Jak velký finanční rozdíl je mezi jedním a více dětmi?

inna_s
7. říj 2013

Zdravím, chci se zeptat především maminek se dvěma (i více) dětmi, jak velký finanční rozdíl je mít dvě děti (do dvou let od sebe) než jedno dítě. Zkrátka o kolik vám reálně stouply výdaje. U nás je situace taková, že manžel pracuje, já jsem se synem na RD, předtím na VŠ, tudíž bez mateřské. Díky za odpovědi

andelka
7. říj 2013

No, s jedním mi stačilo vybrat 5000 na jídlo a potřeby pro sebe a dítko..u dvou je to 6500-7000. Takže reálně tak o 2tisíce.

betysek
7. říj 2013

Já mám druhé teprve 16 měsíční. Vyšší náklady máme zatím max. 1000 Kč za měsíc. Ale kojila jsem a stále kojím, tak že nekupuju UM, máme látkové pleny (část ještě po první) a oblečení taky vůbec nekupuju. Obě jsou holky narozené ve stejném měsíci, tak že nosí oblečení po starší...Asi budou náklady vyšší až později - boty, více jídla a pod....

nadja73
7. říj 2013

velky rozdil bude asi taky, jestli bude druha holcicka, pak naklady na obleceni, pokud ji nebudes chtit oblekat do modre / neutralni barvy , traky mnohem vic vzrostou. my mame 2 holky , rosdil 21 mesicu, a tak hodne po sobe dedi. Dal, jestli uz prvni bude odplenkovane, dalsi velka polozka. neda se proto rict, jak moc naklady vzrostou. kazdopadne se usetri na vecech z bazaru. dalsi podstatnou castkou je kojeni / UM. fakt se neda rict, o kolik naklady vzrostou, hraje tam roli hodne hledisek.

editah222
7. říj 2013

Finanční rozdíl je to celkem velký, na začátku ani tak moc ne, teda pokud už starší nenosí pleny a miminko je kojeno, ale později to začne dost naskakovat. 2x kroužky, 2x školka, prostě všechno je dvakrát. Taky je mnohem víc starostí než s jedním, ale na druhou stranu je taky mnohem víc radosti.
Já s oblibou říkám, že mám 1,5x starosti, ale dvojnásobnou radost 😀 😀

jarkalada
7. říj 2013

jen vsuvka - pokud se ti nenarodí holky dvojčata, tak bych to neřešila 😉 😀

majatob
7. říj 2013

ze začátku jsou na další děti náklady minimální (nepočítám UM když je třeba), ale od školky to začne naskakovat, sama to teď vidím - 2xSRPŠ, školné, kroužky, samozřejmě jsou vyšší taky náklady na botičky, jídlo atd., jak začnou chodit do školy je to zase všechno 2x počínaje vstupy na různé akce, výlety, školy v přírodě...
Ale rozhodně to za to stojí 😵

mooncaa
7. říj 2013

Náklady na 2. dítě naprosto minimální. Vše dítko podědí, kočárek, vybavení, oblečení, budu kojit a plínky podědí látkové. Takže vyšší finanční zátěž čekám až s nástupem do školky, školy atd. Ze zkušenosti malé dítě malé starosti a malá finanční zátěž, velké dítě velké starosti a velká finanční zátěž.

xvitk101
7. říj 2013

U nas se to seslo tak, ze starsi prestal nosit pleny a mimino je oproti prvnimu jen kojene. Latkuju a vybavu mam po starsim. Kluci jsou o 22 mesicu od sebe, tak vetsinu veci dedi, ale take jsem par kousku koupila v novem. U nas se ted maximalne vic pere a vyssi naklady jsme zatim nepocitili, to teprv prijde az povyrostou. Ani bych nerekla, ze mam vic starosti. Cekala jsem to mnohem horsi. Prvni syn byl a je hodne zive dite a braska naopak klidas. Nechapu, ze jsme mohli byt jen 3. Ve 4 je to lepsi a nebyt tehotenstvi tak fyzicky narocne, tak jdu za rok do 3. ditete.

inna_s
autor
7. říj 2013

@andelka
@betysek
@nadja73
@editah222
@jarkalada
@majatob
@mooncaa
@xvitk101 díky za odpovědi 🙂 je jasné, že nikdy se to nedá říct s přesností, hraje tam roli mnoho okolností, ale plus mínus řádově. Úplně nejjednodušší by bylo, kdyby byl druhý kluk a ještě k tomu kojený jako náš první. S holčičkou bychom nějaké věci museli dokoupit nové, ale ne ty velké jako kočárek apod., to máme neutrál. A samozřejmě, že sranda začíná s nástupem do školek a škol, ale to je pak předpoklad, že i já nastoupím do práce někam. Teď hlavně řeším ten úplný začátek se dvěma prcky. A dvojčata u nás asi nehrozí 😀

andelka
7. říj 2013

@inna_s tak jako první se nám zvýšila platba za bydlení a svoz odpadu 😀 pak něco za plínky, ještě je měli oba a látkuju jen částečně. Jinak mám dva kluky, narozené na jaře (ale i tak jsem musela něco dokoupit podle počasí a potřeby) a kojila jsem do 15m. Teď nám zvedla výdaje školka. a že jsou už potřeba boty pro oba.

j.a.n.i
7. říj 2013

Tak u nás zatím zvýšené náklady asi 0,- 🙂 sice je druhá holčička, ale kamarádka to má přesně opačně, takže věcí mám, že nevím málem co s nima, kojím a látkuju... ale s přibývajícím věkem to bude horší 😀

jasekd
7. říj 2013

@inna_s Deti mam po roce.
Naklady ze zacatku:
2.dite jsem plne kojila (prvni ne). Plenek jsem dokoupila jen par, latkovala jsem, akorat jsem casteji prala, nez se starsi odplenkoval. Obleceni holka dedi po klukovi a po jedne zname holcicce, cili naklady na obleceni minimalni, co mame nove, to jsme spis dostali. Jeden vetsi vydaj spojeny s jejim narozenim byl sourozenecky kocar Jane powertwin, ale z bazaru, asi za 3 tisice 🙂 Ted jsou vyssi naklady o boticky. Holka toho dost sni, ale o to min ji kluk. Na tom jidle to az tak nepozoruji, jsou jeste mali. Za statni skolku pro jedno dite davam cca 1400/mesic. Za rok nastoupi i holcicka, takze to zas vzroste. Uz ted naplno pracuji, takze to zas tak nepocitime.
Takze uplny zacatek byl financne v pohode - kojeni, latkovky, a jsme celkem skromna rodina, nenakupuju zbytecnosti 🙂 Holcicka v modrem pyzamku mi fakt nevadila.

romantika
7. říj 2013

naklady se navysili na jidle a krouzcich. ostatní věci jako autosedačky a tak se daji podedit po prvním. my jsme teda vyhrali tu kombinaci holka a pak kluk, takze obleceni po holce jsem rozprodala a bohužel na druhého uz tak nevyhazuji z kopytka a snazim se obleceni prodávat dále a nakupovat také levneji dokud mu je to jedno. Usetri se na hrackach a spousta věci které clovek nakoupil prvnímu na rozvoj apod.. No a pak je otázka jak to bude s kojenim nekojenim, UM, apod.. S druhym musíme třeba chodit na rehabilitace a to je 600 navíc mesicne apod.. Obecne teda se da rict ze navyseni je opet plenky (1000mesicne) a od pul roka pak jidlo. No a první dceri uz jsou 3, všude uz plati vstupy, skolku nemame a tak vic sedime doma, protože není penez na zabavu.