Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

laurital
1. lis 2013

@helcenka Tak 5000,- za bydlení a stravu pro dva opravdu hodně není.
Ale myslím, že i tak by pro ně bylo možná lepší se uskrovnit a osamostatnit.

andelka
2. lis 2013

@majka220990 co takhle na čas snížit to spoření? 3000 každý je fakt hodně. A vem si, že když budeš na RD, tak se sníží i výdaje za jízdné.

andelka
2. lis 2013

@laurital tam bylo 5tis. každý...ale 10tis. za bydlení a stravu dá každý, i víc. To je normální cifra. Běžně bývají náklady na bydlení kolem 6-10tis (záleží na městě, jestli je to pronájem, nebo k tomu hypo..) a na jídlo tak 5tis. minimálně.

laurital
2. lis 2013

@andelka I tak mi to jako nějaká převratně vysoká cifra nepřijde.Já v pronájmu nebydlím, bydlím ve svém, a jen poplatky a energie stojí cca 7500,-.A souhlasím, že 5000,- pro dva, jak píšeš, je na jídlo základ.

andelka
2. lis 2013

@laurital jj,však jo,ani těch 10 není nic mega.

blahova_andrea
2. lis 2013

no při velkém šetření, nakupování v bazárcích a slevách snad ano. podmínkou by ale bylo plné kojení miminka, protože UM stojí nehorázné peníze a to už by jste se asi těžko vešli. tedy pokud nemáte pomoc v rodině...domácí vajíčka, zeleninu, sádlo, maso...od babiček a tak. je fakt, že nejvíc vždy spolkne to bydlení (pokud není člověk ve svém již zaplaceném) ☹

ivajaro
2. lis 2013

To tedy nevím, u nás je jen holí nájem 6000kč ☹ a já mám rodičák 6100kč a když malé nakoupím základní potřeby zůstane mi 2000kč někdy ani to né .... Kdyby manžel nepracoval neuživila bych sebe ani malou.. tak nevím, zda by to šlo uživit tím celou rodinu ☹

diviska
2. lis 2013

Já mám 8100,- s malou jsem sama a platím nájem 5000,- žijem, ale hitparáda to není 🙂

kikimaruska
2. lis 2013

Měla sem to podobně jako diviska, celkem i s alimenty 8700 Kč, nájem 6500 Kč a z toho ještě 1500 kč dluh z mládí a dost vysoké platby za léky pro syna. Narovinu sem kolikrát měla k jídlu jen rohlíky a jedla dopředu navařený hrnec polévky,kupovala pro sebe zboží před dobou expirace či přímo v ní... ale syn byl na prvním místě a měl vše, co potřeboval. Pomohli nám pak i moji rodiče, když přivezli třeba navařené jídlo pro mě a přidali nějaký ten peníz na potřeby pro malého. Bylo to tedy velmi náročné období, které se dlouhodobě utáhnout nedalo, takže jsme se stěhovali k mým rodičům po nějaké době (čekali jsme na schválení příspěvku na bydlení, ten do podnájmu neprošel, takže tahnout byt prostě pro nás nebylo finančně dlouhodobě reálné). Držím moc palce...

blahova_andrea
2. lis 2013

@diviska tak to tě vážně obdivuji!!! já kdysi měla 8500,- a za byt dala 5500,- a i přesto, že jsem z chudé skromné rodiny, nevyskakovala jsem si a spoustu toho za mě platili v té době ctitelé a kamarádi, tak jsem docela živořila. s dítětem si to absolutně bez pomoci nedovedu v takovém případě představit.

helcenka
2. lis 2013

@laurital - ale ona píše, že 5 000 dává ze své výplaty každý, takže dávají mamince měsíčně 10 000,- a to mi teda přijde hodně, protože pokud jsou náklady spravedlivě rozdělené, tak maminka by měla dávat také 5000,- a 15 000,- měsíčně za bydlení a stravu pro 3 lidi mi hodně teda přijde. Záleží teda, kde bydlí a jaké platí zálohy a tak, proto se na to ptám...

laurital
2. lis 2013

@helcenka 15000,- za bydlení a stravu pro tři lidi opravdu není žádný extrémní výdaj.My platíme bydlení ve svém 7500,- a stejná částka na jídlo pro tři dospělé osoby mi nepřijde přehnaná.
A k matce-pokud se jim to nelíbí, mají možnost se osamostatnit a jít bydlet jinam.Pokud na to nemají tak budou muset respektovat její pravidla.

helcenka
2. lis 2013

@andelka
@laurital
mě jen zaujalo, že bydlí ještě s maminkou, takže za bydlení a stravu, pokud jsou náklady rozdělené rovnocenně, tak dají 15 000,-. A to mi dost přijde, pokud třeba nebydlí v pronájmu nebo státním bytě, ale i tam se na takovou sumu dostat nemusejí, ale záleží na životní úrovni, pokud jsou zvyklí, že maminka třeba každý den vaří a nakupuje, tak pak se tam dostat mohou.
My jsme třeba začínali v 1+1 s měsíčními náklady 3500,- a za jídlo jsme dali ve třech v průměru 3500,-, takže naše náklady byly okolo 7000,- plus teda 1500,- spoření a zhruba 1000,- telefony, internet a 500,- benzín, plus teda jednou ročně pojištění domácnosti a povinné ručení. Takže do těch 10 000 jsme se vešli se vším všudy a ještě dost nám zbylo.
Až se divím, že teď s hypotékou, s většími zálohami na bydlení, vyšším spořením a ve čtyřech taky všechno zvládneme. Musím teda počítat, ale děti mají, co potřebují, v jídle se nijak neomezujeme, kosmetiku a úklidové prostředky tedy nakupuju v akcích, oblečení pro děti nakupuju většinou ve výprodejích - před dvěma lety jsem natrefila na krámek, kde mají tradičně 20% slevy 2x do roka na dětské oblečení, na botách nešetřím. Já s manželem jsme na oblečení nenároční, mám teď letní garderóbu ze sekáče, kde se vyprodávalo letní oblečení za 10,-, takže jsem si za 250,- nakoupila spoustu věcí, které budu mít na pár let a po pravdě na dovolené moje nová "sekáčová kolekce" udělala spoustu parády a na ničem nikdo nepoznal, že oblečení je z druhé ruky. Jezdíme na výlety, platíme kroužky, benzín, manžel si pořídil "prskolet" na levnější dojíždění do práce. Je pravda, že neušetřím skoro nic, ale zatím jsem na rodičáku, takže až budu v práci, tak to bude také lepší.

helcenka
2. lis 2013

@laurital - jak už jsem psala, každý má jinou životní úroveň, ale ušetřit se rozhodně dá. A jestli jim ty výdaje opravdu vycházejí na 15 000,- pak budiž, mohou se osamostatnit, najít si přivýdělek, jinou práci. Jestli jsou výdaje nižší, tak se můžou s maminkou domluvit, že budou platit míň, pokud je rozumná, tak to pochopí a budou v pohodě.

laurital
2. lis 2013

@helcenka Jasné, já souhlasím, že výbavička je ten nejmenší problém, to se dá pořídit v řádu stokorun.Mimochodem výborný příspěvek-souhlas se vším.
Máš pravdu, že čím víc člověk má, tím víc utratí 😉, pamatuji první RD a RP 2500,- plus mužova nic moc výplata, platili jsme pronájem a já ještě ušetřila.
Já to nechci psát, není to moje věc, ale být Majka tak dva roky počkám, našetřím něco málo a uvidí se, ještě jsou mladincí.

tanak
2. lis 2013

Mně teda 5000,- za osobu za bydlení a jídlo přijde akorát...
Pokud se podívám na naše výdaje, tak jen za "provoz" domu dáme měsíčně cca 9000kč (plyn, elektřina, voda a splátka za úvěr na rekonstrukci) a jelikož si manžel píše výdaje, a já mu sbírám 90% účtů, tak vím, že minulý měsíc padlo za jídlo pro 2 dospělé a 1 dítě cca 9000kč. To už jsme na 18 000kč. Takže když to rozpočítám, je to 6000kč na osobu.
Další výdaje jako drogerie, internet, telefony, pojištění nás, pojištění domu a auta, různé spoření, popelnice, pes, výdaje kolem domu, oblečení, narozeniny, Vánoce, nějaké koníčky...to je jiná kapitola 😀 .
Každopádně kdybych se vrátila k příspěvku, že paní zbyde 3500kč na miminko, přijde mi to strašně málo ☹

majka220990
2. lis 2013

@helcenka Ahojky, bydlíme 3 v rodinném domě, takže každý dáváme 5000,- dohromady to teda dělá 15 000,- z toho se zaplatí inkaso 7000,- zbytek jde na stravu, půjčku a poplatky, mamka spočítala zhruba všechny poplatky co se platí za rok a během roku a vyšlo to, že každý z nás by měl dávat 4500,- plus těch 500,- na půjčku.

majka220990
2. lis 2013

@laurital Asi máš pravdu, stejně mimi bude až po svatbě a ta bude příští rok v červnu. Přítelovi vyprchá stavebko, z toho vlastně platíme naši svatbu, teda hostinu plus nejdražší položky.Jinak jestli dostaneme nějaké peníze třeba jako dary, tak by to bylo super a daly bychom to na mimčo, jenže je mi jasné že to nebude bůh ví jaká velká suma.Snížit dávání peněz na stavebka a spoření, to taky půjde, já dávám 500,- stavebko, 500,- spoření bokem a 100,- na penzijko,asi by to šlo trochu oškubat, za ty zbylé 400,- dáme za granule pro psa plus ještě něco doplatíme. No uvidíme, bude to ještě hodně zajímavé,přemýslím že odejdu z práce, dělám v KFC, takže tak zas až tak strašné prachy nemám a půjdu asi jinam, nevím jestli by nebylo lepší počkat tam do svatby, pak ještě nějakou dobu a pak jít na mateřskou. Uvidíme no 🙂

majka220990
2. lis 2013

@blahova_andrea naštěstí máme zahradu i pole, takže zelenina je, ovoce, máme nějaké stromy v zahradě i na poli, takže to bychom měli, jinak máme slepice, takže aspon vajíčka 🙂 maso, no prase nemáme, ale strýc má králíky. Naštěstí žijeme ve svém né v podnájmu, ale je to barák, který by potřeboval taky opravit, udělat podkrovku, všechno nové, jenže když vemem hypotéku, tak to malé nebude nikdy, to už neutahnem vůbec ☹

laurital
2. lis 2013

@majka220990 Jsi rozumná holka, neboj, zvládnete to.Přijdete mi oba rozumní a zodpovědní, už jen proto, jak si šetříte a přemýšlíte o budoucím finančním zajištění.Držím vám palce...
Je fajn, že si šetříte, já bych možná udělala skromnější svatbu a peníze odložila na dobu, kdy budeš na RD.

KFC jo?Tak to pozdravuj v mém chrámu rozkoše

majka220990
2. lis 2013

No asi v dnešní době to není moc na vyskakování nikdy, to uskromńování se týká asi každého. Myslím že málo kdo může říct že si žije tak v pohodě, aby nemusel denně hledět po slevách, co je kde levnější a je výhodné koupit.

majka220990
2. lis 2013

@laurital Děkuju Ti, jsi hodná 🙂 Snažíme si ušetřit nějaké peníze, je mi jasné, že může a bude hůř. Máš dobrý nápad, ta svatba nebude až tak strašně luxusní, věřím že by se dala udělat i honosnější, ale my nikdy neměli nějak extrémně peněz.Už mám nějaké věci nakoupené tady z bazárku a dobré ceny, např. závoj, výjde mě levnější koupit ho za 140,- tady než za půjčení dát 200,- takto bude můj a můžu ho dál prodat, stejně tak jako spoustu jiných věcí.Proto raději šaty koupím za 5400,- a zkusím je dál prodat, než vyhodit takové peníze za jeden den a nikdy je neuvidím. Ono dneska to bez šetření asi ani moc nejde. Jen z té budoucnosti mám trochu strach :(

laurital
2. lis 2013

@majka220990 Kočko, je opravdu poznat, že jste mladí a už velmi rozumní a reálně uvažující.To se opravdu vidí málokdy.Myslím si, že to zvládnete, i proto, jak jste realističtí.Kolik mladých na to vlítne a čeká, že to nějak dopadne.
Do budoucnosti nikdo nevidíme...
Užij si plánování svatby i obřad, snažte se něco málo našetřit ať máte alespoň malou rezervu, kdyby partner přišel o práci až budeš na RD a věř mi, že všechno dobře dopadne.

majka220990
2. lis 2013

@laurital Víš to je tím, že jsme si nikdy nemohli já nevím jak vyskakovat, a ted když navíc už budu 4 měsíc doma co marodím s nohou,taky to udělá hodně.Snad aspon ta svatba se povede, už z toho mám nerva ted, ale konečně jsme našli místo na hostinu, tak už jsem zase víc v klidu.Díky moc za podporu,ono to co je ted, neznaméná, že nemůže být ještě hůř, to je to čeho se bojím. Dneska se ti pakouni navrchu nejsou schopni domluvit a čekat že někomu tam rupne v kuli a sníží RD a MD na minimum,tak pak už stát asi vyhyne.Nejlíp se stejně budou mít naši chudáci menšina.

helcenka
2. lis 2013

@majka220990 - určitě to zvládnete, jestli jsi četla můj příspěvek výše, tak jsme začínali teda s menšími náklady, v malém bytě, ale pak přišla hypotéka, větší byt s většími náklady, přibyl nám další člen domácnosti, náklady na pojištění se tím pádem zvedli, víc peněz projíme. Manželovi se teda o něco málo zvednul příjem, ale dělá to zhruba 2000 (z toho necelých 1000 dělá vlastně odpočet na prcka, což by jste pak taky měli...) a náklady máme vyšší zhruba o 8000,-.
Snažím se mít pořád malou finanční rezervu na nečekané výdaje - jako třeba teď se s náma rozloučila po 12 letech pračka, takže jsme museli koupit novou, takže rezervu jsme vyčerpali a musím ji tam teď zase nějak naspořit, ale až po novém roce, protože do Vánoc opravdu nenaspořím nic.
Občas dostaneme nějakou kačku pro děti, ale jsou to v řádu stokoruny, maximálně 1000,- a za to koupím, co je potřeba, většinou teda dětem, teď jsem si ale musela koupit zimní boty, protože ty moje po 8 letech vypověděly službu... No a na kvalitních botách nešetřím u nikoho....
Manžel občas vydělá něco bokem, ale to taky nejsou horentní sumy, bývá to tak do 5000,-. Když jsme čekali prcka, tak aby jsme měli víc peněz na výbavičku, tak šel i pomáhat na stavbu.
Tak by možná bylo řešení, že by si přítel mohl najít vedlejšák, lepší je nastálo, ale i nárazovky nejsou špatný. Pokud mu to teda dovoluje jeho pracovní doba. A udělat skromnější svatbu, vždyť to nemusí být žádný luxus a pokud vám zbydou peníze, tak to dát třeba do výbavičky nebo umořit půjčku, pokud to jde, pak by jste měli menší náklady. A jestli chceš změnit práci, tak to bys měla začít hned, aby jsi pak měla odpracované dny a měla nárok na mateřskou.
Dneska to není tak jednoduché, ale ani já bych nevěřila, že můžeme vyjít, ale je to tak.

diviska
2. lis 2013

@blahova_andrea ta Amálka je zatím malinká a nic moc nepotřebuje, největší položka je auto a to mi dost často dotuje mamka a bazén, do kterého mám permanentku také od mamky, jinak se to dá a to mám dokonce i telefon a počítač 🙂

blahova_andrea
2. lis 2013

@helcenka to tedy nechápu v kterém městě a v kterém století jste vyšli s 10 000 pro tři lidi a ještě vám zbývalo 😅

helcenka
2. lis 2013

@laurital - to máš pravdu, když jsme byli v malém s menšími náklady a ve třech, tak jsem se klepala, jak zvládneme hypotéku, větší náklady, dalšího prcka se skoro srovnatelným příjmem, ale zvládáme a myslím, že nijak neživoříme, jen nic neušetříme, zatím jsem na rodičáku, tak až budu v práci, tak to budeme "boháči" a nebudeme vědět, co s penězma 😀 .

helcenka
2. lis 2013

@blahova_andrea - no asi jsem to špatně napsala, náklady jsme měli zhruba 10000,- ale příjmy o něco vyšší, takže jsem zbytek ušetřila.

blahova_andrea
2. lis 2013

@majka220990 utáhnete, neboj. on člověk zvládne to, co musí. i jiní mají hypotéky a zvládají to. já kdybych jen počítala, tak si syna taky nedovolím mít. ale když už ho mám, tak to holt vždy musím nějak udělat.