Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

mila3
1. únor 2011

ahoj holky máte nějaké osvědčené triky či typy jak ušetřit?Už jsem slyšela o obálkové metodě ale přesto furt nechápu jak to udělat když jedu na nákup do super-hyper.Můžu kupovat levné věci,můžu mít seznam přesto tam vždy nechám spoustu penez a tudíž se metoda obálek nedá dodržet..Jak to děláte vy? 🙂

andelka
11. únor 2015

@poupe no, aby bylo na tohle všechno, tak aspoň 35-40tis. dohromady. Počítám tedy dvě dovolené, provoz auta, dvě děti, minimální omezování, tedy že se nemusím koukat úplně na všechno co kupuju, aby bylo i na šetření, byly pojistky..

kajalka
11. únor 2015

@poupe Tak záleží i na výši hypotéky. Je rozdíl, jestli někdo platí třeba 5 tisíc a nebo 12. Jinak bych si to tak představovala, aby zbylo kolem 15 - 20 tisíc po zaplacení všeho nutného (hypo, energie, pojistky, spoření, kroužky).

barcci85
11. únor 2015

@poupe To se přeci nedá moc porovnávat a jednoduše odpovědět 🙂.

Záleží na tom, jaké mají kde investice, celkové náklady na bydlení,na lokalitě bydlení, na preferencích v životě - styl, luxus, atd.,, na umu hospodaření, na schopnosti orientovat se na trhu (telekomunikace, spoření, pojistky) atd.
Někomu stačí pro rodinu 40 tisíc a pokryje vše včetně dovolených, pro jiné je 40 základ pro pokrytí základních nákladů 🙂).

poupe
11. únor 2015

@barcci85 tak spíš kolik by mělo zbýt, abych na tohle vše měla(neomezování,letní(v cizině) a zimní dovolená), občas večeře, do kina,...

barcci85
11. únor 2015

@poupe
Opravdu těžko říci:
- Zažila jsem si dobu, kdy jsem měla do kapsy hlouběji a stačilo mi na zábavu pár stovek,za které jsem byla vděčná. dovolené byly skroměnšjí, na horách, na vodě či turistikování, ale ušetřit se na ně dalo.

- Znám i období, kdy do kapsy hluboko nemám a ač si nemohu stěžovat, stejně se omezuji. Jsem založena pragmaticky a vyyší příděl neberu automaticky jako nutnost utratit ho komplet 🙂)). Takže ano, jezdíme lyžovat, jezdíme k moři, jezdíme často po republice za rodinou atd, ale s vyšším příjmem vzniká i chut ušetřit a vyrazit do destinací a dovolit si to, co bych s nižším příjmem nemohla. A to také třeba nejde tak abych nemusela počítat a o finaních aktuálních prefereních přemýšlet.

Asi ti moc neporadím, ale věř, že život v "blahobytu" neznamená automaticky pohodový život 🙂. život je krásný i s málem a hlavně se zdravíčkem tebe a tvých milovaných ;)

poupe
11. únor 2015

@barcci85 nechci žít v blahobytu, ale když jsme 2 pracující, tak chci mít alespoň na dovolenou z peněz který si vydělám a né že na to nemam 🤐

nonnni
11. únor 2015

@poupe sestimistne...

nonnni
11. únor 2015

@poupe pokud se nechci omezovat a to ani na te dovolene, tak opravdu potrebuji pro rodinu sestimistnou cifru, aby pristala kazdy mesic na ucte s tim, ze zakladni potreby pokryji tak za 60 000 a zbytek prave na extra...

nonnni
11. únor 2015

a jak setrit...mit absolutni prehled. Setrit umim, ale ze by mi to delalo radost, to tedy nedela...ale byly doby, kdy se to jinak nedalo a pak se proste muselo premyslet nad uplne kazdou polozkou, zadna povyrazeni, porad kalkulovat financi puzzle, aby to ten mesic do sebe vsechno zapadlo a nikde nechybelo...fuj, radeji nevzpominat...

lenka5731
11. únor 2015

viděla bych to asi tak - letní dovolená - min. 60 tis
zimní dovolená - asi podobně (ale dost záleží na jak dlouho chceš jet atd 😅)
1x měsíčně večeře - min. 1 tis
1x měsíčně kino - min. 500
rodinný volný čas s dětmi - občas akvapark, jednodenní lyže v ČR, návštěva třeba Mirakula, vstup třeba do zámku a podobně, včetně benzínu a jídla... - min. 2-5 tis /měs.

takže mně to vychází, že na tohle by ti mělo zbývat nad běžný rozpočet zhruba minimálně cca 18 tisíc měsíčně? 😅 Podle mě o tom většina rodin, byť oba pracují, leda tak sní 🙂 @poupe

pamal
12. únor 2015

my šetříme používáním City Life kreditek. Máme dvě - jednu speciálně pro Billu, kde nám z každého nákupu vrací 3 % a klasickou pro platbu v ostatních obchodech, z které nám vrací 2 % z nákupu. Vedení karty máme zdarma, je to vázáno na aspoň jeden nákup v měsíci. Já de facto jinak než kartou neplatím, protože do malých obchodů nechodím. Platíme přes to i SIPO a mobily, a tak je vrácená částka zajímavá. Samozřejmě, že to musíme včas splatit, jinak by se částka úročila.

michaela2015
23. bře 2015

Dobrá rada je, nakupovat pouze to, co zrovna člověk potřebuje, tj. chodit nakupovat s nákupním seznamem. A pak už je jedno, jestli jen do malých vesnických obchůdků nebo do hypermarketů či obrovských obchodních center. A za druhé umět využít akci, slevy atp., tj. možnosti, které se mi jako zákaznici či klientovi nabízejí. Ať už jde o nákup spotřebního zboží, potravin či drogerie, nebo bankovních produktů. A mít jasno v tom, co potřebuji a umět se správně rozhodnout.

petru80
24. bře 2015

Ano, přesně tak já měla také problémy ušetřit, když jsem jen tak chodila do obchodu na kouknout vždy jsem něco koupila ve slevě a pak to už ani nevyužila nyní chodím jen za účelem to co momentálně potřebuji a s penezi nemam problém vyjít a někdy i usetrit

petru80
24. bře 2015

Také jsem si koupila knihu kuchařka chudého důchodce za 95 Kč je tam hodně receptů s min.ingrediencí někdy podle ní vařím a chutná nám dnes např.kuře na houbách s pórkem a rýží. Kuřeci maso jsem koupila v.akci v Penny v akci prsa za 104 Kč za kilo.

ancickahyksova
19. říj 2016

U nás je obalkova metoda top.Sepisi si,co je nejnutnější a pak v obchoďáku klidně chodím s mobilem v ruce a počítám,kolik ještě můžu utratit.Náš týden máme 1400,- a kolikrát se mi stane,že třeba ještě 400 usetrim

78marcela
19. říj 2016

@ancickahyksova to mi taky vyhovuje.

ivanatomas
25. říj 2016

@ancickahyksova Obálkovou metodu jsem používala, než přišli postupně děti. Máme tři děti v rozpětí 5 let a nějak mi došla energie se obálkami přehrabovat, skladovat účtenky.(v tom jsem nepořádná) Ale pro ušetření více peněz, jsem se rozhodla, že budu využívat zdroje v našem okolí. vajíčka dostáváme (občas je také musíme koupit). Brambory vypěstuje tchán, o maso se stará manžel (je myslivec a tak spoustu masa dostane i od kamarádů myslivců, kteří mají přebytek. To se hodí a do velkého mražaků se vejde dost 😀 Máme malou zahrádku, takže s dětmi vypěstuji toho dost a hodně se toho dá uskladnit na zimu. To nám ušetří poměrně dost peněz. Týdenně vypijeme 9 litrů mléka tak jsme si sehnali dodavatele z malého statku, kde si můžeme koupit i domácí sýr. a co je dost důležité, začala jsem šetřit i na chlebu. Objevila jsem mlýn, kde mouka na chleba stojí 13 kč, tak ho peču doma. I proto, že naše děti přestali jíst kmínový chleba a v našem okolí jiný než kmínový neseženeme. A také proto, že cena chleba toho poživatelného se vyšplhala na teměř 40 kč. Ovoce zatím si vystačíme z plodu naši zahrady, tzn. hrušky, jablka, švestky. V létě jiné ovoce. Další věc jsou hračky. Naše děti jsou zvláštně skromné. Hračky nekupujeme. Většinou jsme dostali. kupujeme hodně knížek a děti je zbožňuji. A jinak pokud se dá tak hodně času jsme ven a tam se najde tolik variant hraček. A oblečení to řešíme fakt minimum. velká rodina přináší velkou pomoc. 99% oblečení na děti zdědíme po bratráncích. Ale boty to je mazec. Boty musíme kvůli špatným nohám dcerky kupovat nové a to už je peněz. Díky tomuhle provozu ušetříme i 8000,- měsíčně co je supr s ohledem na to, že nás čeká stavba RD. Takže budu mít natrenováno na splácení hypotéky. 😎

aaaauuuu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
berenika39
2. lis 2016

@poupe no to záleží na tom, jaké mají příjmy a výdaje - rodina je jako forma, máš příjem, odečteš nutné výdaje a co ti zbyde, tak můžeš utratit za to, co chceš. Něco spořit do rezervy.
Když má rodina dohromady 100 tis příjem, výdaje 40, zbude měsíčně 60. Ale když má dohromady 50, výdaje 40, zbude 10.
Někdo šetří , aby si to mohl dovolit, někdo zase má dost navíc a nemusí šetřit. ¨
Na to se nedá odpovědět.

luj89
2. lis 2016

@berenika39 Jenže kdo má dneska dohormady 50 000 Kč... Ano, chápu jak to myslíš a souhlasím, že by se z každé částky mělo dát něco uspořit, ale rozhodně lépe se šetří z 50 000 a hlavně je to víc vidět, než třeba ze 30 000 ;).

berenika39
2. lis 2016

@luj89 vždyť jo. Prostě užívat si může jen ten, kdo dostatečně vydělává. Pracujeme v Praze, oba už máme léta zavedené firmy, fungující, myslím, že lidí, kteří vydělávají dost, je dost🙂. Ale my třeba vůbec nemáme potřebu utrácet za nějaké moře, auta, šperky, já nevím co - prostě žijeme normálně i s dobrým výdělkem. Neváháme dávat peníze za koníčky všech tří, za akce, zážitky. Spíš je to tím, že většinou internet slouží k postesknutí si, k hledání pomoci, rad, proto to vypadá, že jsou jen lidé, kteří mají "málo".
A hodně je to výchovou, zažitými věcmi - nerozhazuji zbytečně, šetřím taky, nemáme nepotřebné věci.

luj89
2. lis 2016

@berenika39 Tak většina lidí v ČR má podprůměrný plat, ale v Praze je to něco jiného. To vždycky v dobrém závidím, že za stejnou práci odvedenou stejně kvalitně lidé v Praze a Brně vydělají klidně dvojnásobek toho, co lidé v jiných částech republiky. Navíc když ceny potravin atd. jsou stejné, snad jen služby a nemovitosti jsou předražené. Ale každého volba 😉. Ono taky často platí to, že lidé s nadprůměrnými příjmy neušetří ani korunu a naopak.

barca_ulo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
barca_ulo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
cvancarka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivanatomas
6. dub 2017

@berenika39 S Berenikou musím souhlasit. Naše rodina nevlastní firmu,příjem momentálně máme do 30 000,-. Mně se ponížíl rodičák o hooodne peněz, ale stále měsíčně ušetříme i 8.000,-. Je to o prioritách a potřebách. Dnes jsem si třeba dovolila udělat radost koupila si boty a nějaké potřebné věci za celkem 2000,- A stále je to z přebytku. Už jsem tu psala, jak se dá různě ušetřit a ja dokonce pokročila až tak, že jsem začala vyrábět domáci gel na praní. Mám 10l za ani ne 100kc. A světe div se pere. Oblečení jako švadlena šiju z přebytku látek co doma mám. Takže třeba za dvě hodiny práce+látka, mám šaty, za které bych jinak zaplatila 800-1500,-. A tím začínám byt přesvědčená, že ženy v mém okolí, které se věčně stěžují na to, že nemají peníze, nebo je všechno tak drahé, nebo jsou velké chuděry jen proto, že nechtějí dělat nic proto, aby bylo líp a měly se krásně, ale chtějí se dál utápět v depresích a nechat se litovat. A tím jsem skončila. :D