Kolik peněz je potřeba, když máte miminko?

sunnie
2. črc 2010

a) když kojíte
b) když nekojíte

kristi
2. črc 2010

ufff, tezko rict, nikdy jsem to nepocitala, kazdopadne kdyz nekojis, tak je to tak 2-3x vic.....nez kdyz kjojis...

mne stala Mia z pocatku tak 4-5tis. mesicne - postupem casu je lepsi ( nejsou pliny, mlika atd)

ygreen
2. črc 2010

hodně 😅 pokud nekojíš, tak zpočátku investuješ do odsávačky, UM, lahviček, saviček, třeba do ohřívačky lahví, sterilizátoru (samo že to být nemusí), nebo třeba do kloboučků na kojení...atd. Plenky cca 300,- balík. Um cca 200-250,- pixla. Nějaké placené očkování pokud chceš, léky, když je potřeba. Krémy, drogerie, kosmetika, oblečení (výbavičku většinou už člověk má, ale sem tam neodolá, nebo musí koupit nějakou drobnost navíc - čepičku, rukavičky, botičky, dečku, apod. Kolem roku se k tomu přidaj co cca 4 měsíce nové botky - kožené kvalitní s certifikátem cca 600,- atakdále. Určitě to jsou tisíce.

kristi: kluk má 2 roky a spotřeba plínek stoupá, páč nočník ani v křeči, zato pije jak ďas, a spotřeba UM je u nás pořád cca 750ml denně 😅

kammka
2. črc 2010

4-5 tisíc?? proboha za co?? za pleny tak 1000-1500dle značky,ale jen zpočátku, kdy je stolička stále, pak to kleslo pod 1000.vlhké ubrousky nemusí být, snad jen k Dr., na cesty a tak, jinak lze používat namočené žínky, pokud jde o umělé mléko, tak nevím, neb jsem kojila do osmi měsíců..kosmetika se dá koupit docela dobrá v drogerii Rossmann, DM, Schlecker atd., jinak snad mimi nic dalšího nepotřebuje, pak samo jídlo, ale kupovala jsem to jen zpočátku, pak jsem vařila a mixovala a balila do malých kelímků do zásoby..jako zdravotní sestra a učitel s hypotékou a rozestavěným barákem bychom teda opravdu moc peněz do mimča dát nemohli.. hlavně si myslím, že to není třeba..jiná věc je počáteční vklad, kočárky, oblečky, vanička, postýlka,autosedačka atd..ale vše lze pořídit z bazaru, nebo jako my, od známých a přátel...fakt už si nevybavuju, co by mně stálo tolik peněz v prvním roce života miminka..snad jen jídlo pro mně v době kojení, žrala jsem jak zájezd německejch důchodců 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

krista
2. črc 2010

Já mám třeba děti dlouhodobě nemocný (léky, alergie, dieta...), takže přestože kojím (první do roka, druhý stále) tak dáváme měsíčně spoustu peněz za léky, za drahý potraviny... takže mě ta částka 4-5tis. opravdu přemrštěná nepřijde ale je to za obě děti většinou a záleží co se který měsíc kupuje (jestli jsou v tom i ty boty, oblečení se taky neštítíme použitého).

kijonkova.k
2. črc 2010

Nejvíce záleží na tom,jestli se spokojíš s obyč.plínama a ubroskama,kosmetikou atd.Samo,pokud to vyhovuje miminku.Je rozdíl koupit plíny za 250 nebo 400 Kč,spch.gel za 60 nebo 200Kč,ubrousky za 40 nebo 80Kč.To je už každého věc,asi podle možností rodiny a zvyků.S mlíkem nevím,kojila jsem do 16.m,ale myslím,že tak kolem 1000-1500 Kč měsíčně.Plínek jsme měli hodně do zásoby a kupovali vždy v akci,to samé ubrousky,ale je pravda,že ty třeba nejsou.Ale je to pohodlné,takže já jsem pro ně 🙂

janicka006
2. črc 2010

nekojíme takže UM 330Kč za balení ,potřebujeme tak jedno na týden,plenky kupuji zásadně v akcích,protože myslím,že speciálně na tento druh zboží jich je hodně.takže tak 1000-1200 za měsíc.
oblečení řeší hooodně sekáče a kamarádky

obla
2. črc 2010

No,
balík plenek kolem 350 kč .. spotřeba zpočátku tak 4 balíky .. takže cca. 1400kč
UM - já nekojila (bohužel) a zpočátku do těch půl roka měl spotřebu, že vycházela krabice UM na 5 dní za 350 (měsíc má cca 30 dní .. to je tedy 6 krabic 2100,- kč
Lvarizin měsíčně asi 100 kč
Vlhčené ubrousky na cestování a podobně cca 200 kč
Tělová kosmetika měsíčně v průměru cca 250 kč
Sterilizační tablety (2 balení) cca 250 kč
Do toho výdaje za lahvičky, savičky ..

Takže za toto základní celkově asi 4300,- za nekojené dítě..

fender
2. črc 2010

whoooops, koukám, že my docela ušetřili 😅

prvního půl roku jsem kojila a to byly výdaje zejm. za plínky (prvních 6 týdnů jsem používala látkovky, pak mě to přestalo bavit). vlhčené ubrousky minimálně, malej byl vždycky pos.... až za ušima takže šel rovnou pod sprchu, z tělové kosmetiky jsme používali jenom mléko po koupání, jinak nic, odsávačky a nic takového jsme nepotřebovali. takže prvního půl roku odhaduju měsíčně tak 1500.

(nepočítám jednorázové počáteční investice jako kočárek, postýlka, základní výbavička apod)

od půl roku to narostlo o UM, kaše, sem tam nějaká sklenička, jinak vařím. teď už používáme i vlhčené ubrousky, z kosmetiky tále jen tělové mléko po koupání a opalovací krém. odhadla bych to tak na max 2500 měsíčně.

strouzek
2. črc 2010

ty jo toť otázka, ale dle mě hodně, já se snažila nějak zvlášť na malé nešetřit u výbavičky a teď taky, plínky a tak zprvu jsem ani nekupovala, zásobily mě návštěvy, teď kupuju plíny v akci takže měsíčně to je max 600 kč, ale nekojíme takže za sunar tak tu tisícovku, k tomu když přidám různé jiné výdaje (kapky, ubrousky, kosmetika aj. ) tak to je těch 500,- měs navíc, no dejme tomu že ty 2tis. až 2500 měs. teď za ty první měsíce (tedy pro ty co nekojí, kdybych kojila tak by to byla menší částka) no ale k tomu když přičtu že malá už při příchodu z porodky přeskočila 2 velikosti v oblečení takže co jsem měla nakoupené jakože na léto ve vel 62 je nám malé a kupuju už velikost na půlroční dítě a větší odznovu tak je to fůra prachů 😝

sayast
2. črc 2010

tak to my teda za julcu podstatne min 😅
teda kojim stale, tak s tim odpadla vetsina financi. ze zacatku jen plenky, kupujem jen pampers (levne mi zadne nesnese), ted uz spotreba neni takova a stejne kupujem jen v akci. kosmetiku nepouzivam. ubrousky taky minimalne a kupuju jen na slevove kupony v dm nebo v akcich, tak pak jen za sklenicky (varene jidlo mi nechtela). ale 4-5 tisic ani nahodou 😕
obleceni v sekaci, po kamaradce nebo v tescu v akci-taky to neni takova palka. a to nam hodne pribirala (1,5 kg mesicne), takze to se kupovalo porad a vetsinu veci prvni mesice ani nemela 😒
celkove musim rict ze nase dcera ma vse i navic,ale rozhodne nam znacne nenabourala rozpocet. to nabouralo jen klesnuti penez na rodicaku,jinak nas tolik nestoji. cekala jsem to mnohem horsi

k.ate
2. črc 2010

Uff, tak odhadem, cca 600 - 700 za plíny (kupujeme v akcích, jak jinak 😀), ubrousky si myslím, že tak 100 (kupujem jen huggies - taky v akci , ale střídáme to se sprchováním a vlhkou obyč. látkovou plínou), kosmetiku jen mandlovej olej, jinak myjem čistou vodou... Nejvíc u nás dělají skleničky na jídlo, i když teď jich začíná (zvlášť těch ovocnejch ubývat). No a pořád kojím, takže další úspora. Já si myslím, že tak 2000 pro malýho stačí... Plus mínus. Jinak odsávačku máme (ale to počítám do těch prvotních investic) a lahvičky jsem malýmu vyvařovala v hrnci s vodou...
No a oblečení vždycky koupíme o velikost nebo dvě větší 😀 Takže do toho doroste a vydrží mu to o to dýl 😀 Hodně toho na něj dostáváme, ale když kupujem, tak po akcích a vždycky tu větší velikost, aby to malýmu nějakou dobu vydrželo, protože roste hodně rychle... 😕

j.kriv
2. črc 2010

Taky kojím, plenky máme látkové, takže akorát počáteční investice a teď jen za látky atd na šití dalších, oblečení kupuju většinou na MMB nebo v akcích, jídlo připravuju sama a navíc tomu moc nedá, kosmetiku nepoužíváme, pouze občas kapku éterického olejíčku na koupání, takže celkem tak 200-300měsíc, nejvíc teď investuju do obnovení hraček a podobných nezbytností, vozíku za kolo atd 😀 takže všechno dohromady tak 1500,-/měsíc, ale bez spousty věcí se dá obejít 😅

permonik7
2. črc 2010

My kojíme, používáme látkové plenky, takže pokud nepočítám ty počáteční investice - autosedačka, kočárek, postýlka, vanička, látkové plenky apod. tak nás prcek měsíčně nestál skoro nic. Kupovali jsme jen oblečení dle potřeby a to hlavně na bazaru, takže jsme se měsíčně do nějakých 500,- určitě vešli. S očkováním je to horší, tam se to hradí dle aktuální situace. Teď jsme začali přikrmovat a kombinujeme vaření se skleničkama a to vychází tak na 200-300,- měsíčně.

blanka.k
2. črc 2010

Já si výdaje poctivě píšu, protože mě samotnou zajímalo, kolik toho spotřebujeme (plně kojím, malej je extrémní "sráč" a "počůránek", zkoušela jsem i levnější plínky a ubrousky, ale nejvíc mě vyhovovaly ty dražší 😅)
- jednor.plínky (Pampers Premiium care) - cca 2000,- měsíčně (balík máme na 4, max.5 dní 😅 )
- ubrousky Pampers cca 6x72ks - 250,-
- jednoráz.přebalovací podložky 200,-
- sáčky do koše na plínky 40,-
- BabyCalm na nadýmání 150,- (min.1 lahvička na měsíc), BioGaia kapky 500,- (lahvička na cca 7 týdnů), rybilka/Bepanthen - 50,-, šťourátka do uší 20,-, kosmetika (ta vydrží několk měsíců) - 50,-?, doplatky za vitamíny, léky atd. 100,-
Takže něco přes 3500,-, takže mateřská mi na to zatím bohatě stačí 😀
Jinak "výbava" (kočárek, hračky, oblečení,...).pár desítek tisíc v našem případě 😅

misicka85
3. črc 2010

Výbavička co jsem nakupovala v těhu mě vyšla cca na 25tis a to jsem nekupovala skoro nic nového,všechno od kamarádek,přes MMB atd.Ale bylo v tom započítané i několik balíků plínek,vlh.ubrousky, věci do porodnice,atd.

Jak se malá narodila tak plínky cca 600Kč/měsíc (kupuju v akcích, nejčastěji Tesco plínky)
vlh.ubrousky v DM na slevové kuponky 69Kč/měsíc,bez slevy 129Kč/měsíc
kosmetiku jsem pro miminko moc nepoužívala, jedině snad Bepanthen, teď jak je dcerka už větší tak kupuju kosmetiku v DM, počítám tak měsíčně cca 150Kč,jak kdy
do 10m byla dcerka kojená takže za mlíko nic,pak jsme přešly na Sunar, na měsíc měla 2 krabice, kupovala jsem je v akcích,takže do té 500 jsem se vlezla
Oblečení jak ti dítko porostetak můžeš prodat a nakupovat za penízky větší,taky to tak dělám,teda pokud si nebudeš věcičky nechávat pro druhé mimčo. Dcerka je drobek takže jí oblečení vydrželo hodně dlouho,teď v 18m teprve začla nosil vel.80-86 (záleží jak je co ušité) 😀
Jídlo - od začátku jsem vařila domácí,takže nemám představu na kolik to vyšlo...
Léky naštěstí žádné zatím nikdy nepotřebovala...
No ale pak tu byly takové jednorázové nákupy co se mi třeba zrovna líbilo, takře křesílko FP 1200Kč, postýlka+matrace (dcerka ze začátku spala v košíku) 1500Kč, později jídelní židlička 1600Kč, větší autosedačka 3tis,...... to jsou výdaje co prostě musíš koupit takže nějaké peníze ještě musí být našetřené bokem,nikdy nevíš co budeš zrovna ten a ten měsíc potřebovat.
Ale když to zprůměruju tak mě vyšlo mimčo cca 2-3tis měsíčně.
Teď u syna ještě míň, utrácím vlastně jen za plínky a vlh.ubrousky,takže se vlezu do tisícovky. Oblečení jsem koupila pár kousků a většinu výbavičky jsem měla po Adélce 😉

alcatko.j
3. črc 2010

Když nepočítám počáteční investice do výbavičky a plus nějaké dokupování pro druhou dceru, tak průměrná částka nás teď vyjde na obě holky cca 4 tis měsíčně. je v tom jídlo, plenky, sem tam drogerka, když dojde, oblečení, boty...
kojím.
Někdy je to samozřejmě méně a někdy zas více.

aguaverde
3. črc 2010

tak plíny cca 500 měsíčně 😀 kupujeme jen Huggies premium, Happy bella, a nebo pampers premium care 🙂 naštěstí sme narazili na akci kde gigapack těchto plínek vyšel jen na 130kč 😀 takže jakoby 65 za obyč balík tudiž chápete ty naše zásoby plínek a proto nám stačí 500kč na plíny na měsíc😵
kupuju vlhčené ubrousky na prťku a ty nas vychází na 60kč za 4balíčky (dm s kuponkem) a to je na měsíc a půl 😉
kojím takže jídla tolik není....ale malá miluje ovoce a sem tam zbaští i nějakou tu skleničku.....to si myslím že se do 300 za měs vlezu a to kupuju bio 🙂
a oblečení kupuju ve slevě nebo na MMB a tam se do 1000 vlezu....
kosmetiku kupuju Bubchen a ta je dražší ale zase šampon máme tam velkej už od narození, krémy to samé takže zatím sem kosmetiku moc nekupovala nakoupila sem velké láhve a ty nám zatím stačí......jinak jen opalovák stál 500 a 300 ale to taky bylo koupeno dřív

takže suma sumárum za malou dám cca 2000 i s hračkama 😵

andelka
3. črc 2010

Tak já jsem za sebe a za mimi v těhotenství utratila asi 35 tisíc, bylo to tak půlka za mě (oblečení, UTZ, léky, kosmetika, věci do porodnice apod.) a půlka za mimi (výbavička - často z druhé ruky, ze sekáče, něco máme půjčené, jinak nic moc drahého, přijde mi to zbytečné) - což mi nakonec dost pokryje porodné 🙂

Teď utratím za sebe a mimi tak +- 1500kč měsíčně.
kojím, takže za stravu nic
pro sebe vložky do podprsenky (2 krabičky na měsíc, cca 100kč)
pro sebe pití pro kojící matky (čaje, melta, Caro..) cca 100kč na měsíc
pro malého plínky (giant pack Pampersek na měsíc - v akci kolem 300 - 350kč- přes den většinou látkuju)
kosmetiku nepoužívám skoro žádnou, jen Bepanthen na zadeček a Excipial na tělo - na recept, kolik se doplácelo nevim, asi 100kč, vydrží to dlouho)
na dupku vlhčené ubrousky, ale používám málo, doma mám normálně bavlněné hadříčky, které používám opakovaně, takže jeden balíček (z DM sensitive) mi vydrží hodně dlouho
Nejvíc utratíme za kapky na bříško - Sab Simplex 90kč na týden, takže skoro 400kč na měsíc, kapky Bio Gaia, 300kč na měsíc
A pak nějaké oblečení se musí postupně dokoupit, něco z Tesca, něco z bazaru...
Lovela na praní 130kč tak na 2 měsíce

Teď přibudou doplatky za očkování, ale i tak z rodičáku bohatě nás dva "uživím" a ještě mi hodně zbude, takže šetříme. Vzhledem k tomu, že před těhu jsem nepracovala, tak máme vlastně o rodičák víc, jsme zvyklí hospodařit s menší částkou 😅

spimira
3. črc 2010

Pokud bych to měla rozdělit na 2 části tak na výbavičku a výdaje teď. Výbava (kočárek, podložky, vanička, postýlka, oblečky ...) asi 20 000,-
Do 2 měsíců byl malý kojený + menší příkrm takže už jsme kupovali UM, od 2 měsíců jen UM výdej asi okolo 1500,- teď pije mléko už jen ráno a večer, takže měsíčně asi 480,-.Pleny kupuji jen v akci buď pampers nebo huggies, obyčejné nám nevyhovují, většinou protečou, tím že kupuji v akci tak průměrně dáme těch 600 - 800 měsíčně. Jinak vlastně vše ostatní pro malého se snažím koupit v akci (ubrousky, prášky na praní,oblečení). Z kosmetiky používám jen mycí gel, ale ne denně malý má suchou kůži, sudocrem na zadeček a Excipial na tělo.
Sterilizovačku ani odsávačku jsem neměla.
Teď jsme měli větší výdaje 700,- za jídelní židličku a ještě potřebuji koupit novou autosedačku 4500,- a golfáč 2600,-.
Jinak co se týče stravy tak vařím doma, skleničku dávám jen když jedeme pryč, nebo je u rodičů na hlídání a nestihnu navařit.Jídlo co zbyde tak mrazím.
Tak kdybych tom měla odhadem zprůměrovat tak plínky 700,- mléko 500,- kaše 200,- jídlo (ovoce, zelenina, maso, jogurty ..) 300, ostatní kosmetika 100,- , oblečení 200,- Dohromady si 2000,-

crca
5. črc 2010

Mám dvojčátka,takže cena se bude pohybovat trochu v jiné dimenzi 😀 Výbava(kočárek,postýlky............)tak nás to přišlo cca na 45-50tisíc 😕 ,od začátku jsme byli na UM -4000kč,plíny a kosmetiku a ubrousky fasujeme od mého táty a jeho manželky,takže to nám dost pomáhá.Nikdy jsem to radši nepočítala,ale taky kupujeme plíny na doma,abych netahala zbytečně Pampersky Activ Baby-ty mám jen na noc,nebo na vycházku a k dr. 😉 a to kupujeme z Billy Clever,jsou super 😀 Teď dokupujeme jen občas skleničky,když se mi nechce vařit 😀 ,jinak ale vařím doma,ale jsou tu teď jogurty,přesnídávky....asi 600týdně za jejich jídlo,kapky na prdíky Sabky si nechávám psát na recept 😀 Takže ve zkratce...na dost nás to příjde a to nemám nic luxusního,oblečení z bazaru,něco málo úplně nové,ale to jsou jen čepičky,punčošky,ponožky a dvě šusťákovky 😅 Teď golfky-3000kč,autosedačky 2800kč.

stylly
5. říj 2010

měsíčně cca 600,- a mlíčko nutrilon 329,-cca na týden,,...dále ubrousky,jídlo,čaje cca 5500,-

baradisk
5. říj 2010

tak ja uz nekojim a mliko nas mesicne vyjde na 1600kc plus minus a pliny tak to sem radsi ani nepocitala 😀 😀 😀 😀

apollo11
7. říj 2010

Tak jak je vidět, ty náklady se mohou hodně lišit. Já to radši nepočítám, nic ve zlým, ale zapisovat si, kolik stojí štourátka do uší..? 😨
Ono spíš jde o to, že člověk má stejně tendenci dát skoro všechny prostředky do prcka, ať má peněz málo nebo hodně 😉 Porodné jsem taky utratila za věci pro malou, i když jsem věděla, že nejsou všechny nutné a přitom jak by se ty peníze hodily jinde.. 🙂 takže spíš určit si hranice, protože ty základní výdaje zas až tak vysoké nejsou, resp. dají se utáhnout vždycky.

len.z
7. říj 2010

Asi to nejde spočítat na konkrétní číslo...a záleží asi taky na náročnosti rodičů a hlavně na jejich finanční situaci....ale pokud kojíte tak hodně a pokud ne, tak neskutečně hodně, což byl náš případ u obou dětí.... ☹ ale je pravda že to první nás stálo víc, protože jsme museli koupit úplně všechno.druhé dítko podědilo hodně věcí po prvním 😉

zdezli
8. říj 2010

Ja se tedy snazim kupovat vse v akcich (plinky, ubrousky, sklenicky - ty pouzivame jen kdyz se mi nechce varit, UM, cajiky) a ve vyprodejich (obleceni a hracky). Pouzite obleceni a hracky sice taky mam, ale moc mi "nevoni" 🤐 o presne castce ale predstavu nemam.

ivarei
11. říj 2010

Tak my máme dvojčátka, takže se nelekněte částky - nekojíme.

Nutrilon allergy digestive care pro Aničku Rozárku - doplatek je 255 Kč x 9 balení, tedy 2295 Kč/měsíc
Nutrilon AR pro Adámka - 200 Kč x 9 balení + Nutrilon extra 380 Kč, tedy 2180 Kč/měsíc
- obě děti mají silný reflux, zahušťujeme Nutritonem - cca 1800 Kč/měsíc
Kojenecká voda - cca 1500/měsíc
Probiotické kapky Bio Gaia - 670 Kč/měsíc, Bifiform - 500 Kč/měsíc, Lefax - 300 Kč/měsíc - tedy lékárna pravidelně 1470 Kč/měsíc (nepočítám nosní kapky a jiné "nárazovky")
Pleny - cca 3500 Kč/měsíc
Kosmetiku na zadeček si necháváme přčedepisovat od kožní, takže jen 30 Kč za recept.
Ubrousky - 600 Kč/měsíc

- CELKEM ASI 13.345 Kč/MĚSÍC

Dodávám, že u nás je to dost zkreslené tím, že Anička má velké trávící potíže a dlouhodobě trpí průjmem - proto zvýšená dávka probiotik a větší spotřeba plen. Velkou máme i spotřebu pracích prostředků, Adámek hodně blinká, takže pořád převlékáme, Anička zase kadí, takže se často prokákne. Taky oblečení musíme díky tomu mít mnohem více, než ostatní děti. Další pravidelné výdaje jsou na dojíždění na gastroenterologii - je to 60 km. Pak jsou takové ty jednorázové položky, ty si hned nevybavím, ale většina z nich není nezbytná. A rodičák? 7.600,-

Ale každopádně - STOJÍ TO ZA TO 🙂 🙂 🙂

kikimaruska
11. říj 2010

Takže...souhlasím s kristou...
Já nejdříve odstříkávala a krmila MM, poté jsme přecházeli na UM, jelikož mé mléko nestačilo.Takže investice do odsávaček a všech propriet tady byla (malý se nikdy nepřisál, takže jsem odstříkávala první měsíce), poté se investovalo i do dalších lahviček a speciálního UM. Hodně záleží, v jakém zdr.stavu mimi je a jak psala Krista. My neměli alergie, ale jako nedonošené miminko (což se může stát) jsem dost peněz investovala jak do drahé speciální umělé výživy, když už moje mléko nestačilo, tak zprvu i do nedonošeneckých dražších plen, do spousty léků a pomůcek (dokupovali jsme koj.váhu a monitor dechu, což je tedy někde možnost si i půjčit) a v neposlední řadě také do dopravy několikrát týdně za specializovanými lékaři...kteří pokud jsou třeba v 30-50 km vzdáleném městě (někdy i dál),tak se to docela dost prodraží-a to jsem byla ráda, že jsem pojizdná a mám vlastní auto, protože dopravou bych se tam dostávala dost těžko. Když má miminko problémy s pitím, maminky nakoupí třeba i dost lahviček a saviček, než našli tu správnou, která miminku vyhovuje a dokáže se z ní napít a ne se doslova topit, ale jak říkám, u nás byla největší položka speciální UM, léky a hlavně doprava k lékařům. Když se toto odečte a máte doma zdravé miminko, které je zatím plně kojeno bez příkrmů, částka 1500-2000 kč je též asi dostačující. Při výživě UM se navyšuje a pokud jsou zdr.problémy, mohou růst opravdu do tisíců... 😨 😒

ivasad.
13. říj 2010

Takže u nás nejnutnější náklady:
- plně kojíme - takže UM 0 kč 😀
- dávám látkové pleny - takže pemprsky 0 kč 😀
- vlhčené ubrousky nekupuju - taky 0 kč 😀 (otřu mimi pratelným látkovým ubrouskem, teplou vodou, peru s plenama)
- na prdy ani nic jiného malá netrpí, kapky naštěstí tedy nekupujeme - 0 kč
- na zadeček mažu rybí mast z lékárny - mám jeden kelímek už od narození Klárky stál 70kč - takže měsíčně cca 20kč

oblečení jsem koupila na aukru - megabalík oblečení 0-1 rok po 1 dítěti - vše co děťátko té paní mělo, za 1000 kč, některé oblečky dokonce nenošené.... Potom také hodně dědíme po dětech setřenky - miminka oblečení nezničí..... Oblečení použité mi nevadí, boty ale potom budu kupovat vždy nové. Takže pokud kupuju nějaké mimi oblečky, tak jen proto že neodolám 😀 než že bych je nutně potřebovala 😀 Takže my máme štěstí že máme bezproblémové miminko. Pokud někdo musí kupovat UM, léky, běhat po doktorech, nemá po kom dědit dupačky, tak náklady jdou do tisíců korun měsíčně ☹

Takže když to shrnu, díky tomu že kojíme a látkujeme, náklady na malou jsou zatím maximálně pár stovek měsíčně 😵

pepibubu
13. říj 2010

Záleží na tom, jak máš hluboko do kapsy a seřazené priority... Např. kočárek můžeš koupit v Polsku za tři tisíce, a extrémně drahej, i za 80 tisíc (fakt jsem to viděla, v časáku, a normálně jsem nechápala....) Oblečky můžeš mít z bazaru, nebo značkový - rozdíl v cenách 60 kč bazar vs. 400 nový (ironií osudu v tom bazaru koupíš i ty značky, jen za poněkud míň.)

Problém je pokud nekojíš, a mimi potřebuje třeba nějakou spešl výživu jako jsou ta mlíčka od Nutrilonu na bolavé bříško, antiblinkací atd, to to pak leze do astronomických částek. Ale - jak už řekly jiné, mít mimi není něco co se dá přecvrčkovat na prachy... Buďto ho chceš, a pak přijmeš nutné uskromnění se, nebo se omezovat nechceš, pak ale nemůžeš mít děti, protože finanční omezení se je to nejmenší.... 🙂 ale stojí to za to.... 😵

krokodilek
22. srp 2011

V osmi měsících kolem 5.000 kč, malou od půl roku nekojím... Takže 1/5 jde na UM, 2/5 jde na ubrousky a plenky, 3/5 jde na kaše, přesnídávky, 4/5 jde na ostatní jídlo a 5/5 jde na oblečení a hračky 😀
Vycházíme dobře - na nic si nestěžujeme 😉