Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

benjik
28. led 2015

@bilkovalucie nedá mi to ti napsat - mi také jeden čas museli jet podle vašeho systému,když jsme měli jen dceru a čekali druhé. No můžu ti říct,že zdravotně jsme se z toho dostávali dlouho.Hlavně dcera se v tu chvíli v podstatě sekla v růstu.Ale ono co člověk nadělí,když život si kolikrát tak blbě pohrává,že to jinak nejde,že? Hele,třeba tesco mívá po 6 večer a hned ráno maso,jogurty,salámy,sýry,ovozel ve slevách,co má ten den procházet.Ale je třeba to ohlídat - tady u nás v malém tescu bych to nekoupila a ni omylem,v rodném městě jsme to zas nakupovali ve velkém.muž tam pracoval,tak se vědělo v jakém stavu to je.

lafemme
28. led 2015

@bilkovalucie Promiň, že se ptám, ale píšeš, že tvůj syn má plno ovoce a zeleniny ve školce a to mu stačí (to bych se tedy taky hádala, co je "habaděj", ale budiž)...Co ale tvoje druhé děťátko v bříšku, na to nemyslíš??? 😕

Jako chápu, že jsou lidé, kteří mají hooodně omezený rozpočet...Možná bych si ale v takovém případě pořizování dalších dětí rozmyslela, kdybych věděla, že jim nebudu moct dát ani pořádnou stravu..Přijde mi to hodně sobecké ☹
Nechci být zlá, ale nedalo mi to, když se tu s tím ještě veřejně "pochlubíš" 😔

Jinak my 2 dosp. + 2 děti, všichni se stravujeme pouze doma, neomezujeme se a měsíčně cca 5000,-
Co se mi teď opravdu osvědčilo, je psát si, co budu vařit na pár dní dopředu a podle toho nakupovat...Chci si také pořídit domácí pekárnu, protože pečivo je docela velká položka. Nekupuji polotovary, dochucovadla, obarvené jogurty apod. hnusy, pijeme všichni vodu z kohoutku, manželovi chystám svačiny nebo i obědy do práce a asi velkou sumu jsem ušetřila dlouhým kojením 😉

kacca11
28. led 2015

@bilkovalucie Nechci být zla, ale ty nákupy, co pises, to je snad to nejhorší, co je v tomhle vlákně napsáno. Podle mě je ta skladba naprostý hazard se zdravým tvým, jako nemocné a těhotné, se zdravým tvého syna a určitě to neprospěje ani tvému muži. Být v takové situaci s penězi, tak asi to poslední, co bych plánovala, by bylo další dítě. Vždycky bych omezila cokoli jiného, ale dostat se s jídlem na takovou úroveň, tak bych prostě další dítě neporizovala a snažila se brát ohled na syna a na to, aby alespoň on měl šanci na zdravou matku a zdravý vývoj.

@lafemme souhlasím, prostě nechápu, přijde mi to strašně bezohledné.

orchidis
28. led 2015

@bilkovalucie

Toto mě naprosto rozsekalo...
"Na týden máme ještě jednu okurku hadovku, vůbec jinak nekupujeme zeleninu ani ovoce, to má syn ve školce. Koupíme si na týden dohromady 6ks bílých levných jogurtů... možná ještě dvě paštiky, sojové maso, párky... z hlavy úplně nevím."

Tím se proboha nechlub, to je děsně smutný. Co má ve školce? Jeden lupínek papriky ke chlebu s pomazánkou? To je to tvoje habaděj?
Paštička, salámek, sladkosti 6kč kus a to jsem šikovná. Ovozel nula a pochvalte mě.
Někdy fakt nestačím zírat...

Hazarduješ se zdravím dětí a to velmi, promiň.

jitahh
28. led 2015

@bilkovalucie Taky mi to nedá. Je to opravdu velmi nízká částka, ale zároveň také hazard se zdravím. Pravidelně chodím nakupovat v pátek večer do Kauflandu (neberu teď v úvahu, jak moc kvalitní je ta zelenina a ovoce - beru to tak, že to JE zelenina a ovoce) a tam mají ty ceny úplně nízké. Můžeš vařit z květáku, brokolice, mrkve... na moc způsobů. Luštěniny tělo potřebuje... Udělat jablíčko s mrkví pro syna i pro sebe. Raději bych oželila párky a sušenky a koupila něco zdravějšího. Moje varianta do pomazánek - koupit bílý jogurt, nechat okapat (2 dny) a máš něco jako "tvaroh" - dáš na to ovoce, nebo z toho uděláš pomazánku... Je to ve výsledku levnější než pomazánkové máslo. To, že nechodíte do restaurací, synek neškemrá o každou věc, je fajn. Ale rozhodně nesouhlasím s tím, že ve školce dostane ovoce a zeleninu... Teta pracuje jako kuchařka ve školce, takže vím, že to rozhodně není dostačující. Je hodně potravin, které jsou levné, ale nezdravé. Zároveň jsem přesvědčena o tom, že je i hodně levných, ale zdravých potravin. Toť můj názor.

aronek
28. led 2015

Po pravdě jsem to tu nečetla, jen ten konec. Ale okurku hadovku sní denně starší syn sám 😨 K tomu ještě další ovoce. V létě ze zahrady, v zimě buď naše uskladněné, nebo kupujeme. Nedovedu si představit mít jednu na týden. Když je sezóna, kluci zobou přímo na zahradě - okurky, klidně 2-3, rajčat nepočítaně, jablka, rybíz, maliny ... a stejně denně vařím + jogurt. Dokud malý ve školce nespal, brali jsme si odpolední svačiny domů a byl to kousek chleba s pár plátky okurky, nebo papriky, čtvrt pomeranče, nebo občas banán. Nepřijde mi to jako dost ovoce 😕

lafemme
28. led 2015

A nehledě na to, že základ stravy má dítě doma, ne ve školce..o stravovacích návycích, které chudák přebírá nemluvě... 😝 Ale ať si každý živí rodinu jak chce..jen mi hlava nebere, proč se s tím ještě chlubí na netu 😖

bilkovalucie
28. led 2015

A nehledě na to, že jsem psala, jaký je důvod našeho rozhodnutí pro druhé mimčo. Jen tak bychom si malou "nepořídili", ale chci synovi splnit sourozence, kterého si moc přeje, a příteli dítě, které si taky přeje. Já tu třeba za pár let nemusím být.

@aronek Ve školce mají pečivo třeba s pomazánkou, ale dohromady plnou mísu zeleniny a nosí si to po hrstech, syn jí klasicky tři rohlíky na snídaně, to samé na večeře plus ve školce si normálně přidává.

Já už to tady nechci rozebírat, rozhodně jsem se tím nehodlala chlubit, jak si tu někteří myslí... to bych musela být padlá na hlavu... Jen jsem se chtěla zapojit do diskuse, tak pardon. Mějte se pěkně... Ale nepřeju vám, abyste se někdy v životě rozhodovali pro druhé dítě jen proto, abyste svému prvnímu dítěti splnili sourozence, protože máte zdravotní potíže a nevíte, kdy může být konec... Hezký den...

bilkovalucie
28. led 2015

@orchidis Znáš naši školku, že to soudíš... jsi šikulka. Bohužel tě zklamu. Jeden lupínek papriky tam má, ale asi krát deset a může si přidat kolik chce. Až se divím, že taková školka vůbec existuje. Jinde je fakt jeden lupínek papriky, asi je to navyklý standard. Měj se hezky, ahoj.

orchidis
29. led 2015

@bilkovalucie A přidává si? Když je z domu navyklej na párečky a sladkosti a 6kč kus a zeleninu doma vůbec nemá, ani nevidí, že by ji jedli rodiče? 😉 No tak, trochu reality do té naší virtuální diskuze 🙂.

pisisvori
29. led 2015

@lafemme jak velká suma se ušetří dlouhým kojením???? Dítě má od 6m příkrmy ať je kojené nebo na UM pokud vím, od 12m už jí vše přestože může být stále kojené...takže jde pouze o UM od 12m dál = max 500ml za den...někdo dává už normální mléko místo UM, které je zase lacinější než UM. Na druhou stranu je hodně mamin (i já🙂), které při kojení sní a vypijí🙂 2x tolik než když nekojí...takže si nemyslím, že ta částka je tak velká pokud se týká kojení po 12m věku dítěte =tedy dlouhodobé. Ale to samozřejmě nemluvím o takovém extrémním šetření, kde to určitě znát je.

sunshine125
29. led 2015

@pisisvori nesouhlasim. Ja treba jedla pri kojeni celkem normalne,ale hodne jsem pila. A o patro niz bydlela pani co nekojila a za sunar vyhodila mesicne 2500,-. Ja jsem si tuto polozku treba mohla odecist az do 9mesicu veku. Jakmile jsem odstavila bylo to neskutecne znat. A to jsem davala UM nejlevnejsi Hami. Ten kdo dava nutrilon,se prohne jak pila. Samozrejme kdo kojit nemuze;se neda nic delat,ale dle meho je to hrozna uspora.

pisisvori
29. led 2015

@sunshine125 ale já jsem psala a několikrát uvedla kojení po 12m věku!!! což považuji za dlouhé nebo dlouhodobé (o kterém lafamme) kojení. Do 6-9m, kdy dítě má jen mléko... je to jasné, že dávat UM a kojit je rozdíl, ale to zase maminka nemůže třeba ovlivnit, když kojení z nějakého důvodu nejde, že🙂......na rozdíl od toho jestli bude kojit, když už je dítě plně na normální stravě je většinou její rozhodnutí.

sunshine125
29. led 2015

@pisisvori my jsme teda davali UM do dvou let na doporuceni dr. A melo by se do 3 let,ale to uz mi ho nechtela,tak pila kravske. Stejne i do tech dvou let je to znat. I tak se da usetrit,ale zajiste... nekdo kojit nemuze,to take neni nici vina.

pisisvori
29. led 2015

já bych se teda @bilkovalucie trochu zastala...je jasné, že z pohledu vitamínu...je ten jídelníček dost hrozný, ale pokud takhle extrémně musí šetřit tak bohužel z párků se dítě nají, kdežto z jablka nebo mandarinky nebo okurky ne.

aronek
29. led 2015

@bilkovalucie u nás si tedy nepřidávají, ale on by stejně tři rohlíky nesnědl. Vždy ojí jen tu zeleninu, já sním chleba a dává si doma hromadu další ho ovoce či zeleniny. On pečivo moc nemusí, ale ovoce a zeleninu na kila 😀

polaks
29. led 2015

No tak my utratíme mesačne na stravu cca 6000Kč (5 členná rodina) a do toho nepočítam veci ako sú sladkosti ,džúsiky ,kečup,horčica a podobné drobnosti.Proste je to čistý mesačný výdaj na veci ,ktoré potrebujem na prípravu jedla.+K tomu denne čerstvé ovocie a zelenina.Doma varím denne obed aj večeru.Deti síce chodia do škôlky,ale nespolieham sa na to,že by sa tam poriadne najdeli,hlavne teda náš drobec,ktorý papá len pod mojím dohľadom.Dcera chodila v škole na obedy,ale často sa stávalo,že prišla hladná,ako by nič nejedla,tak sme obedy zrušili,stejne doma varím.Mäsové jedlá máme 5x do týždňa,1x ryba,1x sladký obed.Ryby deťom akosi nechutia tak ich musím rôzne kamuflovať a tvrdím im,že je to určite mäso,dcéru už teda neokašlem,ale u synov to ešte zaberá.NA večere zvyknem robiť bezmesé jedlá (cestoviny,žemľovku,palacinky a i.) A polievky,tie varím vždy na dva dni, deti majú radi lušteninové polievky a vývary...to je tak v skratke

hakanka
29. led 2015

Holky a dočetli jste, co @bilkovalucie psala? Píše, že často dělají pórkovou či česnekovu pomazánku, že o víkendu jí zeleninová jídla. Napsala to trochu nešikovně, ale myslím, že chlapeček i ona mají zeleniny vcelku dost. Nedávno jsme byly na víkendu na chatě s dalšími 3 rodinama a valila jsem oči. Myslela jsem, jak jsou naše děcka zpovykané, co se týče jídla, ale u dvou rodin dost dobře situovaných to bylo - sladká snídaně, na svačinu nějaká blbina (bonbóny, brumík, rohlík se suchým salámem) k obědu maso s přílohou, na svačinu na střídačku sušenka ovoce, k večeři rohlík se salámem a sýrem.
A třeba v naší školce se zapojili do projektu o zdravém stravování a zeleniny mají fakt dost. Myslím, že chlapeček od Lucie sní zeleninu k obědu, protože ví, že nic jiného nebude, že si jde ve školce přidat jablíčko, protože ví, že doma bude jen dušená mrkev. A pokud Lucie dělá třeba ten pórek nebo dušenou mrkev, tak pro spoustu výživových směrů je to zdravější než okurka ze Španělska či mandarinka z Maroka.
Lucie moc mně mrzí, jak se tu do vás holky pustili. V mých očích nejíte hůř než průměr populace, jen za poloviční částku (já nemusím šetřit a často koupím dětem blbinu typu koblihy, když žebrají, nebo třeba křupky ve zdravé výživě za 30 korun, ale teda občas váhám, zda jsou fakt zdravější). Jste statečná žena, s disciplínou a vedete k ní i své děti. ať jste miminko i vy zdraví a držím pěsti. Věřím, že až holčička odroste a půjdete do práce vaše finanční situace se zlepší, takže ne, nemyslím si, že jste blázni, když si pořizujete další dítě.

kammka
29. led 2015

@hakanka na jednu stranu s vámi souhlasím, ale podle mně se v týdnu, kdy vaří jen pro sebe poněkud odbývá.. pokud jde o to ovoce a zeleninu v zimě, je fakt, že o obsahu vitamínů lze dost polemizovat, to je fakt lepší kysané zelí a mrkev a to je za pár kaček.. já ovšem kysané zelí v syorvém stavu do dětí nedostanu ani omylem a mrkev kluk plive, podobně jsou na tom i třeba jablka od babičky, skladovaná ale už scvrklá.. pokud jde o školkovou stravu, u nás dost hrůza a bohužel i teď ve škole, kam dcera chodí, to nestojí za nic, ale oni jsou církevní škola a bohužel mají od zřizovatele určeno, odkud mají jídlo brát, nemají kuchyň, jen jídelnu ☹ ale když kolikrát dcera popisuje, jak vypadal oběd.. můj muž tam zástupcuje a musí řešit s rodiči kvalitu jídla pořád, jenže bohužel se zřizovatelem není řeč ☹ nejsou ochotni připustit změnu
když chodila do školky, taky tam měli jakousi zeleninovou akci: odstávali bodíky za snědenou zeleninu a pak za počet bodů jednou za čas nějaké dárky.. na množství zeleniny v jídlech to ale nemělo absolutně žádný vliv..půlka rajčete ke svačině, čtvrtka papriky... a když člověk přišel do jídelny platit, málem ho porazil smrad pytlíkových "vývarů" .

my nějak nemáme moc přehled, kolik utratíme za jídlo, odhaduju to tak na 5tis měsíčně, plus mínus.. k tomu máme dost svého masa, vlastní vajíčka.. sušenky a podobné věci téměř nekupuju, ale kupujeme rozinky, vždy trs banánů, ale to ani ne tak kvůli vitamínům, ale že zasytí a je to fajn sváča.. jogurty bílé.. vypijeme dost mléka...,tvaroh..
sýry.. když jedu na větší nájup do lidlu, nechám tam obyvkle kolem tisícovky, takové nákupy udělám tak tři čtyři do měsíce, k tomu občas nakupuje muž něco na chleba - kvalitní šunku, i proto, že když kupoval obyč šunkový salám, tak jsem to ani nestihla zpracovat a druhý den večer už to nevonělo, oproti tomu 300g šunky od kosti vydrží v lednici několik dní a lze z toho i vařit.. v těch nákupech v lidlu je ale i nějaká drogerie a krmení pro kočku, občas tam koupím i nějaké oblečení nebo něco do domácnosti..
osobně si nemyslím, že domácí pečení vyjde nějak draho, a to i v případě, že nemáte vlastní vajíčka.. třeba do kynutého přijde jedno vajíčko a kousek másla a nelze srovnávat kvalitu s nějakou rádobytatrankou za pět korun

kocicinka
29. led 2015

@orchidis nezlob se na mne, ale nedá mi to nereagovat na tvůj povýšenecký příspěvek. Četlas Luciiny příspěvky pořádně? Vždyť píše, že doma jedí zeleninu! Dokonce mají často ovesné vločky, není to tak, že by se jen cpali párkama. A pardon, myslím si, že sourozenec je pro dítě cennější, nežli jídelníček jako z Alcronu. A jsou rodiny, kde mají nízký příjem a šetřit musí!!! A proto nemají mít děti? Když jim jinak dokáží zajistit láskyplnné prostředí? Jak známo, čím vyšší životní úroveň, tím méně dětí. Jsou školky, kde mají zeleniny dost. Jejich školku neznáš, tak nesuď. V jejích botách nechodíš, tak se do ní laskavě nenavážej, ano?

chris_n
29. led 2015

@sarkar prosímtě, kolikrát denně jíte? Já si to nedokážu představit s takovou částkou.

lafemme
29. led 2015

@pisisvori Myslím, že každý si logicky odvodí, co je ekonomičtější, jestli kojení nebo UM, to se snad ani nedá zpochybňovat, stačí se kouknout, kolik stojí balení UM v obchodě nebo si přečíst předchozí příspěvky, kolik maminky měsíčně za UM zaplatí a asi není třeba o tom polemizovat... 🙂 A beru to od narození děťátka.

A o tom, že při kojení sníš 2x tolik, takže to vyjde na stejné prachy jako UM...No ono i v těhotenství jí některé "za dva" a rozhodně to není potřeba 😉

sarkar
29. led 2015

@chris_n 5x 🙂 A já třeba naposledy jím kolem 18h a ani nemám chuť jíst později, max. v létě když jdeme po večeři ještě na zahradu a zrovna něco dozrává, tak užíráme zeleninu nebo ovoce.
Vařím zdravě a ono kolikrát zdravě znamená i levně 🙂 Třeba včera super fazolový guláš, výrobní cena kolik, hádám tak 40Kč/4 porce (a to jen proto, že fazole byly bio 😀).

pisisvori
29. led 2015

No nevim,kdyz mam stale hlad a jim 2x vic a nic nepriberu, prestoze nekojici tloustnu jen se na jidlo podivam tak to asi telo potrebuje 😉,kazdy vi,ze narozdil o tehotenstvi,kojeni=vydej energie😉😉. Navic ja se snazim jist zdravejh nez kdyz nekojim.
Kdyby sis muj komentar precetla tak vis o cem pisu,kdo nechce prekrouti. Starsi mela UM od 16m do 3 let rano a vecer od 2let jen vecer, pila 250ml na jednu davku ,coz spousta deti nema a vic jak krabici za mesic jsme nepotrebovali. Sunar 3 a 4 stoji okolo 180,-,v akcich i mene. takze kojenim po 12m usetris 180 mesicne😉.

pisisvori
29. led 2015

@lafemme takže když bych spočítala, že si místo kuřecího koupím králíka a s ním 2x takovou porci, piju plnotučné mléko místo polotučného, kupuju šunku bez Eček atd. atd. tak myslím, že bych došla maximálně k rozdílu 20 -50 Kč 😀 . Ale samozřejmě znova opakuju, že mluvím o dlouhodobém kojení, kde já rozhoduju, jestli odstavím a dám UM. Pokud někdo nemůže kojit a musí dávat UM není o to šetření, protože neměl na výběr🙂 a je jasné, že se to prodraží🙂

sarkar
29. led 2015

Jinak jsem zaregistrovala zase nějaký výpady proti @bilkovalucie. Pročetla jsem si to celé až na začátek a nikdy bych si neodvažovala jí soudit, jako někdo tady - měly byste se dámy stydět. Ráda bych viděla vaše fotky se svatozáří nad hlavou, že se odvažujete soudit druhé, když samy nejste v jejich kůži.
Navíc, jak už napsal někdo díkybohu při smyslech, nezdá se mi, že by Lucie jedla hůř než jiní...dokonce znám spoustu lidí, které se podobně stravují za o dost větší peníze! A ani já, přestože zdravé stravování řeším, často kupuju bio a na cenu nekoukám (přesto se mi daří vyjít se 3,5tis. pro 2+dítě), nekupuju v zimě o moc víc ovozelu než ona a - zabte mě - hadovek sníme přes zimu jestli 3 kusy tak je to hodně.
Lucii přeju hodně štěstí, zdraví, pevné nervy a málo pitomců kolem sebe 😉

nissi
29. led 2015

No, každému co jeho jest, když to tu tak pročítám. Myslím, že pokud do výdajů za stravu není zahrnuto stravování muže v práci, dítěte v školce/škole (za to se přece musí platit, ne?), tak to nejsou kompletní náklady na jídlo. My máme s mužem rozpočet 6000 tis na domácnost, tzn. veškeré jídlo, drogerie, nedoplatky elektriky/vody apod. Zatím jsme dva, mimčo čekáme každým dnem, počítáme tedy s navýšením kasy. Pokud budeme muset nasadit UM, tak se to asi rapidně zvedne, ale to se nedá nic dělat. Nejsme na tom příjmově zas tak špatně (i když moje mateřská díky živnosti dělá nula nula nic), na jídle nešetříme, na ostatním už ano (místo pracího prášku mýdlový sliz, ocet na usazeniny apod). Kupujeme kvalitní potraviny, ale sezónně. Přes zimu, bohužel, musíme tedy vydat vyšší částky za zeleninu/ovoce, ale to vydám ráda, protože bez toho fungovat nemůžem. A taková výměna jedné flákoty hovězího za cca 3kg ovoce - to už za to stojí. Jogurty si dělám sama, pečivo se začínám taky učit a salámy nejíme. Sýry - jen pro muže občas plesnivce, já je ráda nemám. Že bychom měli doma nedostatek, to určitě ne. Mam pořád plnou spíž. 😀 Můj muž chodí na obědy a já si vařím sama. Vždycky tak, aby to vyšlo i na teplou večeři. Nejraděj mám drůbež - když z toho jednoho kuřete za 70Kč/kg uděláte polívku na 4 dny a z křídel a stehen jídlo pro dva na dva dny. Nebo kuřecí rizoto... Mám pocit plně využitého potenciálu. 🙂 Porcované maso kupujeme už jen hovězí, které je drahé, ale luxusní. A vepřové jsme se odnaučili jíst, nic nám to nedává. 1x týdně ryba (kapr, pstruh - výýýborný fišle a díky domácímu chovu nepředražený). Vždycky mě mrzelo, že když člověk potřebuje ušetřit, tak nejlíp se začíná na jídle. Já jsem ráda, že jsme s mužem našli způsob, jak na jídle nešetřit (rozuměj na kvalitě), ale utáhnout to někde jinde (drogerka, voda, elektrika,...) Je to osvobozující. Taaaaaak jsem vyjádřila svůj postoj, jsem jen jedna z dalších, tak mě nebijte. 😉

denny1610
autor
30. led 2015

@bilkovalucie diskuze byla založena pro zadání různého rozpočtu pro jídlo na měsíc 🙂... Takže za tvůj příspěvek se nestyď, a už vůbec neomlouvej. Uživatelky s průměrnou částkou pro jídlo na měsíc se nebouří nad těmi co dají měsíčně nad 10.000,--Kč, tak proč se bouřit nad měsíčními výdaji 2.000,--Kč. Všechny částky jsou určitě orientační. Možná ti tato dizkuse přispěla v inspiraci co se týká nakupování. Koupit max. mraženou kukuřici, a jinak vařit z čerstvé 🙂, chutnější, zdravější, dle hlídaní cen i levnější 🙂... Brzy určitě příjde na svět nový človíček, holčička? Hodně štěstí, zdraví... a tobě hodně sil ať jsi z porodnice co nejdříve doma, a zdraví až do stáří dobré 🙂....

januchovic
31. led 2015

ahoj, tak jsem to secetlaza tento mesic a na jidlo padlo 7500, pro 2 dospele (do toho neni zapocitana beba a kase na vecu pro malou, to kupuji hromadne na nete)+. muz chodi na obedy domu, takze prakticky obden/denne varim, snazime se jist zdrave, kupovat ceske potraviny.

januchovic
31. led 2015

jo zapomnela jsem napsat, ze nic nemamd domaceho, zijeme ve meste.