Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

denny1610
autor
12. únor 2013

@kacenka1987 nechtěla by jsi tady dát přesnější recept na chléb, veku? A abychom nebyli mimo diskuzi, tak i cca cenu na kolik výjde domácí chléb, veka?

benjik
12. únor 2013

@denny1610 mrkni na mmb.Já dělám rohlíky z nejoblíbenějšího receptu tam,jde i veka z toho,stojí to pár korun

kacenka1987
12. únor 2013

jj čerpám z MMB :
nejvíc nám chutná tento : http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=24547
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=102075
TU JSOU VEKŠERÉ RECEPTY Z PEKÁRNY : http://www.mimibazar.cz/recepty.php?strana=5&id...

jINÁČ CHLÉB KMÍNOVÝ výjde tak na 8 Kč, nevím jak to spočítat, jde tam pouze o tu mouku - hladká a chlebová dohromady cca 550g na jeden chléb, pak voda, sůl, cukr, droždí to jsou haléřové položky 🙂

likina
9. říj 2014

Sice nevim na co se ptáte a ani bych neodpověděla ale chci se zeptat jak sem mám dát otázku???

andelka
9. říj 2014

@likina prostě napsat ne?

elvira
28. lis 2014

Tak jsem pročetla diskusi, ač je zhruba dva roky stará a do některých cifer se "nevlezu" ani náhodou...
Zatím zapisuju útraty první měsíc, zbývá ještě týden a za jídlo už máme málo přes 5 tisíc + malý ve školce jídlo...
A to obden vařím /máme to na 2 dny většinou/, zavařuju, peču, vejce máme domácí, králíka taky, ze zeleniny tak rajčata, papriku - teď už ne, myslím v létě...

78marcela
28. lis 2014

@elvira
No já tento měsíc jsem taky nad limit. Docela mě to štve. Doteď to šlo docela dobře a teď naráz už jsem vyčerpala peníze co jsem měla na měsíc a výplata až 12. A ani nevím za co. Kromě dvou beden jablek na zimu jsme nekupovali nic zvláštního. Jen jsme šli jednou na oběd a to hned byla pětistovka za kterou by se dalo pár dnů jíst. Ale i tak je to nějak moc.
Přemýšlím též nad tou pekárnou.

zuzkaa1
29. lis 2014

teda tak jsem to tady pročítala a je to celkem mazec zajímalo by mě co vaříte ???když utratíte 4000 měsíčně jinak vás teda obdivuju

nonacek
29. lis 2014

@zuzkaa1 to by mne také zajimalo😲

matejak
1. pro 2014

ve dvou jsme utráceli tak 4-5tis, ale ted jsme tri a nekdy to jde az k sesti tisícům ,zálezi, na jaké druhy potravin je clovek zvykly, ale asi nejsme tak bohati, abychom si kupovali drahe veci

coreprincess
7. pro 2014

my jsme 2 dospělí (za nás cca 3500-4500) a 4měsíční syn(mlíčka cca 2000).

glimmer
7. pro 2014

my jsme 2 dospělí a 2 malé děti (4+2) a máme na jídlo tak kolem 6.000,- (vč. stravenek za cca 700,-kč, ale za ty kupuju u řezníka). Snažím se hodně nakupovat v akci, takže když je něco (trvanlivého) co jime v akci, tak toho koupím třeba opravdu hodně (např. mlíko když je za 10.90,-kč tak jsem vzala 10 kartonu). Bydlíme v bytovce, na vesnici, takže vlastního nemáme nic, ale dost dostáváme nebo levně kupujeme u sousedů (takže máme prase, králíky, vajíčka, brambory, jablka, hrušky, ... ) ... kdyz byl manzel na neschopence a prenesl skoro o 6tis. mensi vyplatu, tak jsem se dostala s jidlem na necelých 3500,-kč, ale fakt to bylo znát ... 😒

marca22
7. pro 2014

2 dospělí a 2 dvouleté děti 9 tis a to fakt vařím na víc dnů a všechno domácí,žádné polévky z pytlíku a podobné sajrajty. Ale ještě donedávna jsem se musela vejít do 6tisíc a to byla teda bída 😖

slunicqqo
6. led 2015

my 2 dospělí a 2 děti asi 9 tisíc, ted to bude snad méně, sobě jsem nastolila dietu, dcera a manžel mají jídlo ve školce a práci, a pro malého udělám jen nějakou polévku, něco zbyde vždycky z víkendu , nebo něco rychlého , těstoviny atd. Je ale pravda, že si moc dopřáváme, maso bylo každý den, večer vždycky nějaké oříšky , čipsy, nejkvalitnější šunka, sýry, tak to naskáče, ale i ted snažím se aby měli děcka pořád nějakou zeleninu ovoce každý den i když ted v zimě je to s kvalitou bída. Docela by mě zajímalo jak to dělají ti, kteří dají za jídlo třeba kolem 4 tisíc to asi musíte kupovat jen to nejlevnější nebo nevím, dneska jsem objednavala tesco, nákup nijak extra velký a hned 700 pryč. ovoce , zelenina, mlíka, čočka , fazole, termixy, nic extra

xiaomara
11. led 2015

@blahova_andrea... co tedy jíte a kupujete? Snídani, oběd, večeře? Kde jste to takto omezili? Maso,ovoce, jogurty? Mě právě přijde vaření levnější hlavně třeba omáčka na dva dny k tomu v Alb. těstoviny za 6,- atp. Jogurty mlíčka kupuju jen v akci nebo na slevu malýmu pracuju v obchodě tak si to ohlídám ovoce taky jen v akci + máme zmrazené a kompotované ze zahrádky z léta a hodně hub v mrazáku letos rostli 🙂

xiaomara
11. led 2015

@slunicqqo jj to nejlevnější a v akci vymýšlet co uvařit aby to bylo na dvakrát atp.

xiaomara
11. led 2015

@zuzkaa1 třeba kuřecí polévkovou směs mraženou 1kg koupíte za 19,90 v akci uvaříte ve velkém hrnci máte silný kuř vývar na polévku (zeleninu na polévku mám v mrazáku ze zahrádky nebo stojí pytlík té nejlevnější 8,- ) kosti uvařené oberu je na nich spousta masa a udělám kastrol kuřete na paprice na dva dny oběd večeře k tomu těstoviny z alb. za 6,90,- tak třeba takhle atp. aby bylo za měs. 4000,- svačiny snídaně rohlík nebo chléb s něším paštiky tav sýr marmeláda (taky z léta domácí) denně aby měl syn nějaký mléčný výrobek tak buď mléko v akci za 10,90 a děkám kakao nebo jog. dobrá máma v akci za 3,90,-, každý den má i dobrůtku bonbonky v akci čočky 4,90, tATRANKY 2,90 když jsou v akci koupím atp.atp.

sarkar
11. led 2015

My 3500,- (2 dospělí a dítě 2 roky). Máme ale vlastní zahradu a od listopadu i vejce. Vařím zdravě a kolikrát zdravá strava (byť z potravin kupovaných ve zdr. výživě v bio kvalitě) vyjde levněji než ta nezdravá 😉

sarkar
11. led 2015

@slunicqqo @zuzkaa1 my utratíme 3500,- Kč a naopak nakupujeme to nejdražší 😀 Šunka kolem 40Kč/100g je běžné, mléko máme nejraději z billy ve skleněné lahvi co stojí 24Kč/750ml...těstoviny celozrnné, rýži natural, luštěniny bio, maso hovězí zadní, hodně telecí a ryby, čas od času bio kuře, husu, kachnu, oleje jen lsz a většinou bio. Myslím, že spíš než o kvalitě je to o kvantitě, šunku máme cca 1x za 2 týdny a není problém dostat se na 1x za měsíc, jogurty kupuju jen občas bílé (teď třeba měli v Bille bio bílý za 10Kč). Je ale pravda, že máme vlastní zahradu, i když teď v zimě je mi stejně k ničemu, ale mám z léta hodně zmrazené zeleniny, pro malou pyré v mrazáku, brambor plný sklep a od listopadu máme i domácí vejce. Jak píšu výše, zdravá strava je často levná strava, kupodivu 😉 Např. chipsy ani oříšky u nás nehledejte, stejně jako sušenky nebo dokonce nanukáč, nemám ochucovadla typu maggi, podravka a grilovací koření apod.

sarkar
11. led 2015

@xiaomara k čemu potřebuje syn mléčný výrobek typu mléko nebo dobrá máma? 😉 To je právě to, co vám krásně tlačí účty za jídlo do nebes...Připojte se do některé ze skupin o zdravé stravě a možná se budete divit a povede se vám taky účty za jídlo zkrouhnout 😉

kacca11
11. led 2015

Celkem tu ty částky obdivuju a nedovedu si to představit. V době, kdy jsme na tom nebyli finančně tak, jako dnes jsme za jídlo dali pro dva lidi kolem 6 000,- a fakt si nedovedu představit, jak by to šlo nějak výrazněji stáhnout. Dnes utratime od oka tak 8-10 tis. pro dva. Sice si dneska už dopravame, v košíku se nám objevují i lepší potraviny jako hovězí na steaky, kachni prsa, susena italská šunka, občas láhev vína a podobně, navíc mám bezmlecnou dietu, takže rostlinné náhražky jsou nákladnější, ale nekupujeme v podstatě žádné sladkosti, občas čokoládu a vyjímečně bramburky, žádné instatni směsi a polotovary, žádné limonády a sirupy, takže nevyhazujeme peníze za nezdravé sajrajty jako tatranky nebo dětské jogurty. Hodně vařím, pecu, maso kupuju výhradně v Makru nebo u řezníka a to ještě ne u každého, uzenin nekupuji moc, ale třeba šunku jen s vysokým podílem masa a většinou balenou, protože do řeznictví jezdíme jen na velký nákup. Jsme s manželem dva, bez dětí, ale jíme tak 5x-6x denně a tak průměrně zdravě. Myslím, že pod těch 6-7 tis. se jen tak nedostaneme, když nechci kupovat srajdy a nemám žádné levnější nebo domácí zdroje. Ale asi si zkusím zase zapisovat útratu.

xiaomara
11. led 2015

@sarkar no já nevím mám to tak nějak zažité že na růst a tak, že prostě děti potřebují denně mléčný výrobek 🙂

kacca11
11. led 2015

@sarkar souhlasím, zrovna dobrá máma je jeden z těch odstrasujicich jogurtů, to samé tatranky a podobné tukem slepovane oplatky :-/ A taky nemám ráda maggi a vegetky, ale třeba ty směsi koření nemusí být špatné - jo, třeba Vítána (tuším) je akorát sůl a glutamat s trochou papriky, ale dají se koupit i kvalitní bez obsahu soli nebo s přiměřeným poměrem (kdy se pak už nedosoluje) a úplně bez glutamatu a podobných blbostí. Prostě jen namichane koření.

xiaomara
11. led 2015

@sarkar kterou skupinu máš na mysli? Děkuju.

lenka5731
11. led 2015

@sarkar naprosto s tebou souhlasím, ale rozdíl vidím už jen v tom, živit batole a devítileté dítě. Kdybys měla starší dítě jedlíka, kterému chceš dopřát kvalitní věci, tak se do téhle částky taky nevejdeš ... (a ta vlastní zahrádka dělá taky dost 🙂 Jinak samozřejmě jogurtový výrobek Dobrá máma a "tatranka" za 2,90 už tu byly okomentovány 🙂

sarkar
11. led 2015

@xiaomara Třeba "Zdravé stravování od miminek po dospělé" apod. Případně navštívit fotoblog katyxq, která zdravé stravování hodně řeší (mají s dcerkou tuším nějaký problém s jídlem, nevím jestli alergii na kravské mléko?). Víc vápníku než v mléce je třeba v máku 😉 Stačí to vygooglit.
Z mléčných výrobků jsou super zakysané produkty (kefír apod), které příznivě působí na střevní mikroflóru a zdravá střeva = dobrá imunita 🙂 Jinak se teď hodně často probírají spíš negativní vlivy mléka na lidi, za jedno je zvláštní, že člověk jako jediný druh pije mléko jiného savce, za druhé to složení úplně neodpovídá potřebám člověka (mléko je určeno pro tele, které má úplně jiné požadavky na výživu než dítě), např. si stačí vzpomenout, že když má člověk kašel a je zahleněný, tak se doporučují vynechat mléčné produkty - kdyby byly tolik potřebné, tak by člověku asi neškodily 😉 Ale to je takové ožehavé téma...
Slazené jogurty a ty zahušťované škrobem dětem spíš škodí než pomáhají...a peněžence taky...A je to tak s hodně velkým množstvím potravin. Když dítěti dáte levné těstoviny z Alberta, tak ho možná zaplácnete, dodáte mu mikroskopické množství živin a uznám, že pořád lepší těstoviny než dát mu tatranku, ale...třeba celozrnné těstoviny mají těch živin daleko více, takže to dítě zasytí na delší dobu a ještě jeho tělu prospějí...Maso se taky zrovna dvakrát nepropaguje, bílkoviny obsahují třeba i luštěniny, které vyjdou cenově mnohem lépe...Ze zeleniny a ovoce se doporučuje sezónní a lokální - lepší jablko než banán nebo ananas, pokud máte šanci poptat se v okolí po jablcích tak cenově se dostanete třeba na 8Kč/kg...
Spíš doporučím sehnat si nějakou knížku o stravování (mě nejvíc pomohl Bioabecedář Hany Zemanové, kde má vypsané klady a zápory každé kategorie - maso, vejce, tuky, ořechy, cukry) a nastudovat. Ale je to běh na dlouhou trať, je toho hodně moc a chce to pevnou vůli, trpělivost a vytrvalost vydržet, ale myslím, že pak opravdu člověk zjistí, že se nejen lépe cítí, ale i kolikrát ušetří 🙂

sarkar
11. led 2015

@kacca11 jo já měla napsat, že myslím některé ty levné kořenící směsi...tuhle jsem si taky koupila myslím čubricu nebo co to bylo, ale bylo to právě nějaké zdravější, bez glutamátu apod. 🙂 Ale stejně, spoustu směsí si může člověk namíchat doma sám a v množství, jaký potřebuje, mě se třeba ta čubrica teď doma válí a asi jí vyhodím, protože jí prostě nevyužiju ☹

@lenka5731 však jsem psala, že jsme 2 + dvouleťák...je mi jasný, že do toho časem nevejdeme, ale tak nepředpokládám, že by malá v 9ti letech projedla sama třeba o další 2tis. navíc, to si myslím, že se nestane, pokud zázračně nepřijdeme k víc penězům 🙂 A už teď jsem zvědavá, jak to jednou bude vypadat u nás 😀 Je taky fakt, že si ty výdaje za jídlo hlídám (hlídám všechny výdaje) a když třeba přesáhneme (třeba když jsem v létě otěhotněla, trpěla nevolnostmi, přestala jsem vařit a jedla hodně špatně a hodně nezdravě a to to pak lítalo ☹, proto říkám, že zdravé stravování vyjde levněji 😀) tak nákupy ke konci měsíce dost omezuju. A když člověk peníze má, tak je prostě utratí, kamarádce zbývalo kdysi po odečtení všech povinných výdajů 2tis. na jídlo, drogerii, zábavu, dárky a žrádlo pro psa a byla schopná s tím vyjít 🙂

prudusinka
11. led 2015

My jsme 2 + 3leté dítě, strava cca 4-5tis. měsíčně, jsou v tom i výdaje na BLP stravu pro mě (to pak peníze taky občas lítají - naposled 500 za pár směsí na pečivo, mouky, vločky, BLP Caro), školkovné + stravné cca 1000. Malá a manžel mají rádi mléčné výrobky takže kupuji často kefíry, jogurty, občas lipánek, dělám šlehaný tvaroh. Z uzenin BLP šunky, párky jen občas, maso tak 3xtýdně. Kvanta ovoce a zeleniny, občas nějaké sladkosti + chipsy. Naučila jsem se kupovat kosti na vývar (v pomalém hrnci udělám silný vývar, který se pak dá použít do omáček). Pečivo si peču v domácí pekárně, kupované BLP pečivo vyjde v průměru 2-3x dráž.

barbarkaaa
11. led 2015

Ahojky, ty jo a já si myslela jak jedem na nízkej rtozpočet, prtože většina lidí, když jsme ěli debatu místně tak mají 10-12 000 teda na vše. Já teda častku na jídlo taky nedokážu oddělit , kolik to dělá, mám 6 000 pro 4 lidi na všechno. S tím že drogerii kupujeme vcelku zakladní. Ale můj jí tak za 3 a víc lidí. Přiklad večeře je půl pecnu chleba, na to tak 2-3mm másla, litr banánového koktejlu, 400g jogurt, kafe do pulitru a má hlad.... Na svačinu u nás padne 5 jogurtů třeba. A otec rodiny je teda hodně vybíravej. Ta levná jídla mi nepozře.

sarkar
11. led 2015

@barbarkaaa Manžel teda hustě 😀 Připomíná mi mýho ex, ten taky jedl chleba tak, že vzal bochník a rozkrojil ho podélně 🙂