Jak máte s manželem rozdělené finance?

misule55
27. dub 2016

Holkyzajima me, jak mate s manzelem rozdeleny finance. Tzn. Kdo co plati. Ja mam rodicak 7300, plaim cast najmu- 3500, zbylych 5000 partner,nakupy ja delam jenom mensi a kupujupro maleho obleceni,boty, sunar, pleny jak kdy. Problem jev tom, ze kdyz zaplatim vse co musim, zustane mi asi 1500- koupim si za to kosmetiku, dvakrat zajdu s kamoskoz, asi jsem rozezrana, ale strasne me stve, ze si nic nekoupim. Chci za rok na brigadu. Chtela jsem, aby pritel platil cely najem a starak se o vetsi nakupy a ja budu platit vse pro maleho, to ale odmita. Jak to mate vy? Me je blbe mu o penize rikat a s tim poklesem prijmu se nejak nemuzu srovnat 😉

jimichanga
14. pro 2016

Z manzelova platu se plati vse. Najem, benzin, vsemozne poplatky za byt, internet. Z meho rodicaku jidlo, hygiena a splatka za auto. Kdyz jsem pracovala tak jsme se o vydaje delili vicemene na pul.

veronicka810
14. pro 2016

@kituska20 Vždycky je to o tom, kolik vydělává chlap 🙂. Kdyby ten můj bral dostatečně dost a po odečtení všeho mu ještě dost zbylo, tak si myslím, že by to taky tak neřesil....kdo co bude platit. Ale tahle se musíme podílet oba.

kolibricek36
14. pro 2016

@veronicka810 hm tak to máš pravdu - mojemu manželovi nezbyde zhola nic - celý jeho plat jde na bydlení+ poplatky+ spoření - jídlo atd... jde z mého - někdy zbyde, někdy ne, ale nikdy nejsme v mínusu, když si chce něco koupit, tak se koupí, když se mi něco líbí tak se to koupí - ale větší obnos řešímě spolu

veronicka810
14. pro 2016

@kolibricek36 My se k sobě teprve budeme stěhovat, ale myslím si, že po zaplacení všeho nám toho taky moc nezbyde....záleží teda kolik bude stát mimčo.

kituska20
14. pro 2016

@veronicka810 já se nemam jak podílet mam rodičák 3800 kč

veronicka810
14. pro 2016

@kituska20 To je dost málo....já budu mít kolem těch 7 000, protože budu doma 3 roky.

kolibricek36
14. pro 2016

@veronicka810 jj, ale člověk se musí naučit se orientovat kolik si může dovolit utratit - já třeba ušetřím na jídle - sice občas koupím i filety z Treky či Lososa - ale hodně peču, takže nekupuji v obchodě - kdybychom měli kupovat i to tak fakt nevyjdeme - když jsme to tak počítala tak mám třeba plech honzovek (buchet) za tolik co stojí v obchodě jedny (9 kouků)

kituska20
14. pro 2016

@veronicka810 já si na první nemohla zvolit délku takže automaticky na 4 teď u druhého si to dám ale taky na 4

veronicka810
14. pro 2016

@kituska20 Však když je ta možnost, tak určitě je to lepší být s dětmi co nejdýl 🙂.

kituska20
14. pro 2016

@veronicka810 zase nevim co pak s třiletým dítětem to by mi stejně do klasické školky nevzali...takže nějaký poloviční úvazek nebo tak..vůbec nevim jak bychom to řešili

veronicka810
14. pro 2016

@kolibricek36 Já myslím, že nás to ta situace naučí: D. Protože do teď jsme to nemuseli řešit, měli jsme každý svoje výplaty jen pro sebe, navíc levné bydlení. Takže to se změní: ). Ale jo, když si to pak člověk opravdu hlídá, tak pak zjistí, jaké v tom jsou rozdíly....a že se dá na spoustě věci ušetřit.

veronicka810
14. pro 2016

@kituska20 To taky nevím, jak budeme řešit....buď budeme mít druhé nebo nás to bude čekat to nějak vyřešit.

katgatoo
14. pro 2016

@lenka5731 Nemyslím si, už spolu budeme brzo 13 let, jsem s ním od svých šestnácti let, zažili jsme si všechno možné, pracovali jsme spolu, bydleli jsme na ubytovně, ve sdíleném bytě s hromadou lidí nebo rok u mých rodičů s babičkou v pokojíčku 2x3 metry, teď rekonstruujeme dům. Už si asi dovedu představit, jak to s náma bude 🙂

megynka13
14. pro 2016

Máme společný účet a společné finance. Nedovedu si představit, že by to bylo jinak a že bychom každý měsíc řešili, kdo co zaplatí, nebo aby každý platil prostě něco - přijde mi to strašně zbytečné. Za ty roky už jsem více vydělávala já, pak zase on, vždyť je to jedno. Dokud jsme partneři a máme společnou domácnost (i děti), tak jsou společné i peníze ... 🙂

jani76
14. pro 2016

Máme jeden účet, kam jdou všechny peníze dohromady, z toho jdou pryč na různá spoření, pojištění, hypo apod. Mám za to, že partneři by si měli vidět do karet a dát to dohromady, a když si někdo něco chce koupit, tak po vzáj. domluvě. Jsou jedno tělo, tak jeden účet 😀 U nás když si někdo dopřeje něco, tak pak chápe, když si i ten druhý chce něco pořídit apod., pokud je z čeho. Začalo to drobnými neshodami, kdy jsem táhla hodně věcí a on na tajnačku dával bokem svým dospív. dcerám z přech. vztahu, takže proto .... teď je ve všem jasno 🙂 Navíc já hospodařím s penězi, poplatím co je třeba, nakoupím a zbytek jde na úspory, popř. na nějaké opravy atd., takže já s tím hospodařím jako s celkem. Přece oba budujeme naše hnízdečko dohromady, s jedním rodinným rozpočtem.

mickeila
14. pro 2016

My to máme docela vtipně 😀 Každý máme svůj účet, který jsme měli už před manželstvím a k tomu máme jeden další účet na rodinné záležitosti a jeden spořící účet. Na ten rodinný posíláme každý poměrově podle toho, kolik máme příjmy, aby to bylo spravedlivé. Já mám třeba rodičák 7600 a posílám (trvalým příkazem, abych se o to nemusela starat) necelou polovinu, stejně tak manžel posílá přes půlku svého platu. Z toho účtu odchází vše co se platí společně (jídlo, nájem apod., společný tarif na mobil, pojistky, apod. ) plus tam vždy je nějaká malá rezerva na náhlé náklady. Co se větších nákladů na dítě týká (oblečení a vše kolem), platíme to tak různě, občas něco zaplatím já, větší věci platí většinou manžel, protože z té mojí půlky toho už moc nekoupím. Rozhodně mi to nepřijde někam složité, prostě si o tom řekneme a hotovo 🙂 .A ve finále teď proto, že jsem na rodičáku, mě manžel stejně musí dotovat, protože nemám třeba na novou zimní bundu apod. a a bere to úplně automaticky. Naprosto nám to tak vyhovuje, nechtěla bych, aby se naše peníze úplně mísily.. já, pokud chci něco, co vyloženě nepotřebuju, tak si na to prostě našetřím a jsem ráda, že si manžel z "mých" peněz nekupuje třeba věci na kolo, apod.

kockopes2724
14. pro 2016

Taky bych chtěla na brigádu, manžel platí většinu, ale stejně ke konci měsíce jsem už na nule, ráda bych si pak koupila něco pro sebe a nejde to, je mě blbý taky si o peníze říkat pokud to není důležité, chtěla jsem si třeba koupit na začátku zimy novou bundu, ale děti ji taky potřebovaly takže já mám pořád tu starou.

vannilla
14. pro 2016

@mickeila Taky jsme to takhle chtěli mít hned po svatbě, ale naše banka nám neumožňuje mít společný účet, takže jsme si nechali své účty a udělali se navzájem disponenty svých účtů. A máme to tak, že manželovo peníze utrácíme za společné výdaje a moje peníze šetříme. Případně kupuju drobné věci nebo naopak velké dary ze spořícího účtu. Ono je to ve finále úplně jedno, protože jak nám bylo vysvětleno kamarádkou právničkou - všechny peníze na běžných a spořících účtech jsou součástí SJM a nelze je tedy brát jako její a jeho.

alkuska
14. pro 2016

@misule55 My máte společný účet a nic si nerozpočítáváme, trvala jsem na tom hned od svatby. Jaképak rozpočítávání, jednou jsme manželé, majetek je obou.

Proč nechce platit víc, co dělá se zbytkem peněz co mu zbyde? Je lakomý nebo co? Každý by měl mít na útratu za sebe stejně, v chudé domácnosti oba míň, v bohaté oba víc. My to tak aspoň máme.

vannilla
14. pro 2016

@misule55 Jinak přesně tvůj dotaz tak jak si to napsala písmenko od písmenka bych se zeptala partnera a myslím si, že normální chlap by se s tebou měl byl schopný domluvit 😉 Přeci tě nenechá živořit kvůli tomu že máte dítě.

misule55
autor
14. pro 2016

@vannilla holky ja tu diskuzi zakladala nekdy v dubnu, uz to mame davno vyresene. Obnovil ji nekdo jiny 😉

veronicka810
14. pro 2016

@misule55 To jsem obnovila já 🙂. Protože minule když jsem chtěla založit novou, tak mi napsali, že už tu taková diskuze je🙂.