Kolik stojí měsíčně miminko?

berunka
12. únor 2007

Zdravim všechny šťastné maminky.S manželem začíname řešit otazku plánování rodiny.Proto bych se vas zasvěcených ráda zeptala,kolik prrůměrně měsíčně dáte za věci pro miminko?Myslim kompletně od plenek po oblečení.Předem budu ráda za každý názor 🙂

boruuvka
1. dub 2011

@fangi tak já za pleny měsíčně dám cca1200 (3 balíky po 400,- - pemprsky activ baby), drogerie tak 300,- (vlhčené ubrousky, mýdlo atd), sunar cca 700,-(3,5 balení po 200,-) skleničky (masozeleninové přikrmy, ovocné přesnídávky, šťávičky) 600,- Takže provozní výdaje 🙂 kolem 3000,- Oblečení kupuji záměrně větší, aby déle vydrželo. S množstvím to nepřeháním, protože 2krát v týdnu peru věci na malou, takže se to prostřídá. Jsme na sunaru téměř od narození, takže dřív byla položka mnohem vyšší, protože teď když ho pije už jen ráno a večer, tak to jde. Ale zase přibyli skleničky a to je dávám jen občas.

berynka
2. dub 2011

@fangi , řekla bych, že by to šlo taky 😉 . Jen jde o to, kde člověk nakupuje. Já se nechci v nákupech pro malou omezovat a koukat furt na cenovku, prostě vzít, co se mi líbí. Takže to jistí Tesco, CaA. Občas jezdíme do Německa a tam nakoupim ve většim v Topolinu. Minule jsem koupila asi šest věcí - kalhoty, mikiny, svetřík a v průměru jsem zjistila, že mi ta každá věc vyšla na necelé tři stovky 😎 . Do sekáče chodím běžně pro věci na lítání a do školky. A vždycky to minimálně půl roku nosí.

Větší částka je prostě za boty. Třeba na jaro+léto jsou potřeba minimálně dvoje "dražší" tj. 600-800Kč a pak zase tak dvoje na lítačku tj. 300-400Kč. A pak zimní věci - kombinéza, bunda, zimní boty tj. za každé 500-1000Kč. Když nechceš fakt moc utrácet.

No, jinak před tím jsem samo zapomněla na částku za školku. Dcera chodí do klasické státní školky a když chodí každý den, tak měsíčně je to cca 1200,- (500 školné a zbytek stravné).

mony2
10. dub 2011

tak asi záleží co kdo kupuje, v jaké kvalitě a množství. Plus mínus spočítám kolik jsme utratili za výbavičku a kolik dáme měsíčně ted za jídlo, oblečení, mlíko... Máme 1. dítě (17 měsíců), na druhé si nechávám věci, takže to bude méně. A asi hafo věcí už nebudu tak řešit 😉
Výbavička (vanička, postýlka, vybavení pokojíku, přebalovák /na zakázku od truhláře/, nočník, jídelní židle, kočárek - trojkombinace, osušky, oblečení, capáčky, teploměr, povlečení, overaly, hrací deka, hřebínky, láhve a savičky, atd. atd..) : cca 45 000,- Kč
Hodně oblečení jsme dostali, něco jsem nakoupila nové, hlavně ty novorozenecký, ted nakupuju i v bazarech nebo od známých.
Monitor dechu: cca 2000 Kč, ale dostali jsme ho, jinak bych ho nekupovala
Autosedačka: byla součást setu u kočárku, větší sedačku máme půjčenou od kamarádky, ale za pár měsíců budeme kupovat novou. Počítám tak do 2500 - 3000 Kč.
Během těhotenství jsem si dělala zásoby plen, ubrousků a kosmetiky, tudíž jsem nemusela asi tak půl roku nic kupovat. Ted dám za pleny měsíčně cca 600 - 700 Kč.
Nutrilon/Sunar: prvních 6 měsíců jsem plně kojila, takže nic, nyní tak 600 Kč
Kosmetiku a drogerii nakupuju vždy ve velkém a tudíž to pak mám na několik měsíců: Weleda olej (cca 250 Kč), sprchový gel/šampon Bubchen (cca 90 - 100 Kč), vlhčené ubrousky (vždy kupuju velké balení, ale cena je jak kdy, ted přesně nevím), prací prášek Lovela (140 Kč/měsíčně), krémy na prďu (cenu nevím, kolem stovky).
Hračky: hodně jsme toho dostali od kamarádů, rodiny, sama jsem toho do ted moc nenakupovala, nejlepší jsou stejně pánvičky a hrnce 🙂 Jinak hračky kupuju opravdu kvalitní (dřevěné kostky, autíčka, puzzle), sem tam nějakýho plyšáka. Kolik přesně jsme ale dali za hračky netuším. Jak malej roste tak jich ale kupuju víc a víc. Něco jsme i podědili. Něco jsem ušila a nebo zrekonstruovala (starý houpací kůň apod.)
Oblečení a boty nyní: měsíčně přesně nevím, ale typuju to tak na max. 1500 - 2000 Kč. Velkou položku činí boty, přes zimu overaly, fusaky. Většinou nakupuju ve velkym a pak mám nějakou dobu klid. Takže každý měsíc je to jinak. Pro oblečení také jezdíme hodně do Německa, výjde to tam o dost levněji, něco mám z UK (tam jsou ceny naprosto nesrovnatelný), v ČR nakupuju v HM, Tescu, C und A, Tescu, jak kde a na co narazím. Hodně toho taky dědíme nebo beru od kámošky.
Jídlo: skleničky už moc nekupuju, hodně vařím, ale za to nakupuju kvalitnější potraviny. Ještě tak před půl rokem jsem za skleničky dala tak 800 - 1000,- Kč/měsíčně. Co ale stále kupuju jsou kvalitní čaje, šťávy, taky odšťavňuju čerstvé ovoce. Pak přesnídávky, bílé jogurty, piškoty, sem tam nějakou tu bejby sůšu, ale jinak sladké zatím ještě moc nedávám.
Jo ještě jsme si koupili jeden sporťák a golfky (původní trojkombinaci jsme prodali).
Plavání: do roka malého jsem platila cca 1300 za kurz, nyní 640 kč za kurz.
Jinak nějaké peníze se mi vrátili, pár věcí jsme prodala přes bazary nebo známým, ale na druhou stranu jsem toho zase hodně rozdala.

Nevím jestli je to hodně nebo málo, ale takhle nám to vyhovovalo. Zřejmě jsem ale i na hafo věcí zapomněla...

fangi
13. led 2012

Kdo se přidá a písne, kolik stojí malé miminko cca měsíčně a kolik třeba větší bezplenkové dítě? Děkuji 🙂

beruska24.9.
13. led 2012

@fangi - nepočítám, stejně musím koupit potřebné 😉

veronikavlaskova
12. únor 2012

Mám cácorku rok a půl, zatím plenkujeme, ale spotřeba už je menší. V současnosti je to tak 800 Kč měsíčně za plenky + 800 Kč za sunar (ten miluje). Za kosmetiku neutratíme téměř nic, sem tam nějaká lékárna, ale toho už je taky míň. Jí to co my, tak to nepočítám. Oblečení už jí docela vydrží, některé věci nosí i přes půl roku, což je oproti začátku, kdy jí jedna velikost vydržela tak 2 měsíce super. Jen ta nožka jí roste strašně rychle, za zimu dvoje botky, za léto taky dvoje sandálky. Myslím, že na dvouleté bezplenkové dítko by 2 tisíce měsíčně stačit mohly, ale na vyskakování to nebude.

mafeska
24. říj 2012

k výbavičce
spaní (postýlka, přikrývka, polštář, matrace, povlečení, prostěradla,deky, zavinovačka) 5.700,-
hygienické potřeby (pleny jednorázové, tetra a kosmetika, potřeby na přebalování, koupání) 3.200,-
oblečení 3.000,-
nový kočárek 10.500,-
celkem 22.400,-
hodně nám pomohla ségra, zapůjčila vaničku s lehátkem, sedačku do auta (vajíčko) a spoustu oblečení všech velikostí a dala mi spoustu cenných rad z praxe (má 2 děti) takže jsem nekupovala nic zbytečného a všechno využívám.
Přebalovák a podobné vymoženosti nevedu, koš na pleny nepotřebuju.

Měsíčně to nejzákladnější: miminko 3 a půl měsíce, nutrilon 1.500,-/měs, plenky active baby 5 ks/den tj. 800,-/měs., vlhčené ubrousky 300,-
Oblečení netušim, doteď jsem měla hodně věcí poděděných, do výbavičky jsem koupila pár nových věcí protože tomu prostě nešlo odolat 🙂 , teď začínám kupovat dle toho jak z toho roste, kupuju o velikost větší, pravidleně náklady teda nevim.
Myslim, že celkový měsíční náklady na miminko prostě nejdou říct, prostě koupim co je třeba, dojde kosmetika, koupim jí (i když ted mám ještě z výbavičky), dudliky, obměna saviček... Teď řeším zimní oblečení-zateplené kalhoty, zimní bunda, teplé fusky, čepice do mrazů. Nedá se to říct.

mafeska
24. říj 2012

oprava nutrilon měsíčně 1.000,-, 1.500 stála beba ha 🙂

j.a.n.i
25. říj 2012

Řekla bych že náklady na mimčo jsou strašně variabilní... já třeba na první neměla vlastně skoro žádné, myslím ty měsíční krom výbavičky...

Protože jsem kojila, tedy 0,- používala látkové plínky, opět 0,- myla pod kohoutkem, zase 0,-, prdelku mazala olivovým olejíčkem z kuchyně, ten je za cca 100,- a na mimčo se rozhodně nespotřebuje... a na kolik vyjde jeden prací cyklus nevím, ale i kdyby na 15,- tak by to byly nějaké 400,- měsíčně.

sari_nka
12. led 2014

Holky mate pocit ze se latkovani vyplatí nad jednorazovkama?Když koukam jen na finance, ne na ekologii atd. 🙂

andelka
15. led 2014

@sari_nka no, mně už asi jo..používám v podstatě ty samé na druhé mimčo, když látkuju je poznat že balík plenek vydrží hodně dlouho, kdežto když jsem o vánocích dávala papírovky, tak to jen letělo (a my s košem plným).

j.a.n.i
15. led 2014

@sari_nka Asi takhle, pokud chceš ušetřit tak rozhodně, pokud se ti z toho stane zábava a lovíš různé vychytávky, tak si klidně nastejno 😀 ale zas je fakt, že na druhé dítko jsem nedokoupila vlastně nic.

terezzz_zl
14. bře 2014

Máme hypotéku, sice malou, ale máme a dvě děti - dva a skoro čtyři roky, já teď po rodičovské dostanu od úřadu práce celéééé 3000 kč!!!! 😀 No ale vycházíme a do toho ještě v našem milovaném domečku probíhá rekonstrukce, kvůli nové kuchyni jsem zrušila životní pojistku, vyberu prachy, vrazím do kuchyně a založím si novou (mám taky hypotéku, tak kvůli tomu. Ale moje hypotéka se platí skoro celá sama, něco na to doplácím, ale není to moc). Tož nějak to jde, dřív jsem si to nedokázala představit, jak bych to s takovou částkou zvládla, ale zvládáme 😉

terezzz_zl
14. bře 2014

@sari_nka U nás rozhodně jo - dvě děti po sobě a co se mi nehodilo, jsem prodala dál. Mě látkovky moc vyhovují, stačí jednou dvakrát za týden vyprat a pověsit, (máme většinou kalhotkové nebo aio, takže i jednodušší že nemusím skládat čtverce) a pohoda. Vždycky mám doma dost plenek, nemusím nikam chodit, hlídat akce a tak. Na praní doporučuju prací gel Batole od české firmy Qualt (snad to mám dobře) - stojí pár peněz a pere opravdu dobře, navíc je eko.

bobisek90
13. led 2015

To je individualni, opravdu.
My koupili kocarek z druhe ruky, trojkombinace za 3000. Postylka komplet - madraspce, povleceni, nebesa - 1500. Obleceni mam taky od znamych + zidlicka na krmeni+ houpaci lehatko - 3000. Do vany jsme koupili podlozku za 100, a kosmetika a veci okolo (teplomer, nuzticky, zimni zavinovacka do sedacky) - 2000.

Dalsi veci zati nevim, pac se malinka teprve narodi 🙂 takze zaleti, jak budu mit mliko a kdy se mala nauci na nocnik.

anonym88
23. čer 2015

Holky,máme oba půjčku (z nerozvaznosti) už bysme to neudělali! Ale já myvam tak 11 tisíc čistého,přítel 20 tisíc čistého. On půjčku 1500,- a já 2000,-. A k tomu 3000,- elektrika a 3500,- nájem. Každé 3 měsíce 1400,- voda. K tomu pejsek a kocourek. Myslite, že se dá zvládnout miminko? Už se začínáme snažit,ale bojime se abysme to zvládli a miminko nijak nestradalo. 😢

denca1988
23. čer 2015

@anonym88 ahoj,my máme mesačné výdavky 20tisíc mimo stravu....staviame RD,máme 1 dieťa a platy máme priemerné a ešte sme schopní ušetriťa to platíme podnájom popri hypotéke...je hodne na vás čoho ste schopní sa zriecť...ja nechodím po shopoch,na kávičky ,nechodíme na obedy nikam...proste to chce sa utnúť na istú dobu...a pre to malé sa to oplatí...za malú dáme tak 1500 mesačne...od začiatku dávam umelú stravu,vždy kúpim Hipp alebo Sunar v akcii viac krabíc,plienky DADA nás výjdu na 200 mesačne,presnídavky tak 200-300...je to proste osoba naviac....my prejeme s manželom ve dvojko 5000 a malá k tomu cca 1500 + plenky....čo je úplne normálne....vždy sa všetko dá....

zuzana_ka
23. čer 2015

@anonym88
spíš jde o to, že kdyby si šla na rodičák, tak ti ubyde hodně peněz, ale zase 3500na půjčky není žádná hrůza🙂
Celkově, mě překvapilo, že dítě nestojí až tak moc peněz, čekala jsem víc.
Když pominu počáteční výdaje jako je kočárek a autosedačka, tak jsme neměli žádný velký výdaj. Vše se kupovalo v akci nebo v dostatečném předstihu, aby se náklady rozmělnily 🙂
Náklady výrazně stoupnou ve chvíli kdy dítě není kojeno a je na UM. Kupujeme nutrilon za 1800 měsíčně:-/ ale jsou levnější varianty než zrovna nutrilon🙂 Plenek malá spotřebuje v průměru 6 na den, což není žádná katastrofa. Náklady nám ted výrazně stoupnou, protože malá půjde od září do soukromých jeslí za 6000měsíčně, ale zase skončí rodičák a přejde se na normální dva platy, takže žádná hrůza🙂

anonym88
23. čer 2015

My si to ještě neumíme představit,tak se bojime..ne o to čeho se vzdame,ale o to aby naše miminko nestradalo. Pro mě bude dítě na prvním místě,to vím už teď. Tohle mám já od své mamy.. Taky vidím u našeho pejska (je to jen přirovnání) je mi jedno kolik to stojí,prostě mu to koupim,jídlo co má rad,granule atd..až pak si koupim já,vždy aby měl on a pak jsme my 🙂

dannyblakely
23. čer 2015

Manžel je živnostník, vydělá za měsíc průměrně 30 000, hypotéku máme, já neměla mateřskou, poněvadž se u nás propouštělo a nevyšlo mi to o měsíc, mám jen na 4 roky rodičák. Když si vezmu, že platíme hypotéku, inkaso, sociální a zdravotní, jídlo a vše kolem, UM pro malou, jídlo pro psa, benzin, sem tam hračky, plenky.. Z těch cca 35 tisíc vyžijeme tak akorát a to dost často kupuju i ne tak důležité věci.. Takže bych se nebála, pokud máte podobné příjmy. Kdybych měla mateřskou a volitelný rodičák, žijeme si královsky.

Počáteční investice do postýlek, ohrádky a všeho kolem mohla být odhadem kolem 25-30 000, ale taky jsem si navymýšlela pár ne tak důležitých věcí a počítám do toho i soukr. pokoj v porodnici. Dá se to i levněji.

magdalenax
23. čer 2015

@dannyblakely Ahoj, ty peníze, co zmiňuješ, - co máte k dispozici, tak ani nevím, zda bych je dokázala utratit

anonym88
23. čer 2015

Tak to je super,to jsem rada,že jste mě tu všechny uklidnily 😉 To my budeme spoustu věci dědit, což je paráda. Pritelova sestra má 3 letou holčičku a sestřenice bude rodit v srpnu. Moje sestřenice zase v září 🙂 Takže kočárek,autosedacky,atd. by neměl být problém 🙂 pak určitě i nějaké oblečení 🙂 Jinak na kavicky a obědy taky nechodime a ani nejezdime nikam zbytečně. Přítel je po tatovi takovej skudlin, takže v tom máme jasno už teď 🙂

dannyblakely
23. čer 2015

@magdalenax tak ono záleží, jaké máte výdaje.. Sociální a zdravotní taky není pár korun, každej rok popelnice, litr poplatek za psa, povinné ručení, doplatek třeba za elektriku.. Ono se to nasčítá a pak je to tak tak..

anazuzzuzana
23. čer 2015

počáteční výdaje jsem měla docela vysoké, ale teď za provozu nás stojí měsíčne méně než 1000,- Stále více méně plně kojený. To málo, co sní, vyjde max. na 100,- Nechce skleničky, jen domácí. A pak není nijak choulostivý, takže jedeme Tesco pleny, mám tak cca 4 na den, protože ho nechávám hodně nahatýho. Takže za ně tak 400,- na měsíc. Tím pádem zase utratím trochu víc za praní a přebalovací podložky, ale ty jsem koupila Tena v lékárně, takže to je tak 150,- na měsíc a tím prosím pěkně u nás končíme. Tím, že je hodně nahatej, tak se ani neoprudí, nemá potničky, takže jen po koupání ho namažu krémem. Sice používám Sebamed, ale mám jeden na dva měsíce. Mýdlo ani nepoužívám. Vlhčený kapecníky mám taky ty nejlevnější a minimální spotřebu. Když přebaluju doma, tak ho rovnou opláchnu a venku více méně nepřebaluju, protože on rpostě není choulostivý. Navíc kadí každé ráno, takže přes den už jenom čůrá. Stejně tak netrpěl na koliky atd. takže ani léky nic nestojí...Ale mít nějakého citlivého alergika a nekojit, tak si myslím, že klidně 5000,- měsíčně bude pryč. No a do rozpočtu jsem teda nezahrnula tabulku 70% čokolády denně, kterou prostě musím mít :D

anazuzzuzana
23. čer 2015

jo a teda, jak píše dannyblakely, tak máme už služby pro tři osoby, takže popelnice, výtah, společná elektřina atd. to je asi tak 300,- navíc. Navýšili nám i zálohy na vodu a teplo, ale to se po odečtu bere podle spotřeby a sice vody spotřebu větší máme, ale tepla ne, protože jsme si vychovávali malého otužilce 🙂

magdalenax
23. čer 2015

@dannyblakely asi takhle, poloviční příjem, než u vás, výdaje až na hypotéku stejné

dannyblakely
23. čer 2015

@magdalenax tož každý to má jinak.. Já si od porodu na sebe koupila věci dejme tomu za max 3 000, na kafíčka nechodím, ke kadeřnici a na nehty taky ne a výdaje měsíčně, které opravdu musíme zaplatit i kdybychom jíst neměli je 16 000 kč, což je dost. Ale nějak obhajovat se tu nepotřebuju. Jo a pro případné rýpaly.. živnostník nerovná se zloděj, jak říká rád pan Babiš.. Živnostník rovná se člověk, který maká denně od rána do noci, ať je všední den či víkend, nemá čas skoro na nic jiného, sám si hledá zakázky a nesmí si dovolit onemocnět.. A nikdy neví, zda vůbec ten daný měsíc něco vydělá.. v podstatě žijeme z měsíce na měsíc i s takovými penězi, protože nikdy nevíme.. Taky to není nic moc pocit, když tam není ta "jistota" . Chtěla jsem tím prvním příspěvkem jen říct, že průměrná rodina těch 30 většinou má a s tím se dá krásně s jedním nebo dvěma dětmi žít. toť vše 🙂

magdalenax
23. čer 2015

@dannyblakely Byla jsem OSVČ dost dlouho, abych dokázala odpovědět na to, že vím, jaké výdaje živnostník má. Ale také se dost ,dost dlouho starám nejen o sebe, ale i o rodinu, abych věděla, jaké náklady průměrná rodina má a hlavně s čím se dá vyžít. Z Tvých uvedenených částek bych ještě minimálně pět tisíc měsíčně dokázala ušetřit

dannyblakely
23. čer 2015

@magdalenax @magdalenax no a? závidíte mi to snad nebo o co vám jde? 😀 Ono taky hodně záleží na tom, v jakém člověk pracuje oboru, nemyslíte? Každý živnostník může mít výdaje naprosto rozdílné.

magdalenax
23. čer 2015

@dannyblakely Co bych ti měla jako závidět, to by mne fakt zajímalo.....