Je možné ze 7000 Kč nakrmit a ošatit 4 člennou rodinu?

boobinka
23. říj 2010

Cim vic myslime na druhe mimi, tim vic premyslime nad financni strankou....
Koupili jsme si totiz byt a jak uz to byva, spoustu financi spolkne prave ten byt. Mame obavy aby jsme to pak utahli.
Je pak mozne za 7tis nakrmit, osatit ctyrclenou rodinu? 😅

neu.sona
25. říj 2010

@arietiska asi jedna z těch, co má hodně peněz nebo bohatýho manžela promluvila 😉.
Pravěpodobně neplatíš hypotéku, ani půjčku a bydlíš někde v baráku či bytě od rodičů...
Aha, takže je prostě nutnost mít dvě děti jenom proto, že se to tak dělá? My jsem se manžou uskromnili tak, že už to víc nejde. Takže já raděj budu mít jenom jedno dítě a slušně se o něj postarám. Bych Tě chtěla vidět, jak budeš dítě oblíkat do starých věcí do školky či školy, nebudete na nic mít, nikam nepojede a pak Ti bude dítě chodit s brekem ze školky, že se mu ty druhé děti smějí, jak chodí oblíkaný a že nemáte peníze. Děti jsou totiž už i ve školce hrozně zlý.
Ať si každý pořídí dětí kolik chce, ale nikdo mu do toho nekecá a neříká blbosti. Je to jen každého věc.To fakt nesnáším od chytrých lidí.

meandra
25. říj 2010

Každý to cítí jinak. Někdo si pořídí dětí více i za cenu velkého finančního omezení, a někdo radši jedno s tím, že mu může více dopřát. Ale pořád je tu řeč o malých dětech. Já už mám velkého syna a můžu říct, že jsem ráda za jedno. Teprve zhruba od puberty přichází finanční záhul, oblečení jen tak nějaké nelze nosit, jídlo do syna padá jak do studny, stále kredit do mobilu, ve škole lyžáky, výlety, knihy na střední. Mít dětí dvě a více, asi by na ty školní výlety atp prostě nebylo a už je to dítě vyřazené.

kristi
25. říj 2010

@arietiska tak já nevím, ty si snad kupuješ i sobě boty po někom???

meandra
25. říj 2010

Ale jinak srovnávat dobu teď a za války nejde. Dnes se děti pohybují v úplně jiné společnosti. Dřív mohli chodit v hadrech (a chodili v nich skoro všichni) rok v jedněch, jedli chleba a vodu, ve svátek se upeklo. Dnes by dítě 1./ takhle nemohlo existovat a 2./ kdo z nás by si přál pro děti takový život 😝

arietiska
25. říj 2010

@k.jolanka jelikož jsem na mateřské, mohu žít jak důchodce a koukat na akce v obchoďákách. Nemůžu vůbec souhlasit s tím, že jídlo je drahý, ba naopka kroutím často hlavou nad tím, že je děsně levný a ty akce co jsou stále, jsou prostě šílený a dá se brutálně ušetřit i na jídle. Stačilo mě vidět jak nakupuje sestra... uvalila za nákup tak o 700,- víc než bych dala já. No to je jedno, je asi zodpovědný si lehce spočítat zda mám na to uživit 4 lidi v rodině, ale je dokázaný, že pokud živím 3, 4 už nejsou zas až taková změna...

arietiska
25. říj 2010

@kristi mě nerozste noha, vydrží mě bota i 10 let. No a pravda, mám takový rozhazovací kamarádky, co utrácí za boty a hadry ve značkových obchodech a za půl roku se jim nelíbí. Nemám problém po nich něco podědit! A dokonce dědím se svojí nohou i boty po neteři. 🙂

consti
25. říj 2010

Teda já se musím arietisky zastat. Taky si myslím, že tahle doba není zas tak hrozná. Naši například měli dvě děti, do toho stavěli barák (za komančů a zadlužení jsou dodnes). Taťka je inženýr, takže tehdy prachy hodně pod nějakým průměrem (zedník bral x krát víc), mamka na mateřské, takže taky žádná sláva. Stavěli několik let, skoro se nevídali, šetřili na čem se dalo, materiál na stavbu vozili na kolečkách, protože auto prostě neměli...Že bychom s bráchou měli nějak ochuzené dětství? Na to si teda nevzpomínám! Jsem ráda, že mám sourozence a oceňuji to víc než že bych si tehdy vozila zadek autem, byla ve třech letech u moře a měla "značkové hadry" 😉 . Tohle je na rozhodnutí každého. Co je to zajistit dostatečný konfort dítěti? Je to kvalitní oblečení, dovolené u moře nebo co? Pokud jde o to vyžití se 7000,- tak se to podle mě dá. Pokud je teda zaplaceno to ostatní, tak jak psala autorka. 😉
kristi já mám třeba zimní boty už asi čtvrtou zimu a teprve letos jsem si koupila ještě jedny kozačky 😉 .
neu.sona a odkud soudíš, že arietiska má bohatého muže? Hypotéku dnes platí x lidí, ale stejně jako kdysi mají i dnes možnost bydlet třeba v paneláku s rodiči...nebo si koupit menší byt než stavět barák 6+1. Tak a teď mě ukamenujte 😎 😀 .

arietiska
25. říj 2010

@neu.sona 😀 😀 😀 nooo tak nebudu ti psát kolik kde bereme, ale žijeme hodně pod průměr a dokonce stavíme barák, ale prostě i z mála co máme si žijeme dobře! A moje dítě chodí do školky a nekupuju nový hadry a věř, že je hezky oblečený i z toho co koupím na MMB, či podědíme po synovcích atd.
Jako jo já to nikomu neberu, mějte si jedno dítě bohatě oblečené, nazdobené s tím, že bude mít vše co si bude přát, nebude se následně muset o nic dělit, ani řešit děictví po rodičích atd.
Já jen reaguji na to, že pokud chci tak ikdyž budu mít 7 litrů na jídlo atd. /ostatně zakladatelka navíc opoměla přičíst 7600,- rodičák/ dá se tak vyžít ty 3 roky a pokud si přeju 2 děti, nemusím se o tuhle radost okrást jen kvůli prachům.

boobinka
autor
25. říj 2010

@eustoma ... 7tis jsem myslela ciste jen na jidlo a hygienu a obleceni.

consti
25. říj 2010

meandra proč by tak dítě nemohlo existovat? Promiň, ale dost lidí žije tak, že dítě nenosí značkové oblečení a proto snad nebude mít kamarády? Vím, že jsou děti zlé, to tak bylo vždy, neznají tu správnou míru. Pak ale taky dost záleží na rodičích, jak to dítě vedou a jestli mu dokáží vysvětlit, že značkové oblečení= "kvalitní" člověk. V tomto je naopak ta doba horší, že soudíme ostatní podle toho co nosí, jaké má auto, kam jede na dovču, jak má velký dům... 😅

eustoma
25. říj 2010

@boobinka to si myslim ze zvladnete, resp. ze zvladat sa to da. to neni zas mala ciastka.

meandra
25. říj 2010

Consti: myslíš, že jsem syna vychovávala k tomu, aby oblékal hadry značkové, a že jsme mu kupovali na co ukázal? Řekla bych, že měl výchovu takovou, aby věděl, že o značkách a luxusu to není. On to i ví, ale ostatní jsou prostě zlí a tak se snažíš, aby měl taky. Ale to pochopíš, až budeš mít dítě od 10 let nahoru. Teoreticky jsem si to taky představovala velice jednoduše, že přeci dítěti vysvětlím a vychovám ..... Dnes se tomu můžu smát. Dítě ti budou formovat docela dost spolužáci ve škole. A můžeš se stavět na hlavu.

consti
25. říj 2010

meandra nevím, jak jsi vychovávala své dítě a nevím, jak to budu mít jednou já. To je jen můj názor. Já sama jsem chodila na školu, kde bylo běžné, že velká část spolužáků měla drahé oblečení a k 18. rokům dostali vlastní auto 😅 a nikdy jsem se necítila na druhé koleji. Myslím, že to je fakt o sebevědomí a povaze toho dítěte 😉 . Tu povahu samozřejmě výchovou neovlivníš...Prostě to beru tak, jak jsem to zažila já 😉

arietiska
25. říj 2010

@meandra no, jenže v té době taky budou v rodině makat už dva /za 10 let bude už i třeba nějaká splátka uhrazena atd./. Teď se tu bavíme o kompletní rodině s matkou na mateřské a pidi dětmi co je jim u zadku zda mají značkový hadry...Prostě z vlastní zkušenosti se s tím vyžít dá.

kristi
25. říj 2010

@consti to ja mam taky kozacky treti rok, ale me ta noha narozdil od ditete neroste....ja si to muzu dovolit a kupovat diteti nosenou botu? tak kde to jsme jako?

i tak 7 na jidlo, hygienu a osaceni by mi nestacilo....my jen 5 prozereme a to minimalne

eustoma
25. říj 2010

@boobinka ja som to teraz skusilaprepocita na vlastnu situaciu. viem z deckami je to ine. ale v sucasne dobe su naklady na stravu mna a manzela, stravovanie v restaurcii kazdy den, varimeiba cez vikendy a kupujeme vela ovocia a zeleniny strava vyjde na cca 4.000,- - 5.000,- kc/mesiac (moc nesetrime). kebyze vymenime restiku za domace varenie ako kamoska, dostaneme sa na sumu 2-3.000,- tym padom na decka zostava zvysok. jak v strave, tak v obleceni. my tym ze teraz si vytvarame financnu rezervu, tak si nekupuje mic co nepotrebujeme a mesacne na zvysne veci minieme cca 500,- kc. pocitam ze tato suma sa bude menit. Inak s malym decom zavisi od toho, ci ho bude kojit, ci kupovat sunary.
kazdopadne si myslim ze sa to zvladnut zo 7.000 - 4 clenna rodina na stravu a oblecenie da. urcite sa to bude musiet planovat. ze nebudete si moct vsetci naraz kupit zimne bundy. ale ked to rozlozite postupne tak si myslim ze to pojde.

neu.sona
25. říj 2010

@consti jo, ať si dělá každý člověk co chce. Psala jsem to, takže proč někoho odsuzovat za to, že chce mít jedno dítě a zajistit mu dostatečný komfort. I tak, nikdy nebudeme milionáři a vždy bude na to nejnutnější. Ale proč bysme měli mít dvě děti a živořit úplně. Já mám kamarádku učitelku ve školce a divila by ses, co to s dětmi dělá, když dítě nemůže jet na výlet nebo chodít oblíkaný jinak.. Prostě ho ty děti odsunou na druho kolej a to dítě se většinou změní. A jaký dostane základ ve školce, tak to s ním pojede.. Ano, můžeš dítěti vysvětlovat co chceš, že kvůli oblečení a jiným věcem člověk není. Ale myslíš, že Tě pochopí v tomto 4 leté dítě? Vidím, že dítě plánuješ.. Taky možná změníš názor, až od státu nedostaneš ty jako matka ani korunu, manželovi budou brát peníze v práci, všude se vyhazuje z práce a budete platit hypotéku a teď přijde na řadu řeč o druhém dítěti. Můžeš o tom napsat třeba za dva roky 😉. Byla bych zvědavá na Tvůj názor. Taky jsem mluvila před časem jinak.
A pokud má arietiska potřebu říkat, že si žijeme jako prasata, tak ať peníze věnuje lidem, co je potřebují a nedělá osvětu nám. Protože lidi, co umějí jenom kecat je spousta, ale činy nejsou nikde 😉.
Já si třeba na sebe nekoupila nic dva roky. Ani boty, ani tričko. Raděj koupím něco malému.

Pokud si dobře pamatuju, autorka psala a ptala se, jestli můžou vyjít ze 7 tisíc čtyři. Podle mě ne. Pokud se k tomu přidá dalších 7 tisíc a 3 tisíce přidané z manželovi práce, tak ano a v pohodě.

dzahila
25. říj 2010

Manžel četl nějakou studii,kde psali,že náklady rodiny se s každým dalším dítětem zvýší o 6tis.,nebylo upřesněno stáří dítěte 🙂

petronelie
25. říj 2010

Ahoj holky,
super téma, jsem ráda, že ho někdo založil.
Nejprve k boobince: je hezké, že to takhle počítáš.....zbyde 7000 plus 7600 mateřská, poté 3800 a manželovi v práci přidají.....ale s tím nemůžete 100% přece počítat...co když manžel přijde o práci? Jakou dostane podporu? Máte něco našetřeno? Nějaká spoření, která jdou v případě nouze vybrat? Co když jedno z dětí onemocní? Pro představu, Davídek dostal bronchitidu, dr. napsala atb a já jsem k atb kupovala lactobacily a vitamíny a za dva dny jsem v lékárně byla o 800 chudší.Počítáš i s tímhle? Počítáš s kvalitní obuví pro děti? S kvalitním jídlem? Ceny jdou a půjdou dosti nahoru.
Nechci Tě odrazovat,sama o tomto nyní dost přemýšlím.....

Naprosto souhlasím s agnitas!!!! Jsem maminka na tříletém rodičáku, která už téměř rok pracuje, odvádí řádně daně, můj manžel podniká a platí řádně daně, soc. a zdrav. pojištění.....a stát nás dál bude odrbávat o vše,co se dá.

Spousta kamarádek mě odsuzuje za to,že syn nosí značkové oblečení, hračky se dají lopatou přehazovat,bydlíme v baráku, máme dvě auta....ale o druhém nechci uvažovat kvůli financím. Pár z kamarádek si po rozhorovu se mnou přestalo sedět na vedení, protože tady nejde o značkové oblečení ani o množství hraček.....Jde o to, že si takto držíme určitý životní standard, chci synovi dopřát,aby mohl chodit na kroužky, abysme se občas dostali na dovolenou, aby nemusel dědit oblečení (stejně nemá po kom), aby nemusel slýchat "až po výplatě,Davídku". Je to každého věc, ale já tohle nechci!!!! Pořídili jsme si dům a platíme dost velkou hypotéku ....ale není to kvůli nám!!!! Vše děláme pro našeho syna, protože ...ruku na srdce, co čeká generaci našich dětí????Už současných 20tiletých lidí je mi líto!!!!!
Ikdyž oba s manželem vyděláváme a není to málo, opravdu o druhém miminku neuvažujeme právě proto, co se děje v našem státě. Nulová podpora rodin.Vím,že stát nás nemá živit,ale když živí cikány a nemakačenka, co si máme myslet my, kdo odvádíme nemalé daně?

neu.sona
25. říj 2010

@dzahila podle mě to naprosto vychází, protože když si vezmeš, že se může stát, že nebudeš kojit, tak Tě přijde mlíko třeba jen na 3000 tisíce měsíčně plus minimálně 1500,- plíny a to jsou dvě věci a kde je to ostatní, že jako kosmetika, lékarna... Takže by mě zajímalo, komu by v tomto případě vystačilo 7 tis na 4 osoby....

consti
25. říj 2010

@neu.sona nějak nevím, proč bych já jako matka neměla od státu dostat ani korunu? Manžela samozřejmě z práce mohou vyhodit, ale toho se opravdu nebojím, protože za dobu, co jsme spolu, si musel hledat párkrát práci a vždy ji našel 😉 . A to upozorňuji, že není vysokoškolák nebo někdo s obrovskými příjmy. Pokud je peněz málo, přivydělá si on nebo já. Je pravda, že hypotéku my řešit nemusíme, to je fakt 😉 . Jen reaguji na to, že se 7000,- se podle mě vyjít dá, i když se bude muset člověk uskromnit 😉. Takže předopkládám, že si snad jednou budeme moci druhé dítě dovolit i za cenu uskromnění se a i za cenu toho, že naše děti budou "traumatizované" tím, že nemají značkové oblečení a nejezdí na výlety 🙄 . Druhá otázka je, jestli se nám vůbec nějaké dítě podaří 😅 😎 . Natož pak ještě druhé 😅 .
@kristi samozřejmě, že dítěti bych ráda jednou kupovala nové botky, ale pokud by peníze nebyly a měla bych se rozhodnout, jestli nové boty nebo jídlo pro nás a dítě třeba na týden, tak by holt dítě mělo boty nošené 😅 .

petronelie
25. říj 2010

@meandra A přesně tak to je!Bohužel.

neu.sona
25. říj 2010

@petronelie a o to jde, každý má svůj názor a nikdo nemá právo mu říkat, co by měl dělat. Každý člověk se rozhoduje jen za sebe a svou rodinu 😉

kristi
25. říj 2010

@consti pak je to rozhodnutí samozrejme na kazde z nas, osobne bych si druhe dite do takovych podminek asi neporidila....beru v ptaz, ze treba nebude moct kojit a bude pouzivat papirovky...uz jen tyhle 2 polozky jsou docela zavratny

neu.sona
25. říj 2010

@meandra naprosto souhlasím. Je to smutné, ale je to tak.

neu.sona
25. říj 2010

@consti protože jestli pozoruješ dění, tak za během pár let nedostane matka na MD ani korunu nebo minimální finance.

consti
25. říj 2010

Jasně kristi. Já to fakt beru podle těch našich. Ti nás vychovávali v mnohem horších podmínkách, s mnohem menším příjmem peněz a já mám na dětství jen ty nejkrásnější vzpomínky a nějak to taky utáhli. Prostě to nějak museli udělat a tak to udělali 😉 . Nikdo z nás ( ani já, brácha nebo rodiče) toho nelitujeme a vzpomínáme na tu dobu jen a jen v dobrém 😉 . Proto bych zase já ráda tohle dopřála mému dítěti/dětem, než abych jim spíš zajistila standart a materiálně bohaté dětství 😉 . Jak píšeš, je to na každém, osobně si myslím, že se vyžít takto dá, ale chápu, že ne každý si to umí představit. 😎

consti
25. říj 2010

neu.sona tak každý musí dostat alespoň nějaké životní minimum, pokud bychom tedy uvažovaly o dramatickém scénáři 😉 .

arietiska
25. říj 2010

Já trochu nechápu přoč do tématu kde se matka co chce druhé dítě a ptá jiných zda zvládne finanční situaci, leźou baby co žijí nad poměry a druhý ani omylem neplánují. 😀
Pro zakladatelku, zvládnout se to dá, ale samozřejmě záleží na tom ja žijete a chcete žít.

neu.sona
25. říj 2010

@consti Tak hodně štěstí Tobě i Tvým budoucím dětem 😉