Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

cabalkova
19. srp 2015

@zuzineckah Jestli jsi koupila v Lidlu ruzovou rybu, co mela kosticky, tak to nebyl losos ale pstruh lososovy, tak jsem tam jednou sahla takhle vedle a pak se divila, losos ty drobne kosti nema. 🙂 Jinak u nas vydaje za jidlo horor, musim to nejak racionalizovat...

akankeo
19. srp 2015

@orchidis ty jogurty jsou nebezpecne jenom z mleka z krabice, z cerstveho kravskeho, kde se v provozu dba na hygienu sou lepsi nez recke nebo holandie, deda delaval, jeho konicek, i domaci maslo, tvaroh, mekke syry, to bylo neco, umel to lip jak potom babicka a pecivo neni nutne zabijak, jen si ho hold clovek musi upect sam, mit jen sumava a bile rohliky zadny zazrak neni ale pokud clovek nema zadne metabolicke poruchy,tak neskodne a porad zdravejsi se sunkou nez kupovane cerealie, navic kdyz se pridaj ruzne typy mouk, tak uz to je vyzivove jinde i samostatne, jen s tou celozrnou u deti opatrne, moc vlakniny jim nedela dobre, kdyz uz tak z cerstve zeleniny a ovoce. Prvni dcera byla nedochudce co leccos nejedla, mleko nechtela a tak, takze sme s pediatream a vyzivovou poradkyni koumali jak na ni, abychom do ni dostali vse potrebne bez doplnku z lekarny, co ano, co ne a prekvapilo me co predsudku je na trhu vlivem marketingu, kolik zdravych veci co sem driv kupovala vlastne moc zdravych neni, viz soja, snidanove cerealie apod., a hlavne ze vetsina produktu pro deti neni pro deti vhodna - naucili me trosku cist etikety... Treba k snidani bylo hlavni doporuceni kasi nebo pecivo treba s maslem a sunkou, ne cerealie - ty leda domaci a vlocky vzdy nejdriv uprazit - zdroj plisni, ne jogurt, jogurty az k svacine atd. Vzdycky sem si rikala, jak nejsem zblba reklamou a samozrejme sem byla... Nejvetsi perla byla tunakova konzerva, to sem nekupovala ani nam a on je v te forme kvalitnejsi nez dovezeny mrazeny a byl mi doporucen pro 10mesicni dite (nemame alergie)

zuzineckah
19. srp 2015

@mpbk no vzdyt jooo, mleko z farmy je tá bucici kráva 👍 😀
@akankeo v pohode, nejsem chytlava kdyz vidím, že sI konstruktivne vymenujeme zkusenosti 😀 po te fazoly se mrknu, tady by to snad nemusel byt problem 😉
@orchidis souhlasim s tvym nazorem.

mpbk
19. srp 2015

@zuzineckah joo, už jsem to taky zjistila😉) když jsem na to najela. To je výborný a jezdí nám to přímo před barák. A zrovna dneska jezdí, tak tam skočim. A teď jsem objevila svetbedynek.cz akorát tam dělám objednávku, tak na to mrkni jestli neznáš, vypadá to dobře.

kacca11
19. srp 2015

@akankeo jogurty jsou nebezpecne v zavislosti na druhu pripravy. Rozhodne se neda tvrdit, ze je mleko od kravy na to bezpecnejsi nez pasterovane, to je z principu veci trochu nesmysl.

helabella
19. srp 2015

@orchidis --jasně, máš pravdu, že to jsem nenapsala. Ale pokud nejíme tolik maso, tak nezbývá než jíst zeleninu a luštěniny 🙂 Zeleninu máme ke každému jídlu (pokud to teda zrovna není třeba ta buchta), takže i syrovou. Luštěniny jíme hlavně čočku (červenou i normální a fazole). Jinak jako přílohy střídám brambory, těstoviny, rýži, bulgur, kuskus... Peču věci z celozrnné a špaldovy mouky, vloček, datlí, atd., žádné bílé buchty s kvantem tuků a cukru.
Hodně u nás dělá to "chybějící" maso. Když se podívám za kolik se na na trhu prodává bio maso od farmáře, tak chápu, že pak ta celková cena je někde jinde, pokud se jí maso každý den. My máme maso tak 1x za týden.
S těma jogurtama to může být pravda, ale mám jogrutovač na 6 skleniček, takže u nás se jogurt udělá a hned sní 😀

akankeo
19. srp 2015

@kacca11 proto jsem psala o te hygiene, od pani u nas neberu mleko ani nam ani nic jineho, ostatni si to chvali, ale me to prijde nebezpecne, kdyz vidim jeji provoz, takze beru odjinud

poupe
19. srp 2015

Já když mam peníze tak klidně utratim jen za jídlo 15tis a víc, když je krize tak kolem 6-7tis., ted jsem doma s dětmi(8 a 5 let) a vařím denně a příjde mi že utratíme víc než když mají zaplacené obědy během roku. 😉

zo_ja
19. srp 2015

Já myslím, že se nedá srovnávat rozpočet, když někdo kupuje všechno a když někdo má z domácích zdrojů vejce, maso, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, nebo velkou část z toho. To pak jinde jsme.
A taky záleží, kolik toho děti jí. Některé jí málo, jiné hodně. Všechny moje děti sní okolo 2. roku celýho pstruha, i s kůží klidně, a chtějí ještě. Jogurt bílý 500 g. Jedno dítě od roku věku vypijie ca litr mlíka denně. Na oběd třeba dva talíře polívky, poté dva talíře těstovin, dospělou porci masa, i přílohy. Jiným dětem stačí polívka.
Luštěniny třeba při kojení vůbec nemůžu a malý děti z nich mají problémy.
Trh ani v sezonu není zas tak levný, když člověk nežije na vsi: rajčata za 60 Kč/kilo mi levný nepřipadají. Podobně to ostatní. Pořád je to kvalitou nesrovnatelný s obchodem, ale stejně...

zuzineckah
19. srp 2015

@mpbk znám a objednávala jsem kdysi nějakou tu bedýnku pro mimino. Nějak mě to nenadchlo musím říct. Stálo to docela hodně peněz (kolem 300 tuším) a přišlo pár kousků ovoce a zeleniny. Přišlo mi to docela předražené, ale hlavně jsem pak objevila kousek od nás farmáře, ke kterému si zajedu a koupím. Odpadá sice ten komfort, že mi to přivezou před dveře, ale mám minimálně stejnou kvalitu za lepší peníze. I když tam musím autem, nikdy to není tak, že bych šla vyloženě kvůli tomu, vždycky je to spojené buď se školkou, školou, nákupem nebo jinými povinnostmi ve městě 🙂 Ale zkus, uvidíš, možná ti to bude vyhovovat 😉 Já tohle objednala jak malý začal jíst příkrmy, takže už tak dva roky zpátky...

orchidis
19. srp 2015

@helabella A můžu se zeptat, proč to těm dětem nedáváš? Naprosto chápu, že třeba tobě to nechutná, ale nedat dětem krůtí bio, nebo i kuřecí, sem tam panenku, hovězí, ryby z rybárny, atp., si absolutně nedovedu představit. To je zásadní zásah do vývoje ☹.

zo_ja
19. srp 2015

Jo a Mléko z army: mě totálně irituje ta jejich harmonika na mlíko - veškerá smetana se usadí tam a nejde si na ní pochutnat. A ty jejich mléčný výrobky mě zas tak nějak neberou, trvanlivost mají leckterý dost dlouho, zakonzerováno, čerstvý - ne s trvanlivostí měsíc, bývá lepší, jakož i sýry a tak nezalisované na měsíc.
U nás se na trhu dají sehnat výrobky od Farma Němcova z Vysočiny, máslo prodávají na hroudu a jogurty a tvaroh mají delikátní... Ale ty ceny, ty ceny... za malý balení, který by i moje malý dítě snědlo 4, to si prostě nemůžem dovolit.

helabella
19. srp 2015

@orchidis -- nemyslím si, že by maso bylo tak důležitý. Bílkoviny a tuky se dají získat i z jiných zdrojů. Chce to ale přemýšlet a pohlídat si to. Maso jsme úplně nevynechali, jen ho prostě jíme menší množství. Nemyslím si, že maso každý den je až tak zdravý.

zuzineckah
19. srp 2015

@zo_ja na výrobek s dobou spotřeby delší než 3 dny (kromě Balkánu v nálevu) jsem ještě nenatrefila 😕
Chuť je individuální, tu má každý jinou, někdo se nadchne i z nízkotučného Tesco mléka 😉 Ta harmonika na mléko - já to vždycky přetřepu, něco málo tam zůstane, ale většina je v mléku. Mě se zas líbí jak se ta láhev pak snadno poskládá 😀

elu
19. srp 2015

@cabalkova jo tak to se mi taky stalo, koupila jsem toho pstruha místo lososa a divila se, na první pohled to vypadalo úplně jak losos...jinak výborný losos za mě i v tescu, kde mívají ty akvarka

zuzineckah
19. srp 2015

@elu tam jsem taky jednou koupila, dokonce jsem ho riskla na tatarák. A byl výborný, čerstvý, žádný závan rybího smrádku 😀

marketa11112
19. srp 2015

ahoj, tak u nas se ji uplne všechno, po precteni nekterych studii i po ruznych kauzách s biopotravinami , neresim co je a co není bio....par věci mam ze sve zahradky -- hlavne rajčata a papriky-- delam domaci kecup a topinkovou pomazanku, boruvky a jahudky -- snime hned nebo zamrazim na kolac na zimu ci prikrm pro prcka.... ovoce , které koupim také klidne vyuziji na domaci marmeládu ci zavarim -- porad lepsi nez marmeláda kupovana.... zavaruji okurky, nekdy od mamky , nekdy koupim...... pesu ruzne kolace, ted i susenky..... kazdopadne spousta věci se normalne koupi. ja i manzel jsme jedlici, manzel hooodne. v praci , když stiha , si da obed za stravenky, nekdy ale prijede hladovy jak kudlanka a sni cokoli--- vecere pro dva z dvou kila brambor atemer kila masa -- pro nej není problém....on je vůbec strasne masovy, ale zase k jeho telesne konstituci a k jeho fyzicky narocne praci není divu. navíc v tom proste vyrostl a bez masa mi nebude...... zase myslim, ze si zaslouzi alespoň poradny zvanec, když maka tolik proto, abych ja si mohla uzit co nejdele našeho prckaa mit ještě další dite... takze v tom nevidmim problém. kazdopadne sni cokoli mu naserviruji, hlavne at je toho hodne. nektera jidla ale vari on, proste mu to jde lepe a rychleji.....
nakupujeme spoustu věci v akci, delam si zasoby trvalivych veci, jsem takovy krecek..jsem zvykla od detstvi.... navíc ted také bydlime na vesnici a ja, co mame malého, do se dostanu do města jen občas. vysilam do obchodu i manzela s lístečkem a uz se to docela naucil 🙂).....
pro malého prikrmy většinou pripravuji sama, sklenicku dam jen občas...... malému moc nejedou, navíc jsou drahe ---- proste domaci u nas vyhrava a to jak zelenina, tak přesnídávka..., plenky , ubrousky a pod. kupuji v akci...
nas rozpocet na jidlo a drogerii, potřeby pro dite.. je 6000 - 8000 na mesic -- dle toho jak a co zrovna syslim. do zasoby 🙂). nutne vydaje ( bydleni, pojistky) jsou 8000, kolem 2000 je benzin - manzel dojizdi do práce, sem tam něco do domacnosti, nejaky hadrik ( ted jen na manžela, ja toho mam spoustu a saci mi jen tepláky, když jsem malym doma), sem tam něco pro malého na sebe, sem tam z lekarny a pod... mozna 2000 mesicne?, pak stále dokupujeme materiál potrebny k dodelani bydleni-- nekdy nic, nekdy za 10000, myslim, ze prumerne 5000 mesicne.....

elu
19. srp 2015

já bych si ani nedovedla spočítat, kolik za jídlo utratím, protože u každýho nákupu koupím ještě nějakou blbost, třeba v lídlu to nemá ani cenu to počítat, protože polovina věcí jsou nepotřebný chlupatky pro mimi, pyžamka, trenky atd....no prostě dostali mě tam, kde mě chtěli mít 🙂

marketa11112
19. srp 2015

ještě dodam, nad nekterymi rozpocty kulim oci---- třeba 3000 pro 3 lidi za vse-- jidlo i drogerii? to si neumim představit......i presto, ze castecne kojim, maly vypje mliko za 800, si nejakou zeleninu a ovoce, testoviny , ryzi apod. v příkrmech, par stovek jsou plenky, ubrousky, no proste věci pro nej jsou mesicne tak cca za 17-1800......a to prikrmy většinou varim sama.... z toho zbytku bychom s manželem umreli hlady....a to varim, pecu, zavaruji apod....no neumim si to představit... pokud tohle zvladate, jste fakt borkyne...... asi bychom také ještě trosku usetrili, ale manzel by nemel nic dobrého k televizi a při jeho vysce 202 cm by pak byl jak věchýtek--takhle mam doma poradneho chlapa. 🙂).. a ja si třeba neumim představit den bez jogurtu ci pudinku ( ten delam doma) ci zakysane smetany apod.....proste zavislak...... dokázala jsem ale u sebe odbourat lipo a gumove bonbony. a navíc nenahradila jsem to nicim... 🙂). manzel si kupuje doutníčky, to uz ale neodbouram, hlavne ze, co jsme s polu, uz nekouri cigara -- i to by byl zasah do rozpoctu a to velky....... kazdopadne mam pocit, ze alespoň malicka nerest je dulezita, co pak bychom z toho života měli?
sama jsem roky jedla opravdu zdrave, cvicila -- hodne, sportovala--ještě vic, hrala jsme za 2 ligy--- ale nejde to udrzet porad......neumim si dnes představit při svých 160 cm, mit opet 45 kilo. i při 55 si mysleli, ze jsem dcera mého manžela -- fakt vtipne..... ted po porodu mam 60 kilo, chci tech 5 dat dolu, citim s e tak lepe, ale vic uz ne.... a když treba nejim pecivo, jde to dolu strasne rychle. takze jej jist chci apotrebuji...kdysi jsme zkusila byt mesic bez peciva, když jsme pak sla kolem vonici pekarny, nejradeji bych tam vtrhla a vrhla se na obyc. rohlik.... 🙂)
chápu, ze setrit je nekdy nezbytne, ale dlouhodobe setrit na potravinách na ukor pro cloveka zdraveho množství , není dobre.....

akankeo
19. srp 2015

@zo_ja jen si dovolim s tema lusteninama, cervena cocka pri kojeni nevadi, nenadyma, muzou ji i pomerne hodne male deti, nepamatuju si od kolika mesicu. Ostatni az dyl, ale tohle de driv

akankeo
19. srp 2015

Jinak pro inspiraci, tady pani dokonce dokazala uvarit za 30Kc na osobu a den. Jak moc to byl onezdrave si posudte samy a 30KC na osobu a den je pro 4clennou rodinu 3600 mesicne 🙂, no uz je to trosku extrem, ale kdyz tu vidim nektere prispevky o tom jak je to strasne... Tohle je taky inspirativni http://ona.idnes.cz/jak-se-najist-zdrave-a-levn... , meli tipu cely serial a na netu je takovych projektu vic, na tom zdravem bez vynechani masa clovek vetsinou usetri, ze jist kvalitne a zdrave je drahe jsou kecy, bio vetsinou lepsi neni aneb pudu ktera nikdy nebyla chemicky osetrovana u nas nesezenete, totez bio kravky, ano, maso zabite od malochovu je stokrat lepsi nez z velkoobchodu, ale nemusim za ot davat horentni sumy. Staci zajet na vylet a pulky bycka si jendou za cas dovezt... Jinak ja treba ted uz setrit nemusim, ale od te doby co sem to delala za to nejak nerada utracim ,protoze cim vic me to stoji, tim vetsi brak to vetsinou je az na par vyjimek typu parmezan a lepsi ryby, morske plody, ale i ty sou lepsi v zahrnaici primo od more...

akankeo
19. srp 2015
zuzineckah
19. srp 2015

@akankeo bio produkty jsem odjakziva povazovala spis za drahou módni vlnu. Ja uprednostnuji malé pestitele /chovatele, pro které je kvalita v první rade otázkou cti a jejich práce životni cestou. Nedelam si iluze, že občas nezhresi, ale rozhodne do kurat necpou rustove hormony a necekaji až se jim rozmrazi dodavka jablek ze španelska... ale nejpdodstatnejsi je,že ty potraviny opravdu chutná ji jinak, lepe,mají jinou barvu a podstatne kratsi spotrebu. A co je prijemne - cena neni nijak zavratni. Proti BIO bych rekla že je to i levné.

speratovalucie
19. srp 2015

My máme měsíčně na jídlo 2500,-Kč, v tomto jsme započítaní tři - já, manžel a syn 6 let. Pak máme peníze na dcerku 2000-2500,-Kč měsíčně na plenky a vše ostatní, co půlroční mimčo potřebuje.

Doufám, že mě teď některé z vás nebudou chtít ukamenovat... To už jsem tu taky zažila, že jsem byla za blbce, co trápí děti... což není pravda... ale hlavně nikdo nevěděl, proč co jak je... Jen vkládám reakci...

zuzineckah
19. srp 2015

@speratovalucie tak jde o to, co za těch 2500 pro 3 lidi vaříš (každý den všechny chody?), nebo jestli máš domácí věci, zadarmo maso, zeleninu, ovoce, vajíčka a pod. , pak si to dovedu představit. Ale jestli musíš kupovat vše, tak to si za tu sumu umím představit leda tak vydatnější svačiny.

speratovalucie
19. srp 2015

@zuzineckah Manžel má obědy v práci, já denně vařím teplý oběd pro mě a syna, večeře teplé jednou dvakrát týdně, jsme zvyklí na jeden teplý chod odmala, tak to nějak nehrotíme. Jinak jíme normálně. Nechci to tu ale rozebírat, kdo naši situaci a důvody nezná, nepochopí a může pak třeba začít urážet a ponižovat... kdyby něco, tak soukromá zpráva, tady vypínám upozornění - v zájmu vlastního klidu...

lenka5731
19. srp 2015

@zuzineckah proč by to za 2500 na měsíc pro celou rodinu nemělo jít? Určitě to jde, jen musíš zapomenout na všechny svoje chutě a vařit ze základních surovin a jen to nejlevnější. Např. snídaně ovesná kaše, oběd fazole třeba s bramborovou kaší nebo bramborama, dokola luštěniny, brambory, zelenina typu mrkev, cibule, zelí, kapusta .... Ani to nemusí být vyloženě nezdravé. K tomu spousta "moučných" jídel typu knedlíky, halušky, noky, to taky stojí pár korun. Takhle nějak bych na to šla já. Když víc peněz nemáš, hlady s 80 Kč na rodinu a den neumřeš. Neříkej, že bys za to šla do rybárny koupit lososa 🙂 Jen si s rozmlsaným jazykem na začátku asi moc nepochutnáš 🙂 🙂

zuzineckah
19. srp 2015

@speratovalucie neboj, já tě určitě urážet nebudu, na to tady nejsem. Já se čílím jedině v těch případech, kdy se mi někdo snaží nakukat, že za takové peníze vaří z kvalitných surovin obědy i večeře každý den včetně víkendů.

@lenka5731 no samozřejmě, že kdyby nebylo zbití, tak by to jinak nešlo. I když s vyváženou stravou by to nemělo moc společného. Ani neříkám, že je to nereálné. Vysvětlení viz výše - natrefila jsem párkrát na kouzelnice, které se snažily nakukat, že za to vaří z bio produktů a podobně 🙂 Když pak přišlo na lámání chleba, tedy že byly požádáné o jídelníček, tak záhadně z diskuzí vyprchaly 😀

akankeo
19. srp 2015

@zuzineckah jukni na ty linky ode me, za tyhle penize se da jist kvalitne, stoji to vic prace, ale da. Za me zaslouzi obdiv, do talire jim nevidime, tak proc hned odsuzovat, driv lidi jedli stridme, hodne lustenin, hodne placek, kazi, kyseleho zeli a dozivali se stovky, bez vetsich zdravotnich problemu, viz moje prababicka s pradedou, i kdyz si maso mohli dovolit, tak ho proste jedli jenom v nedeli, deda byl masovy a zemrel pred sedesatkou, a stejny rozdil je i u manzelovy prarodicu a rodicu, prarodice se dozili stovky, jeden je jeste ziv a tchan nam asi uz dlouho ziv nevydrzi... Ze kdyz se muzeme dovolit rozmazlovat a ostatni ne neznamena, ze nic, dost mozna ji lepe nez my...

elu
19. srp 2015

je pravda, že pokud dítě nedostává denně jogurt (kupovaný)...o nic zas tak zásadního podle mě nepřichází