Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

mila3
1. únor 2011

ahoj holky máte nějaké osvědčené triky či typy jak ušetřit?Už jsem slyšela o obálkové metodě ale přesto furt nechápu jak to udělat když jedu na nákup do super-hyper.Můžu kupovat levné věci,můžu mít seznam přesto tam vždy nechám spoustu penez a tudíž se metoda obálek nedá dodržet..Jak to děláte vy? 🙂

evaamy
9. lis 2014

Dobre tipy jsou ve článcích " pasti na střední třídu"- to je spíš k zamyšlení. Jinak se daji ušetřit nejen peníze, ale i příroda, když začneš používat přírodní nebo domácí čistící prostředky a kosmetiku, není potřeba mít na každý povrch v byte či část těla jinou lahvičku, tipy najdeš na home Made.cz, příp doporučuju zn denkmit z dm. budeš sama stříhat sebe i manžela, stačí kadeřnické nůžky za dvě stovky a strojek za čtyři sta- inspirace na střihy na YouTube v tutorialech, pokud máš zahradu můžeš pestovat ovozel, pokud budeš vařit ze základních surovin a ne polotovarů, kupodivu zeleninová a lusteninova jídla i v biokvalite vyjdou levné, protoze tam stačí min surovin a presto to má chuť. Např sýry a sunky vyjdou draho a moc se toho nenajis, lepší jsou pomazanky či klidně i majonezove saláty, ale DOMA DELANE. Mě stačí obyčejný mobil, nejnizsi tarif, neplatime si žádné zbytečné pojistky a spoření. Když dojde na věc tak se beztak pojistovnam nechce platit, spořící fond může někdo vytunelovat..my co máme nějaké peníze navíc tak se je manžel snaží množít- nákup- prodej, takže nám peníze nehnijou v bance za směšný úrok, ale vydelame třeba dvacet tisíc za měsíc. Doporučuju taky knížku od Roberta Kyosaki bohaty táta chudý táta, biokucharka od Zemanové a Ekozahrady od Jaroslava Svobody. Ne že by tam byly nejake konkrétní tipy na šetření, ale pomůže to to změnit pohled na věc, zacnes jinak uvazovat. A taky nakupy na bazarech, člověk nemusí mít vše nové.

evaamy
9. lis 2014

Jo a ignorovat letáky, reklamy a různé "výhodné" akce. Kdyby na nich obchodníci nevydelavali, tak by je nedělali. Nehledě na to, že sotva si neco z akce doneses domu tak to zhnije, nebo je to ve skutečnosti zbytecnost atp. Něco jiného je samozřejmě koupit nabytek ve slevě a něco jiného je např maso. Samozřejmě jednorazove věci jsou finančně nevyhodne- pleny, přebalovací podložky, vložky...o cigaretách a chlastu ani nemluve

maru84
9. lis 2014

Stejně jako @slunickoally doporučuju psát si výdaje. Dělám to tak už 4 roky od doby, kdy jsme na tom byli hůř a potřebovala jsem mít přehled. Já to píšu do excelu. Každá položka má svůj řádek (běžné výdaje jako jídlo, drogerie, lékárna jsou v jednom). Jeden čas jsme se rozšoupávali a řekla jsem si dost, nakupujeme rozumně a šetří to dva tisíce měsíčně právě na běžných výdajích.
Akce výhodné jsou. Ale prodejci nalákají na akci a člověk už tam udělá nákup ostatního a někdy i toho, na co lákají a vlastně to člověk nepotřebuje. Pokud jezdíte na nákupy autem, tak si můžete dovolit obejít víc obchodů. Když dělám velký nákup jednou za měsíc, objedu až tři obchody (billa, albert, kaufland) a všude nakoupím jen to, co předem z letáků vím, že je výhodné a potřebuju. Může se to zdát úsměvné, jako babky před dvaceti lety když jezdily pro vajíčka do tržnice. Ale mě to baví a ušetřím tím hodně. Dobře je to vidět zvláště na Billa účtenkách, kde píšou i mínusové částky.
Běžný nákup dělám buď v Bille nebo Albertu, podle toho, co zrovna potřebuju a zajdu tam, kde to mají v letáku ve slevě.

nonacek
9. lis 2014

@mila3 denně jsi píši výdaje a mam Stanoveny limit kolik mohu utratit a do obálky se vzdy vejdu chce to dodržovat denní limit a počítat a počítat.. kolik si mohu dovolit za měsíc utratit plus nájem za byt ...... a vejít se do měsíčního rozpočtu.

jamia
9. lis 2014

@evaamy Zajimave tipy, ale to aby clovek nedelal nic jineho, nez neco vyrabel a hrabal se v hline. Strihani podle youtube je spis usmevne 🙂 stejne tak je dobre vytvaret si alespon malou rezervu na sporicim ucte, kolik pripadu vytunelovani tu za poslednich 20 let bylo 🙂 a uroky na nich nejsou tak zle. Pripojuji se k tomu, ze clovek nemusi jist kazdy den maso a zeleninova jidla vyjdou levne.

evaamy
9. lis 2014

No tak to, že je výhodnější mít vlastni ovozel je snad jasné a spousta lidi si to chválí, nehlede na to, že chut je lepší, ale někdo radši travi čas u televize, někdo má zase jako koníček zahrádku. Na YouTube jsem si našla jednoduchy způsob jak si zastrihnout konečky, manžela striham strojkem což si myslím není neobvyklé a máme to hezčí jak od kadeřnice, protože to co dokážou i v lepších kadernictvich někdy zkazit, to u mě nehrozí. Jednou jsem chtěla zastrihnout konečky a ten kadernik mi to zkrátil o 10 cm! navíc ušetříme hodne času- zijem v praze. Takže nechapu co ti přijde na youtubu úsměvné, myslím, že podle tutoriálu se lici, cese, vaří už docela bezne....Tyto rady ti nikdo nenutí, já je dodrzuju a nedělá mi to sebemensi problém.říká se, ze za lenost se plati, a to doslova.

jamia
9. lis 2014

@evaamy Taky plati, ze nez bych si namichala vlastni prostredky na myti zachodu, dokazu za ten cas vydelat na skutecny domestos. Navic bydlime v byte a i ta jedina kytka mi tu usycha 🙂 strih masinkou je snadny, to jo, i ty konecky clovek zvladne, ale vsechno slozitejsi vcetne barvy patri do ruky profesionala, ani samotna kadernice nestriha sama sebe. Rozdil oproti ucesani nebo make upu je ten, ze to lze v pripade nezdaru snadno rozcesat nebo umyt, kdezto pri fatalnim strihnuti muze cloveku zbyt opravdu jen ta masinka 🙂 Za sebe rikam, setrit a neutracet zbytecne, to ano, ale hnat to do extremu, ani nahodou.

dagina
9. lis 2014

@jamia když má někdo háro bez žádného střihu, opravdu si vystačí se zastřižení konečků sám, pokud nutně potřebuje ušetřit. Já např. mám tak blbý účes, že musím cca každých 5 týdnů být u kadeřnice.

jamia
9. lis 2014

@dagina Souhlas, ja teda jen jednou za tri mesice. No ale o tom debata nebyla, jen me to tu zaujalo 🙂

slunickoally
9. lis 2014

My v současné době kupujeme dům a čeká nás roční mezidobí, než prodáme současný byt a nastěhujeme se do domu. Budeme tak platit dvě hypotéky zároveň, proto musím trochu zredukovat výdaje. První věc, kam jsme s rodinou sáhli, je jídlo. Respektive pití. Na tom se dá ušetřit opravdu slušná částka. Při ceně 15,-Kč za 1,5 litru vody na den na osobu to je pro naši 5ti člennou rodinu 2250,-Kč za měsíc. Proto jsem kupovanou balenou vodu, která navíc není kvůli cukrům ani dobrá, začala dělat džbánek s domácí citronádou. Do litru vody dám lžičku cukru a 1/4 citronu. Z jednoho citronu za cca 12,-Kč vyrobím 8 litrů citronády. Citron je zdravý, má protirakovinové účinky a nám chutná. Mám ráda, když se podaří ušetřit na něčem, co je ještě ku prospěchu zdraví.

aneta15
9. lis 2014

Já si píšu peněžní deník už přes rok, přivydělávám si tím u statistického úřadu a je pravda, že když to člověk vidí na papíře tak se na konci měsíce zděsí. Hodně šetřím na oblečení pro děti, hodně nakupuju přes net a v sekáčcích a myslím si, že patří ve školce k lépe oblékaným dětem, když hledáte dá se nakoupit pěkné oblečení za pár korun. Potom všechny věci( oblečení, kočárek, kolébku, hračky se kterými si už nehrají) prodávám průběžně po internetu. Teď jsem si to sečetla a výsledek byl za 4 roky 60 000, musím říct, že jsem byla v šoku...i když to většinou dělám, že prodám kombinézu a koupím další takže jsem většinou na nule. Já teda nevím ale prát místo v prášku v octě mi už přijde přehnaný, to by jsme na tom museli být hodně špatně. Minulý rok jsme se stěhovali z bytu do baráku a než se našel kupec na byt tak jsme rok táhli 2 hypotéky a dalo se to, když člověk peníze nemá, tak je neutratí 🙂 Bylo to poprvé v životě, kdy jsem koukala jestli koupím jogurt za 10 nebo za 15 korun. Jinak všechnu drogerii nakupuju v DM značku denkmint a tam se dá taky hodně ušetřit. A odbourali jsme velké nákupy v potravinách, to byli vyhozený šílené peníze, každý den jdu nakoupit a koupím jen to, co potřebuji na ten den to se mi hodně osvědčilo.

evaamy
9. lis 2014

@jamia jenom takový technický detail, ja na čištění WC nic nemicham, používám frosch universální octovy cistic, to "doma delane" patřilo k různým pomazankam a majon. salatum.

bedrisiivet
9. lis 2014

Na vysoké jsem byla v situaci šetření na maximum, protože jsem si z hrdosti nechtěla říct našim o víc peněz a těch pár let se na mě trochu "podepsalo", takže mě vždycky zaujmou debaty o praktičnosti v domácnosti a zbytečném neutrácení 🙂 nemám vymakanou žádnou monitorovací metodu, ale už dlouho o nějakém systému zapisování přemýšlím. Kdo zapisuje, má můj obdiv!
Mé ověřené: DM jednoznačně, také jednou za měsíc velký nákup po více centrech podle letáků, internetové bazary, second handy (jsem tak daleko, že mi nedělá radost nakupovat nové, ale dělají mi radost úlovky v sekáčích 😀 ), prací prášky z dm, ale jinak úklid ocet + citronová kůra, vážně je to efektivní. A máme užitkovou zahradu. Zrovna nedávno jsme vysadili šest ovocných stromů a příští rok poprvé budeme pěstovat ve skleníku 🙂 Je pravda, že je to hlavně zábava, jinak to se zahradou asi dobře nejde.
Co se mého pohledu na svět týká, hodně mě oslovil dokument Shop till you drop - česky Nakupuj dokud nepadneš je tady - chvílemi je to až děsivé:

https://www.youtube.com/watch?v=FQsmrJvriQ4


Děkuji @evaamy za odkazy na knihy 🙂

slunickoally
11. lis 2014

@maru84 To zapisování do excellu je asi lepší, protože nemusíš nic počítat a jen se ti to sečte. To už jsem taky dělala. Mám v excellu přesně napsaný platby, co odchází z účtu a příjem peněz. Do sešitu si píšu ale ty výdaje, co nejdou příkazem z účtu. Takže nákupy jídla, oblečení, benzínu. I když to platím kartou z toho účtu, píšu do sešitu. Příjde mi to totiž rychlejší. Občas si vezmu ten sešit do práce. Jinak z druhý strany sešitu mám seznam, jídel, co vařím a chci vařit a podle toho si sestavuju seznam na nákup. Jen by mě zajímalo, jak děláš ten měsíční nákup? Já chodím na větší nákupy většinou v neděli dopoledne a přes týden dokupuju jen pečivo. Ale mohla bys sem, prosím, hodit co kupuješ na měsíc? Třeba ovoce ani zelenina moc nejde. Napadá mě spíš třeba rýže, brambory a polotovary v sáčsích. 🙂

texetka
11. lis 2014

My začali šetřit v létě . Zapisujeme si výdaje, schovávme účtenky a plánujeme co budeme vařit.
Nakupujeme v akcích a dáváme do mražáku, takže když je v akci krkovice, tak klidně nakoupíme třeba 5-6 kilo, to samé s kuřaty. Muž je naporcuje , takže z kuřat se dá hodně navařit za pár korun . Máme jeden veliký nákup za měsíc a pak nakupujeme jen co je potřeba - pečivo, zeleninu, ovoce....
A musím říci, že ušetříme kolem 3000 kč za měsíc s tímto systémem . Fakt jsem hodně koukala. Oblečení nakupujeme v akcích nebo na bazárcích a snažíme se kvalitní, aby něco vydrželo.
Ale abych se stříhala sama , nebo míchala čustící prostředky, to opravdu ne . Všeho s mírou .

slunickoally
12. lis 2014

@texetka Můžeš sem napsat, jak vypadá váš měsíční nákup? Neumím si moc představit, co se dá nakoupit na měsíc. Já nakupuju každý týden cca v neděli a vždy to za ten týden sníme. Napiš to sem prosím. Děkuju. 🙂

texetka
13. lis 2014

@slunickoally
Juu.. no pokusím se. Doma si sepíšeme seznam - projdeme spíž, komoru, mražák a sepíšeme co dochází nebo co chybí úplně. Pak projedeme letákové akce . Dycky je v akci něco jiného, takže dle toho kupujeme. Seznam bude vypdat obří, ale z toho co chceme vybereme akční věci a hned se ti seškrtá na polovinu ..
Většinou kupujeme :
polohrubou mouku, vejce, cukr, kypřící prášek, hořkou čokoládu, mléka - když jsou v akci tak víc, van. cukr , skořici , rozinky, strouhaný kokos... ( dost peču ) , toustový chleba - je dražší, ale zjistili jsme, že ho fakt sníme a ne že ho pak sušíme psům jako u klasického chleba 😀 , pak nějaký salám ve štangli, pomazánkové máslo, nějaký sýr - plátkový , zeleninu a ovoce - červenou řepu, jablka, zelí, brambory, česnek, cibule , citrony, mrkev, celer , dýně , rajčata, okurek , briokolici, květák ... Zase platí, že kupujeme co je ve slevě a z toho pak vaříme , třeba mrkev si nakrájíme do mražáku a tak.. Sirup - když je v akci, tak víc ( nosím si ho i do práce místo abych kupovala limonády) , obyčejné olivy, tětsoviny, rýži - hodně rýže 🙂 listové těsto mražené . Z masa : játra, srdce, krkovici, kuřata , sem tak krůtí krky - na vývar jsou famozní , kachní žaludky ...- opět co je v akci, tak víc do mražáku a třeba další měsíc nekoupíme nic z masa...Ryby bereme z rybárny tak dvakrát za rok a dáváme na mražák. Králíky od paní - domácí. Takže taky sezonně. jogurty - nedávno měli holandiu bílý selský za polovinu, takže mám 10 v lednici 😀 . Pak co kupujeme když je jen v akci , děláme si radost : sem tam colu - když je v akci , muž na ní ujíždí a i já když mám po treninku doplním ráda cukr , nějaké víno , dobrý sýr, plněné olivy ( v akci jsou i za 20 kč, bez ní skoro 40 kč ) , ...
a pak drogerie - tu bereme v DM jejich značku.
Je toho plnej vozík, ale opravdu bereme v 90 % pouze co je ve slevě , takže když je květák, tak nakoupíme hromadu květáku - dáme i na mražák a máme : polévku, smažený, mozeček, placičky . Když je hodně cibule - tak cibulový koláč, polévka, zapečená krkovice s bramborem a cibulí, ... A tak dále...
Každý měsíc je to jiné . V létě chodím hodně na trhy, kde se dá zelenina a ovoce koupit fakt levně . Takže máme třeba jeden šuplík doma dělané jahodové dřeně - použití na lívance, místo nanuku, do palačinek. Nějaké jahody máme v celku - na dort ...
Za jídlo dáme ve dvou lidech kolem 5000 kč.

texetka
13. lis 2014

@slunickoally
Ještě doplním, že muž i já máme možnost jíst v práci, takže muž dá za měsíc kolem 500 kč za jídlo v práci a já podobně. Já hodně saláty a zdravou výživu a muž si vybírá spíše masová jídla.
Věřím, že by se to dalo ještě zkrouhnout..

smoulinkaxxx
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
micinka123
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anna383
14. lis 2014

my nakupujeme jednou týdně jídlo i dorgerii ( je li nutná), vařím tak na dva až tři dni ... takže musí být tak na dvě až tři vaření nakoupeno, za jeden nákup necháme do 1000 korun a připadá mi to hodně,,, ale když pak zhodnotím co jsme koupili tak se mi nezdá že nakupujeme zbytečnosti- jste na tom podobně? s týdenní útratou?

maru84
16. lis 2014

@slunickoally Jsem tu po delší době, tak konečně odpovídám. Ještě musím napsat, že si peču v domácí pekárně celozrnný chleba. Dřív jsem chodila v týdnu nakupovat právě kvůli pečivu. To teď mám čertsvé vlastní, takže nemusím nakupovat kvůli tomu.
Jednou za měsíc (sobota nebo neděle dopoledne) jedu do Kauflandu, kde nakoupim těstoviny (semolinové mají za 13,90, občas jsou v akci dokonce za 10 kč), rýži (jasmínová, basmati - kilovky, ne varné sáčky), špecle K-classic (stojí o 10 kč míň než v Bille), velké protlaky a do zásoby vakuované sýry (co je zrovna v akci a má trvanlivost aspoň 2 týdny) a šunku (také trvanlivost aspoň 2 týdny, K-classic mají levné i bez akce). Oleje, ocet vše také tam. Když tam udělám nákup za několik stovek, úspora naskáče 🙂
Taky mám zásadu, že například kafe bych nekoupila bez akce apod.
Když pak v týdnu chci nějaké ovoce, zeleninu, zajdu koupit jen to, případně koupim čertsvou šunku, abych zásoby z Kauflandu využila ve dnech, kdy do obchodu pro čerstvé nejdu.
Maso se snažim kupovat v akci. Např. jednou v Albertu měli kuřecí prsa za 99 kč/kg a to jsem koupila 8 kilo a zamrazila. Je to sice jak za minulého režimu, ale opravdu tím ušetřím.
A v DM také nakupuju, ty jejich slevové knížky se slevou jsou skvělý a DM výrobky kvalitní

78marcela
17. lis 2014

@slunickoally ahoj, to je prima nápad s tím sešitem. Já si to dělám podobně. Dříve jsem si zapsala každý výdaj a když jsem viděla, jaký blbosti kupuju, tak jsem myslela že mě trefí šlak. Takže mi to zapisování výdajů pomohlo. Teď od září jsem si to ještě vylepšila. Přes prázdniny jsem si udelala reformu v účtech, zřídila jsem si tři účty, dva normální a jeden spořici, a mám tři zaměstnání, a rozhodla jsem se žít jen z jednoho, kde beru 11700 čistého. To vždy vyberu a doma dam do obálek. Deset měsíčně utratím - jídlo, benzin, oblečení a drobné další výdaje. 1700 si šetřím doma, abych měla rezervu i doma, když se mi rozbije auto nebo ma někdo narozeniny apod. Další výplatu - asi 2800 si posílám na spořici účet.
V obalkach mám lístek, kam si píšu co jsem kdy koupila během toho měsíce. Pak vždy při další výplatě to celé přepisu do sešitu a jedu od znovu.
Předtím jsem měla vše na jednom účtu a když tam peníze byly, tak jsem kupovala. Teď si radši nechám karty doma a v obálkách vidím kolik zbývá. Jsem spokojena že teď dost ušetřím.

jirkadvoorka27
27. lis 2014

NO to mate pravdu to je na pytel, 🙂

dominickap
14. pro 2014

ahoj, máte nějaké zkušenosti s tímhle tím? http://www.skrblik.cz/nakupovani/nakupovani-na-...

případně, který byste mi mohly doporučit? je to teď nějaká novinka, psali o tom i na živě http://www.zive.cz/clanky/vylepsene-online-naku...

lidadv
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
malaeva
22. led 2015

@dominickap mam .. pouzivam to a usetri to par korun, nic co by cloveka vytrhlo, ale proc to nevyuzit .. kdyztak mi napis do zprav a poslu ti vetsi info 🙂

sunshine125
29. led 2015

nechodím na nehty, ke kadernici jednou za 3mesice za 50,- prostrihat a srovnat,obleceni nakupujem v sekacích,manzel se stříhá sám doma,kupujeme hodně v akcích nebo i zboží ve slevě těsně před expirací (na odsouzení jsem pripravená), Pijeme vodu se šťávou, na úklid používám savo,které mám nakoupené v době kdy ho měli v Lidlu za 16,90,to samá jar,prací prášky a tablety do myčky. Když člověk přemýšlí,tak ušetří dost peněz a to si ani nevedu deníček. To co ušetříme ,ale vrazíme do jídla protože na tom opravdu nešetříme a kupujem na co máme chuť.

hribecekbeztecek
11. únor 2015

@jarkakr přiznám se, že mi to moc nejde do hlavy. Jak jste to udělala, že jste se vešla do dvou tisíc za jídlo pro dva dospělé?? To jste dobrá. nějaké tipy co a kde nakupovat?

poupe
11. únor 2015

Jen taková otázka:jen by mě tak zajímalo, orientečně(samozřejmě né přesně) kolik si vydělají dva pracující kteří nemusí moc šetřit, 1x v roce letní dovolena, v zimě lyže, minimální omezování....(platí nějaké pojisty, šetří, mají hypotéku a tak..)