Dědictví - peníze mých děti vs. děti z prvního manželství. Vyzná se někdo v dědickém právu?

11. bře 2023

Dobrý den, vyzná se někdo prosím v dědickém právu? Je mi jasné, že všechno po manželovi budou jednou dědit všechny jeho děti - jak naše, tak jeho z prvního manželství. Ale má babička zemřela a našetřila nějaké peníze a mají je dostat mé děti. Předpokládám, že když je dám na účet - spořicí - na mé jmeno, ale založený až v manželství, (takže peníze na něm jsou i manzelovy?), tak v případe úmrtí peníze od mé babičky dostanou i (pro ni) uplne cizí děti - ty z prvního manželství....je to tak? Jak a kam mám tedy ty peníze uložit? Nevím, jestli chci zakaldat nějaké stavebko pro děti nebo tak něco....tak doma pod matrací? 😂🙈
Děkuji moc ☺️🙏

bramarfi
11. bře 2023

To by neměl být zásadní problém. Peníze, které zdědíš, jsou tvé. A i kdybys je vložila na účet (i kdyby společný s manželem), tvé zůstávají. Jediné co, měla bys být schopná doložit, že pocházejí z dědictví. Jak by to bylo s teoretickými úroky, si už nejsem úplně jistá.

autor
11. bře 2023

@bramarfi jenže to není úplně dědictví - moje babi to našetřila tajně, nikdo o tom vůbec nevěděl, a prý to sporila svým dcerám (má mamka) a moje mamka se rozhodla dát část mým dětem - svým vnoučatům... Takže leda by mamka napsala nějakou darovací smlouvu? Tím pádem by to bylo prostě navždy těch obdarovaných?

dyechampion
11. bře 2023

Zaloz ucet svym detem a dej je tam.

xcassiopea
11. bře 2023

pokud to neošetřila závětí a všichni její dědicové pokud jsou s tím v pohodě, dávalo by smysl i vzhledem k případným legislativním změnám do budoucna založit spořící účet rovnou dětem a dát peníze po babičce rovnou jim a trochu zmírnit dopady inflace i úroky.

autor
11. bře 2023

Že by ucet, jo.... Tak asi snad 🤔 děkuju

levandule_k
11. bře 2023

Tady by bylo dobré, kdyby se vyjádřil nějaký právník.

Pokud ti ty peníze dala tvoje mamka, tak dar není součástí SJM, jen se obávám, že by se to velmi blbě dokazovalo. (Nemám s tím zkušenost, ale lidi se dokážou o majetek pěkně rvát....)
Co si pamatuji ze základů práva, tak investice pořízená před manželstvím není součástí SJM, ale úroky vzniklé za dobu manželství už součástí SJM jsou. Myslím si, že u darů to bude stejné.
Takže kdybys to dala na svůj účet, že je to dar pro tebe např. 100 000 s úrokem 5%, tak 100 000 je tvých, není součástí sjm, ale 5000Kč za rok po zhodnocení už součástí SJM je.

Tedy je nejjednodušší založit něco přímo na jméno dětí, spoření nebo investici, záleží na horizontu a co od toho očekáváš.

squezy
12. bře 2023

Ja bych taky tvym dětem založila nějaký spořící účet. Nebo za peníze od babičky jim kup zlaté mince, zlato je určitě investice.

betelgeuzz
12. bře 2023

Držet dlouhodobě peníze na spořícím účtu je nesmysl. Inflace je tak velká, že za 10 let, nebo za jak dlouho tvé děti peníze využijí, z nich bude reálně půlka. Nakoupila bych za to zlato a nechala napsat tvou mamkou, že je to dar pro tvé dcery.

vladkabi
15. bře 2023

Zalozila bych ucet detem.. bud “normalni” sporici, nebo stavebko a nebo penzijko… to si teda budou moc vybrat az v penzi.. takze zalezi kolik a k cemu to tak dat.. pokud na bydleni treba nebo v 18ti nebo tak tak bud sporici a nebo stavebko a nebo pokud chces mit jistotu ze na to nesahnou a budou si sporit tak penzijko - tak muzou v roce kdy jim je 18 vybrat tretinu toho co tam je..

levandule_k
15. bře 2023

@vladkabi Ta třetina u dětí na penzijku jde vybrat, když spoříš, alespoň 10 let. Navíc ty peníze lze vybrat z penzijka i dříve, akorát vracíš státní příspěvky, nikdo ti u hlavy pistoli nedrží, abys je nemohla vybrat a od 18 je úplně na dítěti, co s tím udělá, bez ohledu na názor rodičů. Dále penzijní fondy mají docela vysoké poplatky a nejsou nejvýkonnější na trhu. Dětem to potřebuje dát do něčeho flexibilnějšího, kdy si z toho třeba zaplatí jednou svatbu, vybaví bydlení atd. I když to myslíš dobře, tak si napřed zvyš svou finanční gramotnost než začneš doporučovat konkrétní produkty.

ai30
15. bře 2023

@betelgeuzz Naprosto souhlasim, davat penize pro deti kamkoliv na ucet je hloupost, inflace je kompletne sezere.

levandule_k
15. bře 2023

@ai30 Spořák je na krátkodobé cíle max. do třech let, akorát spousta lidí takhle neuvažuje.

vladkabi
15. bře 2023

@levandule_k ja samozrejme vim, ze to jde vybrat driv.. i ze to za deti muzou vybrat rodice… ja osobne bych dala penize do investic, ale tohle byll tak jako, ze konzervativni, kdyz premysli pani jestli neni doma lepsi to dat pod matraci…

exbordelar
15. bře 2023

Zalezi take, kolik to je penez. Jestli to jsou desetitisice, to bych za to aktualne koupila neco hodnotnejsiho, co ted potrebuji, bo inflace. Pokud statisice, premyslela bych o koupi pozemku mamkou, s tim, ze se to prevede pak na tve deti.

console
15. bře 2023

Ucet, sporeni, penzijko a stavebko jsou podle me uplny nesmysl z dlouhodobeho hlediska. Kup nejake drahe kovy anebo pozemek, nemovitost, nevim, kolik to je penez, to nepises. Nebo je vloz do sve firmy a zhodnot, nevim. Ale nechat je nekde lezet mi neprijde dobre.

autor
16. bře 2023

Děkuju moc za tipy a rady všem 🙏🙏🙏