Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

hupcza
1. kvě 2009

andel: ze svého příjmu si to nepočítej 🙂 ..ten přeci mít nebudeš ..tedy jasně spočte se z něj mateřská, ale jde o příjem chlapa -ten by měl ženskou na md zaopatřit 😉
taky jsem vš a byla jsem soběstačná (poslední fakturace byla za březen při porodu v březnu)... ale trvám na tom, že když vychovávám společné dítě a nemůžu pracovat (respektive nechci) je partner povinne se o nás postarat (nechci jít do práce protože nemáme na nájem na úkor prcka)

cirrusa
1. kvě 2009

Hupza: Ne, bydlíme ve svém, platíme nějaké směšné poplatky za energii a pod....

Ty Anděl, a vy si třeba v paneláku platíte vývoz jímek? Tvorbu nové kanalizace? Opravy příjezdových cest? Ploty apod?? Můžu ti s čistým svědomím říci (po xletech v paneláku to vím), že bydlení na domě( i když vlastním) je mnohem dražší.

A souhlas s Hupzou, tahounem je chla.A s tou soběstačností taky tak.... I na preznečním a i teď na dálkovém jsem byla. Znám hodně lidí, kteří mají mimčo na VŠ, nemyslím si, že by to u vás byl problém. Zvlášť když Honza dělá tam kde dělá. Ale ono je to o prioritách, no....Každý máme jiné

hupcza
1. kvě 2009

jako dítě na vš bych si nepořídila ..státnicovala jsme ve 22 a byla jsem naprosté jelito ..navíc uvážím-li s kým bych si ho pořídila jímá mě zpětně hrůza 😅
je fajn když jdeš do mateřství bez otázek co s kariérou a co s penězi 🙂 ..prostě si to užiješ na 100% (a dnešní mateřská je při vysokém příjmu taky už dost slušná)

cir:tak to jste fakt skromní ...ale faktem je že taky jsem začínala s platem nějakou desítku a vyšla jsem (dnes úplně přesně nechápu jak 😀)
a byt je asi levnější (jen za kytky do truhlíků jsem letos dala přes 3000) - ale na to jsem nestudovala a nedřela abych se s prckem pinožila v paneláku 🙂

estrellita
2. kvě 2009

Sleduju tuhle diskuzi a stale cekam, az se ozve nekdo z Prahy, abych vedela realna cisla i odtud, protoze jinak je to pak dost zkreslene.
Bydlime ve vlastnim, platime poplatky cca 3500 Kc, jidlo, nase zvirata, a jine veci nas vyjdou na cca 13 000. Jak je "financne narocne" dite? jasne, zalezi na tom, jaky kocarek koupime atd. ale myslim, kdyz uz bychom pak vybavu meli (ta se kupuje postupne, tak to jako problem nevidim), tak kolik je ta mesicni rezie cca do 4 let ditete?

cirrusa
2. kvě 2009

Hupczo, jj taky si myslím, že je byt levnější. Třeba ty kytky, sazenice, věci na zahradu a vybavení, docela mazec. V bytě má člověk nohy nahoře. Ale jak říkáš, do bytu never more. Jinak těch 10 000 není náš plat, příjmy jsou daleko vyšší, ale já nevím, prostě pořídíme vše co chcem a dostaneme se na tuto částku. Přitom oblečení není žádné Halle a vietnamci (manžel chodí sportovně oblíkanej, takže má skoro vše Alpine Pro, já něco sportovně, něco elegantně a to si kupuji v Anglii), jídla je fakt dost, na zážitky si nestěžujem (do těhu jsme docela aktivně chodili do kina, divadla, na koncerty, na večeře, teď jeto lsožitější, jelikož je mi neustále blbě 🙄), tak já nevím kde vlastně šetříme 🙂

Ale byli doby kdy jsme táhli garsonku (pronájem i s poplatky 6500)a všechny měsíční režie z 12 000 čistého měsíčně a taky to šlo 🙂 Holt, já si fakt myslím, že to je o prioritách. Navíc neznám skoro nikoho (až na pár jedinců), kteří na výšce nemakaj. Kdo chce tak hledá možnosti, kdo nechce, tak si hledá důvody 🙂

Ester, to je těžko říci - bude dítě kojeno nebo ne? Jak moc budeě "vybíravá" - dá se koupit oblečky za 150 z MMB nebo za to samé nové vyvalíš 550...Někdo tady zmiňoval, že za plně kojené dítě do půl roku se vlezeš se vším do 1000, za nekojené dvakrát tolik. A pak se samozřejmě náklady zvedají, čím starší dítě, tím vyšší náklady. Takže si myslím, že měsíční náklady do 4 letje dost široký pojem.

estrellita
2. kvě 2009

cirr: chci kojit, takze doufam, ze budu moc, ale nikdy nevis, ze jo. a jinak vybirava moc nejsem. myslim, ze miminku je uplne jedno, co ma na sobe, zda je to z MMB, nebo luxusni hadrik ja nevim odkud. takze rozhodne jsem pro MMB, slevy v Cherrokee (nebo jak se to pise) a pro podedene veci 🙂
ale ono taky pak zalezi, jestli mas plenky a nebo latkovky, ne? jak se nekdo vleze s plenama do 1000 kc se vsim vsudy? vzdyt to je jen balik plen za 400 kc. i kdyz teda netusim, jak dlouho muze vydrzet 😅

estrellita
2. kvě 2009

jinak souhlas, dneska temer vsihni pro VS vydelavaji aspon nejaky peniz. je to i o tom, ze se predpoklada, ze vylezes ze skoly a uz bys mela mit nejakou praxi a taky se vsichni chceme osamostatnit, ze jo 🙂 a i mimco na VS se da financne zvladnout.
andelko: jestli je 18 000 plat manzela, tak ty pak budes mit 7500 kc za materskou, tak to je preci dobry, ne? z toho se da vyzit normalne, pokud mate takovy vydaje, jako jsi napsala nahore!!

jinak my bydlime v byte s balkonem a ja dam kazdy rok 1000 za kytky 😀

andelka
2. kvě 2009

Cir: No já bych ani dům nechtěla, nemám k tomu vlohy. To víš, že kdybychom mohli berem hypo hned teď, ale fakt si neumím představit, jak bychom z těch asi 7 zbývajících tisíc komplet vyžili po zaplacení bytu (ono se tam toho taky dost platí a jen málokdy nám ze záloh něco vracejí - teplo,plyn, voda, elektřina, odpady, výtah, úklid, správa domu apod, TV, rádio.) k tomu internet a telefony a navíc ještě splátky hypo a půjčky. Možná to vidím moc černě vzhledem k tomu, že nevím co bude dál po státnicích a fakt bych klidně vyměnila rodinu za kariéru.
Estrel: No jo, jasně, s jakýmkoliv platem a nebo rodičákem by to už šlo celkem dobře, jenže dřív než mimčo musí být byt.
Hupcza: No však právě proto vždycky sebe nepočítám, protože vím, že se bude muset všechno poplatit i s mými malými budoucími příjmy a bude k tomu navíc dítě.
Já vím, že to zní asi blbě, ale bohužel je to fakt tak, že když je žena doma s malým dítětem (nebo dětmi), tak finance leží na muži (a ten můj si ještě dost nevěří, pořád by chtěl zálohu v podobě mého zajištěného zaměstnání. bhoužel ještě nepočítá s tím, že po pár týdnech je rodičák pro všechny stejný, po návratu člověku původní práce nemusí vyhovovat, můžou to místo zrušit, firma krachnout a tak. takže tady bych moc velkou jistotu nehledala).
Jinak by taky nebudeme mít nic extra, ani značkové věci (pokud nebudou ze sekáče). Kočárek mám vyhlídnutý za cca 7000, postýlku máme, vaničku, oblečení taky, zděděné. Chtěla bych látkovat, protože ty výdaje za plíny jsou fakt horentní a tahat to pořád domů se mi nebude chtít bez auta a zabírá to místo a odpad.

estrellita
2. kvě 2009

andelko: no tak si s nim sedni a presne mu to rekni, jak to s tema financema na rodicaku je. nevim, kolik si predstavujes pod malym platem. jake platy se pohybuji ve tvem oboru? a nicmene kdyz nenajdes nic v oboru, tak aby penize byly, tak asi budes muset jit proste do neceho jineho. obcas to proste jinak bohuzel nejde ☹
tak po statnicich sezen treba misti nejake asistentky - zacnes mit aspon nejakou praxi, i kdyz ne v oboru a muzes si u toho v pohode dodelat to pedagogicke minimum, ne?

ambret
2. kvě 2009

Estrelita to nejde napsat kolik dělají výdaje do 4 let věku dítěte. Ono je to různé podle náročnosti rodičů, podle toho zda kojíš nebo jste na umělé stravě, jestli dáváš látkovky nebo jednorázovky. Ani bych neřekla, jak tady někdo napsal, že čím je dítě starší, tím je to na finance náročnější. Tedy alespoň do těch 4 let bych řekla že je to tak vyrovnaný. Pak už se výdaje zvedají, školka, škola, zájmová činnost, atd, atd... My třeba máme 4 děcka, manžel je monentálně již od října na nemocenské s necelými 11 000Kč, já mám mateřskou 7800Kč+ 2200Kč přídavky a žijem úplně v pohodě. Nejsem nijak náročná, ikdyž mají holky vše značkové, nakupuji na MMB a nikdo to nepozná.Všichni obdivují jak chodí holky oblékané, ve škole se dokonce ptala paní učitelka kde nakupuji, že takové věci na nikom neviděla. Nejmladší dcerku mám na umělé stravě a dávám jednorázovky a žijem. Je pravda, že nechodíme do divadla, Kina, nejíme v restauracích, nechodím na nechty, jsem dost skromná, manžel taky a děti jsou naše největší přednost, těm dáváme vše.

andelka
2. kvě 2009

estrel: No v oboru- kmarádka právě shání v našem oboru práci a většinou je to kolem 10.000, i pod. Já počítám s tím, že budu mimo obor, buď učit (pokud mě někam vezmou) nebo cokoliv a přitom dodělávat ten pajdák. A taky budu mít občas v sobotu tu brigádu. Ale teď je to takové bezprizorní, tak to asi vidím víc černě. A máš pravdu, muž se v tom moc neorientuje, chtělo by to pořádně probrat.

estrellita
2. kvě 2009

ambret: diky za info, to je dobry vedet, ze to proste jde.a teda 4 deti, to opravdu obdivuju, jak to vsechno i fyzicky zvladate 🙂
u nas je ten skromnejsi pritel, ale ja jsem schopna se take hodne uskromnit a rozhodne pro me neni priritou znackove obleceni. jedine, co chci, aby bylo opravdu kvalitni, tak to je kocarek (aby byl jeste pro 2. ditko) a pak postylka. takze myslim, ze to nebude financne tak narocne 🙂 diky.

andelko 10 000 hrubeho? tak to uz mas stejne jako materskou. jen jde o ty zkusenosti a ty muzes ziskat proste hned po skole, kdyz si neco (cokoliv, co te bude bavit), najdes. i kdybys otehotnela hned, tak 7 mesicu muzes pracovat, pokud nebudes mit problemy. a pokud chces minimalne rocni zkusenost, takpockejte pul roku a pak se treba zacnete snazit 🙂

my budeme muset par mesicu (nebo mozna jen par tydnu 😀 pockat, nez se pritel poradne v nove praci rozkouka). no a pak ... dej se vule bozi 🙂D

andelka
2. kvě 2009

estrel: Já to tak beru. To víš, že bych ráda našla brzy práci a asi nejlépe tak, aby mi ten pajdák k něčemu byl (i když učit pak můžu třeba i po mateřské, bylo by to i lepší než normální práce) a hlavně abych ho dodělala, že jo. Koukám se spíš na něco kolem státní správy, na úřadě a tak. Ale v podstatě bych asi dělala cokoliv (skoro), abych nebyla po škole dlouho jen tak.
Myslím, že říkala, že to bylo 9000 čistého, jinak to bývá asi 12-15 hrubého, co jí říkali tam, kde byla.
Jako teď už za pár týdnů? To je bezva. 🙂

ambret
2. kvě 2009

Estrelita, zvládám to v pohodě. Je tedy pravda, že někdy padám doslova na hubu, ale co bych pro ně neudělala. Jen mám strach se všema jet třeba do města MHD, z toho mám úplnou hrůzu. Bydlíme na kraji Karlových Varů a než abych se všema jela autobudem, tak radši vezmu jen tu nejmenší do kočárku a holky jsou s taťkou doma a nebo jsou venku a nebo když taťaka nebyl domaa potřebovala jsem nakoupit, tak jsme si udělaly procházku a šly jsme nakoupit. Sice trochu delší procházka, šly jsme hodinu, ale holky to bavilo, vzali jsme sebou staré pečivo a krmily jsme kachyn. Šly jsme celou cestu při řece, takže to bylo i docela super 🙂

ambret
2. kvě 2009

Omlouvám se za překlepy, mám malou na klíně a krmím 😀

estrellita
2. kvě 2009

andelko: nn, po zari par tydnu 😉 ale to utece jako voda. ted nejdriv statnice, pak svatba, no a paaaaaaaaaaak .... 😉 ja jsem v praci na plny uvazek a do toho ta skola a stresy - to by nebyl dobry zacatek pro mimco 🙂

andelka
2. kvě 2009

ambret: To je super, že zvládáte celkem v pohodě, s drobnými obtížemi (ale někdo má hrůzu z cestování i se dvěma malými dětmi). U nás v rodině začíná být normální mít víc jak 2 děti, tak vidím, že se to zvládnout dá. Taky jsem kdysi chtěla mít 4 děti, ale už mě to pustilo. ale dvě bych chtěla mít určitě.
estrel: aha, to já si říkala....tak to jo. Já bych si to taky teď nelajzla, nejdřív tak na podzim, podle té práce.

nunacek
5. kvě 2009

cirrusa: Jste dobří, že vyjdete s takovou částkou 😉 Já mám pocit, že my bychom teď prostě dítě fakt neuživili ☹ Já si na svůj plat nestěžuju, ale manžel přišel v krizi o práci, teď dělá práci za "pár korun" a až v červenci nastupuje do práce do oboru, který vystudoval, ale tam taky bude mít ze začátku menší plat než já 😒

janeyzelvicka
7. kvě 2009

Tak jsem přemýšlela, za co všecko utrácíme my 😀
Jak tu někdo psal, že příjem během toho, když je žena doma s malým dítětem, je na chlapovi, tak nám zas naopak pomohl rodičák. Teďka je to tak, že naše příjmy jsou asi 20 000 (mužův plat, můj rodičák, přídavky), z toho asi 6200 nájem, voda, elektřina 800, plyn 800, jídlo tak 3000 - 4000, benzin 2000 - 3000, moje cesty do školy 1000, internet + kabelovka 650, mobily tak 600...
no a pak oblečení (ale rozhodně to nezařazuju mezi pravidelné položky, neobíhám obchody a nehledám co na sebe, když je třeba, něco si koupím, většinou v rock pointu nebo alpine pro), hodně jezdíme na výlety, takže i nějaké jídlo v restauraci, koupíme si knížku (teda já 😀)...
No a malá rozhodně nijak nestrádá - máme látkovky, příkrmy vařím, nebo i hodně kupuju alnaturu, kosmetiku má babylove (ale nijak přehršle), oblečení hodně kupujou návštěvy, nebo když my, tak cherokee, a ted už toho je třeba míň, není to, že by furt blila jak kdysi, platíme jí i plavání...
Já nevím, furt mám pocit, že si žijem dost dobře 🙂

andelka
7. kvě 2009

janey: No, nám by v téhleté chvíli rodičák taky pomohl 😀 Jako horší než být student nebo na pracáku to není. 😅 Žijete si fakt fajně a v pohodě, to vám přeju. Ale kdyby součástí těch výdajů byla ještě hypotéka, to už by taková sranda nebyla asi. 😕 Ona dělá hodně. Ale i lidé, kteří hypo nemají, s mimčem čekají a myslí si, že by nevystačili. Záleží asi hodně na člověku a pritoritách.

nunacek
7. kvě 2009

Hypotéka či nějaký jiný úvěr či úvěry dělají hodně a v tom rozpočtu je to pak znát 😒 Jenže když chce člověk bydlet a musí se postarat sám, tak mu nezbyde než si nějakou hypošku nebo úvěr vzít 😒 A nebo když nutně potřebuje auto, protože mu do práce nejezdí jiný dopravní prostředek a pěšky je to daleko, tak to taky leze do peněz, jak pořízení, tak pak provoz... 😒

jeudi
8. kvě 2009

ahojky da se s tim vyjit,ale asi si nebudes moc dovolit zadny luxus proste normalka..ja bych s tim asi nevysla neumim setrit a koupim kazdou kravinu,nemit manzela tak nevim jak to zvladnu rada si se synem dopravam,ale taky to neni zadny luxus 😒

andelka
8. kvě 2009

nunacek: To jo, navíc je to položka na 20 let a člověk se jí jen tak nezbaví a musí s ní počítat. u nás je naštěstí doprava dobrá, nedokážu si představit, že bychom měli živit ještě auto, to bychom asi neměli dítě nikdy anebo za hodně dlouho a to riskovat nechci. Kdyby si tak člověk mohl pořídit dítě v době kdy po něm touží a kdy se na něj cítí a neohlížet se na nic jiného. Ale to je utopie. 😔

popelka.miri
8. kvě 2009

Ahoj, většina tady píšete, že když je ženská na mateřské, tak je to hlavně na manželovi, aby to finančně táhl. Ale ze své zkušenosti vím, já jsem sama se 3 dětma, že to tak nemusí být..Já jsem si to taky vždycky myslela, ale když není zbytí a nastane tahle situace, tak to jde i tak.. Ovšem rozhodně si nemohu dovolit nakupovat značkové oblečení nebo obuv! Utrácet za výlety a auto taky nemám, protože bych to sama na mateřské neutáhla. Už takhle je to těžké, ale když se uskromníme, tak se to dá..Bydlím v paneláku se vším za 6000 měsíčně..to je největší položka 😒 Dneska jsem vděčná, že jsem si s exmanželem nepořídila hypotéku, protože bych teď žila asi na ubytovně.. 😖 Moje celkové příjmy, alimenty rodičák+ přídavky jsou asi 15000, z čehož musím zaplatit, mj. i školku 1500, pleny, mobil, internet, drogerii, splácím nábytek,jídlo tak 5000. Děti potřebují každou chvíli boty, oblečení jak rostou a další nečekané výdaje. Hodně mě stojí doktoři(lékárna a léky), protože mám často nemocné děti, hlavně v zimě, na podzim(často i 1000měs),taky jsou alergici a malá astmatik- a to jsou také drahé léky 😒 ..A nejvíc se bojím až mi v říjnu sníží rodičák na 3800 ☹ , tak to asi budeme mít po vánocích. Protože musíme vždycky čekat 3 měsíce, než nám to doplatí..Takže v říjnu budem mít celkem tak 13000 😖 . A to ještě jde kluk v září do 1. třídy a výdaje podle seznamu ze školy budou min 3000..Na brigádu ani práce nemůžu, jelikož malou stále kojím a nemám ani hlídání (babičky, tetičky nefungujou) 🙄

nunacek
8. kvě 2009

andelka: My máme uvěr na bydlení (sice ne žádné miliony, ale bohužel být musel) a auto živit musíme, protože to mám do práce 18 km a nejezdí mi tam autobus ani vlak 😒 Navíc ještě do června 2012 musí manžel platit jednu půjčku z doby, kdy jsme ještě nebyli spolu.

popelka.miri: Nemáš to jednoduché ☹ A exmanžel, když třeba vidí, že nějaký měsíc s penězi moc nevycházíte, tak dětem něco nepřilepší nad rámec alimentů?

popelka.miri
8. kvě 2009

Nunacek, ale on má mladou milenku a tvrdí chudák, že taky nemůže vyjít s penězi, ale na luxusní dovolené s ní má..Občas jim koupí časopis nebo něco na zub ale tím to končí 🙄 Hlavní je, že máme od něj relativní pokoj 😉

nunacek
8. kvě 2009

popelka.miri: aha 😔

jeudi
8. kvě 2009

popelko:ano mas pravdu kdyz to jinak nejde tak se clovek uskromni..aby meli deti to je hlavni

janeyzelvicka
9. kvě 2009

popelka.miri: držím palce, ať to zvládáte.
andělka: pravdu díš, hypotéku bychom asi nedali, proto jsme si ji taky nebrali. Většina lidí chce mít mimčo, až bude mít svůj byt, přes to nejede vlak, ale my to máme jinak. Někdy si ji asi vezmem, ale zatím nad tím rozhodně neuvažujem, nechceme se teď s manžou zadlužit na drahnou dobu dopředu a do důchodu splácet značně přebuřenou částku. Ale možná jsem v něčem málo náročná, nechodím na kosmetiku, solárko, často ke kadeřnici, nemám furt nové hadry... to spíš kupuju nějaké extra plíny pro malou 😀

popelka.miri
9. kvě 2009

janeyzelvicka- tak já na kosmetice nebyla ještě nikdy (je mi 28) 🙄 , U holiče jsem byla naposled před porodem a od té doby mi narostly dlouhé vlasy a ofinu si stříhám sama, děti taky stříhám já 😉 ..A hadry si občas koupím, ale jen u vietnamců, protože bychom jinak chodili nazí 😀 ..Malá má skoro vše poděděné po klukovi, takže je furt modrá, nemá náušničky(nechtějí nám je nastřeli) tak si jí lidi pletou s klukem 😅 ..A co se týká dlouhů..Já jsem si jen po rozvodu otevřela kontokorent na 5000 a nesáhnu na to, leda, že bych už neměla na ljídlo 😨 a splácím ještě 1000 měs. za nábytek a už se těším, až mi to v r. 2011 skončí a nechci dluhy už ani vidět (leda by nebylo opravdu zbytí 😖 ) Už teď se bojím toho, až začnou děti chodit domů s tím, že mají jiné děti něco značkového, mobil atd. 😕 Možná by pomohlo v budoucnu, kdybych měla partnera a žila s ním, jenže tohle zas nechci já 😀