební spočitelny máš, zda překlenovací či řádný, tzv. stavební. U překlenovacích často fixace je, nicméně Stavební spořitelny jej nemění - stačí pročíst smlouvu tam to najdeš. Taky máme uvěr od stavební spořitelny, na byt, rodiče na domek, jde tam hodně ušetřit dřívějším zaplacením, jinak je obecně vyhodnější hypo a starat se o změny při fiksaci, pak se dá hodně ušetřit.

ad finanční poradci - všude ve světě je to služba placená (jako např. právník) osobou o kterou se stará, u nás to jsou jen finanční zprostředkovatelé kteří jsou placení z provize za produkty které doporučí. je na to potřeba někdy pomyslet z čeho jsou placení 🙂

elulin
17. únor 2013

Mám pocit,že máme překlenovací úvěr na normalní se přejde později,mám paní od Pyramidy co nám vše vyřizovala,tak asi zavolám jí,ona je poradkyně a měa by se o nás postarat,kolikrát jsem jí už volala když bylo něco potřeba.Nebo myslíte,že se mám obráti na úplně jiného poradce?

blahova_andrea
17. únor 2013

@veronikaka bohužel já třeba nemám v okolí nikoho spokojeného, kdo by mohl doporučit. všichni buď bez zkušeností a nebo se špatnýma.

elulin
17. únor 2013

@nika A tady maminka psala,že hypo v žadném případě,úver je daleko výhodnější.Asi je to individuální.

nika
17. únor 2013

@elulin hodně záleží i na jiných věcech, přístupu k riziku, možnosti dříve zaplatit, obé se trochu jinak počítá rozdíl u překlenováku a pak řádného, i u hypo - co je základem pro vypočet úroků, zda celkový dluh, nebo jen zbyvající část,... .

já třeba chtěla sravební spoření právě pro to, že vím kolik přesně budu platit, jak dlouho, v době kdy jsme si uvěr brali byl i urok vyhodnější než u hypa. Ale třeba sestřenice v loni přecházeli z úvěru u stavební spořitelny na hypo - celkově zaplatí nastejno jen nižší platby na dyl ale v situaci když byl hodně mizerný příjem, lepší než o dům přijít, popřípadě při další fixaci změní nebo vyjednaj jiné podmínky - snad lepší.

xpila
17. únor 2013

Já teď refinancovala překlenovací úvěr u RSTS, který jsem měla cca 3,5 roku. V té době to bylo nejvýhodnější, ale na dnešní poměry snad to nejhorší - úrok přes 5 %. Tak jsem si vyjednala klasickou hypotéku u ČS s úrokem 2,99 % a ještě jsem si prodloužila dobu splácení, takže mi to kleslo o hodně. Žádnou fixaci jsem tam neměla, naprostá většina překlenovacích úvěrů jde splatit bez sankcí, většinou se platí jen za vyčíslení zůstatku, to jsem platila 3.000,- Kč.

gwen84
17. únor 2013

@michaelka83 Není zač, jsem ráda, jestli jsem pomohla 😉

elulin
17. únor 2013

Holky díky za příspěvky,jdu se věnovat práci at jedu brzy domů.

zuny
17. únor 2013

úvěr ze stavebka (překlenovací nebo řádný) - výhody: můžeš dát peníze kdykoliv navíc, kdykoliv ho splatit dřív, je tam úrok stejný po celou dobu splácení (překlenovací je vyšší,až se dosáhne 40% z celkové částky, tak se přejde na řádný, tam je úrok o něco nižší).
hypotéka - fixace znamená, že úrok je stejný po tu dobu např.3roky nebo 5let, potom banka vyhlásí úrok na další období(fixace na dalších 5let), s tím můžete souhlasit nebo přejdete k jiné bance za lepším úrokem, v této době (myslím,že je to 2 měsíce) tam můžete dát peníze jako mimořádnou splátku, ale jen v té době výročí.Teď jsou u hypo lepší úroky než u stavebka, ale nevýhoda: úrok se mění každých 5 nebo 3 roky (doba fixace), nelze dát mimořádnou splátku kdykoliv.
U úvěru u stavebka (ať už řádný nebo překlenovací) lze přerefinancovat kdykoliv , u hypa to myslím nejde (my jsme přerefinancovali po třech letech splácení).
My jsme měli štěstí, že jsme kápli na super poradkyni, která se nám stará o veškeré naše finance, škoda, že někteří takovou možnost nemají ☹

michaelka83
17. únor 2013

@gwen84 Pomohla, zítra razím na sociálku to zvýšit! A Tobě přeji příjemný konec těhu a pohodový porod 😉 😉

blahova_andrea
17. únor 2013

Tak holky, některé z vás zajímalo, kde je více prorodinná politika než u nás. Právě u nás byli kamarádi a můžu vám říct, že rodiny na Ukrajině se mají nesrovnatelně lépe než u nás. Ke sňatku dostávají státní pozemek na stavbu domu, porodné na první dítě je 25000 jejich peněz, na druhé 50000 a na třetí 100000. Jakmile má rodina tři děti, tak veškeré jejich výdaje jsou 50% až do 18 let dětí (plyn, elektřina, atd.) a na mateřské jsou maminky tři roky. Tak teď mi tvrďte, jak všude jinde je hůř a my se máme nejlíp. Chápu, že je to tam bída s prací a proto muži jezdí pracovat k nám a jinam, ale už chápu, proč s nimi nejedou jejich rodiny a nežijí tady. Tam jsou zabezpečení a v klidu a tady by byli ubožáci žijící v bídě.

jaya
17. únor 2013

@blahova_andrea To se teda musim zasmat. Na Ukrajine je asi 80% nezamestnanost. Proto se k nam jezdi docenti kopat jamy. Jestli dostanou nekde uprostred pustiny od statu pozemek, tak to bys nechtela ani zadarmo... A dostavaji 100K od koho? 😀 A kolik dostavaji ty tri roky? Bylas nekdy na Ukrajine? Vis, jak vypada ztelesnena bida? Zajed tam! 😉

blahova_andrea
17. únor 2013

@jaya Ti naši kamarádi jsou Ukrajinci a byli jsme u nich na dovolené, takže vím o čem mluvím a jistě to vědí i oni. Kdybys četla pozorně, tak o nezaměstnanosti jsem ve svém příspěvku psala taky, to jsem neřešila.