Je možné ze 7000 Kč nakrmit a ošatit 4 člennou rodinu?

boobinka
23. říj 2010

Cim vic myslime na druhe mimi, tim vic premyslime nad financni strankou....
Koupili jsme si totiz byt a jak uz to byva, spoustu financi spolkne prave ten byt. Mame obavy aby jsme to pak utahli.
Je pak mozne za 7tis nakrmit, osatit ctyrclenou rodinu? 😅

kjajule
25. říj 2010

Já si teda ze 7000 čtyřčlenou rodinu neumim představit jak bych to zvládla...
Je to určitě na každém jak co zvládne za tu částku pořídit, musiš vědět jak je finančne náročné jedno díte a znásobit to dvěma...Já nejsem zastáncem názoru že jedno díte nebo dve jsou stejne finančne náročné...podle mě je to markantní rozdíl...
Třeba u nás dáme měsíčne 4000-5000 za jídlo na tom moc nešetřím věřím že se dá i víc uskromnit v jídle...
Pak 1000,- za plínky a to se dvema dětma násobí...
1000,- nutrilon a kaše (opet to dvema dětma násobíš...)
kosmetika 500,-(jednou za dva měsíce bepanthen, krém na tělo seba med nebo excipial, sprcháče, šampony...kolikrát je to i víc než 500,-)
pak min. 500,- čistící prostředky do domácnosti , prací prášek, aviváž, tablety do myčky...
a oblečení a boty...to je kapitola sama o sobě...třeba letos na jaře jsem během dvou mesíců utratila skoro 2000,- za
holinky 300,- , botasky 800,- , plátený kecky na písek 400,- , bačkory 200,- , pláštěnka 200,-
takže už sem skoro na 9000,- za měsíc...
Já bych teda určitě nevyšla... ☹
A to jsem nepočítala žádné oblečení které kupuji skoro každý měsíc něco...

kjajule
25. říj 2010

Zapomela jsem říct že to jsou naše výdaje na tříčlenou rodinu..... 🙂

petronelie
25. říj 2010

consti, ono uvažování je takové a realita jiná. A nezlob se na mě, ale já bych dítěti nehuntovala nohy v použitých botách....

petronelie
25. říj 2010

@kjajule Jsem na tom téměř stejně!

arietiska
25. říj 2010

@kjajule zakladatelka, která se na tohle ptá má skoro tříleté dítě a to plíny už nebude nosit, žádný kaše a sunary nebude pít atd., nevím o jaké kosmetice se tu mluví pro třítelý dítě, co se stane asi tak holinkám nošeným půl roku /nic podědí je druhý dítě/ např. atd. Je taky potřeba reagovat na toho co se ptá a ne všeobecně...

consti
25. říj 2010

@neu.sona děkuji, snad to zvládneme 😀 😉 .

romana29
25. říj 2010

teda za 7 bychom rozhodně nevyžily, bohužel.
Ale co se týče druhého dítěte, tak mě nestálo zatím víc než to, že jí musím kupovat plíny a UM (nekojíme) + sem tam, ale spíš vyjímečně něco na sebe - všechno má po bráškovi a taky po holkách od sestřenice.
A jak kdysi řekl můj otec mamě, když nečekaně potřetí otěhotněla - kde se nají dvě děcka, nají se i tři 😉

Finančně na tom naštěstí nejsme momentálně špatně, ale značkové věci (oblečení) nekupuji a nevidím v tom smysl, zvlášť pro malé děti. Byla jsem tak vychovaná, peníze doma byly, ale šetřily se na důležitější věci a pro strýčka příhodu.
Až budou děti větší, věřím, že to bude tak, jak píše meandra - děti budou chodit ze školy s brekem, že chtějí to a tamto, uvidíme, jak to budou vnímat, zda pochopí, že jsou to zbytečnosti a že na tom, jestli má rifle za 500 nebo za 5000 se hodnota člověka nepočítá a pokud ano, tak ji počítají povrchní lidé a s těma nemá cenu ztrácet čas.
Raději ocením originál a né nutně masovou značku 🙂 .

kristi
25. říj 2010

@arietiska no protoze i ta matka se rozhoduje, zda to jde nebo nejde, vis?

kristi
25. říj 2010

@arietiska ari, ale musis si uvedomit, ze ty naklady umerne veku rostou, vice se doma sni, deti maji vetsi potreby, krouzky, skola, skolka....jasny, na druhy strane pujde do prace,ale samy dobre vime, jak je to s praci pro matku dvou deti, ze?

consti
25. říj 2010

@petronelie to já taky ne, ale když by ses musela rozhodnout, jestli tvé dítě bude nosit použité boty nebo mu dáš najíst, tak předpokládám, že bys mu asi dala spíš najíst. Je to extrémní příklad, já vím, ale jen pro názornost 😉 . Vím, že ty to řešit nemusíš, tak to prostě vidíš jinak... 😉

arietiska
25. říj 2010

@kristi já si to uvědomuji, jenže taky ta žena nebude na mateřské věčně a půjde taky makat, tím pádem zvýší příjem až to taky bude víc třeba...

arietiska
25. říj 2010

No ostatně ve třech letech už nošený boty taky nejsou tak dramatický... všude se píše do třech let nový boty a já si stejně myslím, že je to hlavně trh. Syn nošený nosil, protože jsem je kupovala po kamarádovi, kterému noha rostla rychlostí blesku a botu neměl kolikrát ani měsíc na noze... kdyby každej takový boty vyhazoval no potěš.

petronelie
25. říj 2010

@kristi my taky 5000 prožereme a to fakt moc nežereme....😀

kjajule
25. říj 2010

@arietiska jiste ale pokud by si toho čtvrtého člena rodiny pořídila zakladatelka tak plínky a mlíko zase kupovat bude muset ,byl to jen názorný příklad toho že dvě děti jsou jednou tak větší nálož finančních nároku , možná plínky nosit nebude ale bude chodit do školky a ta zadarmo taky není u nás i všude jinde se platí školkovné + jídlo ve školce cca 1000,- měsíčne takže to máš místo plínek...
A ty holinky jsou ta nejmenší částka kterou můžeš utratit...a já bych teda svému dítěti nedala holinky po jiném déteti když si vezmu jak se v nich potí nožka já bych do cizích holinek taky nohu nestčila...nezlob se to je o názoru...boty u nás proste jedine nové...

dzahila
25. říj 2010

@arietiska A já zase nechápu,proč by někdo,kdo žije nad poměry nemohl odpovídat nebo reagovat v tomhle tématu 😠

heresta
25. říj 2010

@consti: ja s tebou souhlasím... Naši začli stavět barák někdy okolo roku 1993 mamča byla na MD tatka chodil do práce do toho platil (a stále platí) alimenty na dceru z prvního manželství. byli jsme dvě školačky ja a segra a do toho malej bráška... Je pravda že je to už krapet déle ale tenkrát mamča vyžila s 3 dětma s 4000kč na měsíc naprosto enchápu jak to dělala ale nikdy jsme nestradáli a boty nam taky kupovala nový 😀 a myslim si že si naopak víc ted vážíme peněz když jsem si v 15 z brigády koupila svoje první značkový boty opečovávala jsem je jak nikdy nic na světe 😀

Podle mě se to s 7000 zvládnout dá... v dubnu jdu na 3 letý RP tak pak dám vědět jestli to zvládame protože na tom budem obdobně 😉

petronelie
25. říj 2010

@consti to je hodně extrémní příklad. A srovnávat v čem si vyrůstala Ty za komančů a v čem bude vyrůstat Tvé dítě, to prostě nejde. Doba se změnila a stále mění. Asi nejlépe to mohou posoudit maminky,které mají víc dětí a ne my, které máme jedno nebo ještě žádné. K značkovým hadrům...ano,kupuju je, ale vše na mmb, mám své prodejkyně s krásnýma věcičkama 🙂 a nedám na ně dopustit, tak když si můžu dopřát luxus za krásnou cenu, proč ne? Já jsem šla do práce právě protože přišly nečekané výdaje, skoro jsme neměli ani na jídlo, nebýt babiček, asi bysme to nezvládli. Takže já tu pouze neplácám o tom,co si myslím,ale o tom, jak to je....Stát se může cokoliv a já to už vím!!!Jinak bych měla klidně pět dětí. Fakt jsme zažili krušnou dobu,malému byl rok, počítala jsem v obchodě každou korunu, slušné Vánoce jsme měli díky rodičům, my s manželem jsme si ani nic nedávali.Už jsme uvažovali o prodeji mého auto a nákupu šunky. Kristi mi potvrdí,jak jsem v té době byla nešťastná!!!! Manžel začal podnikat,výdělky byly nulové...až teprve teď jdeme nahoru, a tím spíš si uvědomuju, že člověk nemůže žít z měsíce na měsíc. Přes to všechno bych nedala Davídkovi nošené boty!!!! Druhé dítě chci a moc, ale pokud si nebudu jistá,že bysme to zvládli bez újmy na Davídkovi, pokud nebudu vědět,že bysme nemuseli počítat každou korunu...nepůjdu do toho.

Každá jsme jiná, každá máme jiný názor....a to je dobře.

kjajule
25. říj 2010

Jinak já tedy vždy myslím i na nějakou rezervu která se nedá ušetřit když žijete tip top...raději mám rezervu kdyby se náhodou neco stalo a já potřebovala i menší finanční hotovost..s dítetem nikdy nevíš...Natož s dvěma...
My jsme byli v nemocnici s malým pár dní a kolik to schlamstlo penez hrozný...:-P Poplatky za nemocnici léky na doléčení, vitamíny apod...nedej bože aby dětátko bylo dlouhodobe nemocný a potřebovalo nejaké leky apod... stím se musí vždycky aspon částečně počítat...
Nevim co bych dělala kdybychpočítala každou korunu neměla nikde nic navíc a nemocné dítě ...třaba i jen krátce... ☹

petronelie
25. říj 2010

kjajule, naprosto ti rozumím...jak říkám, v pátek Davča dostal atb a já k tomu nechala v lékárně 800 😉

arietiska
25. říj 2010

No tak asi lepší vůbec neotěhotnět, protože by se mohlo stát, že tam taky třeba nebude jen jedno, že? 😅

niki2
25. říj 2010

Tak ja jsem jedinacek, detstvi jsem prozila dost skromne, ve 4.tride jsem prisla o tatu a jedine, co mi chybelo, byl sourozenec 😉
Takze ja si myslim, ze jak zakladatelka pise, ze 7000 pouze na jidlo, hygienu a osaceni, pak si vzpomene, ze vlastne k tomu jeste dalsich 7000 a mozna vic, tak je to naprosto dostacujici. Hlavne at jste tri nebo ctyri, tak naklady na bydleni jsou temer totozne, samozrejme, budes o neco vic prat. Naklady na jidlo na dalsiho clena rodiny jsou minimalni, vetsina maminek kdyz chce, tak koji, to usetri hodne penez a kdyz zacne s prikrmy, tak kolik proboha stoji uvarit jednu mrkev, jednu bramboru a minikousek masa? Takze velky naklad jsou plinky, prvni dva roky urcite. Obleceni se da pouzit po starsim sourozenci, existuje spousta dobrych second handu a internetovych bazaru. Ve trech letech jde vetsinou maminka do prace, takze se prijem zase zvysi.
My si ted teda taky nemuzeme moc vyskakovat, jak tu nekdo psal, vyuzivam akci v obchodaku, Kaufland ma vecer neuveritelne slevy na ovoce a zeleninu, vic varim tak, ze u toho premyslim.
At se zakladatelka rozhodne jakkoli, je to jeji pravo, ale nemyslim si, ze v jejim pripade je to kvuli financim nerealne.

kjajule
25. říj 2010

Přesně tak a kde bych na to vzala kdybych mela vše tip top vypočítané a nemela nikde kourunu navíc...
Možná to nekomu přije hloupé, ale muj názor je takový že budu radši mít jedno dite zaopatřené a spokojené, tím pádem bud spokojená i já a ne dvě nebo více s tim že budu žít od výplaty k výplate a nervovat se že kdyby neco tak nevim co budu dělat...

meandra
25. říj 2010

Srovnávat dřívější a dnešní dobu opravdu nejde. Já např. dostala první džíny ve svých 13 letech, a to jako poslední ze třídy. Přežila jsem to, ale už tehdy mi to bylo líto. Takhle si myslím, že to vnímají dnešní děti. Akorát už se nejedná o džíny, ale o mobil, MP3, PC atd. Když syn chodil na II. stupeň ZŠ, učitelka nám oznámila šikanu jednoho dítěte, která vznikla jen díky tomu, že doma nemělo PC, a tudíž mu ostatní děti dávali dost drsně najevo, že je "socka". A nemyslím si, že by to jejich rodiče schvalovali a že takovou všichni mají výchovu. Je to prostě přístup těch dětí. Dnes je prostě společnost jiná a já nechci doma brečící dítě, že něco nemá, i když to zrovna nepotřebuje. Ale mají to ostatní a tak se dnes, bohužel, měří.

meandra
25. říj 2010

Jednou jsme taky např. neměli na dovolenou, prostě to nevyšlo a syn nechtěl jít po prázdninách do školy. Že všichni budou vyprávět, kde byli, všichni samozřejmě u moře, v tuzemsku na chatě opět jen výjimky, a on nemá co říct. Chtělo se mi brečet.

zofik
25. říj 2010

@neu.sona - souhlasím s tebou aať si každej pořídí dětí na kolik se cejtí.....každýho věc 🙂

spimira
25. říj 2010

Pokud mám psát za sebe, tak my bohužel se 7000,- nevyjdeme 😒 . Já Vás teda holky obdivuji, který vyjdete. A to si nemyslím, že bych nějak extrémně utrácela. Většinou utratíme tak těch 8000 za jídlo, kosmetiku + věci pro malého (plíny, mléko, kaše atd.) oblečení v tom bohužel nemám.
Ale souhlasím s názorem, že pokud má zakladatelka spousty věcí po dítěti, tak se dá hodně ušetřit, odpadnou nákupy kočárů, autosedaček apd.
Jinak někdo tady psal,že "pokud chce mamina kojit, tak může přece kojit a ušetří tím hodně peněz", tak na to bych nespoléhala, já jsem chtěla, bohužel nešlo, takže čára přes rozpočet.

fiallinka
25. říj 2010

pro mne by asi 7000 bylo málo... pokud má zakladatelka 20 let a není pro ni naprosto zásadní mít děti blízko u sebe, asi by se vyplatilo jít na chvíli do práce... na druhou stranu, vždycky se říká, že kde se nají tři, nají se i čtyři a pokud by další dítě bylo na světě, tak by to prostě zvládli, jinak by to nešlo 🙂

niki2
25. říj 2010

Ale tady se jedna o 7000 + 7600 + mozna dalsi 3000...

spimira
25. říj 2010

@niki2 No tak to určitě ano. S takovou částkou by to měli snad zvládnout 😉

neumisa
25. říj 2010

nedá mi to a přidám sem své zkušenosti - manžel, dva kluci a já, tedy 4členná rodina. Manželův plat jde celý na nájem, energie, auto a jeho oblečení (když zbyde 😝 ) - takže z rodičovského platíme jídlo pro 4 osoby, veškeré náklady na děti (šaty, boty, kroužky,škola, plínky - i když ty už teď jen minimálně...) a cokoliv, co je zapotřebí pro domácnost, no a moje ošacení (na které už pěkně dlouho nezbyla ani kačka). A mohu říct, že ač jsme ořezali, co jsme mohli (dovolenou jsme měli naposledy před sedmi lety), tak 7600,- měsíčně nestačí. Pozvolna rozpouštíme úspory. Dražší věci pro kluky si necháváme "naježit" od příbuzných (aspoň je přejdou roupy a nekupují nesmysly), oblečení mladší dědí, boty mají kluci vždy nové. Já nosím zimní boty už 10 let a doufám, že ještě dvě zimy vydrží. Na sebe jsem si koupila naposledy před rokem spodní prádlo, protože to letité se už rozpadlo. Spoustu peněz projíme, protože kluci jsou kobylky. Takže tak. Nestěžuju si, ale konstatuji, že prostě nejsem schopná z rodičáku svou rodinu uživit.