Dostatečná finanční rezerva, když plánujeme mimi

lucisuska
20. únor 2013

Jaká je podle vás dostatečná finanční rezerva, když plánujete miminko? Děkuji za odpověď. 😉

victress
20. únor 2013

@ladenka já měla taky solidní MD a říkala jsem, že kdyby byl RD ve stejné výši jako MD, tak bych rodila o život 😀 😀 😀 😀 ale myslím, že jsme na tom v ČR ohledně mateřské ještě moc dobře, v USA nebo Anglii i v jiných státech mají minimum nebo i nic a být 2-4 roky doma je pro ně sen... 😝

ladenka
20. únor 2013

@romca13 my neměli žádné bonusy, ale těch 30% rozdílu jsem stejně měsíčně do práce projela, takže jsem byla vlastně na svém 🙂

mirusak1
20. únor 2013

@berenika39 No ono to prave u kazdeho stejne neni, protoze do urcite vyse platu je to 70 procent , ale nad urcitou hranici uz je to mene a nad urcitou jeste mene (uz si nepamatuju kolik, ale mam pocit, ze do 24 tis. to bylo 70 procent a pak se to snizovalo a to uz fakt citit bylo), takze ten kdo ma plat hodne vysoky, tak potom s materskou poskoci vyrazneji dolu nez ten, kdo ma plat nizsi...

berenika39
20. únor 2013

@mirusak1 jj, souhlas, to je nevýhodné.

veronikaka
21. únor 2013

@elulin Pokud si platíš nemocenskou, tak tu mateřskou máš skutečně skoro stejnou jako plat - já jsem si odečetla benzín a byla jsem na stejno. Jak píše @berenika39 mateřská se počítá z platu. Je tedy jasné, že pokud někdo pracuje za minimální mzdu, nemůže očekávat mateřskou 20 000 Kč ... Ale to je na každým, aby si zodpovědně spočítal jak na tom bude. Já mám vypsaný veškerý výdaje na celej rok v počítači a skoro žádný výdaje mě nepřekvapí - i na vodě a elektrice jsou počítadla a dá se předpokládat kolik budu doplácet a nebo kolik mi budou vracet ...

veronikaka
21. únor 2013

@romca13 To je pravda, ale už před otěhotněním si můžeš zjistit, kolik budeš brát a připravit se na to. Pokud se teda nezmění legislativa. Navíc teď ten rodičák jak je udělanej, tak se dá naplánovat ještě líp - vím, že je to míň peněz, ale člověk si to může častěji měnit. Např. ve Velké Británii máš mateřskou 9 měsíců a pak šupaj do práce a děti do školky - školka tam vyjde kolem 600 liber za měsíc. To samé s podporou v nezaměstnanosti - jen málokdo má na ni nárok ... Ale to jsem někde jinde ...

romca13
21. únor 2013

@veronikaka no právě že my si to před těhu spočítali a proto jsme věděli, jakou chceme mít rezervu

veruska007
21. únor 2013

@orchidis Záleží, s kým se srovnáváš. Samo, mám v okolí lidi, kteří mají dvě auta, na účtu aspoň milion, zajet si pro ně na kafe do Rakouska, na sushi do Vídně... nic není... a pak zas vidím takové, u kterých si říkám, že se ještě máme dobře. Mně přijde, že rodina s malými dětmi má vcelku malé výdaje - třeba i oblečení mám mnohem méně, kosmetiky tolik nepotřebuju, nechodíme do restaurace, kina, divadla... až budou děti ve škole, asi mě to bude pálit víc. Ale zatím jsem ráda za to, co mám 😉

ilonne
21. únor 2013

@victress
@veronikaka Já vím, že se tady zahraničí docela hodně používá jako argument, jak se tady máme dobře na MD a RD, ale chtělo by to taky srovnat kolik odvádějí do sociálního systému oni a kolik my. Já si taky stěžuju ano, ale štvou mě stížnosti lidí, kteří v životě nemakali a hrozně si stěžují, že jim stát dává tak málo. Sakra na tyhle já odváděla 1/3 svého platu a teď nemám na nic nárok jen na RD a ty co nemakali a jsou označováni za sociálně slabé, tak pobírají vše možné příspěvky. Tak ať po mě stát nechce 1/3 platu na sociální pojištění a já si ji budu spořit, abych si pak nemohla stěžovat.

speedygon
21. únor 2013

no, já měla mateřskou nízkou, ale pokud je nižší, než rodičák, dá se požádat a oni vám ten rozdíl doplatí...takže jsem vlastně na malou celou dobu brala stejně...a ač jsme na tom mizerně, zvládli jsme to a hlady jsme nikdy nikdo netrpěli...čekáme další mimi, podmínky o něco horší, ale vím, že to zvládneme...navíc přivýdělek maminky k rodičáku není již ničím omezen, takže pokud má možnost, může pracovat...já tuto možnost nemám, ale snad něco najdu...

baraz
21. únor 2013

rezervu nemáme. dostavěli jsme domů, máme auto a krátce po narození malé budem kupovat druhé. takže myslím, že zabezpeční v tomto jsme. na běžné měsíční výdaje - hypo+jídlo+benzín ... no prostě vše musí stačit plat+mateřská+moje brigád .. čekat ještě na vtvoření rezerv, tak nemám dítě ani za 2 roky ..

ilonne
21. únor 2013

Ještě k tématu, stěžuji si mimo jiné i proto, že mám pocit, že stát trestá za to že jsem chodila do práce a snažila se zabezpečit místo toho, abych se bezhlavě vrhla do "výroby dětí" a pak jen natahovala ruku. Prostě podle mě je celý nás sociální systém výsměch pracujícím lidem, kteří měsíc co měsíc odvádějí daně a pak když by něco z toho potřebovali zpátky, tak jim akorát nakašle. To je skutečně spravedlnost. Opravdu nechápu proč je můj příspěvek na RD v závěru stejně vysoký jako těch kterým slovo "práce" nic neříká 😠 😠 😠 .

katschka
21. únor 2013

@lucisuska Tak my jsme rezervu neměli žádnou. A obávám se, že kdybysme čekali, až budeme mít rezervu, tak děti nebudeme mít nikdy. Naštěstí má manžel stálou práci, kde dostává tolik peněz, že si nevyskakujeme, ale ani neživoříme. Dalo by se ušetřit na levnější dovču, ale to my zase neumíme. A až budu pracovat, tak to bude zasejc jiný. Je fakt, že od září jde nejstarší synátor do školy, tak to se asi prohneme. Ale ono to nějako půjde. 🙂

katschka
21. únor 2013

@ilonne Myslím, že můžeme být rádi, že vůbec něco dostáváme. Moje ségra žije v německu a tam dostává menší rodičák "jen" rok. A jsou na tom matky i hůř. Ano, dostáváme málo, ale dostáváme. Řekla bych, že nejhůř jsou na tom matky samoživitelky. Ty jsou na tom líp zase v zahraničí. Tady je každýmu jedno, jestli budou jíst kořínky.... ☹ Obdivuju každou, která zvládá uživit sebe i děti.

ilonne
21. únor 2013

@katschka Jak jsem psala a kolik v tom Německu odvádí do sociálního systému?

orchidis
21. únor 2013

@katschka Kačko, to je pořád ta samá nedotažená básnička... 😉 My matky, socky můžeme být rády... Není to tak. Vidělas někdy platy v Německu? Soc. systém? Podmínky pro maminky s dětmi? Ty jejich boží firemní školky a jesle a možnosti práce na 4,5h denně? 😉

Nemyslím si, že bychom si zde měly sedat na zadek za to, co pro nás tento stát dělá. Nedělá totiž nic, hází klacky pod nohy. Strávili jsme teď půl roku v zahraničí a intentzivně zvažujeme přesun natrvalo. Takže asi tak 😉.

Plus teda patřím k matkám, co absolutně nestojí o tu super možnost být s dítětem až 4 roky doma. Ona to totiž není MOŽNOST, ale pro 99procent holek NUTNOST a taky trochu vězení, protože dřívě se díky tomuto skvělému státu do práce dostane jen málokdo. A třeba by to uvítal... Já pracuji částečně od půl roku prvního dítěte a od dvou let bych šla klidně třeba na 4-6 hodin. A rouzhodně nejsem jediná. Bohužel jsou zde prachy na vše, jen na školky ne, tak prostě hodně holek fakt úpí doma až 4-5 let (pokud má dvě, tak celkem klidně až 8let). A pak se práce hledá ještě hůř.

orchidis
21. únor 2013

@veruska007 Jj, to máš pravdu, rozdíly ve společnosti jsou dnes velké. Mám kolem sebe hodně extrémů. Ale to by bylo na jinou diskuzi. Možná žijem tak nějak normálně, skromně, ale zas ne moc a právě proto, že kolem sebe mám hodně lidí opravdu bohatých i opravdu chudých, mám pocit, že jsme divní my 😀. To je úvaha jako koleno, co? 😀 Ale tak nějak to cítím...

kamino
21. únor 2013

@lucisuska ja jsm mela 60 tis,pomohlo mi to,kdyz jsem napr.3 mesice nedostala nemocenskou,ale hned jak prisly penize,tak jsem dolozila. Prckovi je 7 mesicu a nemela jsem potrebu na penize sahnout. Pritele plat jde na hypo,auti,byt...a z materske platim jidlo,prcka,drogerku... V pohode vyjdeme,nastesti nejsme narocni,hodne nakupuji v bazarku,v akcich,varim doma,snazime se zbytecne neutracet. V lete se rezerva nevysi jeste o doplacene stavebni sporeni,tak jsem v klidu. Rezervu mas dostatecnou,libi se mi tvuj zodpovedny pristup 🙂

victress
21. únor 2013

@ilonne kdybych si měla dělat těžkou hlavu z toho, kolik dostává jedna nejmenovaná menšina (kterých je teda spíš většina), tak bych se z toho musela dávno picnout, já do státní kasy naházela sakra dost a vše šlo na jejich dávky, ale nehroutím se z toho, svět je prostě nespravedlivý, mně stačí, že se jako rodina uživíme a máme zdravé děti. Ta menšina je neřešitelný problém asi stejně jako otázka co bylo dřív jestli vejce nebo slepice 😝

janicka38
21. únor 2013

@orchidis Tak my ted bydlime v Nemecku (Norimberg). Co ja vim, maminky dostavaji penize jen rok. Pokud jeste nepracovaly nebo vydelavaji malo, dostavaji po dobu jednoho roku 300 euro mesicne. Kamoska delala na polovicni uvazek (po znamosti), dostala pres 600 euro mesicne, kdyby mela platit jestlicky,tak ji zbydou dve stovky. Jesle jsou tady predrazene, preplnene a pani na hlidani taky drahe. Co znam maminky tak si docela stezuji a nadavaji. Nektere chodi uz do prace,kdyz je prckum sest tydnu. Nedovedu si predstavit ceske maminky jak by nechali takove mimco v jeslickach. Znama je samozivitelka, nikdo ji tady neda nic zadarmo, ma chudera dve prace a tak tak vyjde. Pak tu jsou i bohati, kteri vydelaji hodne penez. Myslim, ze je to u stejne jako u nas. Vsude chleba o dvou kurkach.

romca13
21. únor 2013

já myslím, že je strašně jednoduchý si to spočítat - každý zhruba zná své výdaje za měsíc ( + se o něco navýší za plínky a u nás třeba i u UM a to docela hodně), může si spočítat, koli bude mít na MD a RD, vezme si, jak dlouiho bude chtít být doma a pak už je to jednoduchý,,,,

katschka
21. únor 2013

@ilonne To netuším kolik odvádí. To jsem nějako nezkoumala.
@orchidis No ono to taky není až tak uplně růžové. Ségra dávala a dává všechny děti do lesní školky, která je jen na dopoledne a nemají tam možnost obědů. Na druhou stranu jsou děti celé dopoledne venku. Což je super. Do školky taky nevezmou všechny děti, které se přihlásí, páč prostě není místo. Takže jít pracovat ségra nemůže i kdyby mohla. Navíc bydlí na venkově u menšího města a sehnat tam práci je dost očistec. A když, tak zaměstnavatel dá minimum peněz, že musí zbytek do minima stejně doplácet stát. Takže je vlastně výhodnější nepracovat. O firemní školce jsem u nich neslyšela vůbec. A to nejen od ségry, ale od všech mamin tam. Co je pravda, že tam mají opravdu daleko vyšší platy. Respektive minimum na rodinu, do kterého doplatí výplatu od zaměstnavatele stát - v případě nutnosti (což je dost často). Další, co opravdu závidím, je možnost pro maminy s děckama jet na tři týdny se zrekreovat. O děti se tam starají a maminky chodí po procedurách a cvičení a tak. Ségra to měla se 4 dětma včetně jídla a všeho za 10eur na den. Taky jsem přemýšlela, že bysme tam odjeli na stálo. kor teď, když je prezidentem ten arogantní vůl. Ale ještě popřemýšlíme... opravdu není vše jen růžové.

katschka
21. únor 2013

@orchidis a sociální systém? No... nevím. Asi mají něco lepšího.. ale moc rozdílů jsem si teda nevšimla. A to tam ségra žije ofiko už nějakých 12 let. přesně jak píše @janicka38

xpila
21. únor 2013

@ilonne Naprostý souhlas, já budu mít na RD méně než 1/3 současného příjmu a to v případě, když si dám naprosté maximum. Takže opravdu super za to, jaké platím daně a pojištění...

ilonne
21. únor 2013

@katschka @janicka38 Vidíte a mě se líbí už jen ten rozdíl - ty co nepracovaly 300,-euro a ty co pracovaly 600,-euro a zase jsme u toho, proč tady mají všechny stejně a v závěru ty co nepracovaly víc (např. porodné, příspěvky na bydlení, na děti atd.).
@orchidis Přesně, rozhodně si na zadek nesedám a nesednu.
@xpila Jsem na tom úplně stejně.

xpila
21. únor 2013

@ilonne A nejvíc mě naštvou názory, že když teď tolik beru, tak že si mám na RD našetřit 😠

ilonne
21. únor 2013

@xpila Přesně, jako že se chovám zodpovědně, tak to mám odnášet a ještě doplácet na nemakačenka 😠 😠 😠

lenka5731
21. únor 2013

@romca13 je jednoduchý to spočítat, ale stát nesmí jednostranně změnit pravidla uprostřed "hry". To už tu v posledních letech taky několikrát bylo a většinou to nebylo k lepšímu 😒 Kamarádka takhle přišla na sníženém RP asi o 50 tis. 😒

xpila
21. únor 2013

@ilonne Jj, přesně tak. Jsem denně v práci přes 10 hodin, kolikrát si beru ještě práci domů a na víkendy a nakonec dostanu stejně jako ti, co nepracují a ve výsledku se mají ještě líp.

katschka
21. únor 2013

@ilonne Ale tady taky nemáš stejně. Já u třetího dítěte neměla zaměstnavatele, protože během doby, kdy jsem byla na rodičáku s druhým dítětem, skončil. Protože jsem byla nezaměstnaná, tak jsem neměla nárok na mateřskou a rodičák jsem začala pobírat při narození holčičky. Tím pádem mam sice 220tis. jako ostatní, ale na delší dobu - daleko míň měsíčně. Ty rozdíly tady jsou. Porodné je pouze na první dítě u všech. A třeba v USA, co si kdo nenašetří, to nemá. Myslím, že jsme oproti nim tady na tom ještě super. ... na tu bídu. Určitě nehájím politiky, páč to je jedna velká pakáž a kdyby nebrali úplatky, tak můžeme mít RP daleko vyšší... a nejen RP. Ale fakt máme jako jedni z mála takovou podporu matek na RD.