Doma po skončení RD

eviicka
24. dub 2019

Ahoj, chtěla bych poprosit, kdo se pohybuje v oboru či má zkušenost o několik rad. Za nedlouho mi končí RD (věk tři roky) a protože není úplně reálné poladit směny a péči o dítě zvažuji, než si všechno sedne, že zůstanu chvilku doma i po skončení RD. Rodičovský příspěvek už mám vybraný delší dobu.
1) Platí, že zdravotní pojištění za mě bude i nadále platit ZP, protože pečuji o dítě do 4 let? A že další pojištění (sociální) nemusím řešit (je mi jasné, že doba se mi do důchodu počítat nebude)?
2) Je pro mě nějaký rozdíl jestli jsem na neplaceném volnu od zaměstnavatele či ne (kromě držení místa - potřebuji vědět na čem jsem, než o neplacené volno zažádám)?
3) Pokud budu na neplaceném volnu, mohu někde na brigádu? A mohu na brigádu (třeba výpomoc) ke svému zaměstnavateli?
4) Pokud znovu otěhotním a stihnu nástup na mateřskou do 4 let od první mateřské, budu na ni mít nárok?

Všem děkuji za odpovědi.

zelenaesmolda
24. dub 2019

@eviicka
ZP za tebe bude platit pojisteni do 7 let veku ditete takze klidne muzes zustat doma.
na brigadu samozrejme muzes ale je pro tebe lepsi aby sis nevydelala tusim to je 3000 a vic protoze pak te musi oni prihlasit jako sveho zamestnance a odvest za tebe zdravko coz je pokud by to blyo kazdy mesic jinak dost na palici se furt prihlasovat a odhlasovat.

lnk84
24. dub 2019

@eviicka Na ZP se musíte nahlasit jako osoba pečující o dítě do 7 let. Sociální pojištění není povinné. Ale s tou MD si nejsem jistá..pokud trvá zaměstnání, tak možná budete mít narok

j.a.n.i
24. dub 2019

@eviicka No ad 2) bud jsi na neplacenem volnu nebo chodis do prace nebo das vypoved jina moznost neni.

eviicka
autor
24. dub 2019

děkuji všem za odpovědi

@j.a.n.i k bodu dvě - je mi jasné, že buď neplacené nebo výpověď. Jde mi o to, jestli kromě držení místa je v tom pro mě nějaký rozdíl (konkrétně například v budoucím případném nároku na mateřskou, či možnosti vypomoci zaměstnavateli brigádou na dohodu na jiné pozici).

j.a.n.i
25. dub 2019

@eviicka Tak samozřejmě ze pro narok na ppm je v tom sakra rozdil, kdyz jednou ten narok mas a jinak ne. U zbytku to je fuk.

iivetaak
25. dub 2019

Do 4 let věku prvního ditete bys nárok na ppm měla - pokud by trval i pracovni poměr.

eviicka
autor
25. dub 2019

@j.a.n.i
@iivetaak
Díky, to jsem chtěla vědět, překvapilo mě, že ten nárok tam je 🙂.

iivetaak
25. dub 2019

@eviicka není zač. Taky mě to překvapilo. Je to fajn

j.a.n.i
25. dub 2019

@eviicka Narok se vaze pouze na trvani pracovniho pomeru.

caitlin7
25. dub 2019

@j.a.n.i existuje přece i tzv. ochranná lhůta

j.a.n.i
25. dub 2019

@caitlin7 ktera nic nemeni na tom, ze vznik naroku na ppm se vaze pouze na trvani pracovniho pomeru.

caitlin7
25. dub 2019

@j.a.n.i podmínkou pro PPM je účast na nemocenském pojištění po dobu 270 dní v posledních 2 letech a buď trvání prac. poměru nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě.
A pokud si OSVČ platí nemocenskou tak nárok nemá?

eviicka
autor
25. dub 2019

Ještě, co se týká zdravotního pojištění, pokud ho za mě bude platit stát, platí tam pravidlo, že do školky může, ale max. na 4 hodiny denně - nebo tam je jiné omězení? (určitě ho tam nechci dávat každý den a nebo celý den, na druhou stranu úplně bez školky bych byla taky nerada - hlavně kvůli socializaci před případným nástupem d práce).

j.a.n.i
26. dub 2019

@caitlin7 resime zamestnance a neplacene volno...

j.a.n.i
26. dub 2019

@eviicka jojo, presne tak 4 hodiny

lenoulinkaa
26. dub 2019

Jeste si můžeš přivydělat 10.000,- na DPP , kteta taky není pojištěna, a 2.999,- DPC

j.a.n.i
26. dub 2019

@lenoulinkaa Klidne muze i vic, akorat pak zamestnavatel odvede zdravotni a sociální.

lenoulinkaa
26. dub 2019

@j.a.n.i to jo, ale pak nemůže mít tu péči o dítě... Nebo teda může nastoupit normálně do práce s tím, že bude odvádět standardně pojištění alespoň z minimální mzdy..

j.a.n.i
26. dub 2019

@lenoulinkaa To ale neni pravda, pri peci o dite pro ni neplati minimalni vymerovaci zaklad a bude zdravotni odvádět jen ze skutecne mzdy.

lenoulinkaa
26. dub 2019

@j.a.n.i při péči o dítě nesmí vydělávat tak, aby byla pojištěná, protože potom ztrácí statut pojištěnce státu

caitlin7
26. dub 2019

@j.a.n.i dobře, ale je zavádějící tvrdit, že ppm můžeš mít jen v případě trvání prac. poměru

j.a.n.i
27. dub 2019

@caitlin7 při péči o dítě může vydělávat, je potřeba se v tom zákoně dočíst dál než k 7 paragrafu.

j.a.n.i
27. dub 2019

@caitlin7 a netvrdil a jsem, že pro ppm musíš mít trvajici pracovní poměr, ale že je pro vznik nároku stačí jen trvajici po, což je dost rozdíl.

caitlin7
27. dub 2019

@j.a.n.i to s tím výdělkem asi nepatřilo mně.
Jinak tedy cituji: "... ze vznik naroku na ppm se vaze pouze na trvani pracovniho pomeru" toto jsi původně napsala... končím debatu.

j.a.n.i
28. dub 2019

@caitlin7 A v kontextu teto diskuze to plati...