Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

denny1610
15. led 2013

Kolik je váš rozpočet na měsíc určený pro jídlo? Ceny jdou nahoru, mladí lidé zakládají rodinu. Zadarmo tady nejsme, za vše platíme. Máte třeba určenou nějakou část pěnez na jídlo, na měsíc? Pokud ano, dejte tady vědět, jaký je váš rozpočet na měsíc určený na jídlo a hlavně pro kolikačlenou rodinu. Možná tato diskuze pomůže jiným mamkám ukázat. že se dá žít i s menším rozpočtem na jídlo a bez výčitek, že svým dětem nedávají to 100% co by měli (v kvalitě stravy).

zuzineckah
13. říj 2015

Proč vás děsí platební karta? 😅 Já s ní nemám nejmenší problém, rozhodne s ní víc neutrácím. Spíš bych řekla, že ušetřím, protože kolikrát vejdu do nějakého menšího krámu (nebo projdu kolem jeho výlohy) a něco mě zaujme, jenže nenabízejí možnost platit kartou a jít do bankomatu kvůli tomu se mi nechce. Takže odcházím bez toho, abych něco utratila 😀

lenka5731
13. říj 2015

@jezzz kdysi jsem z tohoto důvodu platila většinou hotovostí (navíc tenkrát byla platba kartou zdržující), ale dnes už se snažím platit co nejvíc kartou, všechny položky vidím na výpise a mám zpětně přehled.

jezzz
13. říj 2015

@zuzineckah @lenka5731 Ja mam rodicak 7100 Kc, takze koukani se po kramcich, co by se mi libilo u mne nejde 😀 Vzdy premyslim, co a kde koupim.

To neni o tom, ze by mne karta desila, zdrzovala nebo bych s ni neumela platit. Mam vsak jasne dany rozpocet. A ten se mi lepe udrzuje, kdyz vim, ze mam treba v penezence 200 Kc. U karty jsem si rikala, jeee ta dobra sunka v akci, koupim ji, na karte mam dost penez. No a pak jsem utratila vice. Ted si reknu - snime tu sunku nebo ne? Je to o sebekazni tu mam lepsi s hotovosti 🙂 Dalsi vec je, ze by mne hanba fackovala platit, byt bezkontaktne, kartou rohliky nebo pulku chleba. Tohle je uz podle mne rozmarilost. Avsak kazdy to ma jinak 🙂

lenka5731
13. říj 2015

@jezzz zaplatit kartou za rohlíky je rozmařilost? proč? 🙂

jezzz
13. říj 2015

@lenka5731 Poplatky bance jsou vyssi nez cena rohliku. Vim, ze obchod ten poplatek ani nepoznay pro pokladni je karta lepsi, ale mne to proste vadi 🙂

lenka5731
13. říj 2015

@jezzz aha, tak to mě vlastně nenapadlo .... poplatek za takovou transanci jsem platila snad naposledy před 10 lety. Např. Air bank - všechy běžně používané služby v rámci ČR zdarma.

jezzz
13. říj 2015

@lenka5731 Ten poplatek plati obchodnik. U velkych super hyper to bude treba necelych pul procenta z transakce, obchodnici kteri nemaji takovy obrat plati klidne pet procent a vice. Treba u nas ve firme si uctuje Amex tri procentra z transakce. Poplatek jde primo Amex, firma z toho nic nema, klient poplatek nevidi, tak jej neresi. Nektere obchody, podle mne pravem, si uctuji prirazku za platbu kartou. Jinak ja mam na ucte taky vse zdarma, takze ja poplatky neplatim, teda primo ne 🙂

zuzineckah
13. říj 2015

@jezzz já v pekárně nechám obvykle kolem 100-150 kč, to mi nepřijde nijak divné platit kartou, pokud ta možnost je 🙂 Ale já spíš měla na mysli jiné obchody, třeba takové ty malé obchůdky s doplňky do domácnosti, nebo se zdravou výživou, pořád je hodně obchodníků, kteří nejsou ochotni bance platit procenta z obratu za poskytnutí terminálu a taky to neposkytuje takový přehled o toku peněz, což chápu 😀
Že se ti lépe hospodaří s penězi v hotovosti to beru. Každý má svůj styl a je celkem logické, že mu vyhovuje něco jiného 🙂

andelka
13. říj 2015

@jezzz já to mám taky tak. Kartou platím jen větší věci (třeba když jdu shánět boty, neberu si na to určitou částku, ale prostě zaplatím až tolik kolik to bude stát) mimo běžný rozpočet. Jinak na měsíc vybírám určitou částku, a vím, že k poslednímu v měsíci mi musí zůstat v kasičce tolik a tolik, že na týden mám asi tolik a tolik.

jezzz
13. říj 2015

@andelka Mam to stejne jako ty 🙂

Ja jsem se kasicku vylepsila excelem, vrele doporucuji 🙂

andelka
13. říj 2015

@jezzz Já na to nemám pečlivost. Ale od června do minulého měsíce jsem si zapisovala všechno, a vychází to +- stejně každý měsíc, tento měsíc už na to peču, vím, že s tím co jsem vybrala běžně vystačím, tak musím i teď, bez každodenního zapisování.

jezzz
13. říj 2015

@andelka Mne se u toho zapisovani libi, ze mam maximalni prehled. Ale ja jsem tabulkovy blazen 😀

andelka
13. říj 2015

@jezzz já taky, docela, ale kolikrát jsem prostě zapomněla, musela si to psát bokem a večer zapsat..snažila jsem se fakt poctivě, ale zatěžovalo mě to. Takže mám 4 měsíce a teď to budu držet jen tak. Možná zas za čas začnu psát všechno.Aspoň si schovávám účtenky.

trupovaludmila
25. říj 2015

Tak milé maminky. Naše dcerka začala s příkrmy a tak nastala otázka kupovat hotové nebo vařit. a Vyhrálo vaření! protože mě to jednak opravdu hrozně baví (tím nemyslím vařit pro manžela 😀 to mě nebaví) ale vaření pro dceru Sofii. To byl hlavní důvod a když jsem šla do krámu pro listový spěnát( příkrm špenát+ brambor) tak jsem se v prvním regále rozčílila proč 250 g špenátu musí stát 33 kč,ale v záetí mě polil pocit blaha,protže jedna sklenička příkrmu což je jedno jídlo možná dvě stojí také 33 kč,ale já z toho jednoho sáčku navařila na 14 dní 😀 takže má rada maminky na mateřské..maminky pokud můžete vařte..jednak víte co svému dítěti dáváte, a hlavně to šetří peníze 😀

jarkakr
25. říj 2015

@kikimaruska Potěšila jste mě! My si žijeme na stejné úrovni a stejně tak míváme výdaje za léky, takže o to musím ponížit jídlo. Minulý měsíc jsme se dostali na 2995 a opravdu jsme neměli pocit, že bychom si žili špatně. U nás je to konečná částka včetně jídla pro manžela v práci. Dokonce v tom byla jednou pizza ;). Největší finanční úleva je na mase, protože si vezmeme půlku z řeznictví, doma to rozkrájím, naporcuji na jeden oběd nebo prostě podle úvahy a zamrazím v malém mrazáčku u lednice na půl roku. Z hlavy udělám paštiku nebo si ji nechám v řeznictví naporcovat na polévku. Také zavařujeme co se dá, mrazák je kvůli masu nepoužitelný na mražení ovoce a zeleniny, takže mám asi 150 sklenic zavařených. Kvůli rozsáhlé alergii jsme zjistili, že upéct doma chleba je brnkačka, stejně tak dělám občas šunku, lučinu apod. Máme velké štěstí, že vajíčka jsou zadarmo od babiček a všichni tři je máme moc rádi. Jediná věc mi na tomhle všem vadí - že nemůžeme spořit. 😀 Ale jinak si nijak ochuzení nepřijdeme, i když kamarádka mě považuje za exota.

jarkakr
25. říj 2015

@jezzz Mám to stejně s tabulkami! Ale já to píšu prostě na papír na ledničku, protože se mi nechce zapínat pc nebo to opisovat. Píšu si kompletní rozpočet už asi rok a nechci to ani dělat jinak.

zuzineckah
25. říj 2015

@jarkakr tak tuhle sumu jsme my utratili včera... 1300,- oběd v italské restauraci (pizza) v centru Prahy /3+1/ a pak nákup na týden 1700,-, včetně nějaké drogerie a čistících prostředků... Některé sumy jsou pro mě opravdu sci-fi 🙂

jarkakr
25. říj 2015
jarkakr
25. říj 2015

Teď jsem se dostala k tomu, že jsem si letmo přečetla víc komentářů. Musím k tomu přidat svoje 🙂 . Neodsuzuji lidi, kteří si jdou klidně obden do restaurace a nechají tam stovky, ne-li tisíce. Nepřijde mi to správné, ale budiž - peníze jsou oběživo a každý potřebuje práci, takže to nějaký význam má. Ale pro sebe a svoji rodinu to považuji za zbytečnost a vůbec ne komfortní nebo luxusní záležitost. Pro nás není nic hezčího, než cítit vůni chleba při pečení, otevření doma zavařené zeleniny k obědu nebo i bourání masa, jsme při tom spolu (včetně manžela), povídáme si, dcerka letos zdatně se vším pomáhala. A navíc mám pocit, že se učí pracovat a to je vždycky dobře. Máme to tak moc rádi. Ovšem, ideálně bych si představovala na měsíc na jídlo 4 000 - 4 500 a myslím, že se k tomu krásně dopracujeme, ale i s těmi 3000 se dá dobře vyjít. A není to pětkrát týdně nejlevnější kuřecí párek, ty nám nesmí přes práh. Jíme docela zdravě, kromě ryb (jsem alergik a manžel je nejí, takže je máme spíš výjimečně). které jsou teď hrozně populární a každý, kdo tvrdí, že jí zdravě, se ohání hlavně s nimi. Podle mě je totiž zdravé jíst všechno v přiměřeném množství.

zuzineckah
25. říj 2015

@jarkakr to je hezké, je fajn, že se zapájíte všichni a máte z toho spíš rodinnou sešlost, než nezbytnost a otročinu. Pak to má, samozřejmě, i jiný význam než ten, že člověk ušetří peníze. My si rádi zajdeme do restaurace, ale není to každý den, či týden, s našim aktivním 2,5 letákem je to docela adrenalin, takže se tomu momentálně spíš vyhýbám 😀 S manželem jsme tak byli zvyklí z dřívějška, když jsme hodně cestovali🙂 Včera bylo moc hezky, tak jsme si udělali vyjížďku do centra Prahy, já to tam miluji, a zašli si do naši oblíbené restaurace na oběd. Prostě jsme vytáhli paty a užívali si krásný den 🙂 Mají tam perfektní dětský koutek s hlídáním, což moc oceňujeme, protože se můžeme v klidu najíst a malý si parádně vyhraje. No a samozřejmě je pro mě důležité, aby tam vařili z kvalitních surovin, protože mládě pizzu taky rádo, takže nemám problém mu jí dát 🙂 Byl to krásný den a já jsem moc ráda, že nám finance umožňují si občas takhle někam zajít a nemít přitom obavy, že to nabourá rozpočet. Co se týče kvality společně stráveného času je to myslím stejné, jako když si vy uděláte krásný den tím, že pečete, vaříte, zavařujete. Hlavně, že je pohoda a rodina spolu 🙂

andelka
25. říj 2015

@jarkakr mohla bych poprosit klidně i zpětně jídelníček třeba na týden? 3500 utratím jen za sebe a dvě děti, které jí taky u táty a babičky (takže nekupuju 100% toho co sní jen já). A opravdu u nakupování přemýšlím, ale že by se to dalo rozumně stáhnout pochybuju. Anebo potřebuju inspiraci. 😅

alca39
12. lis 2015

Ahoj.zrovinka taky jsem začla řešit tuto situaci,protože nedokážu ušetřit ani korunu a pak jsem smutná z toho,že si nemužu koupit něco navíc..pročítala jsem tady vašen příspěvky a nechápu jak někomu stačí na jídlo na měsíc 2-3.000kč.to se divím,že ti lidé žijí zdravě.chápu,že se dá nahradit smetana mlékem,koukám taky po slevách,ale manžel s dcerkou mají rádi maso a to vyžadují tak 4kráte do týdne.samozřejmě ryby,luštěniny a zelenina v našem jídelníčku nechybí.já sama se na jídle dost okrádám at mužu dopřát druhým...jsem tak zvyklá. 😖

veraga
12. lis 2015

@alca39 Já nevěřím tomu, že někdo žije zdravě a vaří kvalitně a přitom za jídlo utratí 2-3 tisíce. Samozřejmě pokud nemá vlastní zdroje potravin. My za jídlo utratíme majlant (jsme dva) a smutní nejsme. Vždyť přece živíme sebe a to tělo nám to vrátí. Do super káry přece taky nenatankuju laciný šizený benzin, tak proč bych měla šidit to nejcennější, co mám 🙂

maxinkaa
12. lis 2015

Tak já při rodičáku 7 600kč platila jídlo, drogerku a věci pro malou a sebe. 1x za měsíc udělal manžel velký nákup (v tom je i Sunar- 2 na měsíc), já jinak měla 1200Kč na týden a tak jednou za 2 měsíce nás vezme na nákupy oblečení atd. 🙂

rybickamalicka
12. lis 2015

@zuzineckah muzu poprosit o nazev restaurace s hlidanim? Diky🙂

kimdes
12. lis 2015

Vařím v podstatě každý den obědy pro mě a manžela, dcera jí jen, když je doma ne ve školce. Večeře většinou studené, nebo co zbyte z oběda. Snažíme se jíst zdravě. Nevařím omáčky, knedlíky. Polévky většinou krémové zeleninové. Vývary nedělám. Maso jíme, ale nemusí být každý den. Většinou vařím rychlé obědy, luštěniny, těstoviny, kuskus k tomu zelenina. Losos, kuřecí, občas vepřové, méně hovězí. Za jídlo utratíme až 8tis za měsíc. Záleží jestli si více či méně dopřáváme restaurace(když se mi nechce vařit🙂 )
Jednou týdně velký nákup ve větším supermarketu(globus, tesco), několikrát týdně ve zdejší bille menší nákupy-pečivo, zelenina, ovoce.

Oblečení si kupuju jak chci, když se mi něco líbí a "potřebuju to", tak si to koupím, ale jde o věci většinou ve slevách, v akcích. Nekupuju si drahé oblečení, jsem ve fázi hubnutí, takže mi to přijde zbytečné. Dcera má oblečení dost od babičky, která na ní nešetří a objednává vše z nextu. My kupujeme převážné nové boty, bundy, sem tam něco jiného, co se mi ale většinou líbí, protože skříň má víc nacpanou než já. Manžel si tak 2-3x do roka koupí něco na seba, to pak ale v obchodě nechá 4tis./jako, boty, bunda, košila, kalhoty, trika do práce). Mladší dcera obleční dědí.
Nemusíme platit hypotéku, jen voda,plyn, elektrika, školka, benzin atd
Takže teoreticky bychom měli jako rodina dost ušetřit, ale prakticky teda nikdy moc neušetříme.

monini28
12. lis 2015

@veraga To věříš zcela podle pravdy, nejde to 🙂

prodejto
19. lis 2015

Tak se k vám přidám, taky zapisuji co kde utratím, mám na to tabulku papírovou, do PC se mi to nechce psát, dcera chodí na oběd ve škole 27,- tam vaří moc dobře, pestře a zdravě, synovi obědy nechutnají a jsou ještě dražší než má dcera. Takže vařím pro nás dva včetně polívek, to máme rádi, většinou na dva dny, záleží na druhu jídla. Hodně peču, dřív jsem taky zavařovala kde co. Zkouším stále nové recepty, třeba domácí jogurty, lučinu, zázvorový likér atd. Kávu nepiji, ale hodně čaje. S balenou vodou už se taky netahám, ale občas koupím magnesii, když je v akci, ta je dobrá pro zdraví. Přemýšlím dopředu co budu vařit, buď vyndám maso z mrazáku - taky koupím a hned naporcuji a popíšu nebo když mám rohlíky udělám žemlovku, jak tady psali holky vejce, tvaroh, jablka, to je celkem levné, někdy i bez tvarohu. Dneska jsem třeba dělala kynuté knedlíky s borůvkami. Musím ale všechno kupovat. Já mám tu výhodu, že do vaření a pečení zapojuji i děti, už odmala, takže o víkendech vaří děti, já jsem po ruce, pokud je třeba. Už mám i "svoje" značky a svoje obchody, co vím, že je prostě dobré a jiné nekupuji, šunku jedině od řezníka, kde mi to nakrájí přímo před očima a ještě si řeknu - "prosím na tenko, děkuji" 🙂 Dělám i domácí pizzu, stačí pár plátků šunky, plechovku ananasu, trošku sýru a nějaké koření a je to hned. Hlavně mě to moc baví, syn chodil 7 let na kroužek Vařeníčko a když přijde domů, tak od dveří už hlásí, že cítí vůni a přesně podle toho uhodne, co to je.
Někdy si uděláme hezký den a stavíme se v cukrárně, ale na oběd a k tomu každý pití, nechodíme, to mi přijde zbytečné, raději někam jedeme.

zuzineckah
23. lis 2015

@rybickamalicka Omlouvám se, že píšu až teď, ale naskočila jsem do práce, tak jsem tu nebyla 🙂 Restaurace je Pizza Nuova (Ambiente), je to naproti Palládiu.
Nebo pak Aureole v City Tower.

anickajirka
25. lis 2015

ta 2 dospělí osmileté dítě a dvouleté.Zali jsme dost šetřit za jídlo utratíme 5000kč za měsíc.Na týden 1000kč velký nákup pak dokupuju jen pečivo.A jd to uplně krásně. 🙂