Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

somalicats
31. led 2015

@bilkovalucie Četla jsem Tvé příspěvky, taky jsem svého času musela vyjít s omezeným rozpočtem 🙂. V tom Tvém jídelníčku máš ale poměrně dost cukrů a málo bílkovin. Na párky a jiné uzeniny bych se vykašlala, předpokládám, že kupuješ ty laciné, které maso neviděly ani z rychlíku... Už tu někdo zmiňoval luštěniny, ty nejsou špatné. Podívej se po okolních řeznictvích, u nás třeba řezník prodává kuřecí skelety, které mu zůstaly po vykoštění, za 15 Kč/kg, takže za těch 15 Kč mám několik skeletů, z jednoho skeletu uvařím dobrý vývar i s masem pro celou rodinu (na těch skeletech vždycky ještě zbyde maso a je co obrat). Místo kuřecích stehen si to kuře kup celé a co nesděláš, zamraz. Nauč se to kuře vykostit - budeš tak mít levnější prsní i stehenní řízky a ještě Ti zbude právě ten skelet 😉, takže zužitkuješ všechno. Místo pomazánkového másla kup radši tvaroh, z toho uděláš pomazánku taky a výživnější. Kromě zeleninových pomazánek zkus zařadit i rybí- olejovky taky nestojí majland a z jedné plechovky se najíte všichni. Atd atd atd.

marsrutka
31. led 2015

500kč na týden pro tři si neumím představit a ani jako vyváženou stravu už vůbec ne, celkem mi je jich líto a to můžou být rádi, že nemají dietní omezení jako já např. celiakii, kuře je pomalu to nejnezdravější jídlo pod sluncem, vyhoněné antibiotiky a hormony, když jsem byla ve Francii, měly kuřata jinou chuť a jinou skladbu masa, svalová vlákna a ne jak tady bláto..nemít rajče, kus papriky a podobně by mi chybělo, asi by to chtělo inovativnější přístup k získání potravin, třeba od známých, co pěstují si sami a prodají za levno anebo jak píše somalicats ty pomazánky rybí a podobně, ono jde taky o pestrost

rozzaarka
31. led 2015

Tento měsíc jsme za jídlo utratili 4000, z toho 1300 byly zásoby obilovin a luštěnin tak na 3mesice odtud http://bezobalu.org/. Zeleninu objednavame bio z farmy, maso téměř nejíme a pečivo peču doma. jsme 2 + roční prcek. Sama jsem byla překvapená 🙂 ještě půl roku zpátky to bylo kolem 6000 🙂

somalicats
31. led 2015

@marsrutka I tady se dá koupit kvalitní maso, jen to jaksi není v supermarketu... Paradoxně za stejné ceny nebo i nižší...

marsrutka
31. led 2015

@somalicats to mne zaujalo, dáš typ? protože u nás je maso v bio kvalitě ve zdravé výživě velice předražený

somalicats
31. led 2015

@marsrutka Já neřeším, jestli je maso bio/nebio, ptám se na původ a jako veterinář mám report o tom, jestli je ten chov OK nebo není 😉, plus si ho prohlídnu na místě. Tady mám vysledováno, jak se k tomu masu chovají, a odkud vozí, vesměs je to okolní středočeská produkce. Případně, když jedu za ségrou na Moravu, tak mám drůbež z domácího chovu.

marsrutka
31. led 2015

tak jak jsi odborník amáš bližší info, to máš dobré

sarkar
1. únor 2015

@marsrutka To o kuřatech vyhnaných ATB a hormony je mýtus 😉 Asi před týdnem jsme to řešily v jiné diskuzi. Ta kuřata jsou spec. vyšlechtěná, takže za těch 40 dní opravdu stihnou vyrůst do jateční velikosti bez ATB a hormonů a s minimálními náklady na stravu (sežerou jen asi 4kg potravy za těch 40 dní).
Co by mě spíš ale zajímalo, jak zdravé je jíst šlechtěná kuřata...připomíná mi to totiž geneticky modifikovanou kukuřici, která zdravá není 🙂

08tfej
3. únor 2015

My jsem 2 dospělí a dvě děti 6le a 23 měs. - a v rozpočtu máme drogerku, jídlo, plíny a na ten měsíc máme 8500,- někdy 9tis. Kupujeme vše, bydlíme v paneláku a rodiče také nemají zahrádku. Ráda bych ušetřila, ale už nevím kde. Manžel jíst jen tak bezmasý jídla také nechce a dětem jogurty odepřít také nechci a raději jim koupím kvalitnější. Plíny kupujeme v akci a dva až tři balíky máme za měsíc.....Vody, džusy nekupujeme, sladkosti máme také z Mikuláše nebo co děti dostanou od babičky....1000,-Kč na týden, to prostě nedám a to nekupuji drahé věci, myslím si takový střed.......

ducky1990
3. únor 2015

Nejlepší je znát někoho z obchodů, z těch menších. Ani nevíte kolik zeleniny a ovoce vyhodí jen protože je nemohou prodávat. Nejsou vzhledově pěkné.

evush
3. únor 2015

Holky a plánujete si nějak dopředu jídelníček, co budete vařit? Třeba na týden? Přemýšlím o tom, že to tak začnu dělat. Jak z hlediska rozmanitosti stravy tak i z hlediska financí.

zuzana_ka
3. únor 2015

@evush to je supr nápad🙂 napíšeš si seznam co koupit a už jen tím, že se ho držíš, tak ušetříš...

eimmy
3. únor 2015

tak mi dnes k večeři kuře se špenátem v listovém těstě a zeleninový salát - to bude zítra na oběd,k večeři pak tresku a estragonové brambory
čtvrtek: kuskus se zeleninou (oběd i večeře)
pátek: nějakou omáčku s těstovinou a večer se to bud dojí nebo bude rybyčková pomazka
sobota: čočka s párkem/vajíčkem a k véče domácí pizza
neděle. oběd u rodičů a ráno chci péct chleba nebo rohlíky a z domácích vajec udělat pomazku

jitahh
3. únor 2015

@evush Jo, plánuji pravidelně na celý týden dopředu. Mám to daleko do obchodu, takže nakupuji jednou za týden. Navíc pracuji doma, takže plánovat, co vařit, je celkem nutnost. Plánuji obědy pro sebe, na víkend i pro manžela a večeře na každý den taky pro oba (někdy teplé, někdy studené - pomazánky nebo salát). Stávalo se mi, že jsem nakoupila víc, než jsme snědli a pak to dávala slepicím. Když si to napíšu, tak jednak to je rozmanité, snad i výživné a hlavně dle toho nakoupím. Kolikrát se i těším na to, co si dám třeba v pátek🙂 Díky plánu i dokážu nakombinovat potraviny, aby nic nezbylo. Utratíme teď v zimě cca 4000 včetně domácnosti a drogerie (+ manžel cca 800,-- v práci za obědy), přes sezónu o pár stovek méně, jíme ovoce a zeleninu ze zahrádky.

smardik
3. únor 2015

dočítám a nestačím se divit, je fakt že to spočteno přesně nemám - někdy udělám nákup velký - jedeme do globusu, makra a koupím třeba maso za 2 -2 500 tisíce a z toho pak čerpám a další měsíc nejdu, ale těch 5, 6 padne určitě. děti milují jogurty, každý den ovoce - třeba jedna okurka na týden by nestačili, syn okurky miluje a má jednu na 1-2dny, totéž paprika takže max. obden kupuju papriku a okurku, ovoce mají každý den, jogurty kupuju lepší - ted si oblíbili florian

já bych třeba chtěla třetí ale ted vím, že bych mu nedala co potřebuje takže není, fakt kupovat jídlo jen abych se zasytila ale děti neměli co potřebují nechci

luccy.luccy
3. únor 2015

@rozzaarka tak to zní pěkně, ale nedokážu si představit, co jíte, když nejíte maso. 😀 Můj manžel vyžaduje denně maso, snažím se aspoň lehčí a zdravější, tak jezdím pro krůtí nebo hovězí, ale to je tím víc dražší. Absolutně odmítá luštěniny, zeleninu, ryby, takže pro mě je výběr co vařit a kupovat hodně ztížený. To "závidím", že manžel se takto stravuje, ten můj je asi moc rozmlsaný a už hodně dlouho říkám, že je to šílený, co měsíčně utratíme za jídlo. 😒

barinkas
3. únor 2015

jen tak orientačně, přesně těžko spočítat 🙂
každý týden v Globuse nákup na týden cca 2000 Kč, takže to děla asi 8000, k tomu se ještě něco občas dokoupí, takže za měsíc asi +4000, sobota a neděla jíme venku, za měsíc +1000 Kč, tedy 13000. A k tomu nepočítám kafíčka atd.
V týdnu vařím denně, víkendy teda ne. 1x peču buchtu, ať je něco na snídani.

evush
3. únor 2015

@jitahh
@zuzana_ka Super, tak to taky začnu plánovat. Oba teď pracujeme z domova, takže denně vaříme, ale občas jsem z toho otrávená - mám pocit, že nevím, co uvařit, přitom by stačilo to trochu naplánovat. Zatím bydlíme v bytě ve městě, takže kupujeme i ovoce a zeleninu, ale časem bychom chtěli na venkov a pěstovat a chovat🙂

rozzaarka
3. únor 2015

@luccy.luccy nemyslí si, u nás to dřív nebylo jiné. Zmena stravovacich navyku trva hrpzne dlouho. Telo je na necp zvykle a chvili ,u trva zmenit program. Prosté jsem jednou dala kvetakove placicky, pak zas špagety, brokoli rizoto... A postupné se toho masa ubiralo a Honza ho ted nechce vůbec. Teda tak jednou za měsíc 'zaprasime' a zajdeme si na něco echt dobrého. Ale potom nemáme na maso vůbec chuť. To same mléčné výrobky.telo nam je ted proste odmita - hlavne mliko, jogurty,tvaroh...tvrdy syry snese. můžeš kouknput do alba, co jíme🙂 je toho fakt hafo, ale v albu meni zdaleka vsechno. třeba karbanatky z fazolí, to je fakt zradlo🙂 nikdy bych nevěřila, jak je to tělo 'zblbly' těmi návyky.taky jse, myslela, ze bez masa, jogurtu a buhvi čeho nemůžu žít. A hle, jde to, spis tělo ty věci ted odmítá vzít zpět. Finanční stránka me na tom překvapila asi nejvíc - jíme kvalitně a ještě za 'hubičku'.fakt paradox.🙂

ewule85
3. únor 2015

Tak i já přidám do mlýna, ať máte srovnání: manžel se mě ptal, "kam" ty peníze dávám. Takže za leden jsme projedli 8000,- - jsme 4 (2 dospělí, 2 malé děti - 3 a 1 rok). Nevím jestli je to moc nebo málo (a to nepočítám, plíny, kosmetiku, drogerii)...Každý týden jedu 1x na velký nákup (bydlíme na vsi) a utratím cca 1500 - 1800,- - nejvíc vydáme za zeleninu a ovoce (týdně cca 600,-), občas nakoupím ve zdravé výživě - luštěniny, tofu, tempeh..., maso moc nekupuju, byť vařím každý den (já a malý syn oběd; manžel se starším to mají k večeři), dojídáme, nevyhazujeme (popř.když zbyde, tak zbaští kocour či babiččiny slepice, ale to je výjimečně). Maso občas přiveze tchýně, vajíčka/králík máme od babičky, v létě ovoce a nějaká ta zelenina ze zahrádky (zamražuju, zavářím). Snažím se nakupovat "lepší", né žádné patoky/polotovary, ale taky nee to nejdražší. Každý den dělám manželovi svačinu do práce, ráno 3x snídaně (já+synové), 2x oběd (já+syn) + 2x večeře (manžel+syn, co zbylo od oběda, pokud zbylo 🙂, 4x denně svačina (já+syn-dopo a odpo) a já večeře + syn UM. Dalo by se určitě na spoustě věcí ušetřit, vím to, ale né u každého výrobku chci slevovat z kvality. Díky za tuhle otázku, aspoň mám přehled, že to jde i levněji a nebo je to stejné jako u nás 🙂

luccy.luccy
3. únor 2015

@rozzaarka mě by tohle úplně bohatě stačilo. ALE..!! když se pokusím takto zaexperimentovat na manželovi, tak je fakt schopen to vyhodit a tvrdí, že vydělává dost na to, aby kvalitně jedl a trvá na masu. takže my se v tomhle nesejdeme a hlavně on nesnese luštěniny a já bych si tak už dala jak dlouho obyčejnou čočku s něčím...a vařit zvlášť miminku (7 měsíců) sobě a jeětě manželovi.. to už je moc, raději se přizpůsobím já. 😒

rozzaarka
3. únor 2015

@luccy.luccy třeba italsky rizoto by ti nesnesl? Nemyslím suchou ryzí smichanou s mrazenou směsi mrkve, hrášku a kukuřice🙂 třeba Honza, když jsme spolu začínali, nepapal veeeeelkou spoustu věci. Ovocný knedlíky jen švestkový, kokosový mliko nepapam, všechno, co neznam, nepapam, co zní divné nepapam🙂 a dneska knedlíky nejen švestkový, ale i jahpdpvy, boruvkovy a jablečný, kokosový mliko je skvělý, hlavně v podobě thajských jídel, falafel je booooziiiii, a řepný noky? Kdy ze ke budu dělat zase?🙂 🙂 🙂 tím te nechci přesvědčovat, to vůbec, tohle je každého věc.chápu, ze nechce s vařit na 3x, otázka je, jal chceš pak vařit pro malou. Můj múz je poměrné přizpůsobivý, ochutna a pak si řekneme chutná x nechutna, budeme dělat x nebudeme dělat. Ale chápu, ze ne všichni chlapi jsou takoví. Jsem za TP hrozné rada. I kvůli malému.. Je pravda, ze jsme s tím částečné začali i ze zdravotních důvodu, to to člověk bere taky jinak

rozzaarka
3. únor 2015

@luccy.luccy ještě me Napa, když jsem chtěla ubrat masa, tak jsem ho 'utopila'.maso v mrkvi, v lari omáčce, gulasi a tak. Tam není na porci 200-300g jako vripade stesku🙂

punky
4. únor 2015

tak mi utratime kolem 5000 nebo 6000 tisic snazime se varit levne ale ne na ukor naseho zdravi takze nekupujeme nejaky patoky varime hodne polevky na veceri vcera treba bramborovy gulas s fazolema a chlebem rychle levne a neni to nezdrave a delam jak veceri tak obed na dva dny se snazim uvarit.taky jsem zjistili ze na sladkym jidle taky clovek usetri takze jednou tydne sladke jidlo s bramboroveho testa udelate tasticky i sisky.testoviny na sladko,zemlovka..maso se snazime mit jen o vikendu.sojove maso taky neni drahe a kdyz sojovej granulat nastavite trochou mleteho tak to ani nepoznate.jinak nejvetsi vydaj mame na zdravce syn je citlivejsi na laktozu takze kupujeme rostline mleko a smetany.jinak se nam casto stava ze nevystacime a pred vyplatou uz fakt dojidame to co bylo zamrazene na mrazaku omacky,polivky.nekdy me to stve byla bych radsi kdyby jsem tohle resit nemuseli a nepocitali kazdou kacku ale kdyz vidim kolem sebe lidi kteri vydelavaji dvojnasobek toho co pritel a nevyjdou tak jsem na nas pysna ze to takhle zvladame

acacia
4. únor 2015

Ve třech 8 tisíc. Polotovary nekupujeme, hodně zeleniny a ovoce, bio produkty taky, ne výlučně. V Praze 🙂.

jitavrtule
4. únor 2015

Měsíční výdaje jsem si počítala naposled v roce 2010 a vycházelo mi to se vším (tj. i drogerií) zhruba na 8-9 tisíc. Dva dospěláci v Praze, počítáno bez obědů, na ty oba chodíme v práci a tu částku by asi ještě dost navýšily.
Na druhou stranu určitě by se to dalo srazit, protože fakt nijak nešetřím - kupuju dost masa, to často u řezníka (ale už tu někdo psal - třeba kuřata kupuju v celku a vykošťuju sama doma), hodně ovoce a zeleniny na trzích, drahou kvalitní šunku, sýry, vysokoprocentní čokolády, jogurty z mlíka a bez škrobu, když zrovna nejsem v tom, tak mám ráda dobré víno....vařím teplé večeře a o víkendech. Polotovary nekupuju prakticky vůbec, konzervy málo, snad akorát rajčata.
Teď bych si chtěla před mateřskou zas udělat trochu přehled, kolik peněz do jídla zahučí. Já vařím ráda, takže se vlastně docela těším, že na to budu mít čas a prostor i přes den.

kammka
4. únor 2015

@evush já to tak dělám už léééta.. a snažím se vždy plánovat laciná jídla: luštěniny, těstoviny.. když máme brambory od kamaráda sedláka za pár korun nebo od tchýně zadara, tak jíme hlavně bramnory.. samo plánuju taky podle masa v mrazáku, když nejsou peníze, tak máme prejt, vepřové, kachnu.. to co si vychováme.. kuře občas, to mi ale neva.. bohužel ale jíme dost málo ryby.. když jsem měla z práce stravenky, tak jsem jich vzala třeba za 600,- a utratila za mražené ryby. Do krámu máme daleko, musím jezdit autem, tady ve vsi není nic, takže holt není zelenina typu paprika nebo okurka denně, ale aspoň mrkev, nebo aspoň udělám vařené zeleninové jídlo, nebo polívku.. Občas mi moje plány naruší nějaký kamarád, když donese zabíjačku, zajíce nebo nějakou divočinu...Ale takhle zkažené plány mi ani moc neva.. Já hledám často inspiraci v diskuzi Co dnes vaříte?? holky rády nabídnou na požádání i rcp, nebo když máte doma znenadání něčeho kopec (donesla tchýně, bylo v akci nebo manžel chytře nakupoval...) tak je fajn, že vám tam poradí, co z toho stvořit. co mají doma vyzkoušené..
Já teda mám problém jedině s tím, že občas špatně odhadnu množství, takže to pak jíme tři dny.. Většina jídel ale jde zamrazit, naštěstí, to pak ušetří čas..

verumik
4. únor 2015

My dáme za nákupy jídla, drogerie (ne plínky), plus nějaké obyč dárky (víno, bomboniera a tak) cca 7500 Kč měsíčně. Jsme dva, malý je zatím spíš kojený, ale něco pro něj už také kupujem (avokádo, batát, lepší maso).
Je to včetně svačin a obědů pro manžela do práce, které vařím doma.
Rozhodně na sobě nešetříme, kupujeme hodně ovovce, zeleniny, manžel sní dost uzenin a vyžaduje maso skoro denně, každý týden máme rybu (pstruh, kapr, losos), já mám ráda sýry. Nekupujeme balené vody (kromě 1-2 kojeneckých), džusy a limči moc nepijeme.
Brambory, vajíčka, králíka, ovoce v sezoně máme vlastní. Pro malého mám domácí přesnídávky a spoustu zmražené/zavařené zeleniny.
Máme starý barák, a o víkendech míváme brigádníky, takže pak vařím pro víc lidí, často s tím pomáhá tchýně, plus tady musí být pivo a rum.
Tuhle diskuzi sleduju už dýl a jsem za ní ráda, protože si člověk uvědomí, jak se má dobře. Obdivuju holky, co dokáží vyžít s málem.

puclemounecek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
broskvicka6791
5. únor 2015

Tak my dáme jen za jídlo pro 5-ti členou rodinu cca 11 tisíc měsíčně. Přijde nám to dost, ale osekat už to nejde. Navíc chci aby děti měli dostatek vitamínů, takže ovoce, zelenina, jogurty,máslo, tvarohy, kvalitní šunka, ta se kupuje u výrobce v podnikové prodejně. Hodně nakupujeme ve velkém v makru. Koupím třeba celou šišku sýra a rozkrájím do mrazáku, pak používáme do jídel, zeleninu jako mrkev také tak. Také dětem děláme džusy ze zeleniny a ovoce, protože náš nejstarší zeleninu prostě nejí, tak jí aspoň dostane vypít. Nekupuju žádné polotovary. Sladkosti se kupují. Děti mají rádi žužu. Pizzu děláme doma, mám hodně zavařeno z léta a brambory, cibuli mám od rodičů zadarmo. Pak se vaří dost z hrachu a fazolí polévky. Snídaně a večeře jsou většinou chleba, rohlík s něčím a zelenina a obědy teplé. Manžel si nosí do práce. Maso nemáme každý den. Utratíme dost, ale zase nechci šetřit na úkor kvality. Nebo koupit jeden týden jogurt a druhý maso, to nevedeme.
Některé příspěvky mě dost zarazily. Opravdu tolik šetříte, že Vaše dítě má zeleninu jen ve školce a domů se nekoupí??? To mi přijde - tedy jako laikovi- hodně omezený jídelníček. To bych se bála o zdraví jak svoje tak dětí. 😒