Druhé dítě ano či ne? Přepočítáváme, zda to zvládneme

krmv
13. bře 2014

Mame dceru a uvazujeme o druhem diteti,ale zase jsme realisti. Mame hypoteku a pak ve 4lidech by jsme museli vyjit ze 7000kc. Strasne to ted resime a prepocitavame zda to zvladneme nebo ne? Budu rada za vase nazory nebo zkusenosti.

gosa22
13. bře 2014

peníze dnes řeší skoro každý ☹ podle mě to chce vzít srdcem...samozřejmě ale ne do úplného vyždímání se...prostě zvážit přivýdělky, spočítat možné úspory, požádat o snížení splátek apod...pokud ale po děťátku toužíš a bereš ho jako dar, časem by sis vyčítala, že peníze rozhodly o takové věci...myslím, že nejlepší je si představit, jak se asi mají ti, kteří třeba mimi mít nemůžou vůbec... ☹

luciebx
13. bře 2014

@gosa22 lip bych to asi ani nenapsala 😵 😉

myrer
14. bře 2014

Realita: Jsme doma čtyři, dva dospělí, děti jeden rok a tři roky. Za jídlo dáme měsíčně 8000 Kč a to nemusíme kupovat vše, něco máme vlastní. A to si nemyslím, že si nějak vyskakujeme. Když onemocní jedno dítě, dá se předpokládat, že druhé to chytne a jen v lékárně necháš 500 Kč a nevíš za co. Kde jsou třeba boty, aktivita se starším dítětem, zubař, rezerva, když se něco podělá? Tím tě nechci odrazovat, já jsem chtěla jen jedno dítě, ale ted jsem maximálně šťastná, že jsou dvě. Ušetřit něco se dá z mateřské na druhé dítě, a jak je napsáno výše podívat se zda neplatíte něco zbytečně.

antoinet
14. bře 2014

Žít dlouhodobě z takové částky je šílené, zaměřila bych se na navýšení příjmů, abyste s dětmi žili důstojně. Samozřejmě by byla škoda je nemít.

sariss
14. bře 2014

Ahoj, mas prhled za co kolim utracite kazdy mesic? My treba meli prehlee jen czlkovy a ted se snazime o to udelat si opravdu statistiku a vzdet kolika dame za jidlo kolik za provoz domacnosti , auto...
To by ti melo napovedet zda vyjdete. Drzim palce

gwennie
14. bře 2014

Divala jsem se, ze je ti 31. To neni jeste az tak nejvic (na materstvi), takze teoreticky by sis mohla dovolit jeste dva tri roky pockat, jestli se situace nezlepsi. Pokud se nezlepsi, pak bych do toho dalsiho ditete sla i presto. Vis, kdyz je cloveku tricet, strasne resi vsechno rozumove. Kdyz je mu sedesat, nekteri vrstevnici umiraji, clovek sam onemocni, bez deti a vnoucat uz na tom svete neni moc radosti...tehdy si clovek rekne, proc jsem se na nejake prachy nevykaslala, nejak bychom to byvali zvladli, prece, mohla jsem ted mit dve deti a o to vic vnoucat... Tot muj pohled.

blahova_andrea
14. bře 2014

já patřím k těm nezodpovědným, co peníze moc neřeší. stejně nevíme, co bude za rok, za pět...bohužel ne moc lidí si mohlo dovolit v mládí našetřit tolik, aby se zajistit po dobu mateřské a dále. já si dopřála jedno s tím, že i to je nad naše síly a ejhle...čekáme neplánovaně druhé a jelikož pro potraty jen tak moc nejsme, tak to holt budeme muset zvládnout. ono je to prioritách. člověk nikdy nemůže mít všechno. ti, co mohou zabezpečit x dětí mají často rozmazlené jedináčky, sice jezdí pořád na dovolené a chodí ve značkovém, ale zdraví a štěstí rodiny si tím stejně nekoupí a nepojistí. ano...šetříme, jsme rádi za domácí zavařeniny, zeleninu a vajíčka od prarodičů, nikam moc nemůžeme chodit a jezdit a modlíme se, aby fakt nenastal větší problém a náklady na nějakou léčbu nebo tak...ale stejně bych to zpět nevzala. můj syn je pro mě v životě to úplně nej, podle kalkulačky bych nesměla mít ani jeho a ano...k druhému zatím takový vztah nemám, ale věřím, že pro mě bude taky pokladem, který mi za to uskromnění bude stát. budoucnost je ale bohužel vždy nejistá. u těch, co počítají...i u těch co nepočítají 😉

pivonka2
14. bře 2014

@blahova_andrea sice druhé čekáme plánované, ale líp bych to nenapsala. Manžela jsem sice musela chvíli přemlouvat, protože prvé chtěl malý dopřát co nejvíc a neomezovat sebe. Zabral až argument, že nejcennější, co jí můžeme do života dát, je sourozenec, a že finanční krize nebude navždy. Snad😀

martinakl
14. bře 2014

Já si našla brigádu, jeden z důvodů byl, abychom nemuseli žít od nuly k nule.. Pak jsem otěhotněla (po synovi), těšili jsme se na druhé, ale potratila jsem. Navíc teď už nemůžu přirozeně otěhotnět. tak další dítě jen tak nebude, jestli vůbec... Pořádně to promysli, propočítej, zkus ten přivýdělek, jestli to aspoň trochu půjde a jděte do toho...

blahova_andrea
14. bře 2014

@pivonka2 no nebo bude finanční krize, ale my už budeme mít svoje poklady a prostě to dáme kvůli nim 😉 😀 my jsme teda trošku případi...celkem jsou ty děti 4, on má přítel dvě s první ženou 😅 takže u nás to bylo opravdu neplánované 😅
@martinakl taky jsem si hledala brigádu než jsem zjistila, že jsem těhotná. bohužel teda ony ty brigády moc nejsou a když není hlídání, tak to ani nejde ☹

martinakl
14. bře 2014

@blahova_andrea Já pracuju většinou z domova. A občas hlídala ségra, která teď už nemůže, tak bohužel bude muset sem tam do soukromé školky...

blahova_andrea
14. bře 2014

@martinakl to jo, když to jde, je to ideální, ale ve většině profesí se z domova pracovat nedá, hlídání má taky málokterá maminka a když jsem třeba počítala já peníze na dopravu a na hlídání a výdělek, tak bych byla ještě kolikrát v minusu a to budu raději se svými dětmi já a užiju si je.

martinakl
14. bře 2014

@blahova_andrea To jo...však já tohle hledala taky pěkně dlouho. Naštěstí když bude Kuba v jeslích jen jeden den v týdnu a zbytek budu pracovat doma, pořád se mi to vyplatí..

blahova_andrea
14. bře 2014

@martinakl tak to jo, když se to spočítá a vyplatí se to a je čas i na to dítko, tak proč ne. docela považuju za zázrak, že se ti povedlo někam upíchnout tak malé dítko, ale kolektiv je super, děti ho většinou milují...teda ten náš živel by šel někam do školky hned 😀

martinakl
14. bře 2014

@blahova_andrea Máme tu dvě soukromé školky, kde mají místo. Stojí 500 na den, což ještě jde. Ale ještě jsme to ani nezkusili, trochu se toho bojím..On je teď hrozný vztekloun a mamánek, nemá režim atd... No, nebudou to s ním mít lehký 🙂 Když to hodně nepůjde, budem muset sehnat hlídací paní..

verusky
14. bře 2014

Kdysi jsem psala do teto diskuze, kdyz jsem cekala hned za prvnim ditetem druhe (planovane, aby byly kamaradky). Holky jsou uz vetsi (6 a 7let) a ted cekam dalsi ditko a moc me jen mrzi, ze jsem precitlivela, opet si zvykam na jineho muze (musela jsem prvni vztah ukoncit) a jak je mi stale nevolno, asi vzdavam moznost mit zase dve deti k sobe (pritel ma dva kluky v peci, 13 a 17let, takze uz tak budeme zivit a vychovavat pet deti).
Moje devcata- prvni roky byly silene, narocne, pak se sklizi ovoce...i kdyz se nekdy pohadaji, tak jsou obrovske kamaradky a rozchod svych rodicu a i nove prostredi (nedavno jsme se stehovaly 150km) zvladaji lehceji ve dvou.
Z me zkusenosti bych tedy jedinacka nechtela, zivot je o pestrosti, teprve u dvou a vice deti clovek vidi, jak je kazdy jedinecny (i kdyz se nam to treba nelibi) a je to skola i pro ty deti...
Obleceni se zkraje dedi, na jidlo se taky najdou penize, jen sbirat sily je nekdy pro rodice tezsi...

marcinek
14. bře 2014

@krmv realista muzes byt a mit jedno dite, kteremu doprejes co muzes. Pak pojede nejaky debil v aute, treba ten jak ted sestrelil tu 13letou holku na chodniku a nezbyde ti nic. Podle me vetsi risk mit v dnesni dobe jen jedno dite, nikdy nevis co se muze stat a pak si budes treba vycitat proc jsi nemela druhe, aby ti mohlo zbyt aspon to. Protoze jinak bysme ty deti museli mit doma uvazane na retezu a nepoustet nikam. A kdyz jsou vetsi, tak nejakou volnost chteji, takze je nemuzes uplne kontrolovat na kazdem kroku....

zamilovanadonej
14. bře 2014

Ani jsem nechtěla k tomuhle tématu nic psát, protože tohle si přece musí každý srovnat v hlavě a srdci sám, že. Mně osobně nejvíc v životě děsí představa že by se mému dítěti něco nedej Bůh stalo, a já pak budu mít do smrti "prázdnou náruč", z toho důvodu bych jedináčka nechtěla.
Ale chtěla jsem říct tohle: Pokud bych počítala, kalkulovala apod. nemám dítě doteď ani jedno. 😎

blahova_andrea
14. bře 2014

@martinakl tak můj režim má, vzteká se tak přiměřeně, nic extra a stejně by mi ho pokaždé vraceli s výčitkama 😀 on je moc divokej, je jak buldozer, takže stydlivější a pomalejší děti by z něj byly na nervy a byly by to utiskovaní chudáčci 😅

elllenka
14. bře 2014

Já jsem pro dvě děti a jelikož manžel by chtěl 3děti ( je ze tří dětí ) tak o tom začínám uvažovat, ale to je předčasné, teprve čekáme druhé. Hodně lidí kolem nás mají 3děti a k tomu hypotéku na barák a k tomu dvě auta- novější, žádné staré škodovky 120, Felicie, ... takže když se tak rozhlížím kolem tak mám pocit, že kdo chce tak finančně zvládne i 3děti. Horší je jestli se to dá zvládnout fyzicky a psychicky 😉

tanak
14. bře 2014

Můj názor je odlišný od většiny diskutujících. Zbývat nám 7000kč na jídlo, drogerii, ošacení, zábavu atd., tak si druhé dítko nepořídím ani náhodou. Přijde mi to jako nezodpovědný sobecký hazard. A co už vůbec neberu je názor, že kdyby se jedináčkovi něco stalo, tak "zbyde" ještě další dítě? To snad nikdo nemůže myslet vážně?!?

elllenka
14. bře 2014

@tanak : mě spíš napadlo, že kdyby se nám něco stalo tak by zůstalo samo dítko, když budou dva lépe to zvládnou, můžou se podržet, ....
Jelikož čekám druhé dítko tak mi příjde že vše mám po prvním. Sice tam bude rozdíl zimní a jarní-letní dítko a možná rozdíl pohlaví, ale to teď neřeším- holka nebo kluk, na miminko mám všechno univerzální. Rozhodně nás první dítko stálo víc- než se všechno pořídilo. A až budu chodit do práce tak bude i víc peněz ...

lrg
14. bře 2014

Když jsem se stěhovala od rodičů nechápala jsem, jak to sama utáhnu. Když jsme se vzali a čekali dítě, hrůzou jsem nespala, jak ho uživíme. Zvládáme to, odpustili jsme si některé věci a spoustu si jich ještě budeme muset odpustit, jelikož druhé chceme. Ale věřím, že když se svobodný člověk dokáže uskromnit tak, aby uživil jedno dítě, zvládne to i s druhým (pokud nejsou nějaké extrémní dluhy nebo nezaměstnaní rodiče). Samozřejmě, že když bude jedno dítě, můžeš mu poskytnou mnohem víc, než dvěma dětem. Ale když si tady projedeš diskuze, většinou každý jedináček toužil po sourozenci.
A názor že dvě děti, kdyby se něco stalo... zní sice hrozně, ale já bohužel mám v okolí pár lidí, kteří o jediné dítě přišli, zůstali samy a nemají pro co žít.

saminomimino
14. bře 2014

Když se dají zvládnout 3 děti,jdou i dvě 100%,udělat si pořádek v tom za co měsíčně utrácíte,můj muž má průměrný plat,já beru 6.tis,nemáme teda hypo ale bydlení zajištěné,to je fakt,ale prostě neutrácíme za koniny,na podstatné věci ušetříme,jde to,vím že bude hůř,čekáme 4 té,plánované,ale zatím tedy musím říct že,to jde,to máme dvě auta a razíme i zdravý životní styl,koukáme na to co jíme a podobně,ale zase v obchodech bereme to co už známe,nezasekávmáme se u "akcí" a "slev" a dalších chytáků,dětem kupujeme jen cílené věci,na ježury šetříme nebo nakupujeme hodně dopředu,chce to větší organizaci,ale když uživíte jedno dítě,uživíte i dvě...

terezzz_zl
14. bře 2014

Teda, každý si to musí dobře spočítat sám, ale druhé většinu věcí podědí a jsou uz nakoupené takové věci, které stojí víc peněz - kočárek, postýlka, krmící stolička a já nevím co ještě. My máme dvě, vyskakovat si moc nemůžem, ale nikdy bych to nevrátila. Oblečení máme ze sekáče nebo z bazarů a i tak jsou kluci hezky oblečení za pár korun. Neříkám plodit děti a pak nemít co do pusy, ale jak říkám, druhé dítě není tak finančně náročné. Teda aspoň u nás to tak nebylo. Oddálí se tím návrat do práce, ale co...pracovat budu skoro celý život, ale děti můžu mít jen do určitého věku. A myslím, že dát dítěti sourozence je nad všechny hračky, oblečky a dovolené 😎

terezzz_zl
14. bře 2014

Jo a kamarádka má čtyři děti a taky to jde 😀

elllenka
14. bře 2014

3. -4, děti ... to bych se bála že nezvládnu psychicky, fyzicky, dávat všem lásku stejným dílem. Fakt smekám před těmi co to nějak zvládají.

anetka1701
14. bře 2014

Dvě děti mám, mladší dcera mně vyjde cca. na 1500 měsíčně, pokud jde o její potřeby a věci, co se koupit musí (pleny, UM, jídlo spešl pro ní a tak), starší pokud nepočítám školku tak tu tisícovku za režii. Už není na plenách, mlíko pije krabicové (to jsou největší položky). Jídlo kupuju tak, aby jsme ho mohli jíst všichni stejné (jenom mladší ho upravuji jinak), ovoce už jedí spolu (mladší ho třeba nastrouhám nebo rozmačkám)... Já v tomto nevidím výrazný problém... o hračky se dělí, oblečení taky + kupuju v akcích a ze sekáče... Nejsme na tom finančně nějak zle, ale snažím se šetřit na horší časy, holky nestrádají... Podle mně když člověk vychytává akce, nakupuje do zásoby co je zrovna ve slevě, dává si na to pozor, využívá věrnostních programů a tak, dá se hodně ušetřit - a rozhodně to stojí zato!!! Jestli jde jenom o peníze, neřešila bych to a do druhého dítěte rozhodně šla... My teď uvažujeme zda ještě třetí nebo ne a finance fakt neřeším - s malým dítětem se to vždy nějak udělá, šetřit se dá na věcech, na kterých nezáleží (hračky, oblečení...) že budou z druhé ruky nebo horší kvality a až pak půjde o dražší věci (škola, sportovní vybavení, kroužky...) tak budou do práce chodit obra rodiče a už bude zase líp...

benjik
14. bře 2014

Já jako jedináček jsem jedináčka nechtěla Druhé bylo plánované,třetí neplánované plánované(chtěli jsme až tak za rok,dva). Na rodičovské není člověk věčně,pak půjdeš do práce a bude líp.A jak holky psaly,další dítko věci většinou dědí - tak do dvou tří let mu je snad jedno,jestli má tričko po sourozenci nebo nové.
Na tvém místě bych do roka dvou do dalšího šla.Co když se pak změní systém a rodičák bude mnohem menší nebo vůbec?

marcinek
14. bře 2014

@tanak a proc bych to jako nemohla myslet vazne? samozrejme nechci, aby se neco mym detem stalo, ale koukala jsi se nekdy na zpravy? jsem realistka, vidim co se deje kolem. Tolik nastrah a nemoci a nevim ceho vseho. To se nemusi stat v blizke dobe, ale treba za 20 let. Moji kolegyni zabil kluk co ji pronasledoval, proste stalking vsichni o nem vedeli, ze je blazen a nikdo nic neudelal. A maminka ji nasla mrtvou ve vchode. Tohle se proste deje. Policie a nikdo ti nepomuze. A co tem rodicum zbyde z jedinacka, nic. Musi to byt hrozne, treba se z toho nevzpamatuji, ale aspon musi najit silu zit pro to dalsi dite.