Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

blka
18. kvě 2009

Nějaké srovnání je tady http://www.latkovepleny.cz/node/57

janeyzelvicka
18. kvě 2009

beruthiel - srovnání jsem nečetla, často bývají zavádějíci, příliš přehnané nebo nějak zavádějící, a to z obou stran. To, co sem dala blka, jen jsem to prolítla, je ale celkem dobré.
Já jsem to prostě vyhodnotila v sobě - energie za praní - tak jistě, nějaká voda a elektřina se spotřebuje, plíny peru jednou za tři dny, ale i tak to ani zdaleka nepřekročí sumu, jakou stojí jednorázovky. Místo prášku používám mýdlový sliz, to na plíny bohatě stačí a je toho kýbl za pár korun. Žehlit nežehlím, na to jsem moc líná a ani to není třeba. A čas strávený tím vším? 5 minut, než to narvu do pračky, 10, než to vyndám a pověsím. tohle tak dvakrát, třikrát týdně - čas tedy asi 30-45 minut týdně. Jako bonus ekologická hrdost 😀 😀

janinininka
18. kvě 2009

to je těžký tohle téma, já mám okolo 5000 jen na jídlo + teda pro malou kosmetika, čaje, přesnídávky, jogurty je v tom, ale zvlášt mám na plínky a mlíčka a to tak ty 3000,- a někdy taky nevyjdu a třeba 500-1000,- si ještě vezmu, někdy si koupím něco na sebe něco malý..ale okolo těch 8000,- přes spíš něco málo dáme měsíčně za jídlo. taky nekupuju kraviny, šetřím, ale ty mléčný výrobky, zelenina atd jsou dost drahý a hodně je to znát, když to kupujete 😝

nunacek
18. kvě 2009

Co se týče tématu látkovky x papírovky. V práci na děti používáme papírovky, tam si nějak látkovky fakt neumim představit 😅 A na své dítko bych jednou ráda používala oboje. Na doma budou stačit látkovky, na cestování papírovky 😉

janinininka
18. kvě 2009

já teda látkovky nechtěla, jsem ráda že máme jednorázovky neumím si představit ještě prát a hlavně žehlit pořád 😝 když koupíte levnější plínky zase tak draho to nevyjde 😉

andelka
18. kvě 2009

Já jsem taky rozhodnutá pro látkovky. dneska už jsou různé druhy a žehlit ani vyvářet se nemusí. Radši strávím čas tím, než abych zjišťovala kde mají slevy a tahala to ze supermarketů. 😉 A ani bych je neměla kam dát.

nunacek
18. kvě 2009

janinininka: No látkovky žehlit fakt nebudu 😀 přijde mi to zbytečné 😉 Ale stejně myslim, že víc budu používat papírovky 🙂

andelka
18. kvě 2009

Já asi jak kdy. Na cestování a podobné případy asi taky jednorázovky, ale jinak mě látkovky nadchly 🙂

nunacek
18. kvě 2009

Nejlepší je naučit dítě co nejdřív na nočník 😉

andelka
18. kvě 2009

což jde prý s látkovkama lépe 😉 😀

nunacek
18. kvě 2009

No mělo by to jít s látkovkama lépe...

janinininka
18. kvě 2009

nám to nejde s jednorázovkama ještě ted, přinese si ho občas, sedne si a hned zase zdrhne 😀

janeyzelvicka
19. kvě 2009

My máme látkovky i na cestování, když jedem na nějaký výlet nebo návštěvu, hodím to do speciálního pytle a doma do pračky. Papírovky jsme měli zatím, jen když jsme byli na 4 dny na horách.
Janinininka - no, to že peru, není zas taková oběť, vyvářet se to nemusí (pračka na vyvářku hodně žere, ale když se nevyváří, tak zas tak nee) a žehlit nežehlím, to se rovněž nemusí. A extra levné jednorázovky neznamenají, že jsou extra super. Já teda když jsme používali ze začátku (asi 2 měsíce) jednorázovky, tak jsme měli nějaké z tesca, ty šly, ale jiné levné jsou prý zas dost děsné... a hlavně - volala mamka, že maj plíny v akci, 2+1 balení zdarma. Tak přivezli 3 obrovské balíky plín a my, v malém bytě, jsme pomalu nevěděli, kam je dát, abych je neměla furt na očích... Tahat to v ruce, to bych nesměla koupit nic jiného a ještě bych to v rukách neunesla. A myslím, že to opravdu vyjde levněji a pokud chce člověk ušetřit s malými miminkem tak, aby to to miminko nijak neošidilo, tak látkovky jsou číslo 1!
A na nočník má malá ještě čas, ne? To půjde 😉 😉

janinininka
20. kvě 2009

no ono záleží jsou levný plínky a dobrý a drahý a některýmu miminku nevyhovují, každý dítě má jinou kůžičku a něco mu vyhovuje a něco ne..já jsem ráda, že je máme!u nás je problém s ¨vypraným prádlem, musí ho vozit partner k mé mamce nebo si mamka přijet, máme kamenej barák,vlhký zdi a nejde tady sušit, takže to by se nalítali asi 😀 😝

jaa
20. kvě 2009

Holky.
Ohledně látkových plen...Ty jsem používala jen na prvorozenou dceru a jen na den.Na noc a na cesty ne.....Neustále nám utíkala hovínka z plenek,protože byly kalhotky naprd.Zápach z pokakaných mě donutil dávat malou hned na nočník a do 10 měs.byla bez plen 😉 .Ono, dokud se kojí,tak to jde...ale jak začnou jíst normální stravu,tak to dost zapáchá.A,to i když je to namočené a vymáchané.... 😝 😝 😝 Tak jsem ráda,že jsou pleny papírové.....Navíc bych nevěděla,co prát dříve....Takže,pokud je jedno mimi,jde to,ale jak je dětí více,tak už to dost bere čas...Vymáchat,vyprat,pověsit,vyžehlit,pokud se nevyváří.Tak kvůli bacilům....Navíc se platí elektřina,voda,prášek,nákup plenek a kalhotek....Celkem dost drahá nárazová ivestice...A,ještě má chudák mimčo pěkný balík mezi nohama a málo pohybu.Navíc dle posledních výzkumů je správný postoj kyčlí jen v tzv.zavazovacích kalhotkách.Klas.plenkové stahují kyčle....a brání správnému vývoji.

Jinak z vlastní zkušenosti....dcera měla vroz.vadu ledvin.Přišlo se na to náhodou,protože k tomu je běžně na 99% zánět ledvin a jejich poškození....Ona ho neměla a to jen díky papírovkám,protože byla tzv.pořád v suchu.Toť názor urol.primáře ve fak.nem.HK.Prý i,kdybych ji látkovky měnila pořád,tak by ten zánět dostala.A přišla by o ledviny.Díky jednorázovkám není na dialíze a pan dr.je maminkám s takto nemocnými dětmi jen a jen doporučuje.. 😉
Toť můj názor,ale každý,at se řídí tím,co považuje za správné. 😉
Jinak malá mi už chodí na nočník a za den mám tak 3 plenky.Což je super.

aponchie
21. kvě 2009

jaa jasne je to individualni jen se musim pozastavit nad temi naklady na pleny..ja je teda nepouzivam mozna muj nazormbude spatny,ale myslim si ,z ezehleni plenek je debilina pac to desinfikujes akorat na 15min max po zehleni pak je to jedno takze zehleni odpada..jako povesit a oprat pleny myslim ze je to nejmensi pac peres s tolika detma proste nonstop teda aspon ja takze me to netrapi vubec..kolik dite spotrebuje plen za den?jsou nejake separacni takze nemuzou byt vsecky zasrane atd..nicmene narazova investice to je pac to musis koupit preci dopredu,ale to je to same u papirovek ,ale kupujes je postupne no boze 😝 nicmene treba si nektere mamky mysli ze je to porad tak hrozne jak za jejich doby ale ted sou pleny hezci lepsi a nemusi bejt probuh 3-4ks mezi nozkama to sem teda nevidel ab naopak sem videla treba dve pleny a na tom takove ty gatky a nebylo decko jak balik takze myslim ze je to OK 😎

andelka
21. kvě 2009

jaa: to je jasný, že pro každé miminko to není. Stejně tak každá maminka má jinou představu a požadavky. Ale co já vím, tak někdy maminky právě na to, že ty jednorázovky s úžasně savým jádrem hřeší a jsou schopné v nich dítě nechat dýl, než by bylo správné. Taky jsou miminka s citlivou kůží a pro ty jsou zas výhodnější látkovky a časté přebalování. Každé miminko je jiné. a propo: tvojí nejstarší dcerce je 15, pokud jsem si všimla, a to byla jaksi v oblasti látkovek jiná situace. 😉 takže souhlas s aponchie

janeyzelvicka
21. kvě 2009

jaa, tak ještě k látkovkám.
Tvoje nejstarší dcera je jen o pár let mladší než já a když jsem našla svrchňáky, které mamka používala na mě, a porovnám to s těma, které používám já, je to sto a jedna. Opravdu se hodně změnilo. Někdy si najdi moderní látkovky - jen pro zajímavost! 🙂
Jasně, pokaděné dítě smrdí, s tím jsem jaksi počítala, ale když ty hovna vyhodím do záchodu a látkovku trochu přepláchnu, smrad je pryč. Papírovku bych tu "archivovala" v koši a provoněla celý byt, nebo s každou lítala k popelnici, což by se mi teda nechtělo. Vyprat a pověsit u mě není práce, nežehlím, což tu píšu už potřetí, protože jak aponchie správně podotkla, vyžehlené je sterilní pár minut.
A že by moje chudák miminko mělo balík mezi nohama a bránilo mu to ve vývoji se říct nedá. Naopak v pohybových aktivitách byla dost napřed. Zas tak obrovský balík to není a když ted zkouší stoupat a občas to nevybere do sedu, naopak ji to pěkně zbrzdí. A ty poslední výzkumy bych možná zpochybnila, ono je takových výzkumů spousta a všechny tvrdí něco jiného. Já jsem zas slyšela paní doktorku, která zásadně doporučuje látkovky, protože v papírovkách je samá chemie.
První dva měsíce jsem taky používala papírovky. A o pocitu sucha bych si dovolila polemizovat. Vaječina tam rozhodně beze zbytku nevsákla. A jak říkám, i názory doktorů se různí a jiný primář by ti zas možná řekl něco jiného.
Toť můj názor 🙂 Já přešla na látkovky a pro mě to byla správná volba 🙂

aponchie
21. kvě 2009

ja si taky osobne myslim,ze latkovka i nevyvarena je lepsi pro pokozku jak papirovka to bez debat

jaa
21. kvě 2009

apo.Pleny se žehlí,kvůli deisfekci po stolici,či moči pokud se nevyváří.40,50,ani 60 stupňů to nevydesinfikuje. 😕 Tak proto. 🙂

aponchie
21. kvě 2009

jaa pleny se zehli....desinfekce je 15min od zehleni pak je to jedno to fakt je blud si myslet ,ze vyzehlis a je to nafurt sterilni to je blbost 😀

aponchie
21. kvě 2009

koukala jsem ti na album holcicku mas krasnou,ale trosku me zarazilo jak ve 2mes sedi a pak stala to je mazec teda 😝

mandarinka
21. kvě 2009

Já mám teda děti už velký a u obou kluků jsem jela jen na látkovkách. Doma mi teda nic nesmrdělo, prala jsem obden, u prvního jsem žehlila zblblá mojí matkou 😉 do 7 týdnů, s druhým synem jen pro ten můj pocit cca 3 týdny. Jestli se nám mimčo ještě někdy povede, jsem celkem rozhodnutá, že do látkovek jdu zas. Fakt mi to nějaká práce navíc nepřišla.....

jaa
21. kvě 2009

janey.Vím,jak vypadají novodobé látkové pleny....Stále oproti látkový,je to ranec materiálu.I,když některé typy na omak velice příjemné. 😉 Pak ještě některé maminy na ně dávají tzv. vlňáčky.....To bych si nedala,ani sobě jakouko-li vlnu na holé tělo a k tomu takové návleky,také z vlny 😝 😲 .Nevím,jak ty.?Nekoukala jsem,jestli je taky používáš. ☹

A nákupní cena plen klasických a těch novodobých je také o něčem jiném.Pohybuje se komplet kolem 8000kč+voda a prací prostředky.Pak to prodat,nebo schovat.???!!!!Nevím,no...Mě takhle doma nic nezbyde. 😉Na pleny mám spec.koš a nic tu cítit není. 🙂
Ohledně papírovek:já kupuji pouze Hugies,Fixies a Pampers.Nejlépe vsakují tu tzv vaječinu Fíxísky.Ty měli i v porodnici.

Jinak názor primáře,který je odborníkem ve své profesi několik desítek let,je asi více,než názor pediatra. 😅

jaa
21. kvě 2009

apo.No a teď už běhá za ruce.Je trošku dost napřed 😉 .Hlavičku si sma držela už ve 14 dnech.A úplně sama se posadila ve 4měsících.

andelka
21. kvě 2009

Pochybuju že je ta vlna na holé tělo. Miminka co jsem v nich viděla to měla jako svrchní kalhotky. A taky není vlna jako vlna, že.
8000 jako počáteční investice mi přijde ještě jako pohoda. Zkuste někdo spočítat, kolik peněz jste dali do papírovek. tipla bych si že to bude mnohem víc. A prodat nebo schovat pro další mimi se papírovky opravdu nedají. Zato se rozkládají hodně moc let.

jaa
21. kvě 2009

apo.A,nejde o to,aby byly pleny sterilní,ale,aby na nich nebyly zbytky fekálních bakterií.
Já jsem je vyvářela pořád a žehlila asi do 5 měs.

Ale,jak říkám.Je to věc každého,co mimču dává a co mu vyhovuje.Kdyby jiné nebyly,tak bych musela dávat taky látkové.Ale jsem vděčná za to,že vymysleli papírovky.Jinak bych musela koupit další pračku na 7Kg,protože bych jen prala a prala.A alespon jednu sušičku. 😅

A,konec debat.Každá si stojíme za svým,tak to nemá cenu rozebírat.Jo.?! 🙂

Hezký večer.

jaa
21. kvě 2009

anděl.Nějaká paní,co si je sama plete psala něco o 100% vlně.Nevím,jestli ovčí,či velbloudí.A okraje jsou na holých nožkách a ty návleky jsou místo punčocháčků také na holých nožkách.Mrkni k někomu do alba,kdo si je plete.

jaa
21. kvě 2009

Jinak papírovky jsou na stejné bázi,jako menst.vložky.Ty se taky rozkládají mnoho let.Tak by mohl někdo vymyslet látkové,ne???? 😀 😀 😀

Ne,to se nedá....U,každých je něco pro a něco proti.To je bez debat. 😉

jaa
21. kvě 2009

apo.Hezký kočárek.Inglesiny jsou fain.A,hlavně kvalitní. 🙂