Kdo bude dědit?

luccy29
17. srp 2023

Dobrý den,prosím o radu,pokud někdo víte..před časem jsem zde řešila umrti manžela. Nás dům byl napsaný na něj,nabyl ho ještě před manželstvím. To už jsme sice byli spolu,ale ještě ne manželé. Dřeli jsme se na něm 20 let. Nyní mě čeká dědické řízení. Měli jsme spolu 3 děti,ty jsou nezletilé. Měl 2 dcery,dospělé z 1.manželství..Nebyly tam moc dobré vztahy..můj dotaz je,jak bude rozdělen podíl na domě? Bude mít každý 1/6? Děkuji za odpovědi

betelgeuzz
17. srp 2023

Pokud to muž neošetřil v závěti, tak ano, každý 1/6.

uzivatelkapetra
17. srp 2023

Z wiki

miryp
17. srp 2023

Děti jsou nepominutelnými dědici, tj. dědí vždy, pokud se dědictví nezřeknou či nebyly vyděděny (vydědění mohou napadnout u soudu) či nezemřely dříve než rodič (pak dědí jejich děti).
Pokud není žádná závěť, dědíte rovným dílem všichni. Pokud by existovala závěť, která by upravovala, že dědit máš jen ty a vaše společné děti, pak by dospělé dcery z pozice nepominutelných dědiců měly nárok minimálně na 1/4 jejich zákonného podílu.

luccy29
autor
17. srp 2023

Rozumím,toho jsem se bála.. starší děti na tátu kaslali celý život,bohužel jsme nestačili ošetřit majetkové poměry,odešel rychle..

ilone
17. srp 2023

@luccy29 mrzí mě tvoje ztráta. Třeba starší děti překvapí slušnosti. Starší švagr neměl s tchanem dobrý vztah, po dobu své dospělosti s ním nemel zadne styky a po jeho smrti se dědictví vzdal.

dandaa
17. srp 2023

Dědictví půjde na šest podílů. Takové věci je holt potřeba řešit za života, jako to udělal můj táta, kdy děti z prvního manželství vydědil jelikož se desítky let nevideli a nebyl kontakt.

irmamala
17. srp 2023

Proč jsem si myslela, že půlku dědí manželka a druhá půlka se dělí mezi děti rovným dílem? Nebylo to tak dřív?

betelgeuzz
17. srp 2023

@irmamala a nepleteš si to s případem, kdy mají majetek v SJM? Kdyby dům koupili v manželství, tak půlka patří ženě a druhá půlka se pak dělí rovným dílem mezi všechny dědice, tzn. manželku a děti.

dandaa
17. srp 2023

@irmamala on měl dům před manželstvím tudíž nebyl dům ve společném majetku

gruyerre
17. srp 2023

@irmamala já si to taky takto myslím. Půlku dědí manželka a druhou půlku na pět dílů jeho děti

gruyerre
Autor odpověď smazal
Zobraz
betelgeuzz
17. srp 2023

@gruyerre na základě čeho si to myslíš? zkus si najít něco o dědění, všude se píše, že manželka a děti rovným dílem.

dandaa
17. srp 2023

@gruyerre na základě čeho? Vždyť on měl dům před manželstvím. Kdyby ho pořídili v manželství má půlku, ale v tomto případě ne.

gruyerre
17. srp 2023

@betelgeuzz na základě toho, jak bylo vypořádáno dědictví u nás v rodině.

betelgeuzz
17. srp 2023

@gruyerre a u vás v rodině nebyl majetek v SJM?

miryp
17. srp 2023

@gruyerre ne, v tomto případě se dědí v první třídě dědiců, tedy podle § 1635 NOV a tam manželka i děti dědí stejným dílem.

miryp
17. srp 2023

@gruyerre u vás v rodině byl patrně všechen majetek součástí SJM. Tam zcela logicky jde do dědictví pouze polovina majetku a z té poloviny pak přeživší manžel dědí spolu s dětmi rovným dílem. V případě tazatelky však byla nemovitost pouze jejího manžela, takže se bude podíl na nemovitosti dělit rovným dílem mezi ní a všechny manželovy děti.

gruyerre
17. srp 2023

Dobře holky, nejspíš jsem se spletla, fakt jsem si myslela, že je to tak, jak jsem psala. Dík za vysvětlení.

irmamala
17. srp 2023

No a když člověk nabyde dům před manželství a během trvání manželství manželku zapíše jako spoluvlastníka, tak to se řeší jak?

te_reza
17. srp 2023

@luccy29 pokud děti s otcem neměli nějaký vztah, jde to soudně napadnout. Známé zemřel náhle manžel a dětičky co po něm ani léta nevzdechly, se samozřejmě nezapomněli aspoň u dědického řízení, ona to nějak napadla a soud vyhrála. Poptej se právníka.

dandaa
17. srp 2023

@irmamala pořad stejný, šla by do dědictví přece jen jeho část a ne její . Může i dům dát do sjm.

irmamala
17. srp 2023

@dandaa a ona by dědila i část té jeho poloviny? Jakože půlka domu je její a druhý půlka se rozdělí mezi ní a děti?

dandaa
17. srp 2023

@irmamala z té jeho poloviny dědí všichni stejně pokud není závěť.

luccy29
autor
17. srp 2023

Holky nejsou zle,když na to přišlo chovali se slušně,stykali se s ním,ale hlavně když něco potřebovali...závěť není. Jen mě mrzí,ze jsme se nadřeli a teď budu sypat peníze do domu kde mi bude patřit jedna sestina. Dum v rekonstrukci,na krku 3 nezletilé děti,žít budu že sociálních dávek,budu splácet půjčku,kterou jsem měla napsanou na sebe a ony se budou veselé dívat jak jim zhodnocuji majetek..

somalicats
17. srp 2023

@luccy29 a co dum prodat, vyplatit starsi deti a umorit pujcku?

j.a.n.i
17. srp 2023

@luccy29 Nojo, ono se holt to zivotko nekdy hodi... Na druhou stranu, deti budpu mit sirotčí duchody a ty vdovský, takže zas tak úplně bez peněz nebudete.

j.a.n.i
17. srp 2023

@somalicats No a myslíš, ze ji z 1/6 umoří?

betelgeuzz
17. srp 2023

@luccy29 je to těžká situace. Zkusila bych řešit s právníkem. Při rozvodu se dá operovat, že jsi do cizího domu investovala svoje prostředky a pak máš nárok na nějaké vyplacení. Třeba by to šikovný právník dokázal prokázat, abys měla větší nárok z dědictví.

dandaa
17. srp 2023

@luccy29 no počítej s tím, že děti z prvního manželství budou chtít spíš vyplatit než si nechat podíl. Manžel neměl pojištění?

somalicats
17. srp 2023

@j.a.n.i jeste tam jsou podily jejich nezletilych deti. Takze to jsou celkem 4/6. Ano, musel by rozhodnout soud, a hodne by zalezelo na konkretni situaci. Z moji vlastni zkusenosti vim, ze soudy primarne hledi na nezadluzenost deti a pokud by tady hrozilo, ze rodina spadne do dluhu, tak je velka sance, ze to povoli. Holt je to blba situace, osobne bych do takoveho vyporadani dedictvi bez pravnika nesla.