Daně. Může si v mém případě manžel na mě uplatnit slevu na dani?

ajja87
8. bře 2022

Aboj holky, prosim o radu, muze si na mě manžel uolatnit slevu na dani... Vloni jsem byla cca do 7 ledna na neschopence, pote nastoupila na mateřskou, ktera trvala do 30.7. Pak jsem do 1.9. cerpala dovolenou od zaměstnavatele... Příjmy za nemocenskou a dovolenou jsem nepřesáhla těch 60000,ale s mateřskou uz by to dalo, tak nevím jestli se do toho ta mateřská pocita nebo ne? A zda musím případně dokladat nejaky potvrzení o čerpání mateřské? A ještě prosím moc nechápu, zazadal jsem si o potvrzení o zadnitelnych příjmech (daně mi zaměstnavatel neudělal, tskze musim sama, vím měla jsem se zajímat dřív)... No ale k věci, potvrzení mi přišla dve, jedno normálně o zadnitelnych prijmech za srpen a drzhe druhe o srazne dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby za kalendářní měsíce leden, červenec a září? A ja moc nechápu proč je to takhle divně rozdělené?

klokanka31
8. bře 2022

@ajja87 Mateřská se počítá do daní

leniczka23
8. bře 2022

Mateřská se do toho počítá, takže bohužel.
Na druhou otázku nevim odpověď.

ajja87
autor
8. bře 2022

Ja si to říkala, ale nebyla jsem si jistá, protože naposled jsem to řešila před 5 lety. A nepamtuju si jak jestli musim ten orijem mateřské dokladat?

sparkles9
10. bře 2022

@ajja87 K druhé otázce- měla jsi podepsané prohlášení poplatníka (růžový papír) po celý loňský rok?

ajja87
autor
10. bře 2022

@sparkles9 ne prej nemela, to mi říkala účetní

sparkles9
10. bře 2022

@ajja87 na jednu stranu to odpovida, srazkova dan je pokud nemáš podepsane prohlášení. Ale pokud je tam i jedno o zdanitelných příjmech, tak to by znamenalo, že v srpnu podepsané bylo. A na výplatních páskách máš daňovou úlevu 2 320 v tom srpnu, a v jiné měsíce ne?

ajja87
autor
10. bře 2022

Aha, no a to jsem se asi měla o to prohlášení zajímat sama? Ja to nikdy totiž neřešila, stará vedoucí mi to vzdycky dala podepsat a ted od roki 2020 máme novou a ta mi nic nedala... Za rok 2020 jsem si dělala daně sama, protože jsem měla ještě příjem při rodicaku. Tak nevím jestli tonebrala automaticky a nevyprdla se s tím prohlášením na mě... Každopádně jsem prohlášení nepodepisovala, rozhodně ne jen ten jeden mesic

ajja87
autor
10. bře 2022

Vyplatnice musím pohledat...

sparkles9
10. bře 2022

@ajja87 Ze zákona se máš starat sama. To že to třeba mzdová/vedoucí hlídá je dobrá vůle. Jinak se do 15.2. každý rok podepisují prohlášení i žádost o zúčtování daní. U nás to třeba hlídáme, ale u holek, co jsou už na rodičáku a nemají příjem tak ne, je to na nich.
Pohledej ty dané pásky a uvidí se

ajja87
autor
10. bře 2022

@sparkles9 můžu ti poslat ofocene do zprávy?

sparkles9
10. bře 2022

@ajja87 jo