Jsem rozmazlená? Přítel mi dává málo peněz

peta1713
7. únor 2014

Ahoj maminky, rada bych se Vas zeptala na Vas nazor na mou situaci. Jsem s pritelem uz deset let, prakticky jeste od studii, aktualne spolu mame 7mesicni holcicku. Dokud jsme oba vydelavali, vzdycky jsme se dokazali dohodnout, co jak, kdo bude platit. Pritel uz od zacatku bral mnohem vetsi plat nez ja, takze platil vetsi cast hypoteky, poplatky za byt, ja platila jidlo a vse do domacnosti, co jemu zustalo slo vsechno na sporici ucet, ja za nas v uvozovkach utracela tzn. vecere, kino proste provozni naklady. Pritel je sileny setrilek, za sebe neutrati vubec nic, veci na sebe kupuje pomalu kdyz uz se ty stare rozpadaji, radost si sam nicim neudela, na pivo s kamarady nejde jak je rok dlouhy. Nebudu rikat, ze to jeho setreni nema sve pozitiva, nicmene ted jsem na rodicovske a vyvstava problem - tedy alespon pro me, pritel mi da penize, ktere vyjdou presne na nas domaci rozpocet tzn. jidlo, pleny, um pro malou ale nezbude nic pro me osobne, nemuzu si dojit ke kadernikovi, koupit si knizku, triko, zajit s kamaradkou na kafe mozna jednou mesicne. Asi by mi to nevadilo, kdybych vedela, ze ty penize nema, ale takhle mi to vadi a premyslim jestli si nenajit nejakou praci, to je mi ale zase lito kuli male, predstavovala jsem si jak se ji budu venovat a ne po vecerech makat, a to jeste studuju dalkove vysokou skolu, takze bych ten cas musela ubrat ji. Myslite, ze jsem rozmazlena? Vzdycky, kdyz na to zavedu rec, mam z pritele ten pocit...

antoinet
7. únor 2014

V otázce výdajů neexistuje žádná norma, tzn. nikdo tí nepoví, jak by to mělo být správně. Proto spolu lidé chodí, než se vezmou a mají děti, aby se v tomto poznali a zjistili, jestli si vyhovují, často to bývá problém. Mě manžel určitě naučil víc šetřit, hlavně díky vidině na lepší bydlení a teď jsem ráda, že máme rezervu, ale prostor na drobné radosti nebo dovolenou v rozpočtu máme. Ale hlavně je to o tom se sladit, domluvit.

dora13
7. únor 2014

@peta1713 no, jestli jsi rozmazlena, tak ja potom taky 😀
zrovna ted jsme to s manzelem resili, jak to udelame, az budu na materske a dohodli jsme se tak, ze si kazdy nechame urcitou castku na ktere se jeste domluvime na osobni utraty (presne jak pises, knizky, kaficka, kadernik, nehty, telefon atd atd) a zbytek budeme posilat na spolecny ucet a z toho se bude platit najem, jidlo a provozni veci.
meli jsme tech modelu, ktere jsme zvazovali, nekolik a vsechny mi prisly v pohode, jen jsem mu prave rikala, ze nechci jednu vec a to to, abych mu musela rikat, ze potrebuju penize na plenky, penize na nakup, atd, ze mi to prijde trochu ponizujici. Doted jsme jeli vsechno na pul, ale ted se to proste zmeni, ja se budu starat o dite, takze muj prijem nebude nic moc, takze je proste na muzi, aby vydelaval a zivil nas -- a nepripadlo by mi fer, aby mi odpocitaval penize...

takze za me ne, podle me rozmazlena nejsi, myslim, ze je uplne normalni, ze si chce clovek obcas udelat necim radost.

antoinet
7. únor 2014

@dora13 asi lépe vysvětleno, takhle je to podle mě správně - předem se domluvit, aby to vyhovovalo oběma🙂

buldrik
7. únor 2014

a jaky ma pritel duvod ti "neprispet" vic ?

jinak proc si neprivydelat ? Na dite jste dva, takze kdyz budes v praci (na brigade), proc by se nemohl male venovat pritel ?

buldrik
7. únor 2014

jinak my s manzelem mame system - davame kazdy mesicne stejnou castku na spolecny vydaje a sporici ucet. Ja - protoze ted zrovna mam vetsi plat - tak si platovy rozdil davam uplne stranou a je to nase "tajna" rezerva a stradacka na auto (jsem o neco zodpovednejsi s penezi, takze se to aspon nerozkutali 😀)
a kazdy si nechavame nejakou castku na vlastni utratu (to se meni podle situace - ale vzdycky si na tyhle radosti penize najdeme). A mam skoro narizeno si kazdy mesic dva k tomu kadernikovi zajit :p

jinak muj ex byl priserny setrilek a byl to jeden z duvodu, proc jsem se s nim rozesla. Treba na toho kadernika by mi vysly penize asi tak jednou za dva roky ... tak jsem se na to vykaslala, to by nefungovalo

peta1713
autor
7. únor 2014

@buldrik proste sestri... Chce, coz je zasluzne a tezko mu to muzu vycitat, doplatit co nejdriv nasi hypoteku. S tim privydelavanim je to tak, ze ma celkem casove narocnou praci, takze prichazi domu treba okolo sedme vecer, mala nastesti dobre spi, coz ale vetsinou vyuzivam k uceni a aktualne psani bc prace.

peta1713
autor
7. únor 2014

@dora13 no, my se domluvili na castce, jenomze se priznam ze jsem neodhadla kolik bude pro malou vsechno stat, taky jsem pocitala treba s tim, ze budu kojit, coz se povedlo jen castecne, ale kdyz na to ted zavedu rec, rekne mi, ze si mam usetrit, jenze to bych nas musela "sidit" na jidle, z jiceho jineho setrit nejde ☹

kacci
7. únor 2014

blbý je, že on sám za sebe neutrácí🙂).
Asi bych si s ním promluvila a na nějaké částce "navíc" trvala i za cenu, že uznám, že jsem "rozmazlená".
Já to naštěstí řešit nemusím, manžel vydělával i před mateřskou několikanásobně víc než já, ale účet jsme měli vždycky jeden a donedávna k němu dokonce ani neměl přístup🙂)), prostě o peníze se starám já. Na jedné straně je na mě co a za kolik koupím, na druhé straně je to i zodpovědnost - hlídat platby od pojištění, spoření až po popelnice.

zuzi.111
7. únor 2014

Ja si stejne jako @buldrik zkusila zivot s setrilkem a nastesti netrval dlouho. Chapu, kazdy to ma jinak, ale co budete delat, az hypoteku splatite? Zase se najde neco jineho, na co bude manzel skudlit. Treba na studium deti, lepsi auto, vetsi byt. My mame hypoteku, platime dost a pokud bychom k tomu jeste setrili, asi bychom mohli okusovat steny. Misto toho vime, ze si hypotekou platime to sve a vedle toho se snazime uzivat si hezkych chvilek a drobnosti ( vecere, vylet, nejaky pekny hadrik ba sebe atd.). Kazdy ma jine hodnoty, tvuj manzel je stastny, kdyz sedi doma a roste mu konto. Ty to mas jinak, mas jine potreby a v teto situaci musite najit kompromis, kdy kazdy o kousek ustoupi, ale nebude se na druhou stranu plne podrizovat tomu druhemu.

kay
7. únor 2014

Je to jako bych to psala já... 5 let jsem bojovala o každoi korunu.. Není to o tom, že se máte víc poznat, domkuvit atd.. Jasně v lepším případě ano. Nemkdy to ale prostě nejde. Můj manžel má peněz dost, ale je taky šetřílek.. Ani moje kamarádky o nikdy nepochopili.. Jsou muži řekněme velkorysí a někteří ne.. Ale projevut se to může třeba právě až s dětmi, což byl i náš případ.. Naštěstí jsme to jakš takš ustáli a já už se těším, jak za 14 dní nastoupím do práce a budu kít víc peněz třeba i pro sebe 😉

laurital
7. únor 2014

My máme od začátku manželství nastavený systém jedno konto-dvě karty, peníze jsme nikdy nedělili na mé a tvé.Neumím si představit, že by mi muž peníze přiděloval.Šetřivost je do manželství báječná vlastnost, pokud ovšem nepřeroste ve skrblictví či harpagonství.

kamino
7. únor 2014

@peta1713 vse je vec domluvy a kompromisu. Ja byla take vychovana setrit kazdou korunu,takze to dokazu pochopit. Ty nepobiras rodicak? Pokud priteli reknes, na co konkretne penize potrebujdes (kniha,kadernik..) on ti je neda? Pokud ne,tak je to na povazenou,ale pokud ano,tak myslim,ze odchazet od male do prace je podle me zbytecne.. Zkusila bych navrhnout hodit vydaje a prijmy na papir a promluvit si .

kocicinka
7. únor 2014

@peta1713 a kolik ti přítel dává? Máš mateřskou, tzn. nějakých 7.000 jen pro sebe a malou, nebo z té mateřské ještě platíš náklady na byt, auto, a pod.?
Já mám měsíčně mateřskou pro sebe, jídlo pro nás 4 a potřeby pro domácnost. Vše ostatní- byt, auto, dovolené, kultura, pojištění, spoření, větší výdaje, kroužky, platí muž. Kromě mé mateřské mi dává měsíčně ještě 5.000,- a je rád, když s tím vyjdu. Když ne, můžu samozřejmě použít jeho kartu k výběru či zaplacení nákupu, ale snažím se to nedělat. S tím, co mám, si můžu dovolit i nějakou tu drobnou radost, i když na velký vyskakování to není 😖

dora13
7. únor 2014

@peta1713 a neda se s nim promluvit, zes tu castku proste neodhadla a ze je treba ji prepocitat? nesestavujete prece rozpocet evropske unie, jste to jen vy dva 🙂 a setreni je dobra vec, urcite je to lepsi, nez kdyz clovek zije od vyplaty k vyplate, ale zase odsud posud, nevidim duvod, proc si kupovat nekvalitni jidlo, kdyz neni potreba...

dora13
7. únor 2014

a jak pise @kacci, ja bych se za to, ze jsem rozmazlena v tomto ohledu nestydela. navic -- nechces po nem luxusni kabelky a kaviar a sampanske na snidani a veceri, ale jen penize na bezne zivotni radosti. to neni rozmazlenost, ale normalni vec a pokud na to mate, nevidim duvod, proc by sis obcas nemela necim udelat radost.

pisisvori
7. únor 2014

@peta1713 jako vždy chlap platí hypotéku....a takové věci co jsou na první pohled vidět a vypadají co ho to nestojí a ženská všechno co se sní, spoteřebuje....pesně styl vyčůraných šetřílků....takže pak se ještě tváří, že on je skvělý protože ušetřil a žena je rozhazovačná, že jí nic nezbyde a bohužel tito pánové se nestarají o rodinu ani jinak (jen chodí do práce a pak už mají své volno, své záliby) prostě rozmazlení sobci. 😠 😠 😠 .
Nikdy nepochopím ženy, které si pořád říkají o peníze...je to ponižující. On si také musí říct o to , bay bylo vypráno, važehleno a něco uvařeno???? Jsou asi jen dvě možnosti: pořádná rozmluva - předem pořádně připravit argumenty (že nechceš nic extra, jen běžnou věc, že v životě potřebuješ i jiné radosti než domácnost a děti) a druhá jít do práce nastavit systém tak, že když ty musíš vydělávat, tak on se musí taky starat (ale chápu, že to pro ženu může být těžké a mít výčitky, že necháváš dceru cizím, jeslím...)

mona_mona
7. únor 2014

@peta1713 Ahoj Petí, myslím si že to není rozmazlenost . Každopádně si myslím, že určitě pokud sdílíte s přítelem domácnost není na tom nic špatného že by ti dal na kadeřníka 🙂 Může to být samozřejmě věc názoru, já pracuji na plno od Září... teprve... 😉 a od té doby si vše co já potřebuji platím sama ale když jsem byla na mateřské měli jsme společné peníze, takže kadeřník vždy byl :D A je do teď.... samozřejmě i další věci ...
Mateřská není žádná sláva a opravdu když si člověk spočítá co vše je potřeba pro mímo nakoupit a pořídit tak člověku vstávají vlasy nahoru 😅
Já jsem byla na mateřké se dvouma dětma takže 6 let ale defakto jsem pořád pracovala a přivydělávala jsem si nějakou tu kačku - zas někdo by taky mohl říct že jsem střelená nebo i hloupá... ale máme rádi s manželem pěkné věci, i pro děti - vůbec mi není líto že z toho vyrostou takže je to taky o tom z čeho člověk je připravený ustoupit... já ustupuji ale v tomhle případě jsem neustoupila ze svých nároku vlastně ani manžel ne, byla to společná domluva! ANO je pravda klidně v době mateřské jsem mohla chodit do sekáče či k vietnamcům, sama si barvit hlavu, nenakupovat ty blbinky co nás ženy hrozně přitahují že? :D ale hold.. to už je spíše na další téma :D Je totiž dost rozsáhle a hlavně hodně názorově rozdílné.
Co tím chci říct, myslím si že nějakým přivýdělkem nic nezkazíš, nebo druhá varianta ustoupit z požadavků které stojí peníze a nejsou životně důležité - vlastně kdo se musí rozhodnout budeš jen ty TAKÉ JSEM SE TAKTO ROZHODOVALA a jsem nakonec ráda že jsem si v době mateřské přivydělala kačku, každá koruna dobrá :D Má to své vyhody i nevyhody... jako u všeho.
Ty máš ale k tomu studii VŠ to je zas o něco náročnější a rozumím tvým obavám.

sarkar
7. únor 2014

Souhlasím s @laurital.

Zrovna dnes jsem na netu koukala na nějakou Supermámu a mluvila tam fin. poradkyně o tom, že ten starý systém, který vedli naši rodiče - tzn. jeden vede kasu a ten druhý si akorát říká, když něco potřebuje, je nejlepší, žádné dělení na mé a tvé. S manželem to tak taky máme, výplata mu chodí na účet, ze kterého nikdy nevybíráme, poplatí si svoje nutné výdaje (životko, penzijko, pov. ručení, paušál), nějaké peníze přepošle na můj účet, ze kterého odchází hypotéka, sipo, moje nutné výdaje apod. a zbytek se posílá na spořák. Nicméně jsem to já, kdo vede tu kasu a kdo říká, co si který měsíc můžeme nebo nemůžeme dovolit...Ani jeden nejsme držgrešle, ale zároveň ani jeden nějak moc neutrácíme (i když manžel by tvrdil opak, ale to je tím, že já jako ženská prostě potřebuju víc věcí, kosmetiky, oblečení, dekorací do domu, potřeb do kuchyně apod.🙂 Ale nepřeháním to).
A ty máš dvě, vlastně tři možnosti - buď se s tím smířit, nebo si o tom s ním promluvit a doufat, že uzná, že je důležité udělat si někdy radost něčím malým, anebo jít na tu zmiňovanou brigádu...Držím palce, ať to dopadne ve tvůj prospěch buď jak buď 😉

maybe72
7. únor 2014

Finanční rozmazlenost vypadá opravdu jinak než je popisovano v úvodním příspěvku... 😉
Podobnou situaci (partner velký šetřílek a minimum financí pro partnerku) řeší teď moje kamarádka, takže Ti věřím, že to není žádný med, říkat si o každou korunu a ještě stát neustále na pranýři, že Ti peníze nestačí... Tvou situaci neznám dopodrobna, v rodině kamarádky už pomalu přichází krize, protože si připadá absolutně neschopná a úplně podřízená svému chlapovi...
Na Tvém místě bych se pokusila o dohodu a lepší přerozdělení financí, tohle dlouhodobé zahánění do kouta nepřinese vašemu vztahu nic dobrého a to by byla velká škoda...

p3tulkaa
7. únor 2014

@peta1713 já to asi nechápu. My máme s manželem společný jeden účet - nikam si nikdo nic neposílá, prostě máme 2 karty na jeden účet a platí se z toho vše, jestli si on koupí něco k počítači, nebo já zase projezdím víc na benzínu (on má služební auto), nebo koupím kosmetiku, zajdu posedět, nikdo tohle neřeší. A to teď pracuji, vůbec si nedokážu představit, že bych byla na mateřské a takhle to vypadalo. Jsme prostě rodina (zatím tedy bez dítěte), ale ti tak. Já bych asi takhle nedokázala fungovat.....

ladkaspackova
7. únor 2014

já také nechápu proč oddělujete peníze na mé a tvé...nebo jak někdo píše, že chlap dává půlku na domácnost. Přece když spolu dva žijí a mají společnou domácnost, děti a tak...tak by měli mít peníze dohromady. Líbí se mi obálková metoda...prostě určit na co a kolik se peníze dají a z toho vycházet. Ze zbytku si dát takové jakoby kapesné a zůstatek uložit na horší časy....Já dříve žila s ex od výplaty k výplatě a byla to hrůza. Líbí se mi systém co máme doma teď. Mám na útratu 1000 korun a jsem moc spokojená. Až budeme mít mimi, tak se ta částka určitě sníží. Tento systém vymyslel manžel a je fajn. Šetřit se musí, ale každý přece potřebuje nějaké peníze na útratu. Pokud je příjem velmi nízky, tak chápu že na útratu není, ale v úvodním příspěvku je vidět, že peníze jsou. Určitě bych to nebrala, jako rozmazlenost.
ještě jsem chtěla doplnit to že jsem měla kamarádku, které manžel odpočítával i peníze na vložky.....když šla na nákup musela donést účet a přesně napsat co a kolik stálo.....nikdy nepochopím...

vendulka
7. únor 2014

tak rozmazlenost to určitě není, nechceš nic drahého...my možná máme výhodu v tom, že od začátku co jsme spolu začali bydlet, tak máme jeden účet a tam nám chodí peníze,takže vše se platí z jednoho účtu a neřešíme kolik kdo bere (já teď teda jsem na RD takže mám jen almužnu).Ale nikdy jsem se nemusela ptát jestli si můžu koupit to či ono a nebo jestli můžu dětem koupit to či ono.Snažíme se i šetřit,takže moc zbytečně neutrácíme i když toho taky moc nenašetříme 😀
já razím heslo peníze budou, my nebudem...v tomto jsme si udělali hnedka na začátku jasno a nemáme s tím ani jeden problém, jako abych se ptala a nebo prosila o peníze na to abych mohla ke kadeřnici a nebo si koupit knížku nebo něco, to fakt ne....jen teda spíše občas upozorňuji já , že se blížíme na účtě k nule a do výplaty je ještě nějaký ten den 😀

navíc u vás ty peníze jsou,takže nevím proč se doprošovat o každou korunu, jo kdyby jste vycházeli tak tak a nebo vůbec to je jiná...

granda
7. únor 2014

z materske se plati hypotéka,, nemam nic pro sebe... když chci něco tak musim rict,,, moc nerikam,, pro sebe, spise pro malou,,, ale taky setrime..

peta1713
autor
8. únor 2014

@kamino Tak jsem si o penize na toho kadernika rekla a rekl, ze ne, ze ty penize jsou na neco jineho. Tak jsem nadhodila, ze bych to jako mohla dostat k Valentynu -normalne si davame jen drobnosti, tak to uz se tvaril pristupneji. Hodila jsem to na papir a ukazala mu, ze pro moji osobni spotrebu nezbyva nic, tak se tvaril jako, ze se o tom nechce bavit. Bylo pozde vecer, tak zautocim jeste jindy, nejspis az bude poradne najedenej... 🙂

laurital
8. únor 2014

@peta1713 A k tomu účtu, kde šetříte, máš podpisové právo nebo kartu?
Pokud ne, tak na to bych nikdy nepřistoupila.

peta1713
autor
8. únor 2014

@pisisvori sobec urcite neni, alespon ve smyslu ve kterem to popisujes Ty. Kdykoliv potrebuju, tak pohlida malou, postara se, kdyz chodim do skoly, ma ji treba cely den, jinak s domacnosti mi taky pomaha, vyluxuje, vytre, vse sam od sebe, proste kdyz vidi, ze je neco potreba udela to, stacilo by aby nebyl harpagonek a byl by to ideal 🙂

peta1713
autor
8. únor 2014

@laurital to mam, ale nikdy by me to nenapadlo pouzit bez predchozi domluvy, nemyslim, ze tohle by situaci vyresilo, kdybych na ten ucet sahla bez domluvy ☹

laurital
8. únor 2014

@peta1713 Peto, můj muž maká jako šroub, protože já jsem doma s dětmi, nenosím domu ani korunu, ale NIKDY by mě neodstřihl od peněz a nikdy by nezavedl přídělový systém.To je přece pro partnerský život ponižující.
Samozřejmě jsem nemyslela, že bys vybírala, jen mě zajímalo,jestli k němu máš přístup.

peta1713
autor
8. únor 2014

@ladkaspackova tak daleko nastesti nejsme abych mu to musela vyuctovavat po korunach, to uz je fakt sileny. Jen mi proste da penize a vyjdi s nimi, tot jeho predstava...

peta1713
autor
8. únor 2014

@kocicinka je to tak, ze ja mam materskou 7tis plus mi posila dalsi 4tis. Z toho zaplatim tel, pp, zp atd a zbude zase tech sedm a to uplne v pohode projime. Minuly mesic mi to nestacilo ( byla jsem u kadernika 🙂 ) tak jsem proste napsala na papir nakup a bez, neni tu nic k jidlu. Co mu zbylo, tvaril se jak p...l, ale jist se musi. Porad rika, jak mi veri, ze jsem zodpovedna, ze s tim urcite vyjdu..... Jenomze takhle se mi to delat nechce, utratit penize co mam na jidlo a pak si rikat o dalsi, a to si ani nedovedu predstavit, ze bude mit nekdo blizky nejake narozeniny nebo svatek.....