Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

andelka
9. kvě 2009

nunacek: Každej máme něco, že jo, i podle toho, kde žijem.
janey: No já taky nejsem zvyklá utrácet, oblečení kupuju hodně u ťamanů (opravdu nemusím mít rifle za 2000 nebo boty za 3000), na kosmetiku chodím jednou za čas, jen na obočí, párkrát za rok na pedi a manikůru (většinou před nějakou akcí) a kadeřnici mám známou, tak u ní nechám jednou za 3 měsíce 100kč. Manžel by si sice u ťamanů nic nekoupil, ale on oblečení a boty kupuje jen když je to nutné. Takže nejsme nároční, abych se bála, že s dítětem přijdu o luxus a komfort. A s dítětem se dá žít i v podnájmu, to je jasný, jenže my bychom tohle nechtěli. Přece jen, jakožto manželé, potažmo rodina chceme budovat své vlastní hnízdo a do něj přivést dětičky, taky už máme věk na to se usadit a chceme mít něco svého, ne řešit kam se podějem a střídat podnájmy a platit cizím (vím, že vy to tak nemáte, myslím to obecně). Dříve či později bychom si stejně hypo na byt museli vzít a to bychom spláceli fakt až do důchodu (takhle to bude jen do manželovy 50) 😅
popelka: Nezávidím, obdivuju a držím palce, aby bylo brzy líp.

popelka.miri
9. kvě 2009

Andelka, sice si nemůžu moc vyskakovat, ale na druhou stranu zase nemusím nikomu vysvětlovat, že musím něco koupit, nebo se ptát o dovolení 😉 . Tohle jsem totiž v manželství dělat musela 🙄

andelka
9. kvě 2009

popelka: To úplně chápu, sice je to asi těžce nabytý a zaplacená svoboda, ale když to cítíš jako lepší, tak je to lepší. Já jsem svoji mamku taky obdivovala, jak dokáže zacházet s penězi (od otce mi chodily jen složenky, nikdy nic navíc, ani ho nezajímalo, jak žijem) a dneska si myslím, že i když to bylo někdy náročné a nemohly jsme si dopřávat, tak to bylo mnohem lepší, než kdybychom žily s otcem.
Já teda poprvadě dostávám na domácnost i pro sebe peníze od manžela (studuju, on pracuje), ale jednak mám svůj účet a jednak peníze jsou společné a vzájemně si neříkáme, co kupujeme, jen se kdyžtak radíme o dražších věcech. Nemám strach, že by utratil tisíce za nějaké pc vychytávky a on ví, že norkový kožich mě nechává v klidu.

popelka.miri
9. kvě 2009

Andelka, no my když spolu jen žili a neměli jsme děti, já chodila do práce a on taky, tak jsme peníze měli rozdělené já platila byt, on jídlo stejným dílem. Takže zbytek jsme si mohli utratit podle svého. Ale situace se změnila, když jsem nastoupila na matřeskou 😒 ..To už bylo převážně na něm a podle toho to pak vypadalo..Horšilo se to postupem let, kdy jsme se hádali o peníze často..On nechtěl změnit práci, jít za větším platem (dnes vím, že kvůli milence) a já mu nedokázala vysvětlit, že tohle nám prostě nestačí! Teď to vypadá tak, že on tu práci změní až teď, neboť na vlastní kůži zjistil, co to vše obnáší..Že si nemůže dovolit platit alimenty na 3 děti, užívat si a ještě vést další život s ní a plánovat budoucnost 😎 Horší je, že kvůli rosině to neudělal, ale kvůlí tý koze jo.. No comment 🙄

hupcza
11. kvě 2009

popelka: náš otec taky neměl 😠 - platil na nás se ségrou 1550 kč - dohromady na obě
a když ho máma jednou poprosila o příspěvek nalyžák, řekl jí, že jí platí dost a vyhodil jí 🙄
no a dnes tvrdí, že nás finančně podporoval - jako když jsme z těch pár stovek zaplatily jízdné a školní obědy, nezbylo už nic ....
ale ono se muto vrátilo i s úroky 😉

janeyzelvicka
11. kvě 2009

Andělka: chápu. Já tohle, i když to je podnájem, ale taky považuju za svoje hnízdo, jsou přece i stěhovaví ptáci, ne? 😀 My totiž ještě nevíme, kam se podějem, až skončím školu, jestli budu pracovat tu, v Brně, Praze... takže od toho se to taky odvíjí.
(A propos naši žili v pronájmu dvacet let, od města, a když začli byty prodávat, koupili si ho, aniž museli brát hypo, a teďka ho pěkně zvelebili 🙂 neříkám, že tohle je můj vzor, ale taky jsme žili 🙂 takže já jsem spíš zastáncem kupovat velké věci, až když mám nějaké prachy)

jaa
11. kvě 2009

Ahoj.holky.Tak jsem si tu přečetla pár řádku o peněžních problémech.... ☹

Nás bylo ještě před 2 roky 5.Oba jsme dělali v rod.firmě mm otce.Náš plat byl cc.15000kč.....3000 služby,3000 telefony,2000 benzín,5000 splátky.No a to ,co zbylo,tak z toho jsme žili.
Už jsme toho měli dost.MM si udělal papíry na kamion a pořídili jsme si mimčo.Příjem stoupl na nějakých 40000-50000kč.a je nám fain.Ted sice díky krizi jde jezdit pod Německopu firmu a musel zkončit u té stávající,le fin.na tom budem ještě lépe. 😉Na taťku se vždy moc těšíme a jsme spolu už 17 let. 🙂

Jinak ohledně cen bydlení byt,versus dum.Pokud je dum nový,tak jsou investice minimální...Do starého se hold musí ještě investovat.
V bytovce se platí fond údržby,u nás konkr.1200.Musí být přece taky na opravy ap...Plynový kotel máme spol.pro 2 vchody.Do té doby jsme platili za topení 550kč za Gj.Nyní 230.To samé i za 1q teplé vody.Byt máme malý 3+1 ,63m.Topíme jen ve 2 místnostech a celk.náklady dělají kolem 36000 za rok i s Fu.
A ještě pro info.Ty ,co topí extra málo a šetří,tak těm se přiúčtuje dost tisíc za ty ,co nešetří a topí pánu do oken.My tak v loni platili za jiné 3000kč.Toť naše zákony. 😠A jsme na vsi. 😠
Naši bydlí v malém městečku.Za topení a teplou vodu platí 630 za 1q a vlastní kotel mít nesmí i když jsou ve svém.Město jim to nedovolí.Skoro netopí a jejich náklady jsou kolem 60000 na rok.Jsou tam i borci,co je mají kolem 100000.Tot bydlení v bytovce.

popelka.miri
11. kvě 2009

jaa, jak píšeš o tom topení..Tak já jako blbec minulou sezonu skoro netopila, máme plastová okna tak to ujde a teda dobírala jsem. Jenže jsem měla protopeno míň než předtím a přitom jsem dobírala míň 😠 ..Já jsem v paneláku a taky to tady takhle funguje, že doplácím na ty, co si topení dopřávaj až moc 😠 ..Teď jsem dostala fakturu za elektriku za min. rok, doplácím 1550kč. A to jsem si zvedla zálohy a platím víc než loni! Nejhorší je, že nevím, kde na to teď vezmu, když jsem sama na mateřské se 3 dětmi a sociálka mi zatím nedoplatila ani korunu ☹ ..A další vyúčtování za bytové družstvo čekám tenhle měsíc, tam je to vždy v řádech tisíců Kč 😕 Tak se teď už jen modlím, abych pokud možno dobírala za to ušetřené topení. Jenže oni mi zase napaří za vodu, tak je to stejně fuk 😖 ..Hlavně, že bývalý si žije zadara u maminky i s milenkou 😠 ..Tomu se říká "spravedlnost" 🙄

andelka
11. kvě 2009

janey: jo jo, tak to chápu, proč investovat, když nevíte, jestli tady zůstanete. My už to víme, tak investovat chceme a hypo je nutná, tolik peněz nenašetříme nikdy. Jinak my teď taky s mamkou bydlíme v bytě, který se dal po revoluci koupit do osobního, to je super. Tohle už teď ale není možné, no. Někdo je stěhovavý a někdo zápecník 😀 Ale děti chtějí mít oba "druhy", což je pak trochu rozdílné. Ale však to nějak půjde, nejsme zvyklí rozhazovat, tak to s miminkem taková změna nebude.
Já se přiznám, že se v těch nákladech moc neorientuju. Jednak to vždycky řešila mamka a jednak se to nedávno měnilo, zateplovalo se, vyměňovaly okna, každý máme na topení měřič a regulátor teploty (uvidíme, jestli se to projeví), ale vím, že něco se taky rozpočítává. Sice na schůze družstva chodím, ale i tak se ještě moc neorientuju. Jen hlídám faktury, abych byla v obraze.

jaa
11. kvě 2009

popelka.JJ.je to bydlení v paneláku dost nefér... 😠 Zkus bývalému navýšit alimenty...Alespon nějaká koruna navíc by ti pomohla.

Jinak my máme byt v Ov,zateplený dum,nová okna a stejně platíme a platíme. 😠

Jo a ,když jsem čekala tu první,tak jsme s mm měli příjem 6000kč dohromady.A to jsem z toho ještě 2000 ušetřila.
Jinak malé je ted 7m.Stéle kojím.krásně chodí na nočník.Tak šetřím i na plenách a na mlíku. 😉 No a halvně na jídle.Když není mm doma. 🙂

janeyzelvicka
11. kvě 2009

Andělka: doufám, že se stihnem usadit aspoň do doby, než malá půjde do školy 😀 Snad do té doby dostuduju 😀 koukám, že jsi taky z Ovy, odkud přesně?

popelka.miri
11. kvě 2009

Jaa, my máme taky zateplený ´panelák a nová okna, ale stejně doplácíme na ostatní. Bývalému navýšit zatím nemůžu. protože jsem oficiálně rozvedená teprve od prosince a je na to brzy ☹ A hlavně on je v podniku domluvenej, že má jako málo i před soudem, tehdy to tak rávě udělal, přiznali mu menší výdělek 😠 A taky pořád naříká jakej je chudák 🙄

jaa
11. kvě 2009

popelka.To je teda pech.jestli tě ten hajzlík nechal s mimčem,tak bych mu to zavařila.Sahnala bych si nějakého dobrého právníka a šla bych do něj.Aby hoch věděl,že děti nejsou,jen o tom si je udělat.To umí každý...Ale postarat se o ně.to ne.!!!!
Pak se dá jít i po danovém přiznání...málo,která firma by se kvuli nějakému blbońovi nechala pokutovat...Nedej se....

andelka
11. kvě 2009

janey: z Poruby a taky ještě studuju. Ale usadit už se fakt chceme, tak snad se to brzy podaří. Manžel do podnájmu nechce, jednak nechce platit do kapsy cizímu a taky to pro něj není jistota, když rodinu, tak ve vlastním.

popelka: Koukám, že jsi měla podobný exemplář jako moje mamka. Taky jsme si se soudy užily. Můj otec ze sebe taky dělal chudáka a místo potvrzení o příjmu za poslední rok a přinesl jeden lísteček za jeden měsíc (kdo ví odkud) a soudkyně mu to sežrala (a dotazovat se po pravdě do Rakouska jí přišlo moc náročné, tak rozhodla podle toho jednoho dokladu). Netvrdím, že jsem měla výživné málo (na gymplu 1.800, na VŠ 2.500), ale když vím, že tohle mívají děcka na základce a když jsem pak zjistila, že si žije velmi dobře, přišlo mi to taky nefér, ale byla jsem ráda, že to mám, vím, že jsou na tom maminy a děti mnohem hůř, když narazí na takového vykuka a soudce, co mu to baští.

jaa
11. kvě 2009

andělka.regulátory na topení máme už léta.Měřáky na vodu taky.Podle nich se počítá jen 60%.40% jde z plochy.A do toho ti dají i to za ty ,co topí moc.Prostě je to pořád to samé.jen máš lepší pocit z toho,jak krásně šetříš,ale ve výsledku platíš pořád na jiné. 😠

jaa
11. kvě 2009

Já se jen těším,až doplatíme za 5 let. leasinky a pujčky.Což je měsíčně 30000kč a chci do domku.
V bytě se pořád řeší,kdo dělá bordel po nocích,plive po chodbě,otírá si hov...a,kouří.....Chci mít taky klídek.Zasadit trávu a běhat se sekačkou.Nic víc.Možná jahody.Ty máme i ted na zahradě.

jaa
11. kvě 2009

Jinak vím a mám odskoušeno,že i s málem se dá vyjít.taky jsem nebyla náročná a ani ted nejsem.Ale mm ,už je. 😀 😀 😀

janeyzelvicka
11. kvě 2009

Andělka: to my jsme právě s manžou oba náplavy, sem jsme šli kvůli manželově práci a oba počítali s tím, že v tomhle bytě to je na dost krátkou dobu. Chlap tu bydlí dva roky a půl, já dva roky a počítám, že tak za rok, za dva budeme hledat něco jiného, většího, ale zas asi podnájem, možná tady, možná jinde. Hypotéku na byt nebo na eventuální barák si asi vezmem, až budu taky vydělávat. (těžké miliony 😀 )

Jaa: přesně tak, je to mazec. Moje babička bydlí v paneláku, škudlí, kde může, na topení, na vodě, a stejně doplácí za rozhazovačné sousedy 😠 Tady naštěstí máme už dobré sousedy (jedny už vystěhovali), ale kolem, ty vchody, jsou občas takové zvláštní. nechci, aby tady moje dcera vyrůstala. Dokud je malá, dá se to, ale zachvíli mažem pryč.

andelka
11. kvě 2009

jaa: Hm, to jsem čekala. 😖 Uvidíme po topné sezoně, jestli bude nějaký rozdíl. Jinak u nás problémy nějak nejsou, se sousedy. Teda zrovna kromě těch našich. Jsou tam v podnájmu mladí s děckem, ale chovají se jak malí a myslí si, že jsou v baráku sami asi. Ostatní jsou v pohodě. Já bych do domečku třeba i šla (kdybychom na něj měli), ale musel by být nový a malý. Jenže tady není kde stavět a na okraj města nechci, nejsem na to zvyklá a nemáme auto.

janeyzelvicka
11. kvě 2009

S námi na patře teď nikdo nebydlí, tak snad se nepřistěhujou nějací divní lidi. Ale nájemce, což je solidní čtyřicátník, si nás nájemníky vybírá, nechce studenty, asi by nebral ani cikány, že to tak napíšu. Ti, co tu byli a co je vystěhovali, asi zdědil s domem. Jinak tu jsou důchodci, pán, který veeeelmi často hraje na různé hudební nástroje (mám to z první ruky...), nějací lidi středního věku. Bála jsem se, že malá bude někoho rušit, ale naštěstí je celkem kliďas.
Já bych zas na okraj města ráda, je to pro mě dobrý kompromis mezi městem a vesnicí.

andelka
11. kvě 2009

janey: A kde bydlíte vlastně? U nás je to pohoda, na bydlení s dětma ideální a všechno blízko. Okraj Ostravy = vesnice, to by pro mě nebylo. I když třeba jak kde, nemám s tím moc zkušeností. Jen, že jsem zvyklá, že mám všechno u zadku a doprava všude bez komplikací. Manžel je právě z okrajové části a sice tam ráda jsem na víkend nebo tak, ale napořád bych to nezvládla, bych se zbláznila. Ale je fajn, že tam budu moct dávat děti k prarodičům, na baráček, na zahradu (skluzavka, písek, bazén v létě). 🙂
My, než se narodí mimčo, bychom chtěli byt předělat a udělat aspoň nějakou izolaci, hlavně stěn a i na podlahu něco dát. Jednak aby mimčo moc neprudilo sousedy, jednak abychom i my měli víc klidu. Ale ještě jsem nezjišťovala, jak by se na to šlo.

janeyzelvicka
11. kvě 2009

To já právě potřebuju dopravu a tak, nebrala bych vesnici, kde jezdí dva autobusy denně, ta blízkost města je pro mě důležitá, obchody, výběr školy a kroužků pro děti... ale zas mám ráda přírodu, tady v blízkosti máme jen park, který se dá přejít za deset minut, a abych takhle korzovala tři hodiny, to by mě muselo omýt...
Jinak bydlím v těsné blízkosti Náměstí republiky, vlakové zastávky Stodolní i nemocnice Fifejdy. Takže jsem vlastně v centru dění 🙂

hupcza
11. kvě 2009

ad to topení ...však tady někde probíhala diskuse o tom, na kolik stupňu doma topí ...teloty, 25, 27 st. nebyly vůbec výjimkou

tož to se pak můžete divit 🙂

morganna
11. kvě 2009

jezisi, hupcza, ty jsi vzdycky ta nejchytrejsi...jetsli ti to nedoslo, tak ony za to nemuzou, kdyz nemaji sve merice na topeni. A zrejme se tomu ani nedivi, jen si proste povzdechly, jake maji "nesetrive" sousedy a bohuzel na ne doplaci samy.

cirrusa
11. kvě 2009

Ou jé, někdo kdo se stydí za svůj názor, tak raději anonym.... 🙄 že mě to tu ještě překvapuje

andelka
11. kvě 2009

janey: to už by pro mě bylo zas moc v centru 😀 Ne, jako někomu vyhovuje žít na okraji, no, mě ne. Vidím to u švagrové, má dvě malé děti, ale moc se s nima nikam nedostane, jedině autem nebo dost složitě autobusem, tramvají, není tam obchod, musí se jezdit zas buď autem nebo busem na hypermarketu (já jsem zvyklá na obchod před barákem), to samé další obchody, školka, služby (hlavně výběr). Asi jsem v tomhle rozmazlená. U nás parky jsou, ale taky malé, ale dá se courat po Hlavní třídě, v malých ulicích sorely, nebo dál za Báňskou do lesa, nebo na starou Porubu k rybníku a zámku - no já bych tu ráda zůstala, taky abych měla blízko rodinu.

hupcza: u nás byl problém, že se topilo "centrálně" a někdo měl v bytě zimu a někdo vedro a nelíbilo se to ani jedněm. My jsme přes zimu topili tak na 3, 4 (z 5), ale ne stále a dávali jsme pozor třeba aby nebylo přitom otevřené okno. Teď už dlouho to máme na 2 (1 není) a to netopí, když je v místnosti tuším 20 stupňů. Ale jestli to bude mít vliv, ta změna, uvidíme.

popelka.miri
11. kvě 2009

Jaa, no jo, jenže ty právníci právě stojí ty peníze, který nemám 😅 A já na soudy nejsem. U rozvodu jsem totiž měla soudkyni, která mi řekla, že on musí mít stejně jako já s dětmi!!!!!!!Koukala jsem jako vejr 😒 A když jsem jí řekla, že já žiju v družstevním bytě a platím ale on je u maminky zadarmo, tak miřekla, že si to uměl zařídit! No comment 🙄 Ale soudce u alimentů byl ostřejší, ten mu to dal 😉 On mi teď řekl, že se mu snížila výplata a jestli ppůjdu k soudu, tak mi sníží alimenty místo zvýší..takže na to radši kašlu..Dneska mi dokonce ten hajzlík řekl, že si budu žít dobře až mi sociálka doplatí příplatek! 😠 Kdežto on je chudák!!

jaa
11. kvě 2009

tak na ty dané teploty si tu topí ti,na které my doplácíme 😠 My máme boční přízemní byt a mužeme se snažit sebe víc a na víc,jak na 22 stupnu to nevytopíme ani náhodou. 😲

Prostě a jednoduše:v bytovce nikdy neplatíš to,co si spotřebuješ...vždy doplácíš na jiné.V domě si zaplatíš jen to,co si spotřebuješ. 😉

Děláme tu správce tak vím,jak se to má....Ted si tu sousedky mladej udělal ve sklepě klubovnu...moc se divila,když jsem ji řekla,že si budou platit veškerou elektřinu za vchod.tj tak 2000 za rok.To byl fofr,jak tu klubovnu(spíše kuřárnu)zrušili.

jaa
11. kvě 2009

popelko.Ty,jako samoživitelka by jsi měla soudce zdarma. 😉 Oni se mu děti vymstí,až budou velké.Neboj.Já jsem to tak měla jako malá..Taky na mě platil málo.No a ted ho soudně stěhují na ulici.Tak už to na mě zkoušel,že nemá kam jít.Tak jsem mu řekla,at si jde za svým nepravým synem,kterého fin,dotoval roky.
Držím ti palce,at ti to u nějakého dalšího soudu vyjde a jemu,at se to taky ve stáří vrátí....neřádovi.

nunacek
11. kvě 2009

Určitě je lepší dávat peníze do svého než do podnájmu, ale na druhou stranu, když není jiná možnost, tak je to taky řešení. Lepší bydlet sami v podnájmu, než se třeba mačkat u rodičů v bytě či malém domě 😉
My bydlíme v rodinném domku, brali jsme si úvěr na předělání podle našich představ, takže penízky do baráku cpeme horem dolem, ale už se to snad blíží ke konci 😉