Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

mila3
1. únor 2011

ahoj holky máte nějaké osvědčené triky či typy jak ušetřit?Už jsem slyšela o obálkové metodě ale přesto furt nechápu jak to udělat když jedu na nákup do super-hyper.Můžu kupovat levné věci,můžu mít seznam přesto tam vždy nechám spoustu penez a tudíž se metoda obálek nedá dodržet..Jak to děláte vy? 🙂

bulinka
1. únor 2011

Kamarádky rodiče tvrdí, že nejvíc se ušetří právě tím, že nechodí nakupovat do obchoďáků, ale jen do malé samoobsluhy. Koupí opravdu jen to co potřebujou. V obchoďáku je plno lákadel 😀

nanule
1. únor 2011

U nas celkem vychazi kupovat zbozi, ktery je ve sleve, popr. i do zasoby, pokud ma dlouhou trvanlivost. A kupovat opravdu jen co je potreba.... Driv jsme mivali kazdou chvili k veceri maso, ted si dame rohliky nebo treba parky. Proste levny rychly jidla.

sikulka2011
23. lis 2012

Taky mám zkušenosti, že je lepší nakupovat v menším obchodě jen to co mám na seznamu. A když už velký nákup tak taky jedině to co mám zapsané a co opravdu potřebuji - máme třeba velkou spotřebu mléka, přesnídávek a tak. Takže toho nakoupíme víc. Dneska jsem se trochu "rozšoupla" a nakoupila sladkosti a tak na Mikuláše a vánoce a padlo přitom několik stovek jen jsem zírala...takže teď už se zase budu krotit....
Jinak manžel měl dřív taky představu teplých večeří a to je taky finančně náročnější. Takže máme takový kompromis abychom ušetřili...

benjik
23. lis 2012
marcinek
23. lis 2012

odolavat lakadlum v obchodacich, co ve skutecnosti se ani nepotrebuje, kupovat suroviny v akcich a kombinovat tak, aby se spotrebovaly v kombinaci s tim, co mi zbylo doma, abych nic nevyhodila a presto vytvorila chutne vecere (a nemusi byt vzdy teple). Treba presnidavky kupuji jen v akcich a nebo varim z domaciho ovoce bez cukru. Minule jsem detem jednu ukradla a musim rict, ze lepsi jak z obchodu 🙂 Taky zaciname omezovat maso, myslim, ze jednou se zase vrati doba nasich babicek: maso jen v nedeli 😒

benjik
23. lis 2012

@marcinek ta doba-návrat do časů babiček a prababiček-nebude díky každoročnímu zdražování dlouho trvat.Já jsem jen štastná,že jsme se přestěhovali do domku a budeme moct pěstovat ovoce,zeleninu a chovat drůbež.

kristi
23. lis 2012

ono i dobrej kvalitni parek je draha vec, ze?

marcinek
23. lis 2012

@benjik no my prave potrebujeme setrit na ten domecek, protoze se nechceme uz vic zadluzovat. Tak taky planuju jednou, ze si tam budu pestovat na zahradce aspon nejakou zeleninku. Drubez ne, to moc nedavam, hold mestska holka, sice domaci vajicka od babicky je uplne neco jinyho nez z obchodu, ale mam na ptaky fobii, proto se taky musime stehovat 😝

marcinek
23. lis 2012

@kristi jj, kvalitni parky jsou drahy, to se vyplati max. v akci jednou za cas, jinak to pak skace u kasy po stovkach...

kristi
23. lis 2012

ja jsem si ke tchyni koupila dve slepicky, takze vejce mam nastesti, vozim ji tam aspon starej chleba a pecivo, pac zbytky nemam jinak kam davat... do baraku chci aspon bylinkovou zahradku, casem se uvidi, nejak na to nejsem...

benjik
24. lis 2012

@marcinek já bych je tu taky moc mít nemusela,ale kvůli dětem že budou mít dobré maso a vejce se obětuju.Navíc chceme i ovce a manžel zvažuje i prase. To si pak asi pořídíte nějakou plašičku,ne? Ptáky máme na zahradě furt. 😝

benjik
24. lis 2012

Ad maso na něm se dá ušetřit,když se koupí přímo z jatek. A při vaření přemýšlet místo celého pečeného kuřete,kuře naporcovat a hned je maso na polévku,řízky a nějakou směs. U nás naštěstí masa nemusí být moc,radši omáčku s přílohou.

ladie
24. lis 2012

Tak každopádně pomáhá jít nakupovat najezená a s napsaným seznamem 🙂 Jinak koukat, jestli věci ve slevě jsou opravdu levné (kolikrát mega nápis sleva a ve vedlejším obchodě stojí stejný výrobek bez slevy míň 😠 ). Dál se dá dost ušetřit na drogerii - slevové kuponky v DM, neustálé slevy v Rossmannovi (doporučuji sledovat slevové letáky na netu).

marcinek
24. lis 2012

@benjik no ja bych spis potrebovala jed na krysy nez plasicku. Tchan tu ma cca 400 a vice holubu primo u nasi pristavby a nechce je prestehovat ani za nic. Ale ode me by to bylo moc napadny, vi, ze je nesnasim a to nejen kvuli detem. Jinak sem tam nejaky ptak na strome zahrade mi nevadi. Takze holubi maji zahradu a my dluhy a praci na x let dopredu 😒 😒

nerreidda
28. lis 2012

Ahoj 🙂 Jak tak čtu, mluvíte o šetření hlavně na jídle. Ikdyž jedu na velký nákup hned po výplatě, a mám vypsané jen to co potřebujeme nebo dochází a ještě je to ve slevě, stejně nic neušetřím. Prostě nevím jak na to. Už jsem přemýšlela nad obálkama,ale manžel to zavrhl,že je to prej blbost zbytečně vybírat z účtu a pak třídit do obálek. Taky jsem zvažovala,že bude jeden účet jen na platby a tak a na ten druhý se dají peníze co by jsme chtěli usyslit.Taky to neprošlo.Už si zapisuju i blbou desetikačku co utratím-jen vidím,že máme vyšší výdej než příjem :( Už fakt nevím,co dělat. Moc bych chtěla druhé mimčo,ale díky naší děsné finanční situaci to manžel nechce ani slyšet :( Jinak naše děsná situace začala tím,že jsme si koupili domeček,který spolkl peníze navíc,které původně neměli být do domečku investované :(

baraz
30. lis 2012

ahoj, zkusím se i já přidat .. mimčo se blíží víc a víc a já zjištuji, že jsem si zvykla na velké přijmy a nějak nevím jak nakupovat a vařit, aby to bylo levné. opravdu vám funguje obálková metoda? nebo jiná? je reálné, aby se rodina - no zatím 2 a později i mimčo vešli do 3tis kč za jídlo? mám ráda ovoce a zeleninu, muž jí nemusí ale já se mu jí snažím dost podstrojovat .. máte typy jak vařit?

jasekd
1. pro 2012

@baraz Realne to je, pohodlne uz mene. My dame za jidlo cca 5500 mesicne (sveho nemame nic, kupujem vse). Jsme dva dospeli a dve male deti. A vim uplne presne, kde bych jeste mela rezervy, jen to zatim nedokazu omezit.

benjik
1. pro 2012

Ono je i rozdíl,kde člověk bydlí.Když někdo bydlí ve městě s jednou dvěma předraženými sámoškami,těžko ušetří oproti člověku,co bydlí ve městě s x obchody,co se předhánějí v akcích.

benjik
1. pro 2012

@marcinek to chápu, v dětství jsem bydlela v baráčku a sousedův otec tam už před x lety choval holuby,i mnoho let po jeho smrti tam byly,bylo to k zbláznění

benjik
1. pro 2012

@nerreidda také už nevím,kde víc šetřit,sleduju akce,nakupuju jen to nejnutnější a pořád nic.

benjik
1. pro 2012

@baraz 3000,-? To leda,že máš alespon nějakou zeleninu a ovoce vlastní,stejně jako vejce atd.My i když na tom byly jednu dobu hodně blbě,tak pod 4500-5000-měs jsme se nedostali.

benjik
1. pro 2012

@jasekd taky mám rezervy,u nás stačí vypustit sladké a hned se penízky objeví.Neudělám to,muž má fyzicky náročnou práci,na domku je taky zápřah,my tu rychlou energii potřebujeme a hlavně jsme čokoholici

marcinek
3. pro 2012

@baraz
@benjik 3000 ani nahodou. Ja to pocitala za listopad 6500,- jidlo+manzelovy obedy v Praze O tom jedinym nemam prehled, jinak si vse zapisuji, ale rikal, ze mesicne cca 2000 Akorat tam to moc neomezime, sice mu delam obcas svacinu, ale obedy nebo sem tam veceri teplou mit musi, kdyz ma fyzickou praci+jeste pristi rok prace na domku. To jen dneska takovy vetsi nakup a 2tis. mi nestacily, jeste jsem tam musela nejaky veci nechat. Vim, ze o neco by se to dalo stahnout, protoze treba nekupuji uplne vse nejlevnejsi, treba marmeladu si kupuji lepsi, tmavy pecivo hodne jime, atd. ale i tak poznam, ze za ty penize jsem toho driv dovezla z obchodu mnohem vic. Hold vyssi dane se nekde promitly. Nejvic mi to teda vadi u masa a sunky, tam je to poznat nehorazne. Vzdycky jenom kouknu na cenovku a premyslim co koupit, kdyz to byvalo driv za mnohem lepsi cenu 😝

romantika
3. pro 2012

No ja setrim na obleceni asi nejvic, v jidle uz jsem to zkousela, ale vzhledem k tomu, ze manzel ma narocnou praci a je sportovec a i dcera opravdu potrebuje jist tak tam jsme zjistili, ze se stahuji penize nejhur. A jidlo kupujeme kvalitni takze ty ceny tam jsou celkem jasne. Jinak potvrzuji, ze nejhorsi je chodit nakupovat do hypermarketu. Ideal je naplanovat si co budu cely tyden varit a nakoupit jen na to. Pak chodime jen dokupovat pecivo a sunku ci syry. BOhuzel nejhorsi jsou takove ty vyjezdy za zabavou nebo kdyz clovek jde ven nestihne se vratit. Nestihnete obed doma, koupite sladkosti pro deti a penize jsou v cudu. hadry nakupuji jen 2xrocne ve slevach po lete a zime. I male jsem malo kdy koupila neco bez slevy. Ale od toho co jsem na rodicaku uz nejsou penize snad na nic. Mam temer vsechny slevove karty do slevovych obchodu, nakupuji ve dnech marriane, v mamince. Na nejake pojistky a ty vsechny veci co nam cpou do hlavy proste neni. Benzin ani nevzpominam. Zrusili jsme MHD.. A +- kazdy mesic jsme v minusu a nemit nasetrene pred RD tak nevyjdem snad jediny mesic. Nicmene tim se nas sen o vlastnim bydleni rozplynul do nevidet ☹. Obcas mne udivuje, ze mam pocit, ze v takove situaci zas tolik lidi neni. Jo a jeste maso od reznika, obvykle ceny o fous nizsi a vzdycky z toho je vic nez z tech zasmradlych krabicek.
No a teda nejvic uz blbnu prave z toho pocitani, obcas si vzpominam na ty zlate casy kdy jsme byli oba pracanti, dovolili si restauraci, pohoda kino a tak, ale pak vidim tu nasi teperendu a nevymenila bych to za nic na svete.

timbouctou
3. pro 2012

my to máme taky tak nějak, bydlíme na vsi s jedním "supermarketem". pak tu je špatně vedený coop, na náměstí lahůdky a naprosto neskutečně drahá zelenina. Mezi městy je lidl, ale to je na auto, které si musíme půjčovat. A ani tam to není nejlevnější. Navíc se odmítám vzdát zeleniny a tmavého pečiva, dokud to opravdu nebude nezbytně nutné. Mužikovi do práce vařím, ale teda míváme teplé večeře, protože mám pocit, že to ve studených vyjde dráž. A pod 4000 se nedostanem ani omylem, spíš tak 4500 dáme.
Obálková metoda se neosvědčila, zapisování vydaných peněz vede leda k depresi. Prostě kupovat jen to nejnutnější a vařit moučná sytá jídla. I když, občas se zadaří a tuhle jsme dostali pytlík zelených fazolek, tak jsem utratila za plnotučnou smetanku a udělala to na másle a smetaně s brambůrkama 😀

timbouctou
3. pro 2012

@romantika my už moc za zábavou nevyjíždíme. Občas jeden nebo druhý někam na pár malých piv, ale rozhodně to nění na nějaké vyskakování, já jdu na lahvinku jednou za dva měsíce, spíš za tři.

benjik
3. pro 2012

@marcinek souhlasím,když má člověk fyz.namáhavou práci to teplé a vydatné jídlo mít musí.A kupovat jen to nejlevnější taky nejde,přeci jen dcera potřebuje kvalitní jídlo.Také si říkám,že dřív jsem za 3 tisíce udělala velký nákup se spoustou masa,sladkostí a limonád skoro na celý měsíc,no a ted? 3000 jsem nechala před dvěma týdny za jídlo na cca 10dní.

romantika
3. pro 2012

@timbouctou tak tak ale cloveku to chybi, nicmene nemame ani hlidani tak to svadim na to, ze to proste nejde. Ale uz mi to obcas fakt leze na mozek. Kdyz se dostanu ven a hlida manzel prijdu si jak Alenka v risi divu 🙂))) a samou radosti nevim ani co delat 🙂)) a neutratim nic protoze nevim co driv 🙂) Az se vratim po rodicaku do prace bude to fakt jak nanovo a to uz sem si par peknych let v rpaci odkroutila, ale ted si prijdu jak nepopsany cisty list 🙂)))

romantika
3. pro 2012

@benjik jojo taky, nechapu ze se nekdo vejde i do 6000 mesicne, ted jsme to par mesicu zkouseli ale to je takova fuska, ze po mesici pocitani a uctenek a vareni si prijdu jako ........ . A z vlastni zkusenosti kdyz jsem jedla na vysce spatne, promarodila jsem temer pet let, ted vybirame kvalitni a nemarodime. Takze zdravi hold na prvnim miste.

marcinek
3. pro 2012

@benjik no ne jenom dcera, ja taky- jeste kojim, tak si trochu dopreji, aspon nekupujem zatim UM. Ale vim, ze na nejake chozeni do restauraci to uz nebude. My jsme se prave driv omezovat nemuseli, tak jsem to neresila. To az ted s tou hyposkou a budouci stavbou. Ale nejak bylo, nejak bude. Akorat mi vadi, ze vlada utahuje opasky duchodcum a rodinam a ti nahore si pridavaj na platech...ja se z toho fakt dorvu 🙄