Jak zjistím, že sleva na dítě byla uplatněná?

alfazel
29. bře 2018

Ahoj vsem. Mel bych dotaz a potrebuju s nim pomoci. Pracuji jako osvc. Mam syna rocmik 2011 a dceru narozenou 23.10.2016. Partnerka v roce 2016 byla na UP z duvodu pracovni neschopnosti prtz v unoru 2016 ji neprodlouzily pracovni smlouvu . Byla na rizikovem do konce roku 2015 a prisly jsme o dvojcata. Kdyz jsem v roce 2017 resil s ucetni danove priznani,tak mi ucetni tvrdila ze slevu na dite pro rok 2016 zrusily kvuli nejakym zakonum. Tudis jsem se dal nezajimal. No avzapeti mi x lidi tvrdilo ze je to nesmysl.Fakt je ten ze kazdy rok mi sleva byla vyplacena a ucetni mela i z predchozich let cestne prohlaseni parnerky. Je mozne ze na me udelala podvod a nechala si ji vyplatit misto me?Kazdy rok se mi totiz starala i o podani na patricne urady a slozku s priznami z let predchozich mela u sebe zalozeny.Letos jsem ucetni zmenil a slevu si uplatnuje druzka,ale me stale lei v hlave zda jsem ji naletel a nebo ne. Priznani jsem podaval z cca 700tis. Ctit pravdu,ale nevim jak postupovat,a kde muzu zajit se na to informovat. Dekuji moc za pomoc

nelinecka1
29. bře 2018

Podle mě je nejlepší zajít na finanční úřad pod který spadáte a nahlédnout do daňového přiznání z minulých let. Ony Vám určitě poradí.

j.a.n.i
29. bře 2018

@alfazel Pokud sis jako OSVČ uplatňoval náklady paušálem, tak opravdu nemohla být uplatněna sleva na dítě, nevím tedy od kterého roku to platilo, ale platilo. Od letoška je změna, a jde to i s paušálem, ale zas když se rozhodneš, že děti uplatnit chceš, tak můžeš paušál použít jen do nižších příjmů, než kdybys děti neuplatňoval.
A jinak snad to daňové přiznání podepisuješ a tedy se do něj stačí podívat, ne?

alfazel
autor
29. bře 2018

Dekuji moc za vase odpovedi. J.a.n.i. prave ze jsem ho v loni nepodepisoval,a podepsala ho za me ucetni. Mela mou plnou duveru.Byl jsem totiz pryc v tu dobu a nestihl bych to podepsat v terminu vcas. No a na tom fin uradu jsem byl,a musim se priznat,ze jsem byl podeziravy nepravem. Ale chtel jsem mit jistotu,prtz mezi nami doslo bohuzel ke konfliktu jak s ucetni tak jejim manzelem. Ale to uz je vedlejsi. A k tomu priznani abych se jeste vratil… Ano,uplatnoval jsem naklady pausalem. Pani na FU mi nevytiskla priznani v originalu ale pouze "rekneme zmensenou verzi priznani 🙂 "prtz mela spoustu prace, ale da se tam vycist muj hruby videlek cca 715tis,naklady cca550 tis a zaklad dane cca 145tis.Take mi rekla,ze lze spetne uplatnit slevu na dite dodatecne.. Jsem osvc-zednik. Nevim ale ted,co to pro me bude znamenat, kdyz jedu na procenta a pred tim v tom byl ten problem. A ted kdyz to mozne je,tak jestli v tom nebure nejaky hacek? Prtz pani co mi delala priznani letos,tak si mysli ze tam bude problem,ze kvuli pozadovane sleve na dite a moji vysi vydelku atd ,mi vyroste velky doplatek na ossz.. Prosim , nevite jestli tomu tak je,nebo zda to bude mozne bez nejakych zvyseni zaloh a doplatku??? Nebo zda existuje nejaka klicka jak to nejlip uplatnit,a nebo to nema cenu kvuli par korunam resit.. Aby to nebylo takove nalit-vylit.... Dekuji za odpoved a preji hezky den 🙂