Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

mila3
1. únor 2011

ahoj holky máte nějaké osvědčené triky či typy jak ušetřit?Už jsem slyšela o obálkové metodě ale přesto furt nechápu jak to udělat když jedu na nákup do super-hyper.Můžu kupovat levné věci,můžu mít seznam přesto tam vždy nechám spoustu penez a tudíž se metoda obálek nedá dodržet..Jak to děláte vy? 🙂

verciiik
30. pro 2012

@berenika39 teď koukám na ten jejich itesco obchod a přijde mi to tam všechno nějaký děsně drahý, víc než třeba u nás v bille, je to možný??

berenika39
30. pro 2012

@verciiik no to samozřejmě možžný je, ve srovnání s jiným obchodním řetězcem, oni mají cen stejné, jako v jejich supermarketech - tesco. ale jak co - něco je dražší, něco levnější. psala jsem, že tak nakupuju hlavně z dvodů nechuti někde se nervovat a úspory času. 😉

verciiik
30. pro 2012

@berenika39 jasný, však já to nemyslela nějak zle 🙂 říkala jsem si, že bych toho třeba taky využila... tak jsem tam něco naklikala, ale zrovna mi přijde že samý dražší věci jak u nás :D a hlavně nemam teď žádnou ideu co vařit a kvůli nákupu za dvě stovky to asi zkoušet nebudu... počkám na nějakej větší 🙂 a kupuješ tam i maso? nebojíš se, že ti dají nějaký starý?

berenika39
30. pro 2012

@verciiik nééé, já to taky psala vesele 😉 😉 😉 😉
Já to teda dělám tak, že si prostě doma píšu seznam na papír a když se to nakupí, objednám. Hlavně debilní těžký opakující se věci, který už z tesca znám protože tam prostě občas jezdím i fyzicky, mám to po cestě z práce školky.
Nejvíc: rýži, těstoviny, brambory, mléko, víno, jogurty,máslo, sýry, pivo pro mm, má rád plzeň 😀 , balené pečivo, ovoce, zeleninu, i vajíčka, ale ty mívám domácí....
Ono je to tak, že oni se strašně snaží, aby ty zákazníky, co objednávají, neodradili, že ti fakt vyberou hodně dobrý - jako ovoce a zeleninu jsem nemusela snad ani jednou vrátit. kdyby se ti něco nezdálo - nelíbilo - at už vzhledem nebo sis torozmyslela, tak to prostě nepřebereš a on to nezapočítá. Když nemají to, co chceš, přesně, tak ti vezmou "náhradu", ale je na tobě, jestli to vezmeš nebo ne.
Jediné maso tam nekupuju, protože u nás ve vesnici je výrobna - řezník, soulromý, a u něj mám první poslední, takže to nepotřebuji. ale kupovala jsem přes ně vejce, banány, rajčata, okurky, všechno ok🙂

verciiik
30. pro 2012

@berenika39 nojooo když já jak jsme sami dva zatím, tak zas tak moc nevařím, takže rýži, těstoviny a tydle věci kupuju jednou za uherák :D

berenika39
30. pro 2012

@verciiik tak to se ale už brzo změní, koukám....protože malý děti to milujou....rýži, těstoviny.....tak at jde těhu hladce a brzo jste komplet🙂))). happy new year 😉

verciiik
30. pro 2012

@berenika39 díííky 🙂 i tobě 🙂 myslím, že až se škvrně narodí, tak toho budu využívat mooc ráda, že nebudu muset tahat těžký nákupy a s dítětem do super hyper 🙂

berenika39
30. pro 2012

@verciiik přesně tak, v zimě kosa, led, lidi ukýchaný, nestojí to za to, to těch 69,- za dopravu se vyplatí🙂)))
dobrou.

mataharyy
31. pro 2012

@verciiik Já s malou dušičkou u prvního nákupu říkala že testnu co dovezou a objednala jsem vše (maso, ovoce, zeleninu...) a když to ten fešný mladík donesl, tak jsem jukla a valila oči, hele tak pěkné ovoce a zeleninu na prodejně fakt nevybereš, oni totiž většinou berou tyto věci ještě ze skladu, než to vyloží na prodejnu a fakt velmi pečlivě koukají co kupují 😉 no a s masem jsem taky neměla problém. Občas když zavítám do tesca tak pozoruji jak nakupují a jsou fakt pečlivky, přesně jak píše @berenika39 velmi se snaží aby neodradili zákazníky. Navíc je super že máš 24 hodin na kontrolu vad, tedy když zjistíš že ti něco nedodali, nebo že se stalo že se ti to nelíbí atp. tak můžeš zavolat na jejich bezplatnou linku a oni si to vezmou zpět (ale to jsem ještě neměla možnost testnout, protože jak říkám, jsou precizní 😉 )

Jináč přesně, nesnáším ten humbuk, hledání jednoho pitomého konkrétního výrobku atp. Zlaté tesco 😵 a s cenama já je pravda až tak neřešila, protože stejně na větší nákup bych šla tam, tak toto je prostě lepší 🙂

berenika39
31. pro 2012

@mataharyy hele, já si i objednala kondicionér něbo něco podobného, on nemohl najít přesně to, co jsem klikla, tak přines 4 podobné věci, at si vyberu 😀 😀 😀 , a jendu trefil.

hojda
31. pro 2012

Zrovna dneska je čekám s nákupem, taky jsem moc spokojená, jen sortiment ovoce a zeleniny je dost omezený☹ a do masa jsem taky nešla.

finezuza
31. pro 2012

jak to tady pročítám, tak se nedivím, že tak málo platíte za jídlo, když nevaříte a o víkendech jezdíte k rodičům 🙂 taky je otázka, jestli to jsou celé týdenní nákupy, nebo jen potraviny. My platíme za týdenní nákup 1000-1700, ale jsou v tom třeba i plíny, hygienické potřeby, přesnídávky a kaše pro malou, sem tam nějaké oblečení, prostě vše, co se dá koupit v hypermarketu. Pak těžko říct, kolik stojí samotné jídlo. A výprodeje jsou peklo, za poslední 3 dny jsem nechala v obchodech přes 5000 😒

mataharyy
31. pro 2012

@berenika39 Tak to je celkem šikula 😀
@hojda já už mám dnešní nákup za sebou, pán postarší, ale jako vždy velmi hodný 🙂

berenika39
31. pro 2012

@mataharyy akorát je škoda, že nejezdí prostě stejný adresy stejnej pán, že jo? chudáci vždycky volají, že nás nemůžou najít...kde že je naše adresa🙂.
Já mám nakoupíno na středu večer.

mataharyy
31. pro 2012

@berenika39 No to mi neva, zatím nebyl problém já je vidím z okna a jsem tu jediná komu vozí, takže dnes volal poprvé, bo jsem nemohla najít klíče, tak jsem se zdržela 😀 Ale jináč ber to tak, že se pokocháš, to ti je někdy přehlídka modelů 😵 😀 😀

berenika39
31. pro 2012

@mataharyy to máš pravdu...ale tak by to mělo být všude, slušný, ochotný lidi...a ještě prďáci 😀

jinak ve vesnici jsem taky za exota, je nás tu asi 200 obyvatel😀, ale je mi to fuk..jednou v létě jsme seděli v naší hospůdce pod lípou, kolem sedmé večer, prolítlo auto tesco - a jeden soused říkal: hele, ňáký kreténi si nechaj vozit jídlo až do baráku...líný zvednout tu pr....(a pár dalších velmi vtipných komentářů, jen tak, anonymně...., bez skrupulí...), no a mm na mě v tu chvíli - miláčku, skočíš tam to zaplatit nebo tu počkáš a já se hned vrátím? (bydlíme 200m od hospůdky).
upřímně jsme se bavili a od té doby klid🙂)))))

terunka88
31. pro 2012

@finezuza No jestli to mělo být na mě, tak jak jsem psala, vařím pomalu každý den a o víkendu býváme pryč tak 1-2x za měsíc, ale je fakt, že něco málo to taky ušetří (na druhou stranu zas dáme peníze za vlak a bus, takže v konečným výsledku na tom spíš proděláme 😀)

Jinak ještě mě napadá dobrá forma úspory, která je teda ale asi dobře známá - manžel v práci dostává stravenky (á 60 Kč, platí z toho necelou polovinu) a mají možnost si tam obědy objednávat v ceně za jedné stravenky. Někdy toho využije, ale max. tak jednou týdně, jinak si bere obědy z domova (to samé, co vařím předchozí den k večeři) a já za stravenky nakupuju, takže se to taky dost vyplatí 😉

gilotek
1. led 2013

TAk mě nepřijde cca 6500 za jídlo na měsíc pro 5 lidí málo.

Týdně je to nějakých 1600. To se mi zdá celkem dost ne? 😉

brambory nekupuju, máme domácí, jablka máme svoje nebo do tchýně, to samé vajíčka, kuřecí a vepřové maso - to se kupuje fakt vyjímečně.

mitote
1. led 2013

@mila3 my mame excelovskou tabuku, kde mame jido, drogerie, auto, benzin, zvirata, nadstandart, usetreno, u vseho mame limity a proste podle toho jedem, ale jo nekd neusetrime nic a prekrocime vse, nekdy usetrime....je to mesic od mesic jak kdy...a na jidle nesetrit, radeji koupit min a poradne, nez se zaplacnout "maslem", "sunkou" z vody a podobnyma vecma... prootze prave ta sunka co obsahuje minimum masa je draha, narozdil od te co ma 95% mase 😉

elennka
1. led 2013

Pěkný večer 🙂
tak my jsme dva a dáme za jídlo (domácnost) cca 5000,. měsíčně( 3500 jídlo + 1500 drogerie apod), vlastní máme jen brambory, v sezoně ovoce a zeleninu, maso a vajíčka musíme kupovat. (občas máme vajíčka od babičky).
Jinak obědy vařím doma, svačiny pro sebe a manžela chystám taky doma.. restauraci navštívíme jednou za čas.
Na účetnictví (domácí) mám prográmek nebo dělám tabulku v excelu.

terunka88
1. led 2013

Tak už jsem doma a píšu teda pro ukázku můj seznam na celý týden, ceny jsem od oka zaokrouhlila:

mléko (15 Kč), jogurty (80 Kč), tuňák (30 Kč), těstoviny (20 Kč), 2 papriky (25 Kč), cherry rajčata (25 Kč), okurka hadovka (15 Kč), 2 mrkve (10 Kč), 4 jablka (25 Kč), eidam v celku (25 Kč), 15 dkg šunky (30 Kč), 2 kg brambor (20 Kč), kuře (80 Kč), tavený sýr (20 Kč), lučina (20 Kč), rýže (30 Kč), pečivo (80 Kč), česnek (10 Kč), cibule (10 Kč), tvaroh (15 Kč), hladká mouka (15 Kč), BeBe sušenky (50 Kč), čočka (30 Kč)

Celkem mi to vychází i s mojí částkou za müssli od Mixit (dělenou na týdny) kolem 700 Kč..Samozřejmě, že někdy zaplatím míň, někdy víc, i podle toho jestli jsme na víkend doma, taky některé věci v seznamu vydrží i na delší dobu než týden (máslo, mouka,..), ale celkově to jídlo mi vyjde tak na těch 2 800 Kč, plus ještě si platím obědy v práci za necelých 500 Kč měsíčně..

Co jsem vařila:
pondělí - oběd: z víkendu, večeře: těstoviny s oliv. olejem, bazalkou, česnekem, sýrem
úterý - oběd: pondělní večeře, večeře: americké brambory s tuňákem, zeleninou, zapečené sýrem
středa - oběd: úterní večeře, večeře: čočka se zeleninou
čtvrtek - oběd: středeční večeře, večeře: pečivo se šunkou (příp. sýrem atd.)
pátek - oběd: palačinky s tvarohem, večeře: mrkvová pomazánka
sobota - oběd: kuřecí vývar, kuřecí stehna s bramborem, večeře: mrkvová pomazánka
neděle - oběd: kuřecí směs s rýží, večeře: pečivo s tím, co je v ledničce 🙂

jarkalada
1. led 2013

@terunka88 no hezký, ale nedá mi to nereagovat, neber to nijak zle, jen se ptám a divím 😎 😉
Např. toho tuňáka za 30 kč - to je tak ta jedna plechovička, ne? A to máte pro dva lidi na dva dny?
A to kuře za 80kč pro dva lidi na dva obědy?
A když si děláš každý den mussli - s mlékem - to ti jedno mlíko vydrží na celej tejden?
a 15 dkg šunky pro dva lidi na večeři?
Pokud to beru podle nás, tak z toho bych se najedla možná tak já a to mi každej nadává, jaká jsem vychrtlina 😀 😝 😎

terunka88
1. led 2013

@jarkalada Tuňáka vetšinou kupuju někde v akci (jako jednu z mála položek), nejmenší plechovka to nebývá, ale k těm bramborám to stačí - já večer jím obecně míň a na druhej den na oběd to mívá už jen manžel (jak jsem psala, mám obědy v práci).
Co se týká kuřete, tak je možný, že jsem se upsala v ceně, v hlavě to takhle nemám, je možný, že mi ta cena utkvěla z nějaké akce 😀
Mlíko mi fakt vydrží celej tejden (o víkendu většinou müssli nejim, třeba si dám marmeládu nebo míchaný vajíčka nebo pomazánku) a ještě si ho nalívám do kafe 😀 Když po ránu mám hodně mlíka, tak mě to prohání, takže spíš míň než víc, ale stačí mi to, hlad pak nemám..
A 15 dkg šunky pro 2 na večeři mi přijde uplně v pohodě 😉
Abych nevypadala, že se trápíme hlady -fakt nám tohle množství potravin stačí a kdybysme toho snědli víc, tak toho kupuju víc, ale neni potřeba..

foxmilka
1. led 2013

@jarkalada Kuře pro dva lidi na dva obědy je u nás ok... a ta šunka také.. stačí mi na večeři dvě kolečka na pečivo 😉

jarkalada
1. led 2013

@terunka88 jj, však já neříkám, že vy se nenajíte. Jen my /teda hlavně mm/ by se takhle nenajedl 😀

benjik
1. led 2013

A je tu každoroční zdražování 😝 Některé obchody chytře zdražily ještě ve starém roce,aby nás ted mohly oblbovat,jak jsou skvělí,že nezdražují.No a některé zas zdražily jak na konci starého,tak začátkem nového roku 😝 😝 😝

terunka88
1. led 2013

@jarkalada Jasný, každý jí jinak. Já bych manželovi podstrojovala klidně víc, ale když to pak nesní, tak to je těžký 😀

jarkalada
1. led 2013

@terunka88 jinak mně osobně by to takhle taky stačilo, máš to hezky sepsaný a super, že to dodržuješ. Bohužel u nás bych na zbytečnostech v jídlech ráda šetřila jen já 😠 a to je hodně znát.
No jako třeba dneska jsem dělala kuřecí kousky /koupil toho 800g/ s celým balíčkem mražený zeleniny plus 2 pytlíky rýže - a co myslíš že zbylo?? Půl pytlíku rýže, kterou jsem já nesnědla!

benjik
1. led 2013

@berenika39
@mataharyy nad nákupem z itesca také přemýšlím a to ze stejných důvodů jako vy,nenakoupím zbytečnosti.

benjik
1. led 2013

Souhlasím,že levné neznamená dobré.Třeba párky,jogurty ty levné,myšleno méně kvalitní nezasytí tolik jako ty lepší kvalitní.