Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

mila3
1. únor 2011

ahoj holky máte nějaké osvědčené triky či typy jak ušetřit?Už jsem slyšela o obálkové metodě ale přesto furt nechápu jak to udělat když jedu na nákup do super-hyper.Můžu kupovat levné věci,můžu mít seznam přesto tam vždy nechám spoustu penez a tudíž se metoda obálek nedá dodržet..Jak to děláte vy? 🙂

berenika39
1. led 2013

@benjik víš co, doporučuji to jednou zkusit. a pak už budeš takhle nakupovat pořád. není to žádná snobárna, k tomu já mám daleko. mě právě přijde, že prostě nakoupím jen to, co mám na seznamu a ne zbytečnosti, které mi tam marketingové oddělení nacpe do cesty🙂)). a mmch, oni mají na webu sekci "akce", a tam se dá vybrat to,co se může hodit za dobré ceny🙂.

helen_8
1. led 2013

My to máme tak, že máme krom každý svého účtu jeden navíc u mBanky, kam posíláme každý nějakou část, oba máme karty a z toho jdou nákupy. V průběhu měsíce to sledujeme a podle toho se chováme, na začátku je větší útrata a postupně ke konci třeba víc jedeme ze zásob jídla. Fajn je si napsat seznam, co člověk potřebuje, aby zbytečně neutrácel. Jinak mně dost pomohlo, když jsem se sešla s bývalou kolegyní, která byla finanční poradkyně (klidně napíšu do IP, bylo to zdarma a není to reklama), projela jsem s ní moje příjmy, výdaje a uvědomila si, za co utrácím atd.
Já to mám sepsané - příjmy a výdaje, po výplatě se mi vše odečte (peníze na nájem, na jídlo, stavebko, spoření, penzijko) a co mi zbyde, mám na útratu.
Prostě vědět, jaké máš příjmy, výdaje, co je nutné poplatit a rozmyslet si výdaje nad rámec a snažit se vyjít s tím, co mám. Dobré je i nemít kontokorent, ať člověk zbytečně nežije na dluh.
My ještě nemáme děti, pak to bude horší, neumím si představit, že klesnu na třetinu svého platu, až půjdu třeba na tříletý rodičák, ale zas se člověk přizpůsobí, nebude už chodit tolik do restaurace, divadla, tolik cestovat a je to jen přechodně, pak se půjde zas do práce.

benjik
1. led 2013

@berenika39 mě jde hlavně i o to,že u nás si pořádně nenakoupím,když chci udělat pořádný nákup musím jet s dětma 20km vlakem nebo busem(nemáme auto) a to je hned celý den v háji 😝

helen_8
1. led 2013

@elennka Prosím Tě, co máš za prográmek na domácí účetnictví? Já to mám sepsáno v diáři, tedy zaokrouhleně.

My posíláme na to jídlo 7tis. společně, ale vše samozřejmě nejde na jídlo, kupují se z toho i jiné věci do domácnosti, třeba různé čisticí prostředky, sem tam z toho zaplatíme i nějakou zábavu, prostě jak kdy.

berenika39
1. led 2013

@benjik jistě, to je jeden z pádných argumentů....mě to totiž ani nebaví, takže raději jdem na hřiště a nákup večer dovezee fešák🙂

benjik
1. led 2013

Holky,nedivte se,že ty pěkný kusy masa,ovoce atd se kolikrát nedostanou ani na pult.V tescu jsem pracovala,bylo běžně,že to nej si rozebrali zaměstnanci ještě před otevíračkou.

benjik
1. led 2013

@berenika39 přesně tak,i takhle mám nejbližší obchod půl hodky chůzí a radši děti vezmu na procházku do přírody než do obchodu.

berenika39
1. led 2013

@benjik jsme taky na vesnici, máme tu řezníka 😀 😀 😀 , ale jinak všude musím autem....navíc už pracuju, prcek ve školce, takže každá chvíle , kterou můžem strávit nějak inteligentně (doma, venku, hraním, kecáním, učneím se ...) je pro nás plus, Hypersuper nákup v to nepočítám, fakt ne.
jo, a itesco má ted novou funkci - nákupní seznam. není to zatím provázané s výběrem do košíku, ale prý bude. takže si prostě kdykoliv zjistíš, že ti něco chybí, klikneš a dáš do seznamu, ten seznam pak zkopčíš do košíku a je to. to je racionální - žádné zbytečnosti. tím s eušetřit dá. určitě.

benjik
1. led 2013

@helen_8 jenže zas chceš dítěti dopřát i výlety,zoo atd a to taky není levné.

benjik
1. led 2013

@berenika39 já nejsem teda na vesnici,tohle je zahrádkářská kolonie,kde je třetina baráků trv.obydlených,jsme mezi dvěma městy.Jen díky zah.svazu se nemůžeme stát ofiko součástí města.

berenika39
1. led 2013

@benjik tak to nevypadá špatně🙂

mmch - od tebe mám "mlekozfarmy.cz", ne? objednávám pořád, jezdí k nám, neskonalé díky🙂)))

hojda
1. led 2013

@benjik Taky doporučuju nakupovat u Tesca, za těch 69,- je to paráda.

baru7
1. led 2013

@terunka88 myslím, ze žijete opravdu hodně skromně... U nás polovinu nákupního vozíku děla ovoce a zelenina a opravdu to vse snime. Vaše množství zeleniny je pro nás salát k jednomu obědu... A ovoce máme každy s manželem tak dvě porce denne. Jinak 15dkg šunky pro dva k večeři mi přijde ok, nám stačí 10dkg balení🙂 a fakt je, ze kupuju celkem drahé maso, ted jsme měli třeba teleci, ale fakt je dvě porce a nic nezbylo;) a litr mléka na týden mi taky do kafe vystačí;) no a manžel ujíždí na kvalitních dzusech, těch opravdu drahých, co jsou v lednicich a je schopen ho vypít na ex. Ale to neřeším...;)

terunka88
1. led 2013

@baru7 Já často mívám zeleninu jako přílohu k obědu v práci a je fakt, že na ovoci a zelenině úplně neujíždíme, snažíme se to jíst, ale není to o tom, že bych si to nemohla dovolit koupit, spíš se to u nás často nesní a pak to kolikrát zplesniví v ledničce..snad se v tom polepšíme 😀 A taky je fakt, že já jsem hrozně líná to vždycky škrabat, krájet atd., kdyby mi někdo dal před nos hotový zeleninový salát nebo oloupané a nakrájené ovoce, tak se tím budu cpát každý den, ale holt jsem lenora 😀

baru7
1. led 2013

@terunka88 tak to chápu...to my na zelenině ujizdime🙂 jsem si ted koupila i super výkonné struhadlo a frcime🙂)))

benjik
2. led 2013

@berenika39 ano,to máš.Jsem ráda,že jsi spokojená.

benjik
2. led 2013

@baru7 jaké struhadlo?

jmisa
2. led 2013

Jsem koukala na ten jídelníček a nákup na minulé stránce a to bychom teda taky nemohli. Za nás málo masa, málo ovoce, zeleniny. Mléko si dávám do kafe a syn to pije a navíc občas do jídla, takže na týden minimálně tři litry, spíš pět.
Ale obdivuju každého, kdo dokáže na jídle ušetřit.

My jsme tři a utratíme v průměru tak dva tisíce za týden, je v tom tedy i běžná drogerie, ale stejně.
Prcek jí ve školce (pokud není nemocný), já si na obědy v práci chodím, když mám směnu (dostávám stravenky) a muž má většinou jídlo z domova a nebo mu dám stravenku, když se mi nechce vařit (dostávám na směnu dvě 90 Kč stravenky, tak se za to v pohodě nají).

Ale snídáme doma nebo si berem s sebou do práce, kupuju 90% a více šunku a těch 10-15 dkg na nás tři taky vystačí, jenže k tomu ještě stejné množství sýra. Ale to je na jeden den respektive snídani nebo večeři.
My hodně utratíme za maso, protože máme rádi hovězí a nebo ryby kupuju chlazené filety atd.

Jednou jsem to zkoušela stáhnout na cca 100 na den a byl to nadlidský výkon, vydržela jsem asi měsíc a konec. Protože my neradi obyč jogurt, my musíme Hollandii nebo Jihočeský ve skle, ovoce fakt musí být a hlavně to maso, to maso 😀

ITesco jsem zatím nezkusila, ikdyž o tom stále přemýšlím, ale zatím spíš vběhnu ráno před prací do nákupáku a nakoupím a večer to odvezu domů nebo se muž staví pro nákup v práci atd.
Našla jsem tam cenu za nákup 69 korun, ale někde na netu jsem četla i, že účtují za platbu kartou 20??

jmisa
2. led 2013

Jo a mléko z farmy milujeme, syn jak slyší bučet krávy, tak letí 🙂

helen_8
2. led 2013

@benjik To samozřejmě, v tom případě si musí člověk ujasnit priority - jídlo a nájem je asi důležitější než zoo. Nebo člověk sleví ze svých nároků - omezí kosmetiku, oblečení apod., nic se nedá dělat, na dluh se přeci nedá žít věčně! My rádi cestujeme, rádi si zajdeme na dobré jídlo a je mi jasné, že až budou děti, budeme to muset omezit. Já sama s našima byla u moře snad až v 9. třídě a nic mi neuteklo, běhali jsme za domem po lese, jezdilo se na dovču max kousek od nás a vzpomínám na dětství ráda. Do zoo jsme šli snad jen se školkou.
Myslím, že v rámci možností jde i výlety naplánovat levně, ale chápu, že ne každá rodina na to má.

baru7
2. led 2013

@benjik od moulinexu, nebylo zrovna levné, ale je malé, skladné, jendoduché na údržbu 🙂 má pět různých nástavců podle toho, jak a co chceš strouhat 🙂

helen_8
2. led 2013

@jmisa Maso je asi nejdražší položka, že? Jíte ho denně? Je to trochu mimo téma, ale myslím, že jíst maso denně opravdu není zdravé, dlouho se rozkládá ve střevech. Naopak ryb má naše populace prý nedostatek.

jmisa
2. led 2013

@helen_8 no maso a ryby to je jedno, ryba je taky maso, takže ne, vepřo nebo hovězí nejíme každý den, ale máme tak 2x v týdnu rybu a krom toho vařím manželovi maso. No a maso taky neradi jen ledajaké, ale preferujem třeba panenku nebo roštěnec atd. já mám ráda jehněčí, maso je fakt asi největší položka.
Já si dám klidně na oběd v práci pizzu, nemusím maso, syn má ve školce taky občas bezmasý den, ale pro muže jídlo bez masa není jídlo. Sladké věci typu - rýžový nákyp, žemlovka, palačinky s tvarohem , nudle s mákem, tak to u něj fakt neexistuje. Musí tam mít aspoń šunku nebo tak něco.
Takže já s prckem klidně jím čočku s vejcem, ale muž musí mít aspoń párek atd.
O tom, že není dobré jíst maso každý den vím, ale chlapa nepředělám a ve svém věku už se o to ani nepokouším.


@baru7 tak tenhle kráječ očumuju od doby, co ho Moulinex uvedl na trh 🙂

baru7
2. led 2013

@jmisa taky jsem učumovla, až jsem podlehla 🙂 dostala jsem od tchýně k Vánocům penízky, ať si něco koupím, tak jsem si koupila struhadlo..hader mám hromady, že nevím, kam s nima 😎

vrana
2. led 2013

Wow, tak jsem vás všechny dočetla. Náš týdenní nákup se pohybuje kolem 1500-2000 týdně, ale je v tom všechno (pleny, UM,drogérie), takže odhadnout jen jídlo bohužel nemůžu. Ano asi je to hodně, nicméně zrovna na jídle slevovat nehodlám a nedá mi to a musím zareagovat na nákupy za 500 na týden. Loni v únoru jsem začala chodit k výživové poradkyni, protože jsem se rozhodla zatočit se svoji váhou (93 kg) a díky jejím radám se povedlo (aktuálně 78) a hodlám v tom nadále pokračovat. Nicméně nic z toho by se nepovedlo pokud bych se nestravovala tak, jak je to správné a zdravé a nehleděla na kvalitu potravin. Vlastního nemáme nic, kupovat musíme bohužel všechno. Ano, taky bych uměla navařit na týden za 300 pro celou rodinu, ale vypadalo by to asi nějak takto palačinky, škubánky, buřt guláš, který ovšem buřta viděl tak možná z rychlíku, omeleta, chleba s něčím, polívky, mega kuře nadopované kdo ví čím. A to asi nebude zrovna to pravé ořechové. Akce v hyper super jsou sice fajn, ale bohužel se většinou týkají věcí, které stojí za starou bačkoru i bez akce jako třeba jogurt, který má s jogurtem společný maximálně název, akorát že v akci stojí 3,90 namísto 5.90. Mléko za 15 korun jsem teda už dlouho neviděla, to je odstředěné ne? Já jen že ho běžně kupuju za 20, leckdy i 23 litr, plnotučné, které se mléku aspoň trochu přibližuje. Zeleniny máme relativně malou spotřebu, pokud bychom ji všichni konzumovali tak, jak je to doporučované (250-500 g denně/os.), tak dám pomalu 200 denně jen za zeleninu.

šetřit je fajn, ale spíš na jiných věcech typu oblečení, doprava, zábava, než zrovna na jídle, protože jeho kvalita (a kvantita) se projeví na zdraví všech, bohužel ☹ Můj obdiv má člověk, který ušetří proto, že si zeleninu a ovoce vypěstuje vlastní nebo se snaží sehnat kvalitní maso přímo od zdroje a ne ten, kdo nakoupí týdenní nákup za 500 ve slevách za privátní značky typu euroshopper (nemám na mysli nikoho konkrétního), to umíme všichni a nic záviděníhodného na tom rozhodně není.

benjik
2. led 2013

@baru7 po mě rouztouženě koukám,od té doby,co jsem viděla reklamu

helen_8
2. led 2013

@jmisa Takových chlapů je hodně, můj je taky masař, ale jíme i ryby, luštěniny a super jsou třeba různé nudle se zeleninou, je to slané a není tam maso nebo se tam může dát jen trochu. Ty sladké české pokrmy taky nemusím, leda k nim nějakou hustou polívku.
Můj chlap jí maso v práci, tak o víkendu ho neděláme, tedy ryby jo, ale tomu neříkám maso a pak nějaké ty nudle se zeleninou.

benjik
2. led 2013

@helen_8 nápodobně s vyrůstáním.Jo výlety se dají naplánovat levně,to spíš ty vstupy jsou děs.My říkali,že na ty drahé akce třeba lední revue půjde s dětma jen jeden z nás.

spagatice
2. led 2013

Ahoj, taky jsem to tu celé pročetla. My se tedy ani omylem nevejdeme do tří tisíc. Máme problém se vejít do pěti. Jenže ono hodně udělají i ty děti. Přeci jenom přesnídávky, tvarohy a pacholíky taky něco stojí. Stejně tak zelenina a ovoce pro děti.

@vrana Souhlasím s tebou, já jsem zrovna taky v "hubnoucím procesu", jím víc zeleniny, kupuju si hodně krůtí maso, jím dost tvarohy, abych měla dostatečné množství bílkovin a to všechno něco stojí.

sklepka
2. led 2013

@jmisa , @benjik Holky, kdybyste chtely, rada bych svuj Moulinex prodala - celkem jsem se unahlila koupí, manzel by radeji uz primo robota. Je 2x pouzity, dala bych ho tak za 1300,-....