Finance - kolik měsíčně utratíte a ušetříte?

eimmy
22. dub 2014

ahoj holky, přemýšlím nad tím jestli nejsem malnotratná. kolik měsíčně utratíte (nájem, složenky, telefon, auto, jídlo, drogerie, spoření....) a kolik ušetříte ? máte společný účet ?

andelka
23. dub 2014

@jarunkaxyz1 ještě záleží jak moc se vaří, jestli má některý dospělý třeba jídlo v práci, stravenky apod. Ale řekla bych, že pro 4 se pod 6 dostat nedá.

kocicinka
23. dub 2014

@jarunkaxyz1 dá se to ořezat tak, že budeš hodně vařit a snažit se co nejméně jíst a pít venku. Je to blbý.
Já to fakt vidím na nás- zima, moc nikam nechodíme, ušetříme. Nejhorší to je v létě, ty jejich zmrzlinky, pitíčka, a jiné podobné blbosti, na tom utratíme spolehlivě nejvíc. Když jsou kluci nemocní a nikam nechodíme a já jsem doma a jen vařím, ušetříme hodně. Asi to začnu dělat tak, že jim budu, když někam jdem, připravovat svačiny z domova. Když jdu nakupovat se starším synem, tak to už je úplná pohroma. Tu chce koláček, nanuk, pitíčko, kindervajíčko.... a já nemám to srdce odmítat

konidana
25. dub 2014

Utratíme všechno, ušetříme málo, ale žijeme a jen nepřežíváme. A já ne a ne si na tuhle filozofii zvyknout.

blahova_andrea
25. dub 2014

@eimmy jenže nemůže srovnávat kolik za co platí maminka, která má měsíčně na útratu desítku a kolik maminka, která má padesátku. každý utrácí podle svých možností. myslím, že všechny bychom dokázali utratit víc, kdybychom víc měli 😉 já myslím, že máte krásný vysoký standard. prostě si žijete jak chcete, ale myslíte i na rezervy a šetříte. ptát se jak to mají nízkopříjmové rodiny mi přijde fakt trošku zbytečné. přece nebudeš na něčem šetřit, když si kvalitu můžete dovolit?

jarunkaxyz1
25. dub 2014

@blahova_andrea - to je přesně ono, co jsem myslela - prostě úplně zbytečná otázka (kor ještě tady na MK, kde maminky mají fakt velice často co dělat, aby si mohly dovolit relativně normální život). Tohle je tak otázka pro finančního poradce, ale tady mi to fakt přijde trošku utopie..... ".jak to udělat, abychom ušetřili 25 a ne 22000 Kč" 😒

brunetka11
22. kvě 2014

@eimmy Tak touhle částkou jste asi nadzvedla pár lidí 😉
P.S.
Máte můj obdiv, že to dokážete ušetřit...
Osobně mám pocit, že čím má člověk vyšší příjmy, tím má tendenci mít vyšší výdaje. A málokdo myslí jako vy - pro jistotu dál šetřit.

zuhra
22. kvě 2014

Jaj holky, jsem v 10tt, z prace mne de facto vyhodili - byla jsem ve 3tt, ale nevedela to, vyhodit mne nemohli, tak jsem podepsala dohodu, chlap bere malo....... auauaua, ani na to nechci myslet, jak vyzijem...

anickajirka
22. kvě 2014

tak my platíme bydlelení s elektrikou...přes deset tisíc, manžel alimenty 2000kč, pojištění 1500kč, spoření jen 500, penzijko 600, půjčka 2000kč.Co půl roku voda asi 1000kč, No na poplatky měsíčně jde celý manželův plat, někdy zbude pár stovek.Mateřskou mám 9000kč a to máme na školku 700, telefony 300, benzín 1000kč.Takže nám zbývá zhruba nějakých 7000 na vše ostatní.Není to luxus, ale dá se to a syn jezdí na tábory, do kroužků...Ikdyž je pravda, že si musíme někdy popůjčovat. 🙂

anickajirka
22. kvě 2014

akorád co se týká oblečení... pro mě a manžela, je to hrůza a děs. ☹

maruzi
22. kvě 2014

@eimmy zajímavá diskuze...určitě jsi marnotratná🙂 (není to myšleno zle, prostě odpověď na úvodní otázku)...ale pokud ti to nevadí není co řešit.
Určitě by se ze sto tisíc měsíčně dala půlka ušetřit a ještě by zbylo na slušné živobytí. Ale to je úplně každého věc a at si každý žije, jak mu to vyhovuje. Nikomu do toho nic není. Já měla v podstatě celý život práci za 11-12000 čistého, to jsem nenašetřila nic a když se mi rozbily boty, přemýšlela jsem, jestli si koupit nový nebo se najíst.. Ted jsem se zařídila na soukromo a konečně jsem začala slušně vydělávat (cca 60t měsíčně).
musím ale říct, že vím, že to nemusí být napořád, takže neutrácím za zbytečnosti i když si je ted už můžu dovolit. sice se už ted tak nehlídám a nákup bot už pro mě není záležitostí života a smrti, klidně si zajdu na jídlo do restaurace, ale nikdy bych si nekoupila kalhoty za víc než 800,- Kč apod. jenom proto že můžu. A tak se mi daří ročně ušetřit kolem 300tisíc.
Jsem ráda za ty "chudý" roky předtím, který mě to naučily.
Ted se mi rozbilo auto, muselo se koupit nové, ale zase jsem koupila ojeté pár let, protože za nové by mi to bylo líto ty peníze vyhodit.
Ty našetřený peníze budu směřovat na hypotéku za byt, aby jsme se jí zbavili a pak možná šetřit na domek, kdyby se i nadále dařilo. Uvidíme...
jinak přítel ví, že se daří lépe, ale kolik přesně vydělávám, neví. Ne že bych to chtěla tajit, ale on mi to nikdy neřekl, kolik má, tak já to ted taky neříkám. Jenom z trucu. společný účet nemáme, režii kolem bytu a stravu hradíme napůl.

myslím, že to nemusíš řešit, jestli ušetřit více nebo méně...je to vyloženě vaše věc. Každý má právo utrácet peníze jak chce, ne? Takže buď v klidu a v pohodě a buď ráda, že škudlit nemusíte🙂