Dovoz jídla domů. Ušetřím hodně, když budu vařit sama?

volodka162
29. kvě 2014

Zdravím Vás maminy a chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc. Myslíte si, že se dost ušetří na tom když si vaříte sami pro sebe,max. pro přítele než kdybyste si nechali dovézt jídlo do baráku/paneláku? Nevím jak to je třeba v Praze, ale tady u nás se dá sehnat jídlo od 55Kč. Já teda moc ráda vařím, nedělá mi to problém, ale je fakt, že je otazník až se prcek narodí, jak budu všechno stíhat - přinejhorším bych dělala "jednodušší jídla"...nedá se svítit. Ale manžel říká, že když bych vařila doma, tak uvařím víc, víc taky sním a jedla bych to pak tři dny (což se i stává - holt mám velké oči) a takhle bych měla přísun rozmanité stravy jako hovězí, vepřové, kuřecí každý týden (je fakt, že hovězí si dopřáváme zřídkakdy). No, tak uvažuju...jak to vidíte vy? Tak obecně prosím. Samozřejmě, že pokud mi to nebude chutnat, tak raději budu vařit, ale já měla doposavat za to, že co se doma uvaří, tak za většinou se ušetří...ale asi spíš když je doma víc lidí a né jen dva. Díky za názor 😎

somalicats
29. kvě 2014

Je fakt, že já kolikrát taky navařím víc, ale úmyslně - když si muž chce vzít s sebou do práce nebo já vím, že nebudu mít čas vařit, tak si navařím v předstihu. Teď, co jsem doma s malou, vařím, ale malé porce, protože starší dcera má obědy ve škole a muž jak kdy. Takže buď stačí uvařit jen pro mne (to dělám většinou nějaké ty těstoviny s omáčkou nebo něco, co mám ráda já a nikdo jiný doma to nejí), nebo max pro dva.
Jinak ale k dotazu: obojí má svoje pro a proti. U domácí stravy víš, co tam dáváš, a rozmanitou si můžeš taky udělat, jen jde o to vychytat tu míru. To se ale nenaučíš, pokud vařit nebudeš. I doma se dá vařit levně, a přitom zdravě. Na druhou stranu dovoz jídla je bez práce a jsou dny, kdy člověk fakt nestíhá a za dovoz je rád. Ovšem kvalitu vstupních surovin si v takovém případě neohlídáš.
Nicméně i u mimča se dá v pohodě stíhat vaření, jen si člověk musí zaběhat svůj režim. My jsme teď ve stádiu příkrmů, a protože malá odmítá kupované skleničky, vařím i jí. A to musím extra, zatím ještě není ve věku, kdy bych jí mohla odebírat od toho našeho, než to dochutím.

me79
29. kvě 2014

Ja vařím tez každy den pro nás 2. Snažím se každy den neco jiného, tudíž ne velké množství. Nemam rada ohřívana jídla, takže rozvozu jídel moc nefandim. Kvůli nutriční hodnote pokrmu a ted v tehu i kvůli bakteriím . Vařením doma se určitě ušetři, aspon my to tak máme. Vařím hodne sezónně ( jaka zelenina prave roste). I když rada zajdu do restaurace na neco dobrého, nedám dopustit na domaci vaření jelikoz vím, co do jídla dam. Na druhou stranu si myslím, pokud možnost rozvozu kvalitního jídla mas, na nějakou dobu, když bude miminko malinke, se to zvládnout da. Hlavne na vaření ani další věci nebude hned po narozeni mimina určitě sila a čas.

volodka162
autor
29. kvě 2014

@me79 Asi to zkusím třeba na 14dní a uvidím. No, ta lenost třeba zvítězí, ale jsem vybíravá. Teda díky tomu, že dobře vařím (no všichni chválej...tak snad nekecaj), tak jsem zvědavá na sebe. Ale od normálního vaření upustit nechci aspoň na víkend - něco "pořádného".

me79
29. kvě 2014

@volodka162 držím palečky, vsechno budes určitě super zvládat 🙂

veverusa
29. kvě 2014

@volodka162 Pro mě po porodu bylo nejhorší to, že jsem neměla čas, klid a sílu právě na to vaření. S odstupem času jsem si nadávala, že jsem si aspoň první dva měsíce nenechala dovážet jídlo. Neříkám, že celou mateřskou, ale než se s mimi zaběhnete a najdete režim je to dobré řešení. Jediné úskalí vidím ve vhodných potravinách pro kojící. Určitě do omáček jako základ dávají cibulku nebo některou nevhodnou zeleninu. Ale třeba budeš mít mimi, kterému to nebude vadit.

jasekd
29. kvě 2014

Doma se uvari levneji a zdraveji. Ohlidas si slozeni, buhvi, co mimino ne/bude snaset. Na obdobi po porodu jsem se pripravila, mela jsem v mrazaku navareny vyvar a par jidel, co jdou rozmrazit, ale hlavne ty polivky. Pak to hodne pomohlo a brzy jsme najeli na system, kdy se vareni stihalo v pohode, kor s jednim ditetem. Ja bych tuto sluzbu vyuzila jen vyjimecne, pravidelne rozhodne ne 🙂

hojda
29. kvě 2014

U prvního mi jídlo vozil manžel z práce, na vaření nebyl čas, protože jsem hodiny kojila, odsával a dokrmovala, celý den byl jen o jídle pro dítě. Podruhé už v pohodě, malá byla vzorná, takže jsem stíhala dvě děti i vaření.

petula_88
30. kvě 2014

@volodka162 ja jsem o dovozu uvazovala, ale zatim jsem nasla jen objednani den predem, pokud se teda nechces nacpavat pizzou a cinou🙂 ja jsem lina varit a uz jsem kolikrat zaparkovala kocarek na zahradce a dala si denni menicko. Muzu vrele doporucit

ined77
30. kvě 2014

@volodka162 ...Ahoj, my máme restauraci a denně rozvážíme jídla, včetně svátků (mimo vánočních teda 😀 ) a sama si občas nechám něco dovézt, ale...u nás vím, že se jídla vaří poctivě, necpou se do toho žádné konzervanty a i ty porce jsou veliké, pro mě určitě na dvě jídla (a není to tím, že jsem z rodiny) . Občas v kuchyni také vypomáhám a nosiče chystám, takže představu o poskytovaném množství jídla mám. Teď jde jen o to vybranou tu správnou restauraci nebo jídelnu, tak aby jídlo chutnalo a bylo ho dostatek 😉. U nás dostanou zákazníci v pátek celý jídelníček na další týden, kde si v jednotlivých dnech vyberou ze čtyř různých variant (jen polévka je ke všem menu stejná).
Určitě je tahle možnost super zejména v prvních týdnech miminka, kdy se vše opravdu točí jen kolem něj 😉 . Takže za mě, proč ne 😉 .

volodka162
autor
30. kvě 2014

@ined77 Děkuji za informaci, Zlín je bohužel túze daleko 😀 😝

ined77
30. kvě 2014

@volodka162 ..no to ano, to bezesporu 😀.

jaja01k
30. kvě 2014

@volodka162 Jestli máš možnost nechat si dovézt jídlo, které ti bude chutnat a za slušné peníze, určitě bych do toho šla. Ty začátky s mimčem jsou opravdu náročné a pro mě tedy byla právě největší pomoc, když mi někdo donesl hotové jídlo nebo přišel uvařit 🙂

lu777
30. kvě 2014

tak záleží co vaříš a co bys objednávala....
např. zemlbába versus sushi..... cenově mega rozdíl.... nebo cizrnová polévka, maso a salát versus flákota s UHO..... zdravotně mega rozdíl 😉

a taky záleží jestli to jídlo bude kvalitní... ono zase jíst něco do čeho někdo nacpal všechno od glutamanu po aspartam a je tam kilo soli, to není pro kojící matku a její dítě nic zdravého 😉
ale pokud máš možnost kvalitních obědů za rozumnou cenu, tak je to určitě pomoc, i kdyby to bylo třeba 2x za týden 😉

jinak přechod na jednodušší a zdravější jídla je s dítětem víceméně nutnost (alespoň některé dny), protože i až začne jíst s vámi za rok nebo tak, tak např. jemu tatarák nebo hermelín nebo pálivé čili nemůžeš dát....
my jsme postupně přešli na kombinaci italského jídla a blízkovýchodního, je to chutné a zdravé a netrvá to nějak extra dlouho...
sem tam udělám něco víc pro dospělé a pak mají děti náhradní variantu.... ale často by to nešlo a není kdy.... tedy teď už mají oběd ve školce a brzo i ve škole, ale o víkendu musím prostě vařit to co chtějí a můžou jíst všichni 4 členové rodiny...... ale neboj, on ten přechod je pak postupný.... samozřejmě se dá dítě i v půlroce krmit vepřo knedlo zelem, jsou i takoví dobrodruzi, ale spíš bych to využila jako motivaci k tomu, vylepšit jídelníček pro celou rodinu, hodí se to jak pro zdraví tak pro postavu 🙂

lu777
30. kvě 2014

a jinak když je krize, tak jsme holt třeba někdy ani teplé jídlo neměli, holt novorozeně a 2letý ve vzdoru, no byla to fuška.... někdy to zachránila třeba ovesná kaše s ovocem apod... 🙂
ale fakt je dobré začít si vyhledávat lehčí a zdravější recepty, není tam žádné mínus.... např. grilovaná zelenina, saláty, tortily, humus, tabouleh, polévky - to jsou všechno rychlé věci a chutné! 😵

hodně ale bude záležet co bude miminko snášet na bříško... naši toho moc nesnesli, takže z toho stejně byla mega dieta... tudíž manžel měl oběd v práci, já něco jednoduchého s ohledem na kojení, starší se mnou, mladší byla kojená.... prostě uvidíš 😉

veroniquecz
12. črc 2014

@volodka162 Mohu se zeptat jak jste to nakonec udělali s těmi obědy??

volodka162
autor
12. črc 2014

@veroniquecz Tak nakonec nekupuji...i když, když se nad tím zamyslím, měla bych asi chodit, jelikož od té doby co mám prcka, tak vařím spíš večer kdy už je doma manžel a může obstarat prcka a vařím pak na dva dny dopředu. Ale vařím tak dvakrát do týdne. Jinak jsem o chlebu a jogurtech... Vlastně mě teď nebaví ani to občasné vyvařování. Jsem ráda, že nějak funguju... Jsme již na umělém mlíčku, takže v podstatě mohu jíst co chci, ale nemám se k tomu. Aspoň zhubnu 😝

janinek
12. črc 2014

@volodka162 pak staejne bdues varit i pro dite 🙂

Ja varim bud kdyz dcera spi, nebo vecer, jak prijde manzel a vezme si ji. Nekdy na dva dny, jindy mame chleba, obcas objedname nebo muz donese sushi.

jancip
12. črc 2014

@volodka162 Ono se to srovná, já jsem v šestinedělí nebyla schopna vůbec ničeho. 3 měsíce na to jsem už pak vařila denně pro několik chlapů na stavbu. A jestli ještě platí ten starý dotaz. Já jsem to tedy nikdy úplně přesně nepočítala, ale tipuji, že kdybych neměla vlastní zeleninu, maso bysme jen kupovali, tak ten oběd orientačně na 50 kč vyjít může. Vím ale, že to nejsou žádné polotovary, žádné náhražky a vařím dle našich chutí. Nicméně kdybych měla vařit jen pro sebe (vařím i pro muže), tak bych to dost šidila a myslím, že po tom dovozu jídla bych taky někdy ráda šáhla.

veroniquecz
12. črc 2014

@volodka162 Děkuju za odpověď! Já jsem tak trochu antitalent na vaření, u nás vaří převážně muž, tak už teĎ laboruju nad tím jak to budu dělat ☹