Dostatečná finanční rezerva, když plánujeme mimi

lucisuska
20. únor 2013

Jaká je podle vás dostatečná finanční rezerva, když plánujete miminko? Děkuji za odpověď. 😉

zvirka
21. únor 2013

My jsme neměli prakticky nic, já po vysoké nemohla najít práci, dělala jsem jen brigády. Takže na kočárek jsme si půjčili od tchána, vrátili jsme z porodného. Já dostala ode dne porodu rodičák, přes manžu jsme převedli na tříletý. A dalo se to. Něco jsme koupili po bazarech, ale oblečky až do roku jsem všechno kupovala nové. Něco málo přispěli bábi s dědou. Manžel má přibližně průměrný plat, máme vlastní byt, žádné dluhy. Od roku malého zase brigádně pracuju, ale platím si z toho studium, takže je to šul nul. Ale byli jsme i na dovolené, jezdíme na výlety, malý má vše, co potřebuje, necítím, že by nám chyběla nějaká "finanční rezerva".

zvirka
21. únor 2013

Ještě dodám, že zároveň máme dvě stavebka a úrazové pojištění pro celou rodinu.

ilonne
21. únor 2013

@katschka Porodné není u všech, teď už jen u těch, kteří nedosahují určitého příjmu. Já si nemyslím, že zrovna ty by jsi neměla mít nárok na to o čem píšu, normálně jsi pracovala a že skončil tvůj zaměstnavatel, za to ty nemůžeš. Mě prostě štvou případy, kdy holky vylezou ze školy, hned si pořídí 1 a více dětí a neustále natahují ruku a ještě nadávají. A když se podíváš do jejich rodinné historie, hned zjistíš odkud vítr vane. A nejhorší je, že vychovají akorát další v řadě. USA je vůbec kapitola sama pro sebe, ale co vím taky tam neodvádí tyhle šílené příspěvky na sociální politiku. Jak jsem psala, ať je po mě stát nechce a já si pak na RD našetřím a nebudu si stěžovat.

janicka38
22. únor 2013

@ilonne Jo, nechtela jsem to napsat, ale uplne nejlip se maji ti co delat nechteji a ani nebudou.

katschka
22. únor 2013

@ilonne Aha, tak s tím porodným jsem to nevěděla. Myslela jsem, že mají nárok všichni, kteří mají první dítě. Na další už nárok není. A to, že mi skončil zaměstnavatel a já za to nemůžu, že ho nemám, tak to vůbec nikoho nezajímá a já na to fakt nárok neměla. To mi věř, že jsem si všechno pozjišťovala.
Ono je to všechno dvojaký. Jsou fakt rodiny, který by neměly vůbec nic nebýt sociálních dávek a do takové situace se nemusí dostat vlastním zaviněním. Tohle se hrozně snadno říká, ale hůř dělá...

ilonne
22. únor 2013

@katschka Jasně, však jsem taky všude psala - ti co makat nechtějí a nikdy nebudou. Mě spolehlivě vytočí 18ti-20ti letá slečna, která sotva vylezla ze školy a buď je už těhotná a zjišťuje na co všechno má nárok a rozčiluje se, proč dostane tak málo, nebo těhotenství plánuje se stejnými dotazy. A ještě k tomu dodávají omáčku - "Nejsem žádná kariéristka, chci být mladá a krásná maminka". Jako máme to i v rodině, naštěstí její partner je normální a prohlásil, že mají ještě čas z čeho by jako to dítě živili. A slečna má představu jak se bude na mateřské flákat a stát jí bude platit atd....

katschka
22. únor 2013

@ilonne nespokojený lidi byli, jsou a budou a nemá cenu si zkracovat život myšlenkami na ně. na to je čas moc drahej

nerreidda
22. únor 2013

@ilonne můžeš mi napsat,co vaříš a nějaký recept? Díky 🙂

ilonne
22. únor 2013

@nerreidda Jasně, třeba kuřecí prsa na paprice. Kuřecí prsa, sladká mletá paprika, cibule (1 větší), zakysaná smetana 1 kelímek - 10% je ideální. Osmahneš nakrájené maso na cibuli, stáhneš z plotny, okořeníš, přidáš mletou papriku, podliješ vodou a dusíš do měkka, pak přidáš zakysanou smetanu. Příloha cokoliv co máte rádi. Já kupuju kuřecí prsa většinou v lidlu i s kostí, ze které pak dělám vývar a prsa jsou za 99,-Kč/1kg. Použiju polovinu, takže cca 50,-Kč, smetana cca 10,-Kč, ostatní fakt nemám spočítané, a udělám z toho 4 porce (2x můj oběd, 2x oběd Anežka - počítám jako jednu porci, 1x večeře manžel).
Nebo upeču vepřovou kýtu a příloha dušená mrkev s hráškem a brambory.
Kuřecí prsa osmahnout na cibulce, stáhnout z plotny, okořenit, přidat taky mletou papriku, podlít, dusit do měkka, přidat česnek. Příloha špagety - posypat sýrem.
Pečená kuřecí stehna na oreganu s rýží. Kuře osolit, posypat oreganem, podlít, upéct. Příloha rýže, brambory.
Kuře na soli - kuře cca 1 kg, 1 kg soli, rozpálíš troubu do zapékací misky vysypeš sůl, předehřeješ, položíš kuře a pečeš cca 1-1,5 hod. podle trouby, pak otočíš a zase pečeš cca 1 - 1,5 hod. k tomu pečené brambory a zeleninový salát.
Brambory zapečené s brokolicí a sýrem. Smícháš uvařené brambory, varem prošlou brokolici, osmahnutou cibuli na kolečka. Posypeš sýrem, zaliješ vajíčkem rozmíchaným s mlékem, upečeš. Pekáč máš tak na tři dny. Z jednoho pytlíku brokolice je toho fakt hodně.

nerreidda
22. únor 2013

@ilonne díky 🙂

pavlinka_zetko
22. únor 2013

Myslím, že rezerva ve výší půl roku výdajů domácnosti, je tak akorát. Já odešla na mateřskou a od té doby se nám podělala myčka, pračka i počítač. A auto konce rodičáku rozhodně nedožija, ale s tím jsme počítali. Vůbec mě nenapadla varianta, že bych nekojila a když jsem se vrátila z porodnice absolutně bez mlíka a spočítali jsme, že pokud budeme kupovat hypoalergení mléko, tak jenom to je v řádech tisíců měsíčně, tak se mi udělalo špatně. Naštěstí do konce šestinedělí jsme plně kojili až do roka a půl. Než jsem otěthotněla, dělala jsem spoupis měsíčních předpokládaných výdajů a do kolonky mimi jsem dala 2000 Kč a myslela jsem si, jak to není dostatečné. hahaha. Samozřejmě neříkám, že kdybych jo musela šetřit, tak bysme se do toho nevešli, ale nechci sedět s malým celé dny doma na zadku, chodíme na kroužky, kde hodina vyjde na 120-150 Kč (žijeme v Praze) a chodili jsme plavat. Ale při zdražení plavání na 400 Kč za půl hodiny jsem to zrušila. No a pak takové ty milé výdaje jako očkováno rotaviry 4000, očkování tubera 1500, nová autosedačka 5000 (bála jsem se koupit bazarovou kvůli bezpečnosti) no a teď botičky. Kupuju ze zdravotních důvodů pouze nové boty s atestací a na doma nedávám bačkůrky ale sandály taky s žirafkou. Když vydrží 2-3 měsíce, tak je to sláva. Takže téměř každý měsíc počítám 800 na botky (první velikosti byly levnější). Naštěstí manžel má velice slušnou práci a kdyby o ní přišel, tak do týdne má novou stejně ne-li lépe placenou a já jsem účetní, takže můžu pracovat z domova. Ale nikdy nevím, kdy přijde jaká nemoc, že pracovat nebudeme moc. Máme nějaké pojistky na delší pracovní neschopnost, ale bez finanční rezervy alespoň na 3 měsíce bych šílela strachy.