Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

veverka33
23. dub 2016

@marketa11112 Souhlasím, s vyjímkou jednoho : nedávala bych do jednoho pytle víno a cigarety. Je už dlouho naprosto zaručeně prokázané, že denně 1 deci červeného vína je prospěšná a prodlužuje život. Je to flavonoidy z toho červeného ovoce (bílé víno takto nefunguje) . Francouzi pijí červené víno nejvíc z Evropy ( ne že by se opíjeli, ale kromě nemluvňat pijí snad všichni ) a mají prokazatelně nejnizší výskyt kardiovaskulárních nemocí.
http://www.vinoazdravi.cz/index.php?soubor=vliv...
Ve studiích se neuvádí jestli na to má vliv cena vína, já bych si tipla, že krabicové tohle mít nebude, ale u těch třeba kolem stovky (tj. běžné víno třeba i v supermarketu) už to platí. A ty cenově vyšší jsou už pak jen o rozdílu chuti pro fajnšmekry apod. Asi jako u všeho. Jak u oblečení, bot, hraček, jídla a atd. platí, že nejlevnější bývá opravdu nekvalitní, ale od nějaké hranice už kvalita moc neroste, ale je to spíš o "značce" a odvodu peněz za vlastní "jméno" než kvalitu. Přičemž jsou samozřejmě výjimky.

sedlakovasary
23. dub 2016

@blondynka400 A to já si vínečko ráda také dám 🙂 a klidně i sudové..společně s manželem..není pravda, jak tu paní psala výše, že se u nás nedá sehnat kvalitní sudové víno..Mám na tenhle výplod mysli 😀 svůj názor.. a to na tom také nejsme špatně.Vlastníme vinotéku a dovoluji si říct, že dokáži poznat kvalitní víno...ono mnohdy v láhvi za 300,- je horší patok než např. v sudovce či láhvi za 80,- 😉 Takže asi tak....

babanci
23. dub 2016

Přečetla jsem jen začátek disluze a zírám,že někdo utratí za jídlo pro rodinu 4 000 korun. V dnešní době,kdy za suroviny na cheescake dám 300 korun? My jíme hromadu ovoce,zeleniny,většina rodiny vegetariáni a utratíme 12 000,odhadem,spíš víc,tvrdí můj muž,který u nás nakupuje a vaří.

prodejto
23. dub 2016

@zuzineckah děkuji, mají příklad i v otci, ale ten opačný.

zuzineckah
23. dub 2016

@prodejto to nepochybně, bohužel. Ale věřím tomu, že jsou rozumné a vědí moc dobře, kdo z vás dvou je ten, díky kterému mohou slušně žít 😉

baarunecka
23. dub 2016

My projíme i s drogérií ( kromě plen ty tak do 800Kč měsíčně a vždy v akci) 8-9tis. Je nás 5. Je v tom započítáno i jídlo pro malého - kaše, přesnídávky mléko ap... Hodně věcí kupujeme jen v akci ( co se týká jídla pro malého, tak se kupuje výhradně v akcích a ve větším množtví). Hodně vařím polévky vývary i zeleninové ( vývary z kostí za pár korun a jsou luxusní). O víkendu omáčky s masem.Většinou vařím na 2-3dny. Zjistila jsem, že vzhledem k cenám a určité kvalitě jídla, se více šetřit již nedá...

babanci
23. dub 2016

Pamatuji,jak jsem na mateřské,to je let,dělala levná jídla,to byly třeba vdolky s bramboračkou a smažený sýr. Ten stál plátek 1.90,-.😀To už není pravda. Dneska není žádné jídlo levné.

kami1984
23. dub 2016

@babanci to je fakt,babi i mamka pred vyplatou varily cocku,kvetak, burtgulas,sunkafleky apid v te dobe levna jidla? A dneska kvetak 59Kc a obavam se,ze by se z te male hlavky ceka rodina nenajedla,takze dva.. Za to uz mam maso...

mari2
23. dub 2016

@kami1984 jenze driv se ten kvetak dal koupit jen pár mesicu v roce...jist sezonni zeleninu prijde levneji (ale jo, vCR neziju a pokazdy kdyz prijedu tak se zhrozim jak ceny poskocily zasnahoru)

kacca11
23. dub 2016

@kami1984 holt v sezóně stojí květák třeba 15 Kč, mimo ní třeba 60 Kč. Ředkvičky taky stojí dle období 5 30 Kč. Nevidím na tom nic divného.

kami1984
23. dub 2016

@mari2 ono vše je teď drahé.. Blbý buřtguláš..jasně,pokud tam dám párek za 70Kč,ale já koupím párek za 150Kč, kde je maso a hned neni oběd za 20ku,ale za 70Kč.. Atd atd atd..

kami1984
23. dub 2016

@kacca11 redkvicky za 30 jsem jeste nevidela. Kvetak byl priklad;)

lenka5731
23. dub 2016

@kami1984 je potřeba srovnávat srovnatelne. Naše mámy babicky květák nekupovaly v dubnu. V sezóně I Ted stoji 15-20 Kč. Rodina se naji z jedné hlávky, staci k tomu pár vajec a brambor. Nevím, jestli jsi někdy viděla množství jídla ze dvou květáku. .. Ať mozeček, obalovaný, zapečený nebo cokoliv.

kami1984
23. dub 2016

@lenka5731 viděla;) Ale asi mám štěstí na samé malé mrzáky;) Loni jsem ze dvou květáků měla 3porce dospělý a pro syna a trochu do polívky.

lenka5731
23. dub 2016

Toto je báječna diskuse ... Takova never ending story 🙂🙂

lenka5731
23. dub 2016

@kami1984 na trhu mivají menší, i tak nam ale staci jeden, v supermarketech byly jak z Černobylu, obrovske. Kupujeme tam I tam.

kami1984
23. dub 2016

@lenka5731 manžel mi je ujídá už uvařené🙂 Takže spotřeba veliká🙂)))

andelka
23. dub 2016

Tak zrovna včera jsem viděla květák za 60 Kč, cuketu za 50. Sice je toho hodně z toho,ale i tak mi to přijde drahé. Snažím se kupovat sezónní nebo v akci. Miluju nákup na trhu, nebo tady v jedné zelenině, kvalitní a ne předražené. Několik druhů zeleniny a ovoce mám vždycky doma. Polévky střídám zeleninové vývary a zeleninové krémy, masový vývar dělám občas. Potřebuju do dětí dostat zeleninu, syrová jim moc nejede. Vařím většinou 3 polévky týdně. Nato že před dětmi jsem je neměla.. 😅

lenka5731
23. dub 2016

@andelka nejdražší květák jsem viděla v Lidlu tusim za 75 Kč. Zajímalo by me, jestli to někdo koupi. Ale někteří to asi opravdu vůbec neresi. Jednou jsem v obchode u váhy potkala Hezky upravenou a oblecenou paní a v době, kdy hrozno bylo snad za 130 Kč za kg? si kupovala snad přes 2 kila...

andelka
23. dub 2016

@lenka5731 když musíš.. 😅
Jednu dobu jsem byla na mrtvici z paprik. Teď už koupím když je za 60, ale jednu dobu byly minimálně za stovku. Mám ráda ledový salát,ale pořád je někde v akci,takže za 34 ho koupím naprosto výjimečně.

blondynka400
23. dub 2016

@andelka papriky měla dneska v akci v Albertu, myslím něco lehce pře 50 kč a ledový salát zase v Bille myslím za 22 😀
@lenka5731 já si očas hrozno za tuto cenu taky kupuji a ne malé množství.... Je to v zimě takovéto bez pecek a většinou hodně kyselé a mně hrozně chutná 😅 😀

kacca11
23. dub 2016

@lenka5731 a proč by to nekoupila, když má chuť a má na to peníze? Každého věc co kupuje a proč.

Nedávno mi jedna pokladní nevybíravě okomentovala, že kupuju nesmyslne drahou (susenou) šunku a ještě navíc tolik. Jen jsem zirala, co je jí do toho, když ona mi to neplatí...

lenka5731
23. dub 2016

@blondynka400 tak třeba jsi to byla ty 🙂
@andelka Já mám taky u každé položky limity, podle oblíbenosti 🙂 To už musím byt jo v dobrem rozmaru 🙂

blondynka400
23. dub 2016

@lenka5731 třeba 😀 I když 2 kila najednou asi ne. Já si radši koupím kilo a další den jdu znovu 😝 😀
@kacca11 to se mi taky stalo, že mi prodavačka okomentovala zmrzlinu. Prý takový malý kelímek a 150 kč. A jestli mi to za to stojí a nechci to vrátit. A když jsem řekla že fakt nechci, tak prý že jsem blázen. Taky jsem si říkala, co jí je do toho....

andelka
23. dub 2016

@lenka5731 jo no,já mám ty limity skoro u vseho,u oblečení třeba taky. Prostě tričko za 1000 a dětské kalhoty za 600 nekoupim. Asi bych nekoupila ani kdybych na to měla a na cedulku se nemusela vůbec dívat.

barulina
23. dub 2016

My mame celkove 20 tis. Na mesic pro 3 lidi. Za jidlo dame minimalne 8tis

lenka5731
23. dub 2016

@kacca11 vždyť at si ho koupi třeba tři bedny, nikomu to neupiram, jen konstatuji. A jak se pozná, že na to ma peníze? Že na to prostě na konci měsíce zbude? Já nikdy nekupuju věci, ktere považuju za predrazene. Snad s výjimkou ryb a ořechovýCh masel. Ale tak ty položky má každý jinak, chápu. Včera jsem si koupila ve Fruitissimu drink za 109 a normálne mam z toho skoro výčitky ještě ted :D Přijde mi to predrazeny a zbytečný, stejne jako kupovat si třeba to vino v nejdražším obdobi, když za měsíc bude stát polovinu.

kacca11
23. dub 2016

@lenka5731 tak to, jestli na to dotyčná má nebo ne, to si posoudí předpokládám sama. Taky si sama posuzují na co mám a na co ne a rozhodně ne podle toho, jestli mi na konci měsíce zbude nebo ne. Nepohlizim na finance jako na záležitost od výplaty k výplatě, kdy na začátku mám hodně a na konci nic. Takhle nefunguju. Ohledně cen to vnímám tak, že každé zboží má svoji cenu. Pokud mi to za tostoji, klidně to koupím, klidně v tu chvíli predrazenou věc, pokud cítím, že za to v tu chvíli stojí. Jindy třeba ne.

lenka5731
23. dub 2016

@kacca11 nejde mi na mobilu se strucne a jasne vyjádřit. 🙂 Obrat "mit na něco penize" mi přijde zajímavý. Tim už vůbec nemyslím tu paní s vinem 🙂

marketa11112
24. dub 2016

@veverka33 ano, mas pravdu. vino nebyl uplne nejlepší kriklad, muze to byt o tvrdem alkoholu apod. slo jen o to, ukazat, ze kdo ma hluboko do kapsy a stezuje si, jak je vse drahe a nemá co dat detem, a pak přitom si neodpusti chlast ci cigara.. v jakekoli podobe, muze akorát tak drzet pusu akrok. ze stěžovat si na to, ze na jidlo mam jen 4000 za mesic pro několik lidi a přitom si třeba to vino za par stovek neodpustim... to je pro me sila....
@prodejto jsi dobra.. snazis se, to je jasne....ted by ti tezko pomohla i třeba ta zahrada, když bys tostejne delat nemohla. drzim moc palce......a.. mohu poprosit o recet na domaci javorovy sirup a nutelu? zase by to bylo něco nového, co bych mohla dat ochutnat prckovi....u me to je z jedne strany setreni (protože doděláváme stále dům, chceme pristavovat a do toho setrime na auto.... vim, trosku jiné nez u tebe) a z druhé strany proste vim, co do toho doma dam. a zakladni věci jsou většinou lepsi nez uz ty vyrobene..... ja delam doma hlavne kecup, topikovou pomazanku, marmelady, sem tam nejake ovoce a zeleninu zavarim.. jako kompot nebo třeba leco nebo papriky do rizota apod. nejake ovoce jsem kupovala, az loni a letos jsme davali nove stromy, tak bude i vlastní...zeleninu se snazim pestovat-- hlavne rajčata a papriky, hrasek, mrkev, letos mam prvne cibuli, spenat, okurky... je to jak o setreni, tak o chuti....... ale většina nasich sousedu nepestuje nic. myslim, ze na vesnici je to fakt skoda.neni nad to, si utrhnout rajce z vlastního stromku. otrit ho o tepláky a jeste na zahrade ho zblajznout... sama si pamatuji od detstvi, proste to chutna jinak............jinak drzim ti moc palce, at se zdravi trosku umoudri...
@kacca11
@kami1984
@babanci jojo, syry sly nahoru desne, pamatuji si také, ze smazak byl levne jidlo, dnes je to uz pryc..... jinak třeba kvetak kupuji jen v sezone, stejne je v te době nejlepší chutove. a dat mimo sezonu--- u nas teda asi 45 kc ? to radeji dam za maso. navíc... manzel z kvetaku nadsen není 🙂).. ja ano.. takze si pak se mnou uziva 🙂)
@andelka u nas frci také polevky, ale většinou bud uplne huste.. jako bramboracka, gulášovka apod.. s rohlikem. nebo delam vyvary ze skeletu kurete (kupuji cela kurata, manzel porcuje doma) nebo koupim maso s kosti, manzel rozdeli, a opet s kosti s kouskem masa je vyvar....

jinak ano je každého věc co a za kolik koupi... jen at pak nebreci.. hlave ne u mych dveri... mam takove ,,bohužel,, zname 🙂).. dostane 20 tacu vyplatu, za dva dny uz ma jen 5, za další 2 je na nule.. jeho draha to same... a pak slyšíme.. no kde na to porad berete? si zijete...no jo, vymate barak a zahradu... nikdo ale nevidi tu drinu, vse delame sami od stavby domu, stani, dilny, plotu, opernych zdi, nikdo nevidi, ze ja byt na rodicaku si davam 30 kolecek hliny denne.. zavazim zed, ze vozim kaminky mezi stromky , ze sazim stromy, ze s manželem betonuji, ze i presto musim uvarit, napéct, uklidit, postarat se o syna, o nase psi, ucim se sit, chodim do skoly(ted mam teda preruseno), ze jsme 10 let-- co jsme spolu- nebyly na dovolene..... ale vy mate barak... ta veta me sere 🙂) omlouvam se za vyraz 🙂). každý ma proste jiné priority, no... a reci typu.. no jo, vy to umite, my ne... vse jsme se ucili na baraku sami .. tedy ja hlavne manžela, ja v tom tak nejak byla od detstvi, on je typicke panelakove dite. uz jsem alergicka i na to, jak všichni breci , ze nemaji peníze.. ja také nemam na chatu u more ve spanelsku... a co jako, ze? ale proste nejvic breci ti, co mají vic, nez my...a ja uz si nejak neberu servitky a proste jim to rikam na rovinu... 🙂)..dokonce uz i muj pretaktnely manzel to minule nevydrzel a vpalil to sve sestre...🙂). ... .. ja si porad myslim, ze většina lidi v mem okoli je nejak poblouznena, ze zde chemicka vypousti nejake latky do ovzdusi a dela testy na lidech 🙂))... ale třeba jsem testovana a divna ja 🙂)