Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

laurital
2. lis 2013

@helcenka Já to celkem chápu.Vzpomínám, že v roce 2002, kdy se narodila malá a byli jsme oba studenti VŠ, jsem já měla 2500,- RP, muž stípko cca 1000,- a chodil makat na brigády a já taktéž.A zvládli jsme to i s placením pronájmu 5500,- a nikdy jsme nebyli závislí na rodičích.Muž si našel job a zvládli jsme to a celkem to i ten vztah prověřilo 🙂 .

tanak
2. lis 2013

Abych taky dodala trochu optimismu, souhlasím, že finanční situace se může časem výrazně zlepšit. Jak jsme čekali dceru, akorát jsme oba odstátnicovali (do té doby jsme příjmy měli pouze z brigád, stipendia na škole a dotace od rodičů, žili jsme sami a rekonstruovali baráček 😀 ) manžel si hledat práci a já šla na doktorské studium. Manžel práci našel, ze začátku měl sice nízký plat, já jen doktorské stipendium a vyžili jsme pěkně a na výbavičku v pohodě našetřili 😉 Ovšem s jídlem roste chuť, a i když teď máme mnohem více peněz, přijde mi, že vyžijeme stejně 😀 Takže hlavu vzhůru a věřte, že to zvládnete. Nejdůležitější je zdraví a láska a to ostatní se "utřepe" 😝

majka220990
3. lis 2013

@blahova_andrea Poslyš a můžu nějak ovlivnit, zda budu kojit a ten malý o ode mě bude chtít, nebo naopak nebude?Od bráchy přítelkyně právě má chlapečka, ale ten je na UM od mala, do 5 měsíců Z té UM mám právě strach :(

majka220990
3. lis 2013

@tanak Asi máš pravdu, děkuju 🙂 ono se to dá asi vždycky nějak udělat,aby se vyšlo. Jak to ale pak udělat s prací, vracíte se zpět do práce stejné, jako jste ji opustili?Já se tam asi nevrátím, pochybuju že by mě tam vzali, navíc je to hodina cesta tam, hodina zpět a nejsou to jen 8 kolikrát.

blahova_andrea
3. lis 2013

@majka220990 ovlivnit to nemůžeš. jedna věc je, že se budeš fakt snažit dělat vše poctivě, správně jíst, správně kojit, masírovat, odsávat, co já vím...ale nic z toho ti výsledek stejně nezajistí ☹ občas to prostě nejde a nezbývá nic jiného než kupovat UM. nám se to taky nepovedlo. od 1m je syn na UM. žádný problém v tom zdravotně až tak nevidím, ale finančně to fakt dokáže ruinovat rozpočet. proč máš strach? UM už není jako před 30 lety. i na tom spousta z nás vyrostla a žijeme 😉

majka220990
3. lis 2013

Spis mam strach,ze kdybychom museli krmit UM, ze by to byl problem ohledne financi.ale uvidime,treba to nebude tak zle

dasjana
9. lis 2013

my jsme dva dospělí+11,5.měsíční syn.....přítel vydělá 15000kč/měs. můj rodičák je 3800+500,nájem platíme 6000kč(1+0) se vším dohromady,veškeré poplatky v bance 6500kč(půjčky,stavebko,živ.poj.,internet)
na měsíc nám zbyde cca 6000,vyskakovat se nedá,ale jsme skromní 😉

majka220990
14. lis 2013

dasjana: no tak to jste dobří 🙂 já si myslím že moc na juchání to není.Ale asi se skromností se dá zvládnout snad všechno 🙂

lennittka
14. lis 2013

Teda, já to tak všechno čtu a je mi z toho ještě hůř ☹ Já si nestihla odpracovat 270 dní, takže nemám na nic nárok.. Přítel sice vydělává 18 000 čistého měsíčně, jenomže zaplatí hypotéku, pojištění, zálohu na vodu a elektřinu a zbývají nám zhruba 4 tisíce na měsíc.. Bohatě stačí, že má příjem a uvedla jsem ho jako otce a starej se..
Bez té mojí výplaty je to úplně v háji... A s rodičákem to nebude o nic lepší..

modrypitrisek
15. pro 2013

@lennittka Lenitko neboj, určitě to zvládnete. Jsou holky, které táhnou domácnost z mnohem nižších částek a nic jiného než zvládnout to jim nezbývá. Kdyby bylo nejhůř, spousta věcí na miminko se dá sehnat opravdu někdy i zadarmo, když nejsi náročná. Podle mě je to o přístupu k životu, také si nijak nejucháme, pokud nám to s mimčem vyjde, budeme na tom finančně ještě hůř než vy, ale jsem si jistá, že to zvládneme. Pro mě je to v porovnání s tím, že nebudeme moct mít děti uplně procházka růžovou zahradou 😉 .

lennittka
15. pro 2013

@modrypitrisek Ano, tak naštěstí mám tři starší bratry, po kterých jsem podědila oblečení a tak..
A nebýt našich rodičů, tak jsme už umřeli hlady 🙂

eimmy
15. pro 2013

my by jste s tím 100% nevyžili

modrypitrisek
15. pro 2013

@lennittka No vidíš, to určitě zvládnete 🙂. Těšíš se na miminko?

laurital
15. pro 2013

@lennittka Leni klídek, přítel má odpracováno těch 270 dní?Tak pokud ano, můžete pořešit PPM přes něj a minimálně máš nárok na to vybrat si délku RP.Když si ji dáš na tři roky, bude to kolem 7.500,- a s tím zbytkem z výplaty přítele vyžijete.Nebude to na vyskakování, ale dá se to.

lennittka
15. pro 2013

@laurital Tak na PPM už je pozdě, tu mi zamítli ..A rodičovský příspěvěk zkusím zažádat na něj, to ano.
Především, abych zkusila jestli mi jí dají na 3 roky, 4 bych se doma zbláznila ..

modrypitrisek
15. pro 2013

@lennittka Na RP máš nárok, i když nemáš odpracováno 270 dnů, ne?

hedusska
16. pro 2013

@lennittka rodičák jde taky zařídit přes partnera, pokud ma odpracováno..🙂 my to tam budeme mít a urcis si jak dlouho ho chces brát..🙂

hedusska
16. pro 2013

jinak jsme na tom dost podobně..já přijem nemám žádný, přítel by měl prijem dostačující, ale má 3 exekuce na plat, takže dostava 10 000..Z toho zaplatí jeste další pokutu co ma,ucty za telefon, nájem teda nastestí neplatíme...noo....a jsme na 7500 na měsíc...z toho když si zaplatí cestu do práce, jídlo , kosmetiku, ted nakuppujeme veci pro malé...no je to jen tak tak..ted byl jeste 2mesíce na neschopence, vyplata mu prisla 3000 , takže tenhle měsíc jsme dobře nahraný..:/ nemocenská ne a ne prijit, vidime to az po novým roce....no není to lehké vyžít z takového mála, ale jde to...rikam si, už abych měla rodičák..:D

laurital
16. pro 2013

@modrypitrisek Na RP má žena nárok ze zákona, i kdyby neměla odpracován ani den.Poskytuje se všem v jednotné výši 220000.Výhodou toho, že máš odpracováno je, že si můžeš zvolit délku jeho čerpání, to ale lze pořešit i přes partnera, pokud on má odpracovanou příslušnou dobu.V případě, že nemáš nárok na PPM, nastupuješ na RP dnem porodu.

lennittka
16. pro 2013

@modrypitrisek Mám na něj nárok, ale jdu na něj automaticky přece na 4 roky 😉

@hedusska Ano, přesně tak. Když jsem si šla na sociálku pro všechny papíry na vyplnění, abych je prostě měla u sebe a řekla jsem, že mám příítele a bydlíme v domě, tak se na mě paní podívala, jako jestli si z ní dělám srandu 🙂
Rodičák zkusíme žádat na přítele a je fakt, že to pak snad bude lepší. Nejsem žádnej rozmazlenec, vařím z toho, co je, hadry značkové nepotřebuji a modlím se, že budu co nejdéle kojit 😠

andelka
16. pro 2013

@lennittka pokud přítel pracuje a budeš mít jeho denní výměr, tak si můžeš dát RD na jak dlouho chceš, ne jen 3 nebo 4 roky..

lennittka
16. pro 2013

@andelka Však já vím, píšu něco špatně ? 🙂 3 roky mi přijdou dostačující..

andelka
16. pro 2013

@lennittka to záleží na mnoha faktorech..třeba kdy vezmou dítko do školky..ale zas se to dá měnit celkem pružně, podle potřeby.
Jo, ne 😀 nepíšeš..jsem to nedočetla až nahoru..zaujala mě reakce že musíš na 4roky..jasně, přes otce dítka ne, to si můžeš vybrat. Blbý je, jak nemáme mateřskou, tak to dělá měsíčně méně, těch 220 se jakoby dřív vyčerpá. 😒

hedusska
16. pro 2013

@lennittka ja teda prisla na socku a ptám se jako jak s rodičákem..a ona no autoaticky na 4 roky, ale pokud otec dítěte pracuje někde ve firmě, ne jako živnostník, tak to jde přes nej..🙂 dostala jsem asi 4 papíry, co musí přítelovi vyplnit v práci po narození malého...a urcim si jak dlouho ho chci pobírat..🙂

blahova_andrea
16. pro 2013

myslím, že pokud mají lidé správně srovnané priority, tak se se 6000 vyjít dá. pokud je to tedy částka, která zbyde po zaplacení nájmu, inkasa, splátek na půjčky apod...prostě čistě na jídlo a drogerku. na vyskakování a šetření něčeho bokem to ale není.

lennittka
16. pro 2013

@hedusska Vypíšeš mi prosím ty papíry, jestli je mám taktéž ??

hedusska
16. pro 2013

@lennittka všechny co mam...: 1. žádost o přídavek na dítě
2.doklad o výši ročního prijmu 2x
3.žádost o rodičovský příspšvek + potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivnující výši rodič. příspevku
4.žádost o porodné+ doklad o výši čtvrtletního prijmu 2x

to je vše co mám, a mělo by to být uplně všechno co budu potřebovat

chris_n
16. pro 2013

myslím si, že 6 tis. na jídlo, drogerii a spol. je v pohodě, horší je to, když do toho musí být započítány ještě pohonne hmoty a spol. To uz nevím, jak zvládnout.

lennittka
16. pro 2013

@hedusska
Děkuji, ty doklady o výši ročního příjmu mi dala jen dva, tak snad ty další dva budou stačit vytisknuté z internetu
nebo jestli to tam pak ještě nějak na rychlo dopíšeme.. No uvidíme , už teď se toho děsim, prdlačky tomu rozumím 🙂

janiseq97
29. led 2014

Tak jak to tu ctu tak vidim ze uskromnit se neni utratit 6000 za jidlo kosmetiku, ale ja za to s prckem musim zit a to jolky se fakt neda ://