Druhé dítě ano či ne? Přepočítáváme, zda to zvládneme

krmv
13. bře 2014

Mame dceru a uvazujeme o druhem diteti,ale zase jsme realisti. Mame hypoteku a pak ve 4lidech by jsme museli vyjit ze 7000kc. Strasne to ted resime a prepocitavame zda to zvladneme nebo ne? Budu rada za vase nazory nebo zkusenosti.

chanellka
15. bře 2014

Ahoj holky já mám zatím jedno dítě chlapečka 2 roky našla jsem si brigádu a začala makat beru jen odpolední směny aby manžel mohl chodit normálně do práce, když končím ve 22:00 dostanu se domů tak 23:30 a když mám směnu do 23:00 přijdu nejdřív v 1:00 malej vstává v 5:30 a já vždy s ním, někdy mi připadá jestli mi to vůbec stojí za to... za pár peněz...ale prostě musím i když jsme se uskromnili máme velkou hypotéku a všechny úspory jsme dali do rekonstrukce takže začínáme šetřit od znova...Malej je hodně ďábel a všechno bylo tak hrozný jak se narodil, deprese, každodenní neutišitelný pláč asi do šesti měsíců manžel pořád v práci bez jakékoliv pomoci na hlídání prostě hrůza...Takže druhý opravdu NE jak z důvodů financí tak i z důvodu mého psychického stavu... bojím se že bych to už nemusela zvládnout.... ☹

romantika
15. bře 2014

@krmv my to mame stejne, v začátcích to jsou navíc jen peníze pliny, obleceni prekupui na MMB a preprodavam hned dal, cili navrat tam je, zvysi se ti RP, rocne ti vraci na manželku peníze, takze proste jakekkoliv dluhy vždycky zamazneme takovyma téma penizema navíc. pletu, pulim , varim , zamrazuji. Ja bych si teda dite nenechala diktovat financni situaci. Nicmene problém urco nastane ve skole - krouzky, lepsi hadry a tak, ale to uz predpokladam pujdu do práce. Hypo mame taky, porad je to stejne drahy jak najem. Obcas něco nadeli jezisek - takze od prarodicu když uz se ozvou si nechavam davat jen peníze. Zvlastni je ze vůbec nechapou ze nemame ani na jidlo a peníze opravdu potrebujeme. Musim teda rict ze nejvic ocenuji ze bydlime u prahy a na co nemame peníze tak tu celkem nahradi atrakce. spousta zabavy je za minimalni peniz nebo spousta věci zdarma. cili si uzivame. Na polovicni uvazek mne nikdo nevezme, takze predpokladam, ze to takova bida bude po dobu rodicaku a s dětmi doma, pak se to zlepsi. Nicmene musim zdůraznit, ze jsme třeba nepocitali ze s druhym budou zdravotni potize a pak leky, dojizdeni k doktorum a tak obecne starosti navíc jsou silene peníze. Ale zase da se ještě od zdravotni pojistovny vytahnou tprispevky na zabavu a tak. proste nastesti je doba, ze i bez penez se zije dobře. Když jsou akce v bila, alebrt tak tam nakupujem jidlo a deti mají hracky prakticky porad. Ja si teda nestezuji.
Jedine na co bych nemela, kdybych nekojila a musela kupovat pravidelne vyzivu.
Predpokladam ze tech 7000 mate diky tomu ze nepracujete? Pokud ano tak je to nerealna úvaha, ze na to nemate. Je to jen docasne. Sice chodim oblecena jak socka nemam ani na boty, ale ten cas s dětmi si nenecham ujit. Az zase zacnu pracovat bude mi smutno.
Jinak první dite mi 3 roky téměř nespalo, myslela jsem ze druhé nedam a s dvemi mi to tak nejak prijde mnohem vetsi pohoda. Jsem rada ze nemame jedináčka, je to mnohem horsi na cas, dite je samo a potřebuje i vetsi zaber od rodicu. Ted mame sice druhy ještě mimco, ale starsi ho miluje, vyhraje si s nim, je rada, ze je doma ještě jeden prdolka a vic se uklidnila i zacla spat. takze ono peníze nejsou vse. Mnohem slozitejsi je todle zvládat bez babicek. TO mi teda chybi mnohem vic, když musim obe deti tahat po doktorech sebou a vyrustaji ve svete, který by se jich nemusel tykat.

laurital
15. bře 2014

Ja se priznam, ze v takove situaci bych do druheho ditete nesla.Detatko bych si chtela uzit v klidu a pohode, beze stresu z toho, jestli budu mit pristi mesic na hypoteku a plinky.Nemyslim si, ze je potreba nakupovat jen to nej, vse nove a cestovat do exotickych destinaci, ale mit k dispozici hranicni castku, kdy bude jakykoliv necekany vydaj velkym problemem, bych asi uplne v klidu nemohla.

gwennie
15. bře 2014

@tanak Zkousela ses nekdy bavit s nekym, kdo mel jedno dite, a to jedno mu umrelo? Nebo s nekym, kdo mel dve, a jedno mu umrelo? Asi ne, co? Pak bys pochopila, o cem tady mluvime..

Druhe dite neni investice stejne vyse jako prvni. Druhe te stoji mnohonasobne mene. Obleceni, postylku, kocarek, autosedacku, ohradku, zidlicku, monitor dechu...a milion dalsich veci uz dedi po tom prvnim diteti. Platis "jen" provozni naklady, tzn. jidlo, pleny, leky. A i tady se da na mnohem hodne usetrit. Je na tobe, jestli budes varit sama, pak te mrkvicky a brambory vyjdou na par korun, anebo kupovat drahe prikrmy. Je na tobe, jestli nechas sve dite, aby jeste ve dvou letech curalo do drahych plenek, nebo ho budes (ostatne jako cele generace pred nami) odplenkovavat mnohem driv. Dite prece nemusi byt drahe...

Kdyz jsem pred par lety jeste bydlela s mamkou, meli jsme k dispozici jeji plat 12 000. Byli jsme tri - ona a ja s brachou, dve dospivajici decka. Za byt jsme platili se vsim vsudy okolo 6 500 a zbyvajici 5 500 jsme meli pro tri - a ver tomu, ze posledni, na co si mamka vzpomnela, bylo "skoda ze nemam jen jedno dite, ted by se mi to lepe tahlo" ...

marcinek
15. bře 2014

presne, vsechno nejde prepocitavat na penize. Penize byly, budou a my tady nebudem. Samozrejme je rozdil pokud rodina zivori v bide, tak dalsi dite by bylo na ukor tech predchozich, ale pokud to jen trochu jde, tak proc ne. Vetsinu veci stejne podedi, takze spis jde o ty plenky, trochu jidla a naklady vzroustou az povyrostou, to uz budou vydelavat oba dva, tak bude lip.

A co se toho umrti tyce, kazde dite je jedinecne, jeho sourozenec nenahradi. Zbydou ti jen vzpominky, ale aspon se ten rodic muze upnout na to, ze tu ma pro koho zit. Tezkou soudit, ja v te situaci nejsem a doufam, ze nikdy nebudu, ale chapu rodice, pro ktere predstavovala smrt jejich ditete takove trauma, ze si sahnou na zivot, protoze tu nemaji pro koho zit.

kamilka007
15. bře 2014

@tanak Upřímně - zní to děsně, že zbyde aspoň jedno. Ale sama jsem si jistá, že kdybych měla jenom dcerku a něco se jí stalo, můj život by skončil - obrazně a v mém případě i v reálu, to bych se postarala. Druhé dítě ti vždycky dá důvod tu zůstat a fungovat. Je to asi trochu sobecké, ale vydržet sám se sebou celý život je dost náročné na to, abych nebyla aspoň trochu sobec. 🙂

pavlapl
15. bře 2014

Já mám na měsíc stejně a nikdy jsem neřešila jestli děti mít nebo ne. Nehledě na to že dcera je krasobruslařka a syn jde do hokejové přípravky. Ale co bych pro ně neudělala. Vždy se dá příjem zvýšit. S každým dítětem jsem byla doma 1 rok a šla jsem pracovat. Těď čekám třetí a pracovat vůbec nepřestanu jen na týden co budu v porodnici. Podnikám a můžu si dovoli pracovat i s miminem.

tanak
15. bře 2014

@gwennie Opravdu mám odlišný názor a stojím si za ním, to samozřejmě neznamená, že je jediný správný. Každý si musí pro a proti vyhodnotit sám, já jen za sebe říkám, že bych do dalšího dítěte s takovým rozpočtem nešla. Rodina na tom může být za pár let lépe a další dítko si můžou bez stresů o živobytí užít víc. Taky mi přijde, že spousta lidí vidí strašně krátkozrace - pleny, mlíka a oblečení...Ale co další vynálohy? př. studia na školách, kroužky, svatby, něco dětem našetřit? 😀
A co se týče ztráty dítěte, považuji to za to nejhorší, co by nás v životě mohlo potkat, ale zase to vidím jinak. Ale odmítám se tímto zabývat, a přeji všem ať mají jedno nebo pět dětí, aby je taková tragédie nikdy nepotkala.
To však neznamená, že jsem odpůrce početných rodin, každý má jiné priority a to je dobře, proto nejsou všichni lidi stejní, to by byla na světě nuda 🙂

tanak
15. bře 2014

@marcinek Svět je plný nástrah a může se stát cokoliv, to beru. Takové tragédie se stávají a já budu doufat, že tohle nás nikdy nepotká ať budeme mít jedno nebo více dětí. Ale přece kvůli strachu ze samoty nepřivedu na svět dítě, které možná ani neuživím? To mi prostě opravdu přijde sobecké řešení.

krmv
autor
15. bře 2014

děkuji všem za příspěvky. Jak bych se vratila do prace, tak by to bylo uplne neco jineho. jednalo by se o ty tri roky na rodicovske, ze to bude z mesice na mesic no . tak uvidime jak se jeste rozhodneme.

marcinek
15. bře 2014

@tanak tyhle vydaje jako studia na skolach, krouzky, svatby jsou neco jineho. V te dobe budem myslim oba vydelecne cinni, tak to pujde lip. A navic at se deti taky pricini, nam to nespadlo taky vsechno do klina.Na svatbu prispeji, ale my si na ni taky museli vydelat. Clovek si toho aspon vic vazi nez kdyz to zacvakaji rodice a pak ho napadne se treba po 2 letech rozvadet kvuli nejake malickosti. Tady se jedna o dobu na rodicaku a to jde taky vyresit nejakou brigadou nebo privydelkem. Ja taky pobiram skoro nic a snazim se privydelat. Pokud clovek to dite chce, tak hleda duvody a cesty jak to udelat a ne vymluvy proc to nejde...

angel456
15. bře 2014

Dají se pohodlně uživit 4 děti z 11 000,- a někdy na jedno 30 000 nestačí. Je to o prioritách o přístupu k materiálním věcem... a nastavení standardu. čekáme 4. máme po zaplacení všeho 11 000,- a jsem schopný 3 000,- šetřit. Jde to jen musí být oba rozumný a nastavit tak i širokou rodiny, místo nějakých blbostí k narozeninám, poukaz do drogérie, místo láhve vína na návštěvu dva pytlíky cukru (je to trochu komedie, ale když už doma máte 20 lahví vína a předáváte je dál a ony se vrací) pro děti k Mikuláši ovoce, šampóny, kalhotky, trika, nějaku sladkost... na mimčo máme vybavičku z 2. ruky, ale oblečení značkové, jak nové, holky chodí oblíkaný značkově... máme krásný nový byt...

eliiis
17. bře 2014

Ahojte, taky jsem stála ze zdravotních důvodů před rozodnutím jestli druhé ano či ne a řešila jsem peníze.
Nabídla se mi příležitost a ted můžu pracovat z domu , podle toho kolik mám času a podle toho kolik si potřebuju vydělat. Práce není pro každého , ale určitě nerozhoduje vzdělání ani věk. Je pro ženy které chtějí vydělat peníze ale také pracovat na sobě, vzdělávat se , poznat nové lidi, kamarády. Pro ženy které si ctějí najít důvod jak to jde a ne výmluvy jak to nejde 😉
Pokud by jste měli zájem napište mi do sz. ;-

marecekavendulka
21. bře 2014

@krmv můj chlap to měl jako hlavní argument,když ještě nechtěl o druhém dítěti ani slyšet (to už neplatí,díky mé rafinovanosti přišel na to,že druhé dítě chce 😀 ) pořád říkal: máme málo peněz,blabla..pravda,nejsme žádní boháči,ale taky ne uplný socky. Myslím,že je těžké vyjít se 7000,obzvlášt,jste-li zvyklí na nějaký standart. .